Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

munca in strainatate - carte de munca

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
loren2lewis

loren2lewis

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 09.05.2008
[b]Buna!
Momentan lucrez in stainatate, Doha, Qatar, dar cu contract incheiat cu o firma engleza.
Mai pe intelesul tuturor..am venit aici, am luat ziarul, am gasit joburi disponibile, m-am prezentat la interviu si m-au angajat. Firma care m-a angajat este o firma ce isi are sediul in UK, Londra.
Intrebarea mea:

Cum mi se poate adauga perioada in care muncesc aici la cartea de munca din Romania?  Adica, pot sa imi adaug la "vechime" timpul in care muncesc aici?

Va trebui sa platesc impozite sau ceva de genul asta ?? :huh:

Va multumesc pt ajutor! ^_^

Editat de loren2lewis, 09 mai 2008 - 18:46.


#2
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 14.10.2006

View Postloren2lewis, on May 9 2008, 19:42, said:

[b]Buna!
Momentan lucrez in stainatate, Doha, Qatar, dar cu contract incheiat cu o firma engleza.
Mai pe intelesul tuturor..am venit aici, am luat ziarul, am gasit joburi disponibile, m-am prezentat la interviu si m-au angajat. Firma care m-a angajat este o firma ce isi are sediul in UK, Londra.
Intrebarea mea:

Cum mi se poate adauga perioada in care muncesc aici la cartea de munca din Romania?  Adica, pot sa imi adaug la "vechime" timpul in care muncesc aici?

Va trebui sa platesc impozite sau ceva de genul asta ?? :huh:

Va multumesc pt ajutor! ^_^


impozite. depinde de tratatele dintre tara respectiva si romania precum si de domiciliu si perioada lucrata acolo.
de regula, mai mult de sase luni consecutive sau intr-un an, domiciliu in qatar/marea britanie si se platesc impozite acolo. mai putin de sase luni si se platesc impozite in romania. asta in general. in particular, e nevoie de o cercetare amanuntita ;-)

cartea de munca in romania: probabil te intereseaza contributia la fondul de pensii. teoretic ar trebui sa fie posibil sa platesti, doar vrei sa dai bani nu sa iei. practic, foarte greu, probabil imposibil. daca vrei sa ramai mai multa vreme acolo, poate reusesti sa obtii banii platiti in ro la casa de pensii.

e foarte important unde ai domiciliul (marea britanie, quatar, romania?)

#3
loren2lewis

loren2lewis

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 09.05.2008

View Poststefrnd, on May 10 2008, 16:31, said:

impozite. depinde de tratatele dintre tara respectiva si romania precum si de domiciliu si perioada lucrata acolo.
de regula, mai mult de sase luni consecutive sau intr-un an, domiciliu in qatar/marea britanie si se platesc impozite acolo. mai putin de sase luni si se platesc impozite in romania. asta in general. in particular, e nevoie de o cercetare amanuntita ;-)

cartea de munca in romania: probabil te intereseaza contributia la fondul de pensii. teoretic ar trebui sa fie posibil sa platesti, doar vrei sa dai bani nu sa iei. practic, foarte greu, probabil imposibil. daca vrei sa ramai mai multa vreme acolo, poate reusesti sa obtii banii platiti in ro la casa de pensii.

e foarte important unde ai domiciliul (marea britanie, quatar, romania?)
  :) mersi mult!
Ce ma interesa e cartea de munca.. Cum sa fac sa imi mearga vechimea, chiar daca sunt plecata din tara.. Si mi-ai raspuns..ar trebui sa platesc contributia la fondul de pensii.. Acum sa vad cum.. O sa ii rog pe ai mei sa se intereseze pt mine.
Mersi inca o data! :)  :)


View Poststefrnd, on May 10 2008, 16:31, said:

impozite. depinde de tratatele dintre tara respectiva si romania precum si de domiciliu si perioada lucrata acolo.
de regula, mai mult de sase luni consecutive sau intr-un an, domiciliu in qatar/marea britanie si se platesc impozite acolo. mai putin de sase luni si se platesc impozite in romania. asta in general. in particular, e nevoie de o cercetare amanuntita ;-)

cartea de munca in romania: probabil te intereseaza contributia la fondul de pensii. teoretic ar trebui sa fie posibil sa platesti, doar vrei sa dai bani nu sa iei. practic, foarte greu, probabil imposibil. daca vrei sa ramai mai multa vreme acolo, poate reusesti sa obtii banii platiti in ro la casa de pensii.

e foarte important unde ai domiciliul (marea britanie, quatar, romania?)
  :) mersi mult!
Ce ma interesa e cartea de munca.. Cum sa fac sa imi mearga vechimea, chiar daca sunt plecata din tara.. Si mi-ai raspuns..ar trebui sa platesc contributia la fondul de pensii..

Acum alta intrebare: Contributia la fond este o suma fixa sau este procent din cat castigi?

Mersi inca o data! :)  :)

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.085
  • Înscris: 24.02.2006
poti face un contract individual cu aia de la casa de pensii. contributia = ~30% din venitul asigurat. venitul asigurat nu poate depasi 5000 ron si exista si o limita inferioara (parca ~1 salariu minim pe economie)

#5
loren2lewis

loren2lewis

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 09.05.2008

View Post_Smiley_, on May 10 2008, 23:34, said:

poti face un contract individual cu aia de la casa de pensii. contributia = ~30% din venitul asigurat. venitul asigurat nu poate depasi 5000 ron si exista si o limita inferioara (parca ~1 salariu minim pe economie)

:) Mersi!!

Stii cumva de ce acte e nevoie pt contact?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate