Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Teoria generală a relativității

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#217
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlolopi, on Jul 29 2008, 16:43, said:

Expansilnea lineara ne-ar da un fond.
Nu ne-ar da, daca lumina de la stelele mai indepartate de o anumita valoare n-a avut timp sa ajunga la noi. E simplu, dar nu vrei sa intelegi.

Quote

Pai am mai spus, Oricum ai da-o tot nu este zero, deci ceva radiatie LUMINOASA de fond tot ar mai fi! Cu red sheet (shift) cu tot. Daca unii n-au ajuns la noi e vina lor,
E o chestiune extrem de simpla. Cerul nu este luminos pentru ca:
1. daca exista stele in afara universului observabil, lumina lor n-a avut timp sa ajunga pana la noi (au inceput sa emita lumina de prea putin timp pentru ca ea sa poata ajunge pana la noi) - varianta mea sau
2. daca exista stele in afara universului observabil, lumina lor nu a putut ajunge pana la noi datorita expansiunii acelerate a universului - varianta ta.

Chestiunea pe care nu poti s-o intelegi tu este ca, daca universul este atat de batran incat lumina de la stelele indepartate n-a putut ajunge la noi datorita expansiunii, acel univers ar arata total diferit de cel pe care-l observam in realitate:
1. aproape n-ar exista radiatie de fond, redshiftul ei fiind extrem de mare.
2. am observa o multime foarte mare de galaxii incremenite la marginea universului observabil a caror lumina ar avea o deplasare uriasa catre rosu.

Macar da si tu un search (Olbers paradox) daca nu ma crezi pe mine in legatura cu explicatia/rezolvarea paradoxului olbers.


Quote

Iar masuratorile in spatiu neeuclidian ( daca acceptam asta)... spuneti voi, ca eu nu o am cu matematica.
Iti servesc si tie vorbele unui mare fizician (se potrivesc la fix in contextul asta :)):

"... but you were talking about physics and if that's what you're talking about, then to not know mathematics is a severe limitation in understanding the world." - Richard Feynman

Edited by bonobo, 29 July 2008 - 16:17.


#218
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlolopi, on Jul 29 2008, 16:43, said:

bonobo da-mi PM cu rezolvarea, stiu ca ai rezolvat-o deja
Prea simpla. :)

#219
lolopi

lolopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007

View Postbonobo, on Jul 29 2008, 17:14, said:

Iti servesc si tie vorbele unui mare fizician (se potrivesc la fix in contextul asta :)):

"... but you were talking about physics and if that's what you're talking about, then to not know mathematics is a severe limitation in understanding the world." - Richard Feynman

Nu sunt un mare fizician


Evident ca stiu matematica. Pe forum nu stiu.
Nu sunt profesor sau cercetator. De fapt sunt, de cam multa vreme, somer (nu glumesc)
Nevasta-mea zice ca-s nebun, ca stau toata ziua pe calculator eculubrind teorii care nu platesc nici gazul nici lumina. "si mi-am rupt o unghie..."

Din pacate pentru mine, miine dimineata plec si voi lipsi 1-2 luni (e sezon)
A fost foarte interesant subiectul si discutiile. Daca ma mai lasa cind ma intorc, mai discutam

#220
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlolopi, on Jul 29 2008, 19:04, said:

Daca ma mai lasa cind ma intorc, mai discutam
OK. Au fost interesante problemele. Poate mai vii cu altele cand te-ntorci. :OK:

#221
lolopi

lolopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007

View Postbonobo, on Jul 29 2008, 17:55, said:

Prea simpla. :)

Esti sigur? care este raspunsul. Posteaza-l aici pentru ceilalti.

#222
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlolopi, on Jul 29 2008, 22:01, said:

Esti sigur? care este raspunsul. Posteaza-l aici pentru ceilalti.
Metoda cea mai simpla este sa consideri ca sistem de referinta sticla, dupa ce a cazut in apa. Fata de ea, barca se departeaza cu viteza v un timp T = 600s si se intoarce cu aceeasi viteza in, evident :), acelasi timp T. Cat timp barcagiul se duce si se intoarce (t = 2T), podul se departeaza de sticla cu viteza raului u, la o distanta D = 1000m.

Deci u = D / (2T) = 1000 / 1200 = 0.8333 m/s



P.S. vad ca te cam mananca cocoasa. :lol:

Edited by bonobo, 29 July 2008 - 21:38.


#223
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postbonobo, on Jul 29 2008, 22:32, said:

Metoda cea mai simpla este sa consideri ca sistem de referinta sticla, dupa ce a cazut in apa. Fata de ea, barca se departeaza cu viteza v un timp T = 600s si se intoarce cu aceeasi viteza in, evident :), acelasi timp T. Cat timp barcagiul se duce si se intoarce (t = 2T), podul se departeaza de sticla cu viteza raului u, la o distanta D = 1000m.

Deci u = D / (2T) = 1000 / 1200 = 0.8333 m/s



P.S. vad ca te cam mananca cocoasa. :lol:

pai stai putin bonobo, o data barca merge impotriva curentului iar pe urma merge ajutata si de curentul apei ... deci vitezele nu au cum sa fie aceleasi, eu am inteles ca barca are viteza constanta in sensul ca barcagiul vasleste constant  :P
nu ?

Edited by konami, 29 July 2008 - 22:31.


#224
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postkonami, on Jul 29 2008, 23:29, said:

pai stai putin bonobo, o data barca merge impotriva curentului iar pe urma merge ajutata si de curentul apei ... deci vitezele nu au cum sa fie aceleasi, eu am inteles ca barca are viteza constanta in sensul ca barcagiul vasleste constant  :P
Pai nu zisei ca luam ca sistem de referinta steclutza cazuta-n apa? Fata de sticla are barca viteza constanta si la dus si la-ntors:
in amonte: (v - u) + u = v
in aval: (v + u) - u = v

Edited by bonobo, 29 July 2008 - 22:40.


#225
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Poate nu sunt eu suficient de atent, dar 20 de minute înseamnă 1200 de secunde. Adică, dus – întors ar fi 2400 de secunde. Dar metoda e corectă!

#226
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostCBV, on Jul 30 2008, 08:11, said:

Poate nu sunt eu suficient de atent, dar 20 de minute înseamnă 1200 de secunde. Adică, dus – întors ar fi 2400 de secunde.
Ai dreptate, u = 0.416 m/s.

Merci. ;)

#227
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postbonobo, on Jul 30 2008, 11:04, said:

Ai dreptate, u = 0.416 m/s.

Merci. ;)

Genial  :first:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate