Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Buteliile se scumpesc exagerat!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Incredibil! Astia nu mai stiu cum sa mai fure omul pe fata! Am luat astazi butelie neagra si s-a facut 36 de lei. Luna trecuta era 33 lei iar acum 2 luni 28 de lei! Cata nesimtire, oare pana unde au de gand sa ajunga?  :death: Ce mafie mare e si in industria buteliilor, de-abia acum imi dau seama! Ca sa maresti cu 8 lei pretul in 2 luni e nesimtire curata! Va imaginati cat costa celelalte butelii, galbene, albastre sau verzi! Eu am doua aragazuri si deci folosesc doua butelii, chiar daca una din ele tine mai mult, folosind al doilea aragaz mai putin, ma tin fix o luna de zile si trebuie sa le iau din aceeasi pensie. Bine ca am luat acum una ca se terminase si oricum era pentru aragazul principal, si pana dupa paste nu mai am treaba. Oricum la cuptor nu gatim, decat atunci de sarbatori bucatele traditionale.
S-au smecherit domnii comercianti, nici garnituri nu mai pun de la o vreme incoace, dar banii stiu sa-i ia! Bine ca n-avem gaze, ca atunci chiar ne jupuiau ca pe bucuresteni. Oricum, per total cu cele 2 butelii ca pret ies pana in jumatate de gigacalorie/luna (din cate stiu gigacaloria e peste 150 lei).
Practic, numai pe butelie cheltuim lunar 9% din salariul mediu pe economie. O cifra destul de mare comparativ cu ceilalti ani!

Edited by duculeana, 14 April 2008 - 14:57.


#2
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
Fericitule, bine ca nu te jecmaneste nimeni ca pe bucuresteni

galbene, albastre, verzi...ce butelii sunt astea?

Ia-ti plita electrica, iesi mult mai ieftin si e si mai safe :)

#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postduculeana, on Apr 14 2008, 15:56, said:

...
Eu am doua aragazuri si deci folosesc doua butelii, chiar daca una din ele tine mai mult, folosind al doilea aragaz mai putin, ma tin fix o luna de zile si trebuie sa le iau din aceeasi pensie.
...


wtf? Pensie? Nu-ti mai cauti de lucru?

#4
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Si am asa o presimtire ca o sa se mai scumpeasca.

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
sefu ... vii la mine si-ti dau eu 8 lei ... ba chiar 10 in fiecare luna ... da te rog nu mai deschide topice asa de deprimante

daca nu ai aflat in economia libera pretul este dat de cerere si oferta

nu-ti convine pretul la butelie ... treci la soba (masina de gatit) pe lemne/carbuni sau plita electrica

Edited by Tarzy, 14 April 2008 - 21:29.


#6
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View PostTarzy, on Apr 14 2008, 21:28, said:

sefu ... vii la mine si-ti dau eu 8 lei ... ba chiar 10 in fiecare luna ... da te rog nu mai deschide topice asa de deprimante
mie mi s-au scumpit medicamentele cu 40 de lei. :( si le cumpar de 2 ori pe luna.

#7
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
O sa se mai scumpeasca in continuare. Asta e. Energia electrica se scumpeste, gazul la fel etc.

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

View PostVipeR85, on Jan 29 2007, 17:09, said:

sunt politist dar chestia cu salariul n-are sa ti-o spuna nimeni. e confidential...asa ca poti sa inchizi topicul asta.


View PostVineri, on Apr 14 2008, 21:32, said:

mie mi s-au scumpit medicamentele cu 40 de lei. :( si le cumpar de 2 ori pe luna.


ptr medicamente nu dau nimic  :D


sunt adeptul selectiei naturale ... ce rost are sa-ti prelungesc agonia :lol:

#9
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View PostTarzy, on Apr 14 2008, 21:38, said:

ptr medicamente nu dau nimic  :D


sunt adeptul selectiei naturale ... ce rost are sa-ti prelungesc agonia :lol:
nu stiu daca am precizat, dar am de gand sa deschid un topic deprimant...

#10
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postspe, on Apr 14 2008, 17:38, said:

wtf? Pensie? Nu-ti mai cauti de lucru?


Nu cred ca e duculeana. Le-a dat contul bunicilor lui si mai scriu si ei din cand in cand. Sau e contul lor si el mai intra din cand in cand? :huh:

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poate are 65 de ani, desi in poza pare mai tanar :D

#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
:rolleyes: Cum apare @duculeana autorul unui topic nou, cum se strang toti....  :P

ontopic. De ce nu-ti bagi gaze? <_<

#13
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postliviu_np, on Apr 15 2008, 15:57, said:

:rolleyes: Cum apare @duculeana autorul unui topic nou, cum se strang toti....  :P

ontopic. De ce nu-ti bagi gaze? <_<
De unde vrei sa-mi bag, din Marea Neagra?  :rolleyes: Pui si tu niste intrebari...De-abia au venit gazele la astia din Constanta, la noi nici nu stiu daca o sa ajunga peste 5-6 ani! Si chiar de-ar veni, tu stii cat te costa numai lucrarea ca sa-ti traga teava din strada? Era vreo 30 de milioane acum 4 ani, daramite acum...mai bine lipsa! Iar de centrala proprie nici nu poate fi vorba, chiar daca stau la casa. Si aia costa cu tot cu mana de lucru 60-70 de milioane daca nu chiar mai mult! + butoiul etc...

#14
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
La mine pretul unei butelii variaza intre 10,5 si 12,5 Euro, functie de locul de unde o cumperi. Nu are rost sa spun unde ca iar se enerveaza sebulbus si zice ca nu e aplicabil. Totusi consum o butelie la 3 luni eu cu prietena. Si sunt genul de om care face o economie de energie fantastica. Eu nu consum electricitate, apa, gaze aiurea.

Edited by Dragon Warrior, 15 April 2008 - 17:11.


#15
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006

View PostDragon Warrior, on Apr 15 2008, 16:11, said:

La mine pretul unei butelii variaza intre 10,5 si 12,5 Euro, functie de locul de unde o cumperi. Nu are rost sa spun unde ca iar se enerveaza sebulbus si zice ca nu e aplicabil. Totusi consum o butelie la 3 luni eu cu prietena. Si sunt genul de om care face o economie de energie fantastica. Eu nu consum electricitate, apa, gaze aiurea.

Ce bine daca ar fi toti ca tine.
Ne-a povestit profesorul de istorie ceva ce m-a ingrozit. Cica daca Romania ar vrea sa desfaca contractul de vanzare-cumparare cu OMV trebuie sa pleateasca celor de la OMV 10 miliarde euro.
Astfel carburantii o sa ajunga la un pret mult mai mare decat in restul Europei

#16
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006

View Postvirusel2013, on Apr 15 2008, 17:56, said:

Ce bine daca ar fi toti ca tine.
Ne-a povestit profesorul de istorie ceva ce m-a ingrozit. Cica daca Romania ar vrea sa desfaca contractul de vanzare-cumparare cu OMV trebuie sa pleateasca celor de la OMV 10 miliarde euro.
Astfel carburantii o sa ajunga la un pret mult mai mare decat in restul Europei
si drept urmare o sa ducem la bulgari si unguri sa ne facem plinu' ca si asa multi isi fac cumparaturile de acolo !!!

#17
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Posttampesku, on Apr 16 2008, 20:28, said:

si drept urmare o sa ducem la bulgari si unguri sa ne facem plinu' ca si asa multi isi fac cumparaturile de acolo !!!
Ca sa recapitulam:
Hainele ni le luam din Austria, mincare din Ungaria, masini din Germania pe care le inmatriculam in Bulgaria, Vacantele in Grecia sau Turcia iar banii intra in tara din Italia si Spania. Viva la capitalism!

#18
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Post934, on Apr 16 2008, 21:36, said:

Ca sa recapitulam:
Hainele ni le luam din Austria, mincare din Ungaria, masini din Germania pe care le inmatriculam in Bulgaria, Vacantele in Grecia sau Turcia iar banii intra in tara din Italia si Spania. Viva la capitalism!


Da, cam asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate