Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Realitati imobiliare din EU, US si alte locuri

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2745 replies to this topic

#1531
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu aș alege apartamentul cât mai bine poziționat. Dacă faci naveta 2 ore pe zi, nu mai muncești 40 pe săptămână ci 50. Plus casa întotdeauna presupune nevoi de investiții, nu e niciodată "gata". Poate sunt eu mai comod, deși la un moment dat tot vânam case.

#1532
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Fix cum a spus colegul mai sus. Si as vinde casa din TM daca nu planuiti sa va mutati in ea in viitorul apropiat. As vinde-o la rosu.

Edited by figo1988, 07 July 2018 - 09:17.


#1533
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.05.2010
În opinia mea n-o să fie uşor să vinzi casa la roşu, dacă te gândeşti la 100k, probabil vei primi mai puţin şi după ce aştepţi mult timp. Mulţi din cei care vor casă vor să o facă de la zero aşa cum îşi doresc, nu să ia casa începută de alţii.

Părerea mea este ori să investeşi acum să o aduci la gri, or să o ţii la vânzare şi doar când o veni o recesiune să te apuci să o termini, o să găseşti mai uşor constructori, acum cred că va fi mare bătaie de cap şi ce iei pe pere, dai pe mere.

Pentru Austria eu m-aş gândi în primul rând la nevoile familiei. Câţi sunteţi, o să vină copii, cât spaţiu aveţi nevoie? După ce identifici cât spaţiu e necesar şi eventual unde trebuie să fie localizat (şcoli pentru copii, uşurinţă să ai grijă de ei), te gândeşti ce îţi permiţi. Dacă veţi fi doar 2-3, aş zice să rămâneţi la apartament, dacă e nevoie de casă aş sta lângă Viena dacă acolo ştii cum merg lucrurile.

Succes!

#1534
SaraGirl

SaraGirl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2018
Multumesc mult pentru sfaturile voastre !
Suntem doar 3, ne-am gandit ca 2 dormitoare si o sufragerie ar ajunge insa ne-ar fi mai greu sa vindem peste 10-20 de ani un apartament din 1970 ce l-am cumparat acum cu 200k la 30 min cu masina de viena fata de o casa in care am investit cu tot cu teren 300k la 50 min de viena. Austriacul desigur ca se uita la orice aspect. Intr-adevar conteaza foarte mult timpul pentru naveta, momentan se gasesc joburi si in satele de pe langa viena.

Nu stiu daca e momentul oportun pentru cumparare in clipa de fata, preturile sunt la maximul ultimilor 20 de ani, cine a cumparat acum cativa ani a facut o investitie buna insa vad ca toti cumpara aici iar creditele se dau foarte usor (desigur in functie de venitul propriu). Desigur exista si multi investitori care au ales sa cumpere pentru inchiriere acum cativa ani, acum valoarea imobilului a crescut si au obtinut si un venit din investitie ceea ce nu e rau. Multi au spus ca o criza ca in 2008 nu are efecte in zona. E adevarat ca cererea e foarte mare, au venit si azilantii si cei care s-au integrat doresc si ei sa cumpere + ca multi europeni s-au orientat catre marile orase care au devenit foarte aglomerate iar autoritatile se vad nevoite sa restrictioneze construirea noilor ansambluri imobiliare din lipsa spatiilor.

Salariul mediu e de 1.500 euro iar pretul mediu pe metrul patrat ajunge la 3.000euro.
O chirie la un apartament de 3 camere ajunge la 700euro iar rata la banca e cam tot atata.

#1535
marinn-ion

marinn-ion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.06.2018
SaraGirl - Trăiesc din chirii în București și prețurile care le-ai pus la sfârșit de lângă Viena (3000 pe mp și 700 chiria) sunt apropiate de prețurile ultracentrale în București (construcții noi). Eu în locul tău vindeam casa aia neterminată, plăteam avansul la apartamentul ăla care zici că este mai vechi, diferența o achitam din credit (că ai zis că te-ar costa în jur de 500 de euro rata) și UITAM DEFINITIV DE ROMÂNIA.

Voi nu o să vă mai întoarceți în România iar casa aia neterminată este PIERDERE lunară pentru voi, adică dacă luai măcar chirie pe ea cu care să plătești măcar jumate din chiria de acolo, sau mai mult (depinde și unde este casa asta în România) poate nu merita să o vinzi.

Trebuie să te gândești că în casa aia neterminată ai JUMĂTATE din apartamentul ăla de lângă Viena (dacă poți obține suma de 100.000 de euro cum ai scris) și mai trebuie și bani să o termini, adică bani cu care ai putea plăti rate la un credit în Austria.

Citește cu atenție - Casa din România vă ȚINE ÎNCURCAȚI, este PIERDERE și unde SIGUR nu o să te mai muți niciodată iar copilul vostru nici măcar nu o să mai vină în România. De vândut tot o să o vinzi mai târziu că nu o să o mai termini, mai bine vinde-o ACUM și nu aștepta vreo criză să scadă prețurile prin Austria că s-ar putea să mai crească și o să rămâneți chiriași cu 100.000 de euro BLOCAȚI aiurea în România care nu aduc nici un venit de pe urma lor (măcar o chirie).

Edited by marinn-ion, 07 July 2018 - 14:07.


#1536
marinn-ion

marinn-ion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.06.2018
SaraGirl - Pune și tu niște poze cu blocurile alea de lângă Viena unde stai cu chirie de 600 de euro că sunt interesat să le văd cum arată (eu trăiesc din chirii). Eu cred că nu ești în Austria și ai același stil de scris cu o altă useră care căuta ceva pe la Dristor.

Uite eu pun poze cu mine în America (blurate fața și soția de lângă mine) și ultima este dintr-un parc din București în care am ACEIAȘI pereche de blugi mai largi și evazați jos.

Ca fapt divers - eu am fost înainte de 2017 în America și era REPARAT asfaltul din spatele meu din prima poză (se vede că este reparat PROST ca în România cu smoală la margini) iar în poza de pe Street din 2017 apare NEREPARAT asfaltul. Eu când am făcut pozele în America era INAINTE de 2015.

Să nu mai zică nimeni că mint agenții imobiliari prin poze că văd că mint în poze și alții la case mai mari. Pe Street este anul 2017 dar nu se vede reparația care este făcută ÎNAINTE de 2015.

Pune și tu niște poze de lângă Viena să văd blocurile alea pe care iau proprietarii de acolo chirie de 600 de euro că sunt curios cum arată și cât de vechi sunt.O să sterg pozele pe care le-am pus mai târziu.

Edited by marinn-ion, 09 July 2018 - 11:06.


#1537
marinn-ion

marinn-ion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.06.2018
Am șters pozele, cred că le-au văzut minim 10 useri. Pune și tu poze de lângă Viena să văd blocurile alea dacă este adevărat ce ai scris că chiar mă interesează să văd de la cineva de acolo pe ce iau austriecii 600 de euro care cred că este chiria REALĂ pe care o încasează ei și nu EXAGERĂRILE de chirii cum sunt și în România. Eu iau mai ieftin față de alții pe ce am în centrul Bucureștiului și vreau să îmi fac o idee dacă așa procedează și austriecii.

Edited by marinn-ion, 09 July 2018 - 21:17.


#1538
SaraGirl

SaraGirl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2018
Daca vrei sa-ti faci chirie si langa Viena, gasesti aici niste preturi. Nu e nevoie sa-mi arati poze sau sa ma faci dristoritză.

Am citit in adevarulca scumpirile locuintelor din Bucuresti le-au intrecut pe cele din Viena dar adevarul e ca in criza din 2007 nu au scazut ca la noi. Ele au crescut dar n-au oscilat asa mult ca in Romania sau alte locuri unde chiar s-au prabusit.

O varianta era sa vind casa din Ro si sa cumpar aur, iar in 2019 (sau cand vine criza) sa vand aurul si sa cumpar ceva mai accesibil in Austria.

#1539
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,791
  • Înscris: 21.06.2016
Da, fa speculatii cu banii de casa, o idee exceptionala. De ce nu loz in plic?

Edited by vrajitoruldinoz, 13 July 2018 - 23:45.


#1540
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View PostSaraGirl, on 13 iulie 2018 - 22:28, said:

Am citit in adevarulca scumpirile locuintelor din Bucuresti le-au intrecut pe cele din Viena dar adevarul e ca in criza din 2007 nu au scazut ca la noi. Ele au crescut dar n-au oscilat asa mult ca in Romania sau alte locuri unde chiar s-au prabusit.

Pai procentual stam foarte bine si la cresterea economica, dar e procentual. Gandeste-te ca daca mp e 1200E si ajunge 1500E inseamna o crestere de 25%, dar doar 300E, pe cand daca mp e 5000E si ajunge 5500E, ai o crestere de doar 10% dar de 500E.

Preturile locuintelor cresc in Romania ca exista cerere si un anume procent din populatie (5-15%) chiar are multi bani. (se cumpara efectiv cu banii jos, mai ales in Bucuresti).
E intr-adevar un moment bun sa vinzi acum, daca nu te gandesti sa te mai intorci.
Insa e probabil mai bine ca investitie daca pastrezi casa, o termini, o inchiriezi si o tii - e loc de crestere mult mai mare pe o perioada de 10-15 ani.

Edited by greywolfact, 24 July 2018 - 13:51.


#1541
comehe

comehe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.04.2008

View Postgreywolfact, on 24 iulie 2018 - 13:47, said:

Insa e probabil mai bine ca investitie daca pastrezi casa, o termini, o inchiriezi si o tii - e loc de crestere mult mai mare pe o perioada de 10-15 ani.
Multumesc pentru sfat. Poti sa imi dai mai multe detalii, de ce crezi tu ca o sa fie o crestere pe perioada asta ?

Edited by comehe, 24 July 2018 - 22:42.


#1542
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postcomehe, on 24 iulie 2018 - 22:31, said:

Multumesc pentru sfat. Poti sa imi dai mai multe detalii, de ce crezi tu ca o sa fie o crestere pe perioada asta ?

Preturile la mp sunt inca sensibil mai mici ca in alte parti din Europa de Est (din EU).
Romania e o tara mare in partea de est EU, relativ stabila si cu un potential mare.

Edited by greywolfact, 25 July 2018 - 11:43.


#1543
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,791
  • Înscris: 21.06.2016
Asa era si acum 20 de ani.
Intre timp a pierdut milioane de oameni activi.

#1544
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 25 iulie 2018 - 19:50, said:

Asa era si acum 20 de ani.
Intre timp a pierdut milioane de oameni activi.

Si cat costa mp acu 20 de ani si cat e acum ?
Cum au evoluat lucrurile in alte tari precum Polonia, Ungaria ? Dar in Ucraina sau Serbia ?

#1545
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,791
  • Înscris: 21.06.2016
Da acum 10 ani? :)

#1546
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008
Mi se pare ca preturile de dinainte de criza au fost ceva "special", sanse mici sa se repete. Au fost prabusiri mai spectaculoase insa, vezi Irlanda [1].
Romania a intrat in EU in 2007, fix inainte de criza - probabil asta a fost una din cauze ptr explozia de preturi.

[1] https://en.wikipedia...onomic_downturn

#1547
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
https://www.bloomber...ng-out-of-steam

#1548
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008
Si stirea fix dupa e "There Is a $1 Billion Property for Sale Atop Beverly Hills" avand lucruri de genul
Demand in the area is high, says Hong, whose recent sales in the environs have hit $3,500 per square foot; the Beverly Hills average is currently at $2,500 per square foot. (3500$ sq ft => 35000 USD m2)

E clar ca o sa urmeze o incetinire si corectie cat de curand... om vedea cand exact :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate