Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

RADET - ciuciu apa calda si caldura in Aviatiei!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.065
  • Înscris: 08.09.2005
Incepand cu ziua de 07.04.2008 ora 14, cartierul Aviatiei a ramas fara apa calda si caldura. Astazi (08.04.2008) a aparut si explicatia, lipita pe geamurile blocurilor (atasat mai jos).
Explicatia pe scurt este: "Aceasta situatie este generata de actiunea "CET-NUSCO IMOBILIARE" care a procedat la oprirea furnizarii de agent termic primar catre RADET Bucuresti"
Rezolvarea se pare ca va avea loc pe la sfarsitul saptamanii (azi e marti!!!) prin alimentarea cartierului din alte surse.
Domnule "INGINER" Virgil Ramba, RADET era chiar straina de aceasta situatie? Asa dintr-o data "CET-NUSCO IMOBILIARE" s-a decis sa sisteze livrarea agentului termic primar fara nici un preaviz? Ce masuri ati luat pentru preintampinarea acestui fapt? Am impresia ca nici una!!! Noi pentru ce platim apa calda si caldura la timp? Pe noi cine ne despagubeste pentru faptul ca aproape o saptamana o sa facem baie la lighean?
Bine ca a venit primavara ca daca era iarna o b&%*am!
"Felicit" RADET pentru gestionarea problemei cu maximum de profesionalism!!!  :puke: :puke: :puke:  
Fișier atașat  Comunicat_Presa.jpg   152,63K   30 download-uri

#2
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.065
  • Înscris: 08.09.2005
Acuma mi s-a pus si mai rau pata!
Domnule "priman" Chiliman, cartierul Aviatiei nu face parte din sectorul pe care-l gestionati? Bani pe taxe si impozite stiti sa luati cu ambele maini dar sa contribuiti la rezolvarea unei probleme nu aveti bunavointa.

#3
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006
Panouri solare pe bloc, cobori frumos cu doua tevi de pexal si uite cum ai apa calda ti se rupe de radet.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002
de ce am impresia ca nu mai locuiesti in romania de ceva timp?
pe la greci sunt panouri solare peste tot, la noi sunt..tigani

sa vad in ro un panou pus pe bloc de 10 etaje si cu tevi pana la parter care sa reziste 1 luna

Editat de aeon, 09 aprilie 2008 - 11:59.


#5
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.065
  • Înscris: 08.09.2005
De panou solar nu am bani dar de un botoi de 200L vopsit in negru tot am bani. Stau la ultimul etaj, ramane de vazut pe unde trag teava.  ;)

#6
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006
Of, Butoiul ala de 200 de litri nu are nici 20% din randamentul unui panou solar conectat la un boiler cu dublu circuit. Si pe vremea cand traiam in Romania terasele blocurilor erau incuiate si cheia la administrator. Si colac peste pupaza mai era si un interfon la intrare.

Uite care-i treaba: intr-o buna zi Rusii or sa ne taie gazele. Sau o sa valoreze greutatea lor in aur. Un panou solar reprezinta cea mai buna investitie pe care o poate face oricine. Merita luat un credit de la banca pentru asa ceva. Stiu, lumea in Romania prefera sa ia televizor cu plasma in rate decat un sistem de incalzire solara. Atata timp cat esti dependent de un nene care are la indemana un robinet cu care te poate face sclavul lui, nu esti intr-o pozitie in care sa te lamentezi cand acel robinet se inchide.

Eu cu cine sa ma cert daca nu am soare 3 zile la rand? Nu exista nici un Radet si nici o teava de la rusi aici la mine. Bag curent electric cu 2 lei pe kilowatt. Restul de 300 de zile am apa calda gratis.

Editat de Dragon Warrior, 09 aprilie 2008 - 12:29.


#7
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.065
  • Înscris: 08.09.2005
Tu ai dreptate, insa problema este ca in Grecia clima este alta, iernile mult mai blande si scurte ca la noi si nu-ti trebuie cine stie ce scula de panou solar (pret de achizitie mai mic).
La noi ori sunt foarte scumpe, pentru ca sunt putine firme care importa lucruri de calitate in acest domeniu, ori sunt chinezisme. Alt factor de "zgarcenie" este salariul.
La mine apa calda e 8lei/mc. Un panou solar bunicel costa 3200lei (echivalentul a 400mc apa calda). Consum 8mc/luna, deci in 50 de luni fac 400mc (mai putina apa consumata = mai multe luni de amortizare). 50 luni reprezinta 4 ani si 2luni. Concluzia este ca deabia dupa 4 ani o sa merg in profit asta daca nu se strica ceva la el. In calcul nu am inclus si pretul apei reci (2lei/mc) pe care o transform in apa calda. Garantie unui astfel de panou solar este in medie 12 luni. Calculul de mai sus este iar un motiv pentru care lumea nu da buzna sa cumpere panouri solare.
Ideal ar fii ca un astfel de panou solar de 3200lei sa te tina 8-10 ani, fara sa mai bagi bani in el. Serviceul este iarasi foarte scump in Romania.

Editat de alex7905, 09 aprilie 2008 - 13:20.


#8
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006
Nu sunt in Grecia. Si daca clima e alta, de ce dracu va luati toti masini cu aer conditionat? Sau nemtii de ce au panouri solare? Ca ei sunt si mai la nord decat noi.

Cat despre lucruri de calitate in acest domeniu, permite-mi sa rad: hahaha. Prietene, la socri am de gand sa le fac o instalatie artizanala cu tevi de cupru cumparate de mine, vopsite in negru, doua cutii ordinare din tabla cu un geam de sticla si un boiler dublu circuit plus o valva unisens si una de supra-presiune (singurele lucruri pe care o sa dau banii). In fine, trebuie sa te si pricepi un pic, sa nu fii genul care isi trage ciocane peste degete sau care tine cartea de fizica cu susul in jos.

In rest sunt satul de smiorcaelile celor care imi explica de ce nu e rentabil si de ce nu ar merge asa ceva in Romania. Pune mana si fa-ti un panou solar ca o sa economisesti gramezi de bani.

Si termina cu service-ul ca un panou solar nu are piese in miscare. Unde ai auzit tu de service sau intretinere la panouri solare? In Circuitul ala bagi antigel si un praz verde. Nu mai umbli la el muuuult timp.

Editat de Dragon Warrior, 09 aprilie 2008 - 13:35.


#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.090
  • Înscris: 22.06.2004
si eu care imi pun panouri de 155 de milioane bucata.... ce bine era sa pot pune de 32 de milioane... 32 de milioane dai, de 32 de milioane ai. petarde de panouri solare am gasit si cu 17 milioane. din pacate asta este realitatea...

#10
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 916
  • Înscris: 20.09.2007
PAi si explicati un pic la moi ca nu prea ma pricep : si iarna ce faci??? Sau cand nu e soare??? Tot la radet apelam???

#11
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006

 conu71, on Apr 9 2008, 14:34, said:

si eu care imi pun panouri de 155 de milioane bucata.... ce bine era sa pot pune de 32 de milioane... 32 de milioane dai, de 32 de milioane ai. petarde de panouri solare am gasit si cu 17 milioane. din pacate asta este realitatea...


Nu cumva iti pui panouri fotovoltaice la banii aia?

In fine, si daca ar fi numai 100 de zile pe an soare si tot merita sa profiti de o energie gratuita si regenerabila.

#12
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.065
  • Înscris: 08.09.2005

 Dragon Warrior, on Apr 9 2008, 13:26, said:

Nu sunt in Grecia. Si daca clima e alta, de ce dracu va luati toti masini cu aer conditionat? Sau nemtii de ce au panouri solare? Ca ei sunt si mai la nord decat noi.
La greci iarna temperatura medie e undeva pe la 9 grade celsius (cu plus) in timp ce la noi e cam de 2-3 grade. In Grecia nu cred ca s-a auzit de grindina, pe cand la noi e frecventa.
Cat despre lucruri de calitate in acest domeniu, permite-mi sa rad: hahaha. Prietene, la socri am de gand sa le fac o instalatie artizanala cu tevi de cupru cumparate de mine, vopsite in negru, doua cutii ordinare din tabla cu un geam de sticla si un boiler dublu circuit plus o valva unisens si una de supra-presiune (singurele lucruri pe care o sa dau banii). In fine, trebuie sa te si pricepi un pic, sa nu fii genul care isi trage ciocane peste degete sau care tine cartea de fizica cu susul in jos.
Mai sus ziceai parca ceva de genul "Of, Butoiul ala de 200 de litri nu are nici 20% din randamentul unui panou solar conectat la un boiler cu dublu circuit".
In rest sunt satul de smiorcaelile celor care imi explica de ce nu e rentabil si de ce nu ar merge asa ceva in Romania. Pune mana si fa-ti un panou solar ca o sa economisesti gramezi de bani.
Daca ar fii asa rentabil ar pune romanii. Panoul solar este in momentul de fata ca si centrala termica. Merita unde nu ai alta solutie de a te incalzii/face apa calda.
Si termina cu service-ul ca un panou solar nu are piese in miscare. Unde ai auzit tu de service sau intretinere la panouri solare? In Circuitul ala bagi antigel si un praz verde. Nu mai umbli la el muuuult timp.
Daca te uiti la panourile acelea mai bine gandite o sa vezi ca au si o pompa in dotare si ca lichidul din panoul solar de fapt este un agent termic primar care incalzeste apa din alt vas. Sper sa nu ai probleme cu vre-un tub vidat si sa trebuaisca sa-l schimbi, sa vezi cat dai pe el comparativ cu pretul instalatiei.


#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006
Ok. Toarna bani la radet in continuare ca sa faci baie cu apa calda platita vara daca chiar crezi ca panourile solare sunt useless. Si constat inca odata cat de greu e sa schimbi mentalitatea oamenilor.

Si nu iti trebuie tuburi vidate. Un panou clasic din serpentine de cupru face o treaba minunata. Cand iti iei masina iti iei direct mercedes? Sau iti iei una mai ieftinache si mai putin performanta ca sa iti faci treaba cu ea?

Editat de Dragon Warrior, 09 aprilie 2008 - 14:52.


#14
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007
parca si vad in 2-3 ani coloratii pe blocuri dupa cupru :death:

PS: intretinere 400, apa calda din cuc :death:

#15
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.065
  • Înscris: 08.09.2005
inca o zi fara apa calda.  :thumbdown:

#16
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007
a venit in sfarsit

#17
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.065
  • Înscris: 08.09.2005
si la mine curge...numai ca e putin mai calda ca apa rece  :coolspeak:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate