Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

clasa a9a mate info

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#19
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Eu zic sa nu va plangeti. Aveti destule manuale/ore/posibilitati ca sa treceti teza sau daca sunteti pasionati de programare sau orice tine de informatica in genere aveti internetul/documentatie/carti electronice/librarii etc. Posibilitati exista DACA doriti.

Eu zic sa va ganditi la cei de acum 10 ani care se duceau la olimpiadele de informatica si programau pe hartie, sau doar in laborator-ul (caci prea multe nu prea erau) de informatica din liceu, fiindca familile sarace nu isi permiteau un calculator (care era foarte scump la vremea aia).Sau gandititi-va la cei din facultati care poate mai fac o facultate sau tin un servici si nu pot "parcurge" materia de la inceputul semestrului ora de ora fiind nevoiti sa recupereze in ultimele zile de sesiune tot semestrul. Ei cum pot?!

Daca doriti mai multe ore de informatica, vorbiti cu directorul sa modifice programa scolara pe anul viitor. El impreuna cu sefii de catedra decid programa claselor si numarul de ore necesare. Faceti o petitie cu semnaturi si exista sanse sa se rezolve.

offtopic:
@zalman:

Quote

Cine intreaba este prost pentru cinci minute, dar cine nu intreaba ramine prost pentru totdeauna
Este un proverb chinezesc interpretat/copiat gresit.
Probabil l-ai gasit aici

Forma lui originala era:
Cine intreaba va fi "rusinat" pentru un moment, cine nu pentru o viata.
Suna un pic mai bine nu ? E si mai logic daca il citesti inca o data.

Cheers

Edited by madlex, 22 March 2008 - 22:16.


#20
chri5ty

chri5ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 31.01.2008
Eu sunt la mate-info intensiv, 6 ore pe sapt. Si noi am inceput cu algoritmi... bla bla bla. Eu is destul de avansat la C++ si alte limbaje de programare, dar ii vedeam pe colegi cum se chinuie sa priceapa ceva, iau note mici, iar in teza toata gama de note. De asta am facut un programel in care ii scrii un algoritm si el il testeaza. De fapt il transforma in cod Javascript si il lanseaza in executie. Gasesti aici si programelul (versiunea 1) http://infoclub.go.ro la rubrica download, se numeste "Algoritm". Versiunea 2 e mult mai calumea, dar nu am pus-o pe sait (de fapt e abandonata de cand am incercat sa fac un parser, sa transforme codul intr-un fel de limbaj de asamblare, de unde sa poti parcurge algoritmul pas cu pas, sa vezi ce nu e bine).
E buna si evrsiunea asta. Te uiti la conventiile de scriere, si daca le respecti cu atentie, iti afiseaza si schita in partea de jos a ferestrei.

Good luck  :naughty:


mai precis, intra aici http://infoclub.go.r...d/algoritm.html

#21
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
din ce inteleg el are probleme cu intelegerea modului in care functioneaza un algoritm, mai ales ca acum lucreaza in pseudocod. Si eu am fost la clasa neintensiva si il inteleg oarecum. Daca chiar iti place informatica, trebuie sa iei fiecare lectie in parte si sa parcurgi algoritmul cu pixul si hartia in fata. iti notezi variabilele pe hartie si la fiecare pas observi modificarile. Cu timpul o sa vezi ca o sa ti se para din ce in ce mai usor.

Trecerea din pseudocod in C sau C++ nu trebuie sa te sperie, partea cea mai grea din programare o reprezinta intelegerea algoritmilor si nu atat de mult sintaxa limbajului.

Spor la treaba!

#22
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008

View PostCosmyn, on Mar 21 2008, 22:31, said:

se fac 2 ore la neintesiv
si eu sunt tot la mate-info neintensiv si in clasa a 9-a faceam 2h de info si 2 de T.I.C
acum sunt intr-a 10-a si fac tot la fel,de anul viitor am sa fac mai multe
Ca sa iti raspund la problema ta pot sa iti zic ca intr-a 9-a nici "daca" sau "cattimp" nu stiam ce inseamna,da am zis sa ma pun pe invatat si aveam o culegere foarte buna:Informatica pentru Liceu si Bacalaureat,clasa a IX-a Intensiv,claselea IX-a si a X-a ne-intensiv,e scrisa de George Daniel Mateescu si Pavel Florin Moraru.E f buna cartea si iti recomand sa o citesti,explica pe intelesul tuturor!!!

#23
spider54

spider54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2006

View Postgio_bari, on Mar 21 2008, 21:14, said:

Sunt in clasa a 9a profilul mate-info si ma confrunt cu o problema destul de grava.Noi facem la scoala algoritmi si strcuturi de date,dar eu nu inteleg prea bine toate astea,de fapt nici un coleg nu stie sa faca problemele.Profesorul de info e un tip de treaba si ne explica dar din pacate nu explica pe intelesul copiilor.
Deci eu in afara de Citeste,Pt i=1 la n executa.....nu stiu sa fac nici o problema.
L-am intrebat de unde sa invat info si mi-a zis ca pe net sunt o gramada de articole cu probleme rezolvate.As vrea sa stiu un site care iti explica cum sa faci,fie el si in engleza si chiar am gasit cateva dar alea sunt pentru cei avansati,mie mi-ar trebui sa fac ceva usor,mai ales ca dupa vacanta de pasti vom incepe Limbajul C++ si mi-e cam teama...
Avem doar o singura ora pe saptamana de informatica.Nu-i corect. :angry:

idea e cam asa... tot o sa faci probleme cu citeste pt i=1 la n executa.... cel putin asa fac eu sunt a Xa si in a IXa am invatat cateva instructiuni acum in a Xa... am invatat vectori... si metode de sortare.... in  rest tot cam acelasi lucru ca in a IXa facem:D
lol profilul mate info... si doar o ora pe saptamana??

am uita sa te intreb tu faci in pseudocod sau in c++?? ca eu am inceput direc in c++

cum zicea si figo1988 in mare parte informatica se baseaza mai mult pe intelegearea alcoritmiulor (cel putin in a IX si a Xa)... in a XI sa vezi materie pe capu nostru...

Edited by spider54, 11 April 2008 - 21:33.


#24
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postcatatoa, on Mar 21 2008, 22:23, said:

Exista 2 tipuri de mate-info: neintensiv si intensiv. La neintensiv se face o singura ora de programare pe saptamana si elevii dau si teza.
Gresesti. La mine in liceu intensiv-ul are 7 ore de informatica iar ne-intensivul 5 (si 7 de mate :death: )

#25
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003

Quote

Gresesti. La mine in liceu intensiv-ul are 7 ore de informatica iar ne-intensivul 5
Depinde de liceu si de clasa.

#26
spider54

spider54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2006

View Postspider54, on Apr 12 2008, 00:23, said:

idea e cam asa... tot o sa faci probleme cu citeste pt i=1 la n executa.... cel putin asa fac eu sunt a Xa si in a IXa am invatat cateva instructiuni acum in a Xa... am invatat vectori... si metode de sortare.... in  rest tot cam acelasi lucru ca in a IXa facem:D
lol profilul mate info... si doar o ora pe saptamana??

am uita sa te intreb tu faci in pseudocod sau in c++?? ca eu am inceput direc in c++

cum zicea si figo1988 in mare parte informatica se baseaza mai mult pe intelegearea alcoritmiulor (cel putin in a IX si a Xa)... in a XI sa vezi materie pe capu nostru...


din cate stiu eu liceele se pot clasifica in:
bune5-7 ore de info/saptamana
medii:3-4 ore de info/saptamana
slabe:1-2 ore de info/saptamana

:D

#27
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

View Postmadlex, on Apr 11 2008, 23:04, said:

Depinde de liceu si de clasa.

la toate clasele de mate info se intampla asta

#28
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postdarkangelbv, on Apr 11 2008, 22:48, said:

Gresesti. La mine in liceu intensiv-ul are 7 ore de informatica iar ne-intensivul 5 (si 7 de mate :death: )
păi dacă ar avea toate clasele normale de mate-info 5 ore pe săptămână ar trebui să iasă toți din liceu doxă de info. dar nu e așa, majoritatea au la clasele de mate-info normale câte 2 ore.

#29
rosky00

rosky00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.04.2008
Eu zic k dak vrei sa invetzi , indiferent de cate ore de informatica p saptamana ai , fa rost de manualul de informatica scris de Tudor Sorin ....eu din manualul asta am invatzat si sincer sa fiu si dupa ce am terminat liceul ink mai imi foloseste .Si in plus invetzi foarte usor din el..:)

#30
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003
Si mi-e mi-a placut Tudor Sorin candva, pana mi-am dat seama ca de fapt e un mare traducator nu mare profesor.
Nu detaliez ca sa nu ranesc pe cei carora inca ii sunt fani.

Sfatul meu este sa cititi carti de specialitate direct in limba engleza scrise de autori cunoscuti si apreciati pe plan-mondial daca vreti sa aveti siguranta ca informatia pe care o veti dobandi va va folosi ulterior fara sa trebuiasca sa cautati analogii intre termenii romanesti si cei folositi in literatura de specialitate din limba engleza (care este limba nativa acestui domeniu).Termenii pe care i-am intalnit in aceasta limba sunt mult mai "naturali" decat cei din limba romana care par un pic cam "chinuiti" si greu de analogiat cu cei din limba engleza in anumite cazuri.
Un termen tehnic ar trebui sa nu aiba sinonime chiar deloc sau in cel mai rau caz putine, ceea ce in limba romana nu se prea respecta.Fiecare autor traduce termenii tehnici dupa cum doreste/crede.Lucru care incurca pe un student/elev sau o persoana noua in domeniu.
Este doar parerea mea.

Eu personal recomand Bruce Eckel - Thinking in C++.
Omul este un foarte bun pedagog si incita pe cei care au un dram de pasiune pentru programare.

Cheers

Edited by madlex, 17 April 2008 - 02:46.


#31
adrian_09_1985

adrian_09_1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.04.2008
Buna , am si eu o intrebare. Am facut 2 programele in C , le rulez cu ctrl=F5 totul ii ok merg dar eu as vrea sa le dau o fata mai frumoasa in sensul ca vreau sa le atasez o fereastra in care sa ma intrebe datele de intrare. Stie cineva in ce program se face asta si mai ales CUM ?

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
1) Iei un compilator pentru windows daca nu ai deja
2) Inveti si folosesti winapi (mai greu la inceput dar cu putina munca te prinzi cu ce se mananca)

Cu asta poti face programe in C care arata ca programe obisnuite din windows

Edited by dani.user, 17 April 2008 - 23:26.


#33
adrian_09_1985

adrian_09_1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.04.2008
dar daca am deja facut programul in Microsoft Visual C++. Ce trebuie sa fac mai departe, trebuie sa rescriu programul in alt program de programare sau cum ?

#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Daca e deja scris in Visual C++ il folosesti in continuare pe acesta.
Un tutorial despre cum faci ferestre si toate cele: http://www.winprog.o...rial/start.html

Simplificat spus: in programul scris de tine va trebui sa folosesti in plus unele functii incluse in diverse librari care se vor ocupa de interfata grafica

Edited by dani.user, 19 April 2008 - 15:56.


#35
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
Lucrurile pe care nu le inteleg la limbajele de progrmare e varietatea aceea de semne.Nu cred as putea sa invat programare vreodata. :-<.Paradoxul e ca la matematica am medie mare.Am doar note de la 8 in sus.

#36
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
la ce te referi prin varietatea de semne?! la operatori?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate