Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

0.15 eurocenti sms

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ViRaveNuS

ViRaveNuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.03.2007
Buna tuturor! Am cumparat recent o cartela vodafone (4 euro credit initial pret=20ron) ! Pe site-ul lor scrie ca aceasta cartela vodafone este inregistrata initial pe planul tarifar "Simplu"! Acolo arata clar ca pentru un sms trimis in alta retea ( de ex orange) este taxat cu 0.05eurocenti, la mine cu stupoare vad ca imi ia 0.15eurocenti ! Unii mi-au spus ca abia am cumparat cartela altii spun ca nu am ce face ! Voi ce spuneti :(? Multumesc pentru timpul acordat!

Edited by ViRaveNuS, 07 March 2008 - 21:06.


#2
ViRaveNuS

ViRaveNuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.03.2007
Dar tre sa fie ceva ... altii cum platesc 0.05 eurocenti/sms~X( ....care e faza la mine ...trebuia sa fac eu ceva .... pai cu 100eurocenti credit / 0.05 eurocenti = 2000 de mesaje ....la mine din 10 mesaje sa dus 1 euro :)) !

#3
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
vezi ca intr-un mesaj intra 160 de caractere. daca depasesti alea 160 de caractere se taxeaza cat pentru 2-3-4 mesaje. sau daca folosesti ã, º, þ .

#4
ViRaveNuS

ViRaveNuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.03.2007
Aaaa...deci un mesaj taxat cu 0.05 eurocenti = 160 caractere ....320 caractere ar veni 0.10 eu scriam mult probabil de asta ...ok sa fie asta deci ...:)) nu stiam de asta cu 160 caractere=0.05 ce depasesti e mai mult ...mersi!

#5
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

View PostViRaveNuS, on Mar 7 2008, 21:29, said:

Aaaa...deci un mesaj taxat cu 0.05 eurocenti = 160 caractere ....320 caractere ar veni 0.10 eu scriam mult probabil de asta ...ok sa fie asta deci ...:)) nu stiam de asta cu 160 caractere=0.05 ce depasesti e mai mult ...mersi!
cu placere :)
uite aici mai multe detalii: http://www.vodafone....rie/sms/#id1228

#6
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008

View PostViRaveNuS, on Mar 7 2008, 21:26, said:

Dar tre sa fie ceva ... altii cum platesc 0.05 eurocenti/sms~X( ....care e faza la mine ...trebuia sa fac eu ceva .... pai cu 100eurocenti credit / 0.05 eurocenti = 2000 de mesaje ....la mine din 10 mesaje sa dus 1 euro :)) !
bre nene cu 1 euro adica 100 centi dai 20 measje ..adica 5 centi mesajul .. cum sa dai 2000 de mesaje ..eu stau fff prost cu matematica dar la cartela stiu sa dramuiesc banii si sa socotesc cate measje mai dau , cate minute mai vorbesc din banii care ii mai am pe telefon

#7
ViRaveNuS

ViRaveNuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.03.2007
al naibi matematica ...ce am calculat eu aici? :)) sry

Edited by ViRaveNuS, 07 March 2008 - 21:40.


#8
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008

View PostViRaveNuS, on Mar 7 2008, 21:40, said:

al naibi matematica ...ce am calculat eu aici? :)) sry
eu una dau cu 3 centi in retea pt ca am grup 26 si vb cu 1 cent

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View PostViRaveNuS, on Mar 7 2008, 21:06, said:

Buna tuturor! Am cumparat recent o cartela vodafone (4 euro credit initial pret=20ron) ! Pe site-ul lor scrie ca aceasta cartela vodafone este inregistrata initial pe planul tarifar "Simplu"! Acolo arata clar ca pentru un sms trimis in alta retea ( de ex orange) este taxat cu 0.05eurocenti, la mine cu stupoare vad ca imi ia 0.15eurocenti ! Unii mi-au spus ca abia am cumparat cartela altii spun ca nu am ce face ! Voi ce spuneti :(? Multumesc pentru timpul acordat!
cum draq ti-ai putut inchipui ca in aceeasi retea, unii platesc un tarif pe SMS si tu, care utilizezi aceeasi retea, platesti aceleasi servicii, esti taxat triplu....cum naiba te-a putut duce capul la asa ceva?
Asta e mania romanilor de a crede ca sunt furati, ca toata lumea fura  si nimic nu li se mai pare sigur.....offfff...nu mai comentez nimc, cu toate ca asi avea tare multe de zis, dar imi racesc gura de pomana....

#10
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View PostViRaveNuS, on Mar 7 2008, 21:26, said:

Dar tre sa fie ceva ... altii cum platesc 0.05 eurocenti/sms~X( ....care e faza la mine ...trebuia sa fac eu ceva .... pai cu 100eurocenti credit / 0.05 eurocenti = 2000 de mesaje ....la mine din 10 mesaje sa dus 1 euro :)) !
Vezi ca aici ai luat-o un pic pe aratura...    :naughty:  
Un mesaj national costa 5 eurocenti sau 0.05 Euro iar cu 100 eurocenti=1 Euro n-ai sa trimiti in veci 2000 de mesaje (decat poate daca le trimiti de pe o alta planeta...  :P )

#11
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
se iau mai multe caractere pt ã, º, þ  ????

#12
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

View Postcutler, on Mar 8 2008, 10:09, said:

se iau mai multe caractere pt ã, º, þ  ????
la un nokia 2310 ma taxa mai mult daca foloseam si caracterele alea.

#13
ViRaveNuS

ViRaveNuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.03.2007
ati luato rau de tot ....ce ziceti voi acolo .... cuculea esti low level rau de tot ... ti-as spune mai multe dar sunt crestin ...am zis mai sus ms lui cfr ce mi-a zis el ...raspunsu era ca scriam mai mult de 160 caractere ..nu stiam de faza asta sry...iar la partea cu calculu ala 2000 de mesaje ...mai greseste omu gath ....a venit habiba m-a corectat....gata am inteles ....ce naiba sunteti asa cicalitori ? pfff cand o sa aveti copii o sa va luati asa aiurea de ei daca o sa greseasca la ceva? ms inca o data celor care au vb frumos :D

#14
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View PostCFR, on Mar 8 2008, 11:07, said:

la un nokia 2310 ma taxa mai mult daca foloseam si caracterele alea.

Pentru diacritice se folosesc mai multe caractere, pentru "codarea" acestuia. Nu stiu exact, dar stiu ca aveam vre-o 50 de caractere si-mi spunea telefonul ca va trimite mai mult de 1 sms si ma punea sa confirm daca vreau sa continui (P990i).


View Posthuafa, on Mar 7 2008, 21:23, said:

Ai dat banii degeaba..mai bine luai Cosmote sau Orange..eu daca mi iau o cartela vodafone,o iau pur si simplu pt busola Vodafone si netmonitor! in rest nu merita banii.opinia mea!

Eu ii recomand omului sa dea o fuga pana in Africa de sud, pe MTN sunt super tarife si au pe site (www.mtn.co.za) un sms gateway foarte frumusel.De ce sa dea banii pe Vodafone in Romania?
(N.R. Cum stiu unii sa abereze pe langa tema topicului!)

#15
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Viravenus ... Din cate stiu , sunt telefoane care le poti seta sa nu poti scrie mai mult de 160 caractere intr-un mesaj :) asa ca vezi ce faci :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate