Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

"improvizatie" Genius 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
Am un set de 5 boxe de la un minisystem Palladium(Schneider) de acum vreo 10 ani :
2 mari : FR si FL (8Ω)
1 medie : centrala (8Ω)
2 mici: RR si RL (4Ω)
Intrebarea mea este : as putea sa leg aceste boxe in locul celor standard de la sistemul Genius 5.1 , fara sa scot fum sau foc din subwoofer sau din boxe?

Attached Files



#2
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Decat sa-ti strici sistemul.....daca vrei ceva mai puternic ia-ti altceva. Normal ar trebui sa mearga daca boxele si amplificatorul din subwoofer au aceasi impedanta ca boxele pe care vrei sa le pui.

Edited by kosmin90, 06 March 2008 - 18:00.


#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Problema ar putea fi cele două de 4 ohmi, nu știu ce impedanță au sateliții spate ai geniusului, dar se poate afla foarte ușor cu un aparat de măsură, chiar din acela de 7-8 lei. Dacă cei originali au impedanță mai mare (6 sau 8 ohmi) nu știu dacă merită să riști.

#4
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
din ce stiu boxele din fata + center ale Geniusului sunt de 8Ω , la fel ca cele din fata + center de la minisystem... In concluzie, daca le-as inlocui doar pe acestea ar fi vreo problemea???

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Nu. Recomand totuși să le măsori, nu întotdeauna impedanța este cea scrisă pe ele.

LE. Nu este o problemă din punctul de vedere al amplificatorului. Nu știu dacă se va auzi mai bine sau mai prost, mai tare sau mai încet, sau dacă difuzoarele din boxele celuilalt sistem rezistă sau nu la puterea amplificatorului din sistemul genius.

Edited by antinari, 06 March 2008 - 18:52.


#6
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
@!@#$%%#^ ... :cursing:  nu gasesc aparatu de masura... cred ca ma risc ... cu riscul de a parea complet idiot mai intreb:
daca independenta amplif din subwoofer ar fi mai mica de 8Ω ... ar fi o problema ? sau pagube ar iesi doar in cazul in care independenta amplif e mai mare decat cea a boxelor?

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Din punct de vedere al impedanțelor, pagube pot apărea în cazul în care boxele au o impedanță mai mică decât cea suportată de amplificator. În cazul ăsta se va arde amplificatorul.
Din punct de vedere al puterii, pagube pot apărea în cazul în care amplificatorul are o putere mai mare decât cea suportată de boxe. În cazul ăsta partea vătămată vor fi difuzoarele.

E bine de știut că un amplificator de 20 de wați/8 ohmi, de ex., va furniza o putere sensibil mai mare în cazul în care boxele au impedanță mai mică, undeva spre dublu în cazul unor boxe de 4 ohmi.

Edited by antinari, 06 March 2008 - 19:30.


#8
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006
pana la urma le-am conectat , n-a iesit fum ... dar se aude incredibil de subtitre .... niciun pic de bass... :|, ma asteptam la o imbunatatire , avand in vedere ca boxele genius erau din "carton" si nu din cauciuc ca acestea de la minisystem.
In concluzie, am revenit la boxele standard.

Edited by ice187, 06 March 2008 - 20:34.


#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Am vrut sa intervin dar ai facut montajul mai repede. Normal ca se va auzi numai pe medii-inalte pentru ca in cutia aia a Geniusului exista un filtru cross-over care taie basii din sateliti si ii trimite la subwoofer. Ca atare, boxele alea mari nu vor avea ce basi sa redea oricum... Daca ai modifica filtrul crossover poate vei avea ceva de castigat, altfel, nu.
Daca iti iei un amplificator adevarat si pui boxele alea o sa vezi diferenta intre sisteme de jucarie gen Genius si boxe full size plus amplif.

Edited by SuperDuper, 06 March 2008 - 23:54.


#10
ice187

ice187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 14.07.2006

 SuperDuper, on Mar 6 2008, 23:53, said:

Am vrut sa intervin dar ai facut montajul mai repede. Normal ca se va auzi numai pe medii-inalte pentru ca in cutia aia a Geniusului exista un filtru cross-over care taie basii din sateliti si ii trimite la subwoofer. Ca atare, boxele alea mari nu vor avea ce basi sa redea oricum... Daca ai modifica filtrul crossover poate vei avea ceva de castigat, altfel, nu.
Daca iti iei un amplificator adevarat si pui boxele alea o sa vezi diferenta intre sisteme de jucarie gen Genius si boxe full size plus amplif.

Multumesc pentru lamurire.
As fi folosit batranul meu minisystem , chiar reda doar audioCD... Insa cam de 2 ani , nu mai citeste niciun cd :( , am incercat sa-l folosesc legandu-l la calculator prin intrarea AUX ... dar sunetu nu este nici macar la 50% din calitatea celui pe care o avea atunci cand muzica era redata direct de pe CD. As mai putea face ceva cu acest minisystem (in afara de a-l tine intr-un dulap) ?... la vremea lui era ceva oarecum deosebit, prin '97 nu prea vazusem la multi 5boxe la un minisystem.

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 ice187, on Mar 7 2008, 02:52, said:

am incercat sa-l folosesc legandu-l la calculator prin intrarea AUX ... dar sunetu nu este nici macar la 50% din calitatea celui pe care o avea atunci cand muzica era redata direct de pe CD.
Poate pentru ca atunci cand il foloseai ca CD aveai CD-uri Audio si cand folosesti PC-ul ai mp3-uri pirat facute jalnic de cine stie cine?

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 antinari, on Mar 6 2008, 19:26, said:

Problema ar putea fi cele două de 4 ohmi, nu știu ce impedanță au sateliții spate ai geniusului, dar se poate afla foarte ușor cu un aparat de măsură, chiar din acela de 7-8 lei. Dacă cei originali au impedanță mai mare (6 sau 8 ohmi) nu știu dacă merită să riști.

Masori impedante cu aparatu' de 8 lei  :lol: Si ma rog la ce frecvente le masori?

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru această sarcină precizia oferită de acel aparat este suficientă. E suficient dacă măsoară direct la conectorii de intrare ai boxei, sau la capătul firelor, neconectate la amplificator. Variațiile de impedanță sunt irelevante în acest caz, e suficientă o valoare medie, chiar aproximativă.

#14
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 antinari, on Mar 7 2008, 18:46, said:

Pentru această sarcină precizia oferită de acel aparat este suficientă. E suficient dacă măsoară direct la conectorii de intrare ai boxei, sau la capătul firelor, neconectate la amplificator. Variațiile de impedanță sunt irelevante în acest caz, e suficientă o valoare medie, chiar aproximativă.

Veto! As mai cauta niste link-uri dar cred ca nu are rost. Vezi ca in diagr. nr. 2 "impedanta" este data ca fiind 8Ohm.. Ori variatiile cu frecventa zic altceva (intre 5 si 50Ohm zice atit diagrama cit si textul):

http://www.sengpiela...edanzKurven.pdf

;)

Si neste teorie pentru interesati:

http://www.sengpiela...culations03.htm

#15
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

 SuperDuper, on Mar 6 2008, 23:53, said:

Am vrut sa intervin dar ai facut montajul mai repede. Normal ca se va auzi numai pe medii-inalte pentru ca in cutia aia a Geniusului exista un filtru cross-over care taie basii din sateliti si ii trimite la subwoofer. Ca atare, boxele alea mari nu vor avea ce basi sa redea oricum... Daca ai modifica filtrul crossover poate vei avea ceva de castigat, altfel, nu.
Daca iti iei un amplificator adevarat si pui boxele alea o sa vezi diferenta intre sisteme de jucarie gen Genius si boxe full size plus amplif.
De fapt acel filtru se numeste Band-Pass-Filter si e normal sa existe acolo pentru ca nu transmite mai departe anumite componente ale semnalului.

#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

 vata_pa_batz, on Mar 10 2008, 17:17, said:

Veto! As mai cauta niste link-uri dar cred ca nu are rost. Vezi ca in diagr. nr. 2 "impedanta" este data ca fiind 8Ohm.. Ori variatiile cu frecventa zic altceva (intre 5 si 50Ohm zice atit diagrama cit si textul):
Apreciez faptul că te-ai documentat și ai încercat să ne luminezi și pe noi asupra acestui fapt. Dar ești off topic, pentru cazul în speță e suficientă impedanța nominală, și aia cu toleranță destul de mare. În cazul în care nu știai acest fapt, aceste variații ale impedanței se regăsesc la orice difuzor/boxă. Ar trebui să concluzionăm că absolut toți producătorii de difuzoare/boxe care au tupeul să scrie pe ele 4 sau 8 ohmi ar trebui să înlocuiască această valoare cu graficul complet al impedanței, pe tot spectrul redat de boxa/difuzorul respectiv, din 10 în 10 Hz eventual?

PS: Te rog să te abții de la off topic în viitor (nu mă refer la acest post, care are totuși legătură cu subiectul topicului, oarecum, ci la cel pe care l-am șters și care nu avea absolut nici o legătură), dacă ai o opinie referitoare la subiectul topicului ai toată libertatea să o postezi, dacă poți să și ajuți userul care a inițiat topicul e cu atât mai bine. Dacă dorești doar să îți etalezi cunoștințele găsește o soluție să o faci on topic.

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 antinari, on Mar 11 2008, 14:32, said:

Apreciez faptul că te-ai documentat și ai încercat să ne luminezi și pe noi asupra acestui fapt. Dar ești off topic, pentru cazul în speță e suficientă impedanța nominală, și aia cu toleranță destul de mare. În cazul în care nu știai acest fapt, aceste variații ale impedanței se regăsesc la orice difuzor/boxă. Ar trebui să concluzionăm că absolut toți producătorii de difuzoare/boxe care au tupeul să scrie pe ele 4 sau 8 ohmi ar trebui să înlocuiască această valoare cu graficul complet al impedanței, pe tot spectrul redat de boxa/difuzorul respectiv, din 10 în 10 Hz eventual?

PS: Te rog să te abții de la off topic în viitor (nu mă refer la acest post, care are totuși legătură cu subiectul topicului, oarecum, ci la cel pe care l-am șters și care nu avea absolut nici o legătură), dacă ai o opinie referitoare la subiectul topicului ai toată libertatea să o postezi, dacă poți să și ajuți userul care a inițiat topicul e cu atât mai bine. Dacă dorești doar să îți etalezi cunoștințele găsește o soluție să o faci on topic.

Da da... chiar si ipotetic nu pot fi "off topic" din moment ce raspunsul este exact la obiect.
Cazul in care nu stiam nu intra in discutie. Remember? Linkul vine de la mine, deci poti sa presupui linistit ca stiam, ca variatiile de impedanta se regasesc pe orice boxa :)
In rest masori tu impedanta cu aparate de 8 lei. Cei care preusupui tu ca nu stiu folosesc alte metode. Se pare ca Impedanta are ceva insemnatate, din moment ce valoarea ei pe la diverse frecvente duce la incalzirea finalilor si eventual la distrugere. Ceva ceva incercai tu sa explici:

Quote

Din punct de vedere al impedanțelor, pagube pot apărea în cazul în care boxele au o impedanță mai mică decât cea suportată de amplificator. În cazul ăsta se va arde amplificatorul.
Din punct de vedere al puterii, pagube pot apărea în cazul în care amplificatorul are o putere mai mare decât cea suportată de boxe. În cazul ăsta partea vătămată vor fi difuzoarele


#18
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,524
  • Înscris: 08.12.2006

 vata_pa_batz, on Mar 11 2008, 16:17, said:

Da da... chiar si ipotetic nu pot fi "off topic" din moment ce raspunsul este exact la obiect.
Răspunsul se leagă, oarecum, de subiectul topicului, în sensul că este despre impedanța incintelor acustice. Subiectul topicului însă este altul, citește titlul și primul post. În acest caz, mă văd nevoit să repet, relevantă este impedanța nominală și nu impedanțele la care vor ajunge acele boxe la care se referă inițiatorului topicului îm anumite momente, în funcție de ce frecvențe intră în ele. Asta pentru că aceleași variații ale frecvenței (nu identic dar pe undeva în aceeași plajă probabil) apar și la boxele pe care dorea să le înlocuiască. După cum spuneam, dacă dorești doar să-ți etalezi cunoștințele încearcă să o faci on topic, dacă nu găsești un topic cu subiectul respectiv poți să faci unul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate