Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#3565
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Eu am schimbat euro in lire numai in Turcia.La Istanbul sunt case de schimb foarte multe.Eu schimb de obicei in transe de cate 100-200 euro,tocmai pentru a evita sa raman cu multe lire la intoarcerea spre casa.

#3566
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
un pont ;   dc  aveti cont la ING  ,  scoateti bani  din  Istanbul direct de la bancomat  ING ,  pentru 100 TL  a luat din contul RO  115 RON ,   dc nu aveti  cont schimbati EURO / USD direct din  Istanbul,  nu  complicat cu  Shoarma cu de  toate ...

Pentru  baie  turcesc  recomand CEMBERLITAS HAMAMI  http://www.cemberlit...ndex.php?dil=en
zona  Cemberlitas , intre Bazaar  - Sultanahmet

#3567
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009
Ceva preturi actuale? A mai fost cineva de curand?

#3568
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
4.05 e cursul la istanbul.nu se negociaza nimic.astazi am ajuns acasa.de ce vrei sa umbli cu lire cand peste tot poti plati in euro?mai putin intrarile la ob. turistice si transportul public.

Edited by RamboX, 03 September 2017 - 18:00.


#3569
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009

View PostRamboX, on 03 septembrie 2017 - 17:58, said:

4.05 e cursul la istanbul.nu se negociaza nimic.astazi am ajuns acasa.de ce vrei sa umbli cu lire cand peste tot poti plati in euro?mai putin intrarile la ob. turistice si transportul public.

explica-mi te rog cursul...ce schimb cu 4.05? Posted Image. Am crezut ca este bine sa am lire la mine, fiind moneda lor,,,mai pune te rog, niste preturi de la obiective, suveniruri,,,daca poti si ai timp. Multumesc!


gata...m-am lamurit...1 euro=4.05 lire turcesti
Euro s-a cam scumpit in tara din pacate :(

Edited by ro_anna05, 03 September 2017 - 18:28.


#3570
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009
Am intrat acum pe siteul palatului Topkapi. Vad ca biletul costa 40 TL+25 haremul+20 TL Hagia Irene. Deschis de la ora 9 pana la 16:45
Sf Sofia: 40 TL, deschisa de la 9 la 17.

Moscheea albastra, gratuit, deschisa pentru vizita intre orele: 8.30-11.30, 13-14.30,15.30-16.45.

Edited by ro_anna05, 03 September 2017 - 18:53.


#3571
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Iar Istanbul museum card , care include Hagia Sofia , Topkapi si o mulțime de alte muzee costa 85 lire.

Edited by mihai!, 05 September 2017 - 16:41.


#3572
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
De fapt este neaparat ca fiecare turist sa aiba museum pass si Istanbul kart .

Attached Files


Edited by mihai!, 05 September 2017 - 22:43.


#3573
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Cel mai bine e sa aveti lire la voi, cumparate sau scoase de la bancomat...majoritatea bancilor au comisioane de 1% + o suma fixa la retragere ( BRD 10 lei, Transilvania 2 lei)...ce naiba sa faceti cu dolari sau euro pa care in mod sigur i-ati cumparat la cursul jepcarilor de la casele de schimb si sa platiti cu ei aici cu preturile rorunjite in vavoarea lor...scrie in lire pretul platiti in lire!
Museum Pass nu merita! Nu acopera toate obiectivele turistice( care sunt mult mai multe decat in lista lor) si e limitat ca timp, clar!
Ca hamam recomand Suleymaniye Hamami, este testat personal...este hamam pentru cupluri si familii, deci nici urma de obsedati sau  voyeuri, copii pana la 6 ani au gratuita intrarea iar pretul este de 40 $ echivalent in lire
..a fost o experienta uimitoare, as mai repeta-o, iar istoria locului face toti banii...
Mai multe schimbari in oras am scris aici dar e copy-paste de pe un grup al meu, nu mai traduc...
Some latest news:
1.No more climbing on the Theodosian walls and towers...
2.No more climbing on the Rumeli Hisari walls and towers...
3.No more climbing on the Valide Büyük Han, the roof is almost falling...
4. The Buyuk Yeni Han is a ruin also...
5. The area and the park near Bukoleon  Palace, is full of garbage and unmaintained...
6.The Tekfur Sarayi is in renovation, and not so much to be seen...the walls behind are in ruins...
7.Chora Museum is in renovation, not much to be seen...the entrance fee is 30 TL not at half price because of that...the flash is not allowed
8.Aya Irini is in renovation, not much to be seen, the entrance fee is 30 TL, not half price...
9.Hagia Sophia is in renovation, half of the groundfloor is full of scaffoldings...the flash is allowed but not  for the mosaics and paintings...the entrance fee is 30 TL
10.The trippod is not allowed inside Grand Bazaar, Chora Museum, Dolmabahçe Palace and gardens
11. The flash is not allowed at Pamakaristos Church, but no paintings or mosaics on the walls...worth to visit tough...
12.The Eminonu Balik Ekmek is 10 TL...it was 6, 8, and 10 now, and not the same great taste as i used to know...the pickles are 2.5 TL
13. The meat in ordered menus is less...more carbage, tomatoes and bread...The dürum çig kofteci from Ali Usta Eminonu is 3.5 TL but is huge compared with 10 or 12 TL ones...
14. The Yeni Cami is in renovation...the area closed to Spice Bazaar is full of dirt, and building materials...not a nice view at all...
15. There are some locations in Eminonu/Sirkeci i can recommand you to avoid empty belly and a higher check...i used to visit again and again if it worth it, not to make another experiments on my pocket...
Rog pe userul florinbad sa imi dea si mie un semn pe privat!

Edited by ireedeejay2, 06 September 2017 - 07:44.


#3574
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cum sa nu merite museum pass daca numai Hagia Sofia si Topkapi costa atât...?
Cu lirele in buzunar îți dau dreptate.

Turnul Galata s-a scumpit si el. Este 25 acum.
Tot s-a scumpit cu 30-40 % fata de acum 3 ani.

Edited by mihai!, 06 September 2017 - 09:09.


#3575
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009

View Postmihai!, on 06 septembrie 2017 - 09:06, said:

Cum sa nu merite museum pass daca numai Hagia Sofia si Topkapi costa atât...?
Cu lirele in buzunar îți dau dreptate.

Cred ca depinde ce are fiecare pe lista. Eu din ce m-am uitat si din ce voi vizita pe lista muzeelor gratuite cu museum pass sunt doar Hagia Sofia si Topkapi. Voi mai vizita Dolmabahce Palace, Miniaturk, Moscheea Albastra, Rohmi M. Koc Museum, Moscheea albastra, acvariul,,cam asta am pus pana acum pe lista.
Apropounde are loc schimbarea garzii? Am citit parca ca in fata muzeului militar,,,este adevarat? Aveti idee pe la ce ora si in ce zile are loc?

#3576
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
La Topkapi este inclus si haremul .
Cu cardul mai poți vizita si Rumeli Hisar.

Saptamana asta , in limita timpuliui o sa mai "transmit" live de la fata locului.
Pana acum am parcurs zilnic minim 30.000 pasi.

#3577
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
@roanna05, referitor la acvarii, am fost la ambele si pot spune ca Istanbul Akvaryum merita toti banii...am vrut sa cumpar bilete online, nu am putut face asta din cauza sitului, am reclamat asta si drept compensare am primit un family pack gratis! Este mult mai mare si cireasa de pe tort au fost pinguinii! Super distractie pe ei acolo... ��
Pentru cazare va recomand un hotel condus de un roman pe nume Chelba Constantin Danut,  coproprietar al  Hotel&Hostel Big Apple, adresa Cankurtaran Mh., Akbıyık Cad./bayram Fırını Sok. No:12...Hotelul are hostel la parrer iar la etaje camere duble sau triple, cu preturi plecand de la 30 eu.Hotelul are bar si terasa sus, privelistea marii face toti banii.Tipul e foarte amabil si ii merge mintea, a ridicat hotelul in 6 luni in top 50 hotel&hostel...L-am cunoscut cautand niste ruine ale  unui palat bizantin, gazduite de  Duvares Cafe&Restaurant tot din aceeasi zona, zona foarte faina si aproape de Arasta Bazaar.Il laud atat pe tipul asta pentru ca  am vazut ce a realizat in scurt timp si  e saritor in caz ca aveti nevoie de ceva, toti turcii din zona il stiu, lucreaza de 18 ani in acel cartier...
Daca vreti sa cumparati aur, va recomand cu caldura Emre Gold din zona Beyazit situat chiar la drum, pe linia de tramvai...an cumparat de mai multe ori de la ei si de viecare data ne-au dat pentru fetita cate ceva gratis, cercei mai precis...Sunt de incredere si negociati pretul...Sunt multe de recomandat, am avut contact cu mai multi patroni  in vacanta asta, intrand sa fac poze pentru grupul meu...mai pica o bere, un ceai sau o cafea ��

#3578
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009

View Postireedeejay2, on 06 septembrie 2017 - 14:54, said:

@roanna05, referitor la acvarii, am fost la ambele si pot spune ca Istanbul Akvaryum merita toti banii...am vrut sa cumpar bilete online, nu am putut face asta din cauza sitului, am reclamat asta si drept compensare am primit un family pack gratis! Este mult mai mare si cireasa de pe tort au fost pinguinii! Super distractie pe ei acolo... ��
Pentru cazare va recomand un hotel condus de un roman pe nume Chelba Constantin Danut,  coproprietar al  Hotel&Hostel Big Apple, adresa Cankurtaran Mh., Akbıyık Cad./bayram Fırını Sok. No:12...Hotelul are hostel la parrer iar la etaje camere duble sau triple, cu preturi plecand de la 30 eu.Hotelul are bar si terasa sus, privelistea marii face toti banii.Tipul e foarte amabil si ii merge mintea, a ridicat hotelul in 6 luni in top 50 hotel&hostel...L-am cunoscut cautand niste ruine ale  unui palat bizantin, gazduite de  Duvares Cafe&Restaurant tot din aceeasi zona, zona foarte faina si aproape de Arasta Bazaar.Il laud atat pe tipul asta pentru ca  am vazut ce a realizat in scurt timp si  e saritor in caz ca aveti nevoie de ceva, toti turcii din zona il stiu, lucreaza de 18 ani in acel cartier...
Daca vreti sa cumparati aur, va recomand cu caldura Emre Gold din zona Beyazit situat chiar la drum, pe linia de tramvai...an cumparat de mai multe ori de la ei si de viecare data ne-au dat pentru fetita cate ceva gratis, cercei mai precis...Sunt de incredere si negociati pretul...Sunt multe de recomandat, am avut contact cu mai multi patroni  in vacanta asta, intrand sa fac poze pentru grupul meu...mai pica o bere, un ceai sau o cafea ��

Multumesc pentru recomandari! Hotelul nu o sa-l schimb,,,are reviweuri bune si imi place. Referitor la aur,,,cam la cat sa ne asteptam gramul? Daca poti pune cat mai multe recomandari, te rog, sunt sigura ca ne ajuta!

View Postmihai!, on 06 septembrie 2017 - 14:50, said:

La Topkapi este inclus si haremul .
Cu cardul mai poți vizita si Rumeli Hisar.

Saptamana asta , in limita timpuliui o sa mai "transmit" live de la fata locului.
Pana acum am parcurs zilnic minim 30.000 pasi.

Super! Multumim!

Despre schimbarea garzii,,,nimic?

#3579
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Nu am observat.

De mâncat...
Ieftin bun, sãnãtos si curat se mãnâncã in locuri numite Lokanta/Lokantasi.

Atașez pozele cu meniul si mâncare la doua dintre ele. Se poate observa ca un fel de mancare nu prea depãșește 6 lire.
Noi am luat pentru 2 persoane vreo 7 farfurii/feluri , 3 tipuri de deserturi si am plãtit 42 lire.

Alcoolul in schimb este scump. Stau acum la terasa și vom da 30 lire pe 2 beri.
De fapt nu este scump. Este ca la noi. Dar când dai pe 2 beri cat pe f multã mâncare pare mai scump.

Attached Files


Edited by mihai!, 06 September 2017 - 15:22.


#3580
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Poze cu locatiile de mai sus...

Attached Files



#3581
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009

View Postmihai!, on 06 septembrie 2017 - 15:16, said:

Nu am observat.

De mâncat...
Ieftin bun, sănătos si curat se mănâncă in locuri numite Lokanta/Lokantasi.

Atașez pozele cu meniul si mâncare la doua dintre ele. Se poate observa ca un fel de mancare nu prea depășește 6 lire.
Noi am luat pentru 2 persoane vreo 7 farfurii/feluri , 3 tipuri de deserturi si am plătit 42 lire.

Alcoolul in schimb este scump. Stau acum la terasa și vom da 30 lire pe 2 beri.
De fapt nu este scump. Este ca la noi. Dar când dai pe 2 beri cat pe f multă mâncare pare mai scump.

Wow..ce e acolo

#3582
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Nu va faceți griji de securitate. Este la fel ca oriunde in Europa.
Sa nu spun ca la intrarea in muzee, mari statii de metrou, mall-uri au detectoare de metal si scanare cu raze x ca la aeroport.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate