Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#145
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
@Katalina
Orice card care are circulatie internationala merge in strainatate. De obicei este politica bancilor din ro sa restrictioneze anumite tipuri de carduri la folosirea in strainatate sau la plati pe Internet. Cele cu restrictie in strainatate au inscriptionat pe ele "Valid only in Romania" sau ceva de genul asta. Fiecare poate intreba la banca emitenta care sunt restrictiile + taxele/comisioanele pentru tranzactii in strainatate.
Cand am fost eu paritatea era 1 EUR=2 lire. 1 lira=1,8 RON. Acum cred ca este 1,6 -1,7 pt ca s-a mai apreciat RON fata de EUR. Cel mai bine acolo este sa ai USD pt ca este moneda lor etalon (totul se raporteaza la USD).
Oricum daca ai card poti scoate de la ATM; Turcia este singura tara din lume (pe unde am umblat eu) unde am vazut ca puteai extrage de la ATM 3 monede diferite:lira, EUR, USD. In restul tarilor unde am calatorit nu am putut extrage decat moneda locala.
Este bine sa aveti cash la voi pt ca nu puteti folosi cardul decat prin benzinarii, supermarketuri etc. (acest cash il puteti obtine cum am zis mai sus de la ATM). Prin bazar si alte magazine asociate este exclus.
O alta chestie care am vazut-o este ca daca platesti in alta moneda tind sa-ti rotunjeasca suma (ex daca cumperi ceva de 1,8 lire si intrebi cat costa in EUR ti se va raspunde 2 EUR).
Later add: eu am folosit un Visa Classic de la BRD + un Visa Electron de la Millennium Bank fara probleme
Later add2: daca va e "lene" sa sunati la banca vostra un site destul de bine pus la punct: http://www.vreaucard.ro

Edited by McDude, 30 April 2008 - 14:06.


#146
k-host

k-host

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2006
Salutare!are cineva idee la ce ora ajunge autocarul firmei murat (cel care pleaca la 15,30 din Bucuresti) in istanbul?

#147
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt Katalina:
multumesc pt pontul cu hotel peninsula. am facut consiliu de familie si ne-am hotarat. vom dormi aici, si am  facut rezervarea pt cele 4 nopti de istanbul! reviews-urile de pe trip si locul 50 tot de acolo ne-au facut sa ne hotaram asupra acestui hotel! inca odata iti multumesc,
o zi buna in continuare

#148
k-host

k-host

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2006
Pt cei care au in calcul o escapada cu autocarul in Istanbul (Murat)-(avand in vedere ca acolo masina nu prea ne foloseste la nimic!) - autocarul pleaca la 9,00 din Piatra Neamt (15,30din Bucuresti) si ajunge la 2,00/3,00 in Istanbul vis-a-vis de Universitate(Beyazid);se poate dormi in autocar pana la 6,00 ;dp aceea fiecare se descurca cum poate! (pret din Pt Neamt-340 RON)

#149
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.12.2006
ptr McDude: mersi de info. Imi imaginam ca nu poti plati cu cardul pe acolo la cumparaturi, ca nici in Romania nu poti daca iesi din Bucuresti mai ales. USD era moneda lor de referinta si acum multi ani cand am fost acolo, credeam ca s-a schimbat ca tot auzeam discutii de sume in Euro. In legatura cu banca e chiar sub mine :D, dar m-am lamurit oricum ca se poate cu cardul meu. Cata nesimtire cu rotunjirea...ca 1 Euro e cam 1,7 lire din cate am cercetat eu...si rotunjirea inseamna ca pretul e dublu in Euro  :rolleyes:

ptr criss: cu cea mai mare placere, ca daca nu ne ajutam unii pe altii, de ce mai intram pe forum? Eu tot de pe tripadvisor stiu despre el ca e bunicel, si de obicei daca e ok ptr britanici care sunt destul de "fitzoshi", ar trebui sa fie mai mult decat ok ptr noi. Daca vreti sa va luati dopuri de urechi, ptr rugaciunea de la 5 dimineata, ca se pare ca se aude f tare acolo. Cred ca pana la urma plecam in iulie, pe vreo 17. Noi cred ca stam la Hanedan (daca mai are locuri) ptr ca noi suntem doar cate 2. Oricum, Peninsula e a doua optiune pe lista.

ptr k-host: multumim. Si noi vroiam cu masina, dar e mai simplu cu autocarul (desi face cam mult timp) - scutim tot felul de alte taxe si probleme (la vama, extensie casco etc - ca era necesara la noi). Chiar ma interesa unde opresc in Istanbul, mersi inca o data. Intrebari: biletul e dus-intors, nu? Cer si asigurare medicala obligatorie?

#150
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

View PostKatalina, on May 2 2008, 13:43, said:

[b] Cata nesimtire cu rotunjirea...ca 1 Euro e cam 1,7 lire din cate am cercetat eu...si rotunjirea inseamna ca pretul e dublu in Euro  :rolleyes:
Nu e chiar dublu am gresit cand am dat exemplu la paritate.
Spre exemplu vrei sa cumperi ceva de 3 lire=1,5 EUR, ti se vor cere 2 EUR. Daca rezultatul transformarii are zecimale se va transforma automat la intreg in calculele lor. Ei nu umbla cu jumatati de masura :)

#151
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.12.2006

View Postana28, on Apr 29 2008, 20:35, said:

va rog mult, a fost careva dintre voi la hotelul adonis palace din istanbul? imi puteti povesti un pic despre cum e pe acolo? cat de departe e de punctele turistice, zona ne/dubioasa etc.........
va multumesc.
numai bine tuturor.
a

Ana, eu nu am fost acolo, dar vad ca e putina lume care "serveste" Istanbul (majoritatea merg la mare la soare, in Antalya), asa ca probabilitatea e si mai mica sa fi fost cineva exact la Adonis Palace. Probabil ca si tu ai verificat pe tripadvisor, daca zici de zona dubioasa. Pe site-ul hotelului am vazut ca e relativ aproape de obiective, ei zic undeva intre 5 si 20 de min (cele din partea europeana, dar e cam ciudat ptr ca faci atat din zona Sultanahmet, si Kumkapi e dupa Sultanahmet), dar depinde ce vrei sa faci in Istanbul si de cati bani dispui. De curiozitate, cat costa camera? Ptr ca pe site nu au pus preturile (dubios!) si vreau sa vad daca macar e mai ieftin ca sa merite distanta. Cele mai apropiate hoteluri de obiectivele turistice sunt in Sultanahmet si Sirkeci, probabil ca Kumkapi ar fi "zona a 2-a" (parerea mea). In legatura cu caracterul dubios sau nedubios, daca sunteti mai multe pers probabil nu are ce sa se intample cred. In general, la turci sunt multi hoti de buzunare, mai rar ceva de genul talharii sau violuri (desi multi pot parea obsedati ca fac multe complimente si se uita dupa femei, sunt inofensivi daca ii ignori).

Concluzia: poate se intoarce cineva de pe acolo si iti spune, daca nu, compara preturi si conditii si poate gasesti hotel in zona Sultanahmet sau Sirkeci. Tu cred ca prin agentie mergi, multe dintre hotelurile de la agentiile romanesti sunt cam prost calificate de straini. Erboy sau Ilkay sunt mai bine cotate decat Adonis si parca erau si pe la agentii romanesti.

#152
Eithne

Eithne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 23.10.2007

View Postk-host, on Apr 30 2008, 22:03, said:

Salutare!are cineva idee la ce ora ajunge autocarul firmei murat (cel care pleaca la 15,30 din Bucuresti) in istanbul?

Depinde cat sta in vama (daca mai sta)... in general, pe la  6 a.m.

#153
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
cine  a venit de la istanbul de curand sa-mi spuna si mie cum e cu traficul in oras! xwh spunea ca a stat o ora la intrarea in oras!

#154
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
M-am intors de la Istanbul; ce sa zic , acum mi-a mai trecut euforia-am venit acum 8 zile- oricum sfatul meu : faceti efortul si vizitati Istanbul-ul , merita toti banii cum se spune.


Ce am vizitat : o groaza de moschei - moscheea albastra, beyazit, suleymaniye(doar o mica parte- e inchisa pt restaurare), eyup , moscheea de langa bazarul egiptean , alte cateva mai mici 'gasite' pe stradutele pe care am umblat. Ca o parare personala nu m-a impresionat niciuna , ca si constructii sunt monumentale nimic de zis dar inauntru sunt foarte simple si parca nu au aura aceea mistica (bine nu au pt mine care sunt crestin, pt ei sigur au) ..mi-au placut mult mai mult bisericile catolice vazute de mine in vestul Europei .
                    : palatele Topkapi si Dolmabahce - Topkapi 5 euro/pers, nu am intrat in harem (alti 5 euro daca vroiai) . la Dolmabahce 10 euro/pers cu tot cu harem. Dolmabahce e un palat modern , copiat intrucatva dupa Versailles , impresionant prin arhitectura si fastul sau ...cu niste sali deosebite , pline de aur (sau placate cu aur)- pereti , tavane si cu minunate candelabre englezesti . Dar cireasa de pe tort ramane Topkapi unde am vazut o groaza de vestigii otomane ...din nou foarte mult aur - tronuri , coifuri, iatagane coroane, etc - din aur si placate cu diamante si pietre scumpe, obiecte de vestimentatie , bucatarie etc. De asemenea se pastreaza multe relicve sfinte ale Islamului ( in special ale preotului Mahomed) .  
                    : vechile vestigii romane(bizantine) - Sf Sofia(ceva extraordinar, nici acum nu-mi vine sa cred ca minunatia asta a fost construita acum 1500 de ani ) , apeductul lui Valens, zidurile lui Teodosiu
                    : am urcat in turnul galata (5 euro/pers..initial mi s-a parut cam mult ...dupa ce am urcat nu am regretat nimic) - privelistea este extraordinara - palatul topkapi , sf sofia si moscheea albastra una langa alta inconjurate de bosfor si cornul de aur si marea marmara in spate.
                    : m-am plimbat cu vaporul pe Bosfor pana aproape  de Marea Neagra - la Anadolu Kavagi de unde se urca la o veche cetate genoveza si ai o priveliste extraordinara asupra Bosforului si a marii Negre. Am mers cu o cursa publica (12,5 lire dus/intors , cu pauza de 2 ore la Anadolu kavagi ) . Intreaga cursa dureaza cam 5-6 ore , vaporul se ia de la Eminonu sau Besiktas.
                    : m-am plimbat cu vaporul pe Cornul de Aur pana la capat la Eyup ...apoi am urcat o mica telecabina pe deal la o cafenea cunoscuta -Pierre Loti - de unde se vede tot Cornul de Aur . De asemenea am vizitat moscheea Eyup ..am inteles ca ar fi al treilea loc sfant al islamului dupa Mecca si Ierusalim
                    : am intrat si in bazare..din  marele bazar am fugit repede..nu era de mine tiganeala aia; bazarul egiptean mi s-a parut mai dragut
                    : bineinteles kilometrii intregi prin orasul vechi - Sultanahmet si in zona Istiklal cadesi .

Daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

#155
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt 'kriiss' :
- ai fost cu masina personala? daca da, cum este traficul cum te-ai descurcat cu parcarea?
- la ce hotel ai stat, ai fost multumita? cat a costat?
- eu o sa stau mai putin, doar 4 zile, te rog fa un clasament al locurilor pe care le-ai vazut tu si care nu trebuiesc ratate!
- unde ai mancat? ai gasit locuri cu mancare traditionala buna? la ce pret?
multumesc anticipat,

#156
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
1. am fost cu masina personala. hotelul la care am stat : http://www.hotelinteristanbul.com ; Fiind in cartierul vechi-Sultanahmet , am mers tot inainte dupa ce s-a terminat autostrada pana in zona hotelului si mi-a fost relativ usor cu orientarea ( nu am avut GPS) - m-am incurcat un pic pe stradutele de acolo...nu ma asteptam sa fie asa strimte si in panta ...dar am gasit relativ repede hotelul. La ducere s-a nimerit sa fie duminica si traficul a fost destul de lejer ; la plecare a fost usor deja invatatsem traseul ; nu am folosit masina in Istanbul ; langa hotel- 6-7 min de mers pe jos era o parcare supraetajata cu plata(am vazut multe paracari din astea in Istanbul)  -12 lire/zi (6 euro) -acolo am lasat masina 4 zile cat am stat la Istanbul(ca fapt divers , erau o groaza de masini cu numar romanesc in parcare iar la hotel receptionerul ne-a spus ca 50% din clienti din hotel la momentul respectiv sunt romani !). Oricum din ce am vazut eu traficul mi s-a parut mai lejer ca in Buc desi ma asteptam la contrariu din ce citisem. E adevarat turcii nu prea semnalizau la schimbarea directiei de mers dar am fost atent.

2. Am platit 45 euro/noapte camera dubla -platit cash ( cu card era 50 euro). Am fost multumit -era curat, mergeau 'aparatele' - e adevarat camera era destul de mica. Oricum , eu nu sunt deloc pretentios cand vine vorba de cazare , asa ca eu pot fi multumit si altii nu...

3. 4 zile am stat si eu . Dupa parerea mea nu rata Topkapi, Sf Sofia, croaziera pe Bosfor pana la Anadolu Kavagi unde urci pana la ruinele unei cetati (aproape- 1-1,5 km din port) si vezi Marea Neagra , privelistea din turnul galata - neparat intr-o zi senina.
Moscheiile nu m-au impresionat dar dai de ele peste tot asa ca nu-i o problema sa le vizitezi . De bazar am fugit cat am putut.. Dolmabahce e frumos ,nu zic nu ,are si gradini frumoase dar mult mai interesant mi s-a parut ce am vazut in Topkapi(vezi ca se face coada mare la Dolmabahce si se intra grupat numai cu ghid).

4.  Micul dejun era inclus la hotel; in rest am mancat pe strada ce gaseam cand mi se facea foame - peste, kebap , fructe,  mancare gatita ..e plin orasul de locuri de potolit foamea....

Sfaturi : cazeaza-te la un hotel in zona Sultanahmet ..iti va fi mult mai usor sa ajungi la obiective. Si e usor si cu masina pana la hotel.
           : pentru croaziera pe Bosfor cauta cursele publice...sunt si multi particulari dar din ce am inteles e mai scump si unii nu te duc tot Bosforul . Cursa publica costa 12,5 lire dus/intors si o iei de la Eminonu (sau Besiktas).
           : in centrul vechi strazile sunt strimte si cu sensuri unice. Nu folosi masina in Istanbul (decat dus/plecat hotel bineinteles).
           : mare grija la preturi ...nu prea sunt afisate si sunt cam tepari ...un mos vroia sa-mi vanda kg de mere cu 5 lire (2,5 euro) si la 50m de el am gasit cu 2 lire (1 euro )..si mere mai frumoase.

Edited by kriiss, 12 May 2008 - 15:55.


#157
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postkriiss, on May 9 2008, 12:56, said:

.........moscheea de langa bazarul egiptean.......

yeni mosque

#158
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
intr-adevar, foarte bun pestele in paine de la eminonu - karakoy.

sfat: daca vreti sa mancati mai ieftin iesiti din zona turistica, care ar fi de la eminonu (peste pod o cafea e de 2-3 ori mai ieftina) si pana in apropiere de statia de metrou aksaray (am lasat o marja de eroare).

mergeti la miniaturk - merita, e un muzeu in aer liber bine facut. macar va faceti o parere asupra frumusetilor turciei. pe site aveti detalii despre cum se poate ajunge cu autobuzul - drumul in sine e o alta aventura care nu trebuie ratata :)

meniul favorit: iskender kebab. prajiturile facute in afara zonei comerciale - nu sunt asa dulci ca cele din romania, se pot manca mai multe :)
pretul corect pentru un pahar de suc de portocale este 1 lira, desi in sultanahmet nu gasiti sub 3.

#159
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vă mai încântați de paritatea USD = YTL , nu e 1:1 , e 1:1.25 , turcii folosesc exclusiv 1:1 pentru USD

#160
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt DeathRipple' si kriiss:
multumesc pt informatii. eu am rezervarea la hotel peninsula in sultanahmet. in istanbul nu o sa merg cu masina, ci cu transportul in comun, dar as  sa vad cat mai mult in cele 4 zile! de pestele acela de langa bazarul egiptean am auzit pt prima data pe discovery. abia astept sa-l gust! cu preturile stiu ca asa e! anul trecut peste tot in zona kusadasi o portie de scoici la restaurant era intre 10-12 euro (4-5 scoici la portie). in canakale am descoperit un mos cu un carut ambulant care vindea scoici. cele mai bune scoici din turcia au fost acelea de la mosul din canakale si f ieftine, 2 scoici la un euro. asa ca totul este relativ in turcia in materie de pret! o seara buna in continuare,

#161
k-host

k-host

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.02.2006
Salutare tuturor! ieri m-am intors din Istanbul (cu autocarul de la murat;o adevarata aventura) un oras MAGNIFIC;am fost cam peste tot pe unde a fost si criis(tot la inter am stat;este in zona beyazit-laleli la 3 statii de sultan ahmet)Am stat 3 nopti/3,5 zile am vazut cam toate moscheile imp din cornul de aur(exceptie fatih) pe mine m-au impresionat; in special modul in care isi manifesta musulmanii crezurile relig. M-am plimbat pe istikal street si ziua si noaptea (de 2 ori) Nu excludeti din traseul vostru sediul patrirhiei ecumenice (suntem ortodcsi nu?) bs sf gheorghe(sunt moastele mai multor sfinti) in cartierul fener aproape de statia de autobuz(cam 4 statii de autobuz de la eminonu)in apropiere se afla si o frumoasa bs armeneasca chiar pe malul apei)am urcat si la pierr lotti cu teleferik-ul (de la moskeia Eyup prin cimitir)Am ajuns si la anadolu kavagi, frumos 12,5 lire de caciula ammplecat del;a eminonu la 10,30 am plecat la 16,35 am fost inapoi;aveti grija nu toate companiile fac acest traseu noi l-am luat dela prima de langa podul galata.A, sa nu uit daca vredti sa incercati narghileaua (mi se pare absolut obligatoriu pt cei care merg in istanbul sa faca asta/nu sunt fumator! dar asa in spiritul locului)am fost unde va in beyazit pe partea stanga unde se vand carpete traditionale ;14 lire o cafea ,un ceai si narghileaua-nu se aseamana cu tigara clasica este cu diferite arome am legat chiar o prietenie frumoasa cu niste japonezi;respectiv niste francezi-o experienta foarte interessanta) am ramas uimit de faptul ca nu prea au preturi pe produse ;nu ai cum sa stii care sunt perturile reale, stau si ma gandesc cum pot fi controlati fiscal! Dupa cum am spus Istanbulul este fascinant cu mult peste multe orase europene pacat ca nu este suficient de mediatizat(in romania) pt ca am vazut zeci de mii de turisti din toate colturile lumii; il recomand calduros tuturor celor care vor sa vada si ceva diferit sigur o sa va impresioneze.

Attached Files



#162
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt k-host:

cum era vremea in istanbul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate