Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#127
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
stie cineva ceva despre hotelul golden crown din istanbul?

#128
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.12.2006
Apropo de obiective de vizitat: Suleymaniye Camii, Yeni Camii in Eminonu mai sunt interesante (si o chestie interesanta: acum 15 ani am vizitat cu parintii o moschee Mihrimah, cred eu ca rar vizitata de turisti, unde un domn ne-a propus sa ne scrie numele in araba veche din Coran, asa ca am si acum numele meu scris frumos, cu pensula in araba, fapt ce nu a fost prea ieftin din cate imi amintesc, dar a meritat.)

Anul acesta vreau si eu sa revizitez Istanbulul, impreuna cu sotul. O recomandare a mea ar fi daca mergeti cu sotiile si daca va permiteti, o croaziera pe Bosfor (am vazut ca la unele agentii romanesti zic ca e in jur de 20 E de pers) si eventual o plimbare la Princess Islands (format din mai multe insule, Buyukada e cea mai mare - se viziteaza pe biciclete inchiriate sau cu un fel de trasuri si exista si plaja unde poti sta la bronzat). Prima (croaziera) am facut-o si mi se pare romantic si interesant ptr cei carora le plac plimbarile cu vaporul, a doua (Princess Islands) intentionez sa o fac anul acesta, tot ce stiu sunt din documentari pe net. In legatura cu Bazarul, nu uitati sa vizitati si Bazarul Egiptean (asa zis) adica bazarul cu condimente, dulciuri etc. daca sunteti pasionat. Am mai citit despre un palat, Beylerbeyi se numeste, e putin peste mana de ajuns la el, dar cred ca e o recomandare buna. Eu am vizitat Dolmabahce si e impresionant, asa ca am apetitul deschis pentru palatele lor :D. Pe diverse site-uri ale unor hoteluri (de cele mai multe ori) se gasesc chiar si zilele in care sunt deschise diversele obiective turistice, si orele. Din cate am inteles, e bine de vizitat moscheile dimineata pana in ora 13, ptr a nu risca sa nimeresti orele de rugaciune (vreo 2-3 rugaciuni) de dupa-amiaza.

In legatura cu cazarea, am cautat muuult si am tras o concluzie: in mare parte, hotelurile la care se fac rezervari de la agentii din Romania au primit recenzii proaste pe tripadvisor de la turistiii straini care le-au vizitat. Noi tot cu masina vrem sa mergem, e cel mai ieftin asa, mai ales ca mergem 2 familii. Traseul tot pe viamichelin l-am depistat cat de cat si de traficul din oras mi-e si mie frica. Bineinteles, si cu parcarea e problema, dar inca nu am contactat hoteul ales ptr a intreba de parcare. Inca ceva, daca rezervati fara agentii, incercati sa intrebati de discount daca stati 6-7 nopti, sau de alte discounturi (de grup, daca este cazul, sau cel de 10 % pe care muuulte hoteluri il fac pentru plata in cash).
In legatura cu mancarea, eu am mai gasit pe site-uri (tripadvisor si parca si lonely planet) turisti care recomanda anumite localuri, cu adresa relativa si unele preturi, si multi spun ca s-au interesat la hotelurile unde au stat. Deci puteti intreba de localuri pentru localnici sau mai ieftine, si am inteles ca se numesc in general lokanta.

:) Am scris un roman intreg, v-am plictisit destul. Va urez si eu drum bun si o vacanta de vis!

#129
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt. Katalina:
cand pleci la istanbul?

#130
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.12.2006

 criss_65, on Apr 24 2008, 20:53, said:

pt. Katalina:
cand pleci la istanbul?


Pai eu as fi dorit pe 21 august, dar prietenii nostri (adica...partea feminina a cuplului :P) doresc mai devreme putin. Asa ca probabil pe vreo 7 august ca in iulie nu cred ca e posibil. Si ma gandeam sa fie intr-o joi ca sa prinzi si un week-end.

Apropo de parcari, care e marea problema a tuturor. La cat s-a scumpit benzina si se pare ca o sa ajunga la 5 RON in curand, nu devine mai ieftin cu autocarul? As fi vrut si eu sa stiu in ce autogara opresc, ca daca ne hotaram la autocar pana la urma, sa stiu si eu dinainte ce sa iau sa ajung la hotel, ca n-as vrea sa apelez la taxi, care, desi e relativ ieftin, e "periculos" ptr buzunare (am citit pe diverse site-uri, trucul cel mai frecvent ar fi comutarea a tariful de noapte, "gece" in turca, dar mai sunt si altele: iti zic ca bancnota e indoita sa dai alta si ti-o schimba cu una falsa, plus metoda cunoscuta si la noi de plimbat de 5 ori lungimea normala a cursei ptr ca esti turist si nu stii traseul). In legatura cu taxi, am vazut recomandari de a sta un barbat in fata cu soferul, ptr a se uita la aparat si a "intimida" relativ soferul in caz ca are de gand ceva necurat.

Un lucru interesant si bine de stiut e ca daca va hartuieste prea mult cineva, si nu are dreptate (solicitat de bani in plus ptr diverse, sau mai stiu ce alte chestii) exista o politie a turistilor (Tourism Police, ceva de genul asta in engleza). Ce mai stiu? Pe unele site-uri, cred ca si pe Frommer's Guide, se recomanda sa iei tururi d ela agentii de acolo, ptr ca ar fi mai comode si ca negociaza preturi mai mici, care impreuna cu comisionul agentiei te duc tot cam pe acolo, dar ai transport tot. Eu n-as apela la agentii ptr ca mi se par scumpe si uneori se pare ca dai 30 E ptr plimbare pe Bosfor, dar ptr ca nu se umple vaporul privat te urca tot in cele de stat care sunt muuult mai ieftine. Parerea mea personala este ca daca ai timp, cu putin cautat pe net stii tot, inclusiv ce mijloace de transport sa folosesti si cam ce preturi au etc. Eu am gasit, inca nu am triat pe categorii toate info pe care le am si sunt multe :D, dar sunt convinsa ca multi le stiu ca si mine.

Pe langa recomandarile de ieri (o parte le-am repetat ptr ca am citit mai inainte si am vazut ca au mai aparut), daca sunteti impresionat de peisaj, se merita sa mergeti la Moschee Eyup Sultan, unde e si un cimitir musulman, si mai sus de acolo, pe deal, e o celebra cafenea Pierre Loti..are si o povestioara romantica etc. si de acolo se vede super frumos Bosforul si Cornul de aur (Halic in turca). Se pare ca poti urca si cu o telegondola acolo. Exista si birouri pentru turisti, una e pe langa Sultanahmet (moscheea) parca (gasiti pe http://www.frommers....350010001.html) si se pare ca poti lua si harti gratis si oricum poti intreba daca ai nelamuriri etc, asta daca nu intrebi la hotel. Alte obiective: moscheea Rustem Pasha (decorata cu motive florale), Chora Church (Kariyie Muzesi parca la ei; veche biserica greceasca parca). Mentionam ieri palatul Beylerbeyi, de acolo se poate ajunge si pe cel mai inalt deal al Istanbulului (oras asezat pe 7 dealuri) de unde cred ca peisajul e superb (si acolo cred ca e o telegondola). Din cartierul Sultanahmet se ajunge mergand in Eminonu la debarcader si luand un vapor spre "cartierul" Uskudar si de acolo un autobuz

Apropo de unele altele: se stie deja ca o baie turceasca la hamam e cam scumpa si uneori nu isi merita banii, dar cine vrea si il tine buzunarul probabil ca e o experienta interesanta. Show-urile "traditionale" cu belly-dancing se pare ca sunt muuult devalorizate si transformate deja in chestii mai mult comerciale decat traditionale, asa ca aveti grija la asta. Sotul meu e fumator si as vrea sa mearga la un bar sa incerce narghilea, asta mai intrebam acolo. Ptr fete (inclusiv prietena mea :D): daca vor plaja se poate pe Princes' Islands (Buyukada sau Burgaz) sau in croaziera pe Bosfor poti cobori la Sariyer parca si acolo e si plaja, si te poti intoarce cu alt vapor pe la 5 dupa-amiaza (asta e de intrebat ptr ca orarul se poate schimba). Au niste shopiing mall-uri in poze ca in filme, dar preturile sunt ca atare :D, si sunt in partea asiatica. In bazar se pare ca deja preturile reale sunt undeva la 25% din ce cer ei prima data si sfatul e, daca decizi sa cumperi in bazar (dar mai bine nu, ptr ca se pare ca magazinasele de pe langa el au aceleasi lucruri la preturi muult mai mici) sa incerci negociatul cu unul pe produsul respectiv ca sa vezi cat de jos merge (daca nu vine dupa tine cand pleci inseamna ca esti putin mai jos de pretul real, si apoi sa cumperi acelasi lucru de la alt magazinas, acum stiind relativ cam care ar fi pretul corect). Intreba cineva de Muzeul Militar, laudat pe site-uri, dar la cate sunt de vizitat, nu cred ca ajung, nici nu e ceva ce ma pasioneaza. Frommer recomanda sa asculti fanfara militara. Undeva cu intrarea din Besiktas, se pare ca e un fost palat Yildiz Palace, care acum gazduieste doua muzee partial si o cladire a univ tehnice si niste cladiri militare, si are gradina frumoasa se pare (http://english.istan...lt.aspx?pid=359). Pe site-ul acesta am gasit si locurile acestea pe care nu le stiam din Istanbul si un alt site folositor ptr mine: http://www.guideista....net/guide.html (e site-ul unei ghide profesioniste din Istanbul si cred ca puteti face tururile de unii singuri exact cum sunt alcatuite de ea sau de alte agentii, sau in fucntie de timp si de proximitatea obiectivelor). Mai vedeti si pe site-ul frommer's ce ar face el in Istanbul, asa orientativ.

Motivul ptr care ma documentez asa mult este ptr ca si eu sunt fana Istanbul, e un oras fascinant care merita vazut si sunt convinsa ca intr-o singura vacanta tot nu apuci sa vezi tot ce e de vazut acolo. Si daca tot ma duc sa vad ceva, trebuie sa stiu ce vreau sa vad si sa stiu ceva despre ce vad, nu sa ma uit ca la poarta noua si sa ma minunez numai de frumusete fara sa ii stiu si istoria, mai ales ptr ca nu mergem cu ghid care sa explice. O colega de-a sotului i-a spus ca a fost in Istanbul si a zis ca nu e mare lucru de vazut si am crezut ca iau foc. La intrebarea daca a vazut Dolmabahce, a zis ca era prea departe...asta nu e atitudine de mers si vizitat un oras, inca e un mare noroc ca atatea din obiectivele importante sunt grupate in si in jurul cartierului Sultanahmet (as intelege doar daca nu ai timp sau nu ai bani sa vezi cat mai mult, dar nu sa zici ca nu sunt lucruri de vazut). Va garantez ca merita drumul si banii sa vezi acest palat, e ca un Versailles si, de data asta, desi e scump, o sa platesc sa si filmez (ptr aparate foto e cam inca o data un bilt si ptr video putin mai mult decat atat). Documentandu-ma am aflat si lucruri noi: celebra rapire din Serai....Seraiul e de fapt Palatul Topkapi. Deci sunt multe de descoperit, asa ca va urez navigare placuta..si pe net...si pe Bosfor :D.

Sa ma corectez: Apropo de parcari - de fapt am vrut sa spun apropo de problema parcarilor, care e marea problema ... :D dar a iesit greseala gramaticala. My bad!

#131
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt Katalina:
multumesc pt informatii! daca ai rabdare sa cauti vezi ca am postat eu o lista cu locurile care nu trebuiesc ratate in istanbul si care a fost completata de colegii de pe acest topic! eu inca nu m-am hotarat la ce hotel si din pacate voi sta mai putin in istantbul, doar 4 zile , 2 a dus, 2 la intors pe drumul spre antalya.
o zi buna in continuare,

PASTE FERICIT TUTUROR!

#132
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.12.2006

 criss_65, on Apr 25 2008, 16:41, said:

pt Katalina:
multumesc pt informatii! daca ai rabdare sa cauti vezi ca am postat eu o lista cu locurile care nu trebuiesc ratate in istanbul si care a fost completata de colegii de pe acest topic! eu inca nu m-am hotarat la ce hotel si din pacate voi sta mai putin in istantbul, doar 4 zile , 2 a dus, 2 la intors pe drumul spre antalya.
o zi buna in continuare,

PASTE FERICIT TUTUROR!

Da, am vazut ieri, de aceea nu am mentionat nimic despre locurile destul de cunoscute de vizitat si am incercat sa aduc si idei noi, si am retinut de pe forum ideea cu dervisii, desi citisem undeva ca nici spectacolele lor nu sunt chiar asa de autentice. In rest, le cam stiam, si sunt de recomandat toate.

Fiind topic despre Istanbul o sa ma abat putin, sa recomand si Efes si Pamukkale...si Troia, dar asa, ca sa zici ca ai fost acolo,ptr ca nu prea e nimic acolo in afara de calul refacut in care poti urca si niste ruine care-ti ajung pana la glezna. Si in zona aceea din vestul Turciei mai sunt de vizitat cateva locuri. Noi am stat atunci intr-o statiune numita Oren (care nu cred ca o gasesti la agentiile romanesti dar am gasit pe google un site cu zona aceea) si am mers pe ghici la cazare in Pamukkale. Nu tin minte multe ca asta a fost acum 12 ani si parintii s-au ocupat atunci :D. Dar stiu ca statiunea era dragutza, problema era ca acolo sunt arici de mare si se intra cu papuci speciali de care noi nu stiam :D, si tata a patit-o rau. Cam atat ca deviez de la subiect.

In Antalya nu am fost, dar sper sa ajung candva, cand o sa am chef de mare si soare si servicii bune.
Drum bun Criss, pe frommer (mentionat mai sus) descrie undeva si un tur de o zi, sau de 2, sau de 3, asa ca iti va fi folositor ptr ca tu stai 3 zile, chiar 4 in total, in Istanbul.

Kriss...hai ca am mai verificat ce s-a scris aici, sa vad daca am pierdut ceva :D.

Am vazut ca ziceai ceva de croaziera pe Bosfor noaptea. Eu am citit ca vapoarele circula pana la ora 12 noaptea cel tarziu, asa mi-aduc aminte. Oricum te poti interesa la terminalul de la Eminonu, cand ajungi acolo.

In legatura cu hoteluri, am cautat ceva ieftin dar nici gen hostel. Am gasit acelasi Hotel Peninsula (45-50E cam dubla/noapte) ca fotojunior :D, si "fratele" lui de pe aceeasi strada, putin mai scump si mai aranjat: Hotel Hanedan (60E cam dubla/noapte in iulie-aug). Cu inca 5-10E mai sus ca tarif si destul de dragutze din cate am citit pe tripadvisor si pe site-urile lor: Apricot H., Sebnem H., Romance H., Poem H. Pentru cei cu bani, decat Hilton si mai stiu eu ce lant hotelier mare, mi se pare interesant Empress Zoe hotel, cu gradina interioara, cu camere decorate in stil turcesc, daca va uitati pe site-ul hotelului e super (~100E) si am citit ca e de obicei fff solicitat si ca nu se prea gasesc locuri.

Am si eu o intrebare, pt kriss, sau ptr cine stie: trebuie viza ptr Turcia? si daca da, se plateste la vama? De rovigneta am citit deja.

Va multumesc anticipat.

#133
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt  katalina:
- da, pt turcia se plateste viza la vama vreo 10-12 euro. aici la consulat e mai scumpa vreo 40 euro!
- cred ca ma voi hotari la hotelul golden crown, am gasit pe www.otel.com o oferta f buna 50 euro/tripla/noapte
- dervisii canta in fiecare seara mai putin luni parca in statie la metrou si trebuie facuta rezervarea
- dervisii sunt apartin credintei sufite, care este interzisă in turcia, acum am inteles ca s-au mai relaxat ii lasa sa se intalneasca, inainte se intalneau pe ascuns. din sufism au mai ramas dervisii (care oricum au fost asimilati valorilor nationale turcesti) si poeziile lui rumi ( f frumoase). sufismul este o religie care provaduieste iubirea
- rovinegta se plateste doar la bulgari, la turci se plateste doar cand intri pe autostrada. la intrare iei un biletel si cand iesi in functie de cati km ai facut pe autostrada platesti
- acum caut informatii despre cum e mai bine: sa trec la istanbul in asia pe podul bosfor (ce costuri implica in bani si timp, pt ca am inteles ca e f aglomerat tot istanbulul) sau sa iau de la yenikypi ferry pana la yaova si asa scutesc vreo 150 km
- vezi daca te intereseaza pe topicul totul despre turcia am postat o lista cu hotelurile de 5 stele cu impresiile celor care au fost acolo si una cu locurile ce nu trebuiesc scapate daca ajungi vreodata in antalya
o zi buna in continuare si PASTE FERICIT TUTUROR!

#134
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008
Katalina, la Princess Islands merita mers, calatoria dureaza in jur de o ora jumate pana la ultima insula Buyukada iar pretul e modic, de la statia Kabatas(langa Dolmabahce) biletul e 2,60 lire/persoana. Noi am facut un tur complet al insulei cu o caruta, 4 persoane am platit 48 lire, exista insa si tururi mai scurte care sunt mai ieftine.


Vapoarele pleaca dupa un anumit orar spre insule, noi am luat cursa de ora 9 iar urmatoarea era la 10.30.

Cat despre viza, daca platiti in dolari o sa iesiti mai ieftin, noi in aeroport am avut de ales intre a plati 10 euro sau 12 dolari.

Edited by iguana_albastra, 26 April 2008 - 17:31.


#135
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 iguana_albastra, on Apr 26 2008, 17:25, said:

Cat despre viza, daca platiti in dolari o sa iesiti mai ieftin, noi in aeroport am avut de ales intre a plati 10 euro sau 12 dolari.

Tiganii lor de vamesi, la intrarea dinspre Bulgaria nici nu au vrut sa auda de USD, au cerut doar euro  :cursing: .

#136
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 metalactual, on Apr 29 2008, 08:24, said:

Tiganii lor de vamesi, la intrarea dinspre Bulgaria nici nu au vrut sa auda de USD, au cerut doar euro  :cursing: .
noi anul trecut in iulie am platit la vama turca din capt. andreev in dolari asa ca probabil este doar asa cum vor ei, in functie de tura, de vamesi!

#137
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.12.2006
Mersi iguana, mersi criss.

O sa ma uit la totul despre turcia de la anul :D, ca anul asta e doar Istanbul. Am vazut ca se tot contrazice lumea pe acolo in legatura cu hotelurile, dar nu am aprofundat subiectul.

O sa iau si ceva dolari la noi. Eu vreau sa ma informez cumva despre cum e mai bine sa fac cu valutele. Stiu ca acolo e bine sa ai lire, ca sa nu rotunjeasca ei in Euro (s-a spus aici pe forum cred), si ma gandeam daca schimb toti banii aici in Euro si acolo inapoi in lire, nu e mai dezavantajos decat daca as schimba lei in lire, aici sau acolo? Bineinteles, vom avea si Euro ptr bulgari sau cine stie ce alte situatii. Inca nu m-am documentat, dar o sa cercetez.

Criss, eu imi aduc aminte ca podul peste Bosfor nu se plateste (ca doar e parte din oras, daca la podul din interiorul Istanbulului te referi). De obicei stiu ca ferry boat-urile in general sunt cam scumpe, nu stiu cum e in Turcia insa. In legatura cu traficul eram si eu destul de speriata, ca am citit niste comentarii ale unor turisti straini: ca se circula haotic, ca nici rosu la semafor nu ii opreste etc. Dupa aceea am citit si ce s-a scris pe aici si m-am mai linistit. Mi-aduc aminte ca am stat vreo 2 ore la intrarea in Istanbul de pe autostrada cand am fost noi acum ani si ani si cum sa bagau aia in fiecare spatiu liber ca sa treaca pe alta banda desi nici una din benzi nu mergea mai repede. Oamenii pe aici zic ca e cam ca la Bucuresti traficul, minus claxoanele si statul pe loc in trafic (coloanele se misca totusi, putin cate putin). Eu nu sunt inca hotarata daca sa mergem cu masina, ca acolo oricum nu aveam de gand sa ne deplasam cu masina, si cu problema asta a parcarilor si iminenta, se pare, scumpire a carburantilor cu inca vreo 1 RON....mai vedem.

Sunt curioasa daca si cand se intoarce fotojunior, daca a mers cu autocarul, cum a  fost si unde e autogara acolo.
Si pentru cine se intoarce de acolo si a mers cu masina, pe ce traseu a mers pana la urma? Am vazut la totul despre Turcia ca sunt cateva trasee, si cele mai circulate erau prin nova zagora sau stara zagora, dar se spunea ceva despre niste lucrari la drum.

Asteptam informatii proaspete de la cei care se intorc ;).

#138
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.12.2006
Criss, ma uitam sa vad ce e cu hotelul Golden Crown si stiu ca te interesa si problema parcarii. Sper ca stii engleza, ptr ca am gasit pe tripadvisor un review...legat si de parcare:
“I do not recommend it”
Golden Crown Hotel

anaeron
Varna, Bulgaria
Sep 12, 2007

We stayed there 4 nights, but were very disappointed!
The aircondidtioning doesn`t work at all - in the room the temperature was ~ 30c, altought it was settled to 10C.
First mornings we told the receptionist about this problem, but after that we simply realised that`s the situation.

We were in a almost dark room like a prison with absolutely no day light.
When we asked to change the room we saw the other possibility - a room about 2x2 m2 and finaly we decided to stay in the darkness.

The breakfast was very poor - just to say there is a breakfast.

When I booked the hotel, one of the most important question was about the parking. I was told that there is a parking and when we arrived, we understand that they ment we can park on the streets arround.
The last night my car was terribly scratched by an unknown ''friend" using a key or a nail !!!

The choice is yours!

Cea mai importanta e faza cu parcarea, ca restul e destul de subiectiv (unora le plac camerele).

#139
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt Katalina:

multumesc pt reviews, il citisem deja asa cum am facut deja si pe trip, holiday, boocking etc. credeam ca a fost cineva din romania la el. intre timp dupa ce am citit toate reviews-urile am renuntat la el pt ca media reviews-urilor nu este buna. oricum iti multumesc.... sunt in continuare in cautare de un  hotel civilizat si nu prea scump pt o tripla!
o zi buna in continuare

pt Katalina:

- noi de cate ori plecam in strainatate plecam cu card in lei, euro iar cash putini ca numar in lei, euro si dolari
- la atm-urile din turcia oriunde esti indiferent de card euro/lei scoti lire fara problema
- la bulgari am platit cu card euro sau lei fara nici un fel de problema la cursul international ca peste tot in lume
- cash-ul iti trebuie pt taxe (de drum, pod, vama)
- am gasit pe www.ido.com taxele pt pod (deci exista). iti arata in poza chiar si jetonul (in momentul acesta nu mai stiu valoarea exacta)
- tot pe net am gasit cat costa ferry de la yenikapi - istanbul la yalova 60 lire soferul plus masina si 10 lire/fiecare persoana din masina
- cu ferry as scapa de aglomeratie din istanul si asa as scuti 150 km, iar ca timp dureaza 1 h si 10 minute cu ferry
- din ce tin eu  minte parca fotojunior a mers cu trenul, la cuseta parca cu 380 ron/persoana
- cu masina personala e mai ieftin (noi suntem 3 persoane si ne-ar costa cu autocarul circa 300 euro pana la istanbul si pe urma ar mai fi si costul transportului pana in antalya, iar cu avionul 1000 euro cu taxe cu tot!)
- anul trecut am mers pana la kusadasi cu o masina 2 familii si ne-a costat per familie 120 euro (deci in cazul familiei mele m-a costat 40 euro/persoana ceea ce este f ieftin)
- cu masina personala dupa parerea mea este mai ieftin si mult mai bine pt ca esti liber sa mergi oricunde, oricand fara sa depinzi de nimeni (acum 3 ani noi am fost in sudul spaniei, mai jos de malaga dus intors 8000 km si nu regret absolut nimic) dar aceasta este o parere strict personala. am prieteni carora li se pare drum lung pana la vatra dornei (600 km) asa ca depinde de fiecare cum se simte mai bine
o zi buna in continuare,

#140
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006
pentru criss: Eu nu ma pricep, sigur se poate plati cu card maestro lei fara nici un fel de probleme? ca m-ar cam tenta si varianta asta. Eu initial vroiam sa schimb aici in Romania ( sa scot de pe card lei sa-i schimb in dolari si in Turcia dolarii in lire) dar dupa cum zici tu ar fi mai simplu sa schimb numai bani pt diverse (cumparaturi, vizite la diferite obiective turistice..)..E mai rentabil sa platesc cu cardul la benzinarii? Mersi

#141
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.12.2006
Mersi mult criss. E bine de stiut desi nu prea am incredere in tranzactiile cu cardul (mi-e frica de clonari etc) si numerarul m-ar scuti si de alergatul dupa atm-uri, plus ca nu stiu exact care e cursul la care se schimba (care este cursul international?). In legatura cu mijlocul de transport, nu e mult pana la Istanbul, si suntem 4 soferi in masina oricum :D (poate minus eu, care nu am mai condus de f mult timp, dar baietilor le place sa conduca). Nu distanta ma sperie, ci problema cu parcarile si traficul din Istanbul,dar mai vedem. Noi avem pe benzina si motor 1.6, asa ca socotisem ca ne-ar costa drumul cam cat costa si cu autocarul. S-a scumpit mult si benzina de anul trecut si se pare ca va mai creste iar pretul. Voi v-ati hotarat pe ce drum o luati pana la Istanbul?

La hotel Peninsula e 60E tripla si are reviews bune pe trip, si e si aproape de Yenikapi din cate am vazut pe harta. Trebuie intrebat de parcare, pe site nu scrie nimic, dar pe site-urile de rezervari se specifica parcare gratuita.  

pentru aledia: si eu tot maestro am, si mai are sotul meu un card, dar nu stiu sigur ce. O merge si cu maestro? Si mersi de pont: d'oh, nu ma gandisem la dolari care erau mult mai avantajos de schimbat aici. Peste tot se pomeneste de Euro si nu ma gandisem la dolari. Oricum, inca nu ma hotarasc ce si cum schimb, mai am timp sa cercetez aspectul pana in august.

#142
ana28

ana28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2008
va rog mult, a fost careva dintre voi la hotelul adonis palace din istanbul? imi puteti povesti un pic despre cum e pe acolo? cat de departe e de punctele turistice, zona ne/dubioasa etc.........
va multumesc.
numai bine tuturor.
a

#143
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 aledia, on Apr 29 2008, 15:49, said:

pentru criss: Eu nu ma pricep, sigur se poate plati cu card maestro lei fara nici un fel de probleme? ca m-ar cam tenta si varianta asta. Eu initial vroiam sa schimb aici in Romania ( sa scot de pe card lei sa-i schimb in dolari si in Turcia dolarii in lire) dar dupa cum zici tu ar fi mai simplu sa schimb numai bani pt diverse (cumparaturi, vizite la diferite obiective turistice..)..E mai rentabil sa platesc cu cardul la benzinarii? Mersi

toate cele 3 carduri ale mele sunt maestro si am platit cu ele in toata europa fara problema. ca si la noi cand platesti cu cardul nu ai comision. comisionul este doar la retragere, deci e mai ieftin decat daca scoti banii aici, ii schimbi si plateesti acolo. oricum ceva cash in buzunar trebuie sa ai pt taxe (de ex. in italia, franta, spania chiar si taxa de autostrada se pputea plati cu cardul in unele locuri, in altele doar cu cash. in bulgaria si turcia noi am platit cu cash si nu am vazut ca s-ar putea plati cu cardul)

pt Katalina'

- cursul international se calculeaza din media cursurilor nationale sau cam asa ceva (oricum este f apropriat de cel de la banca unde ai cardul si ai schimba banii aici in tara)
- plata cu cardul este sigura, doar daca nu iti fura cardul si il foloseste la magazine unde nu se cere pin abia atunci iti poate lua banii din cont. cloanarea se poate face la atm din cate am inteles, dar nu cred ca in turcia se poate intampla pt ca sunt mai putin romani (in general clonarea cardurilor am vazut ca este facuta de romani)
- cu multi bani cash mie nu-mi place sa merg nici in romania dar in strainatate, dar evident este in functie de cum se simte confortabil fiecare
- noi plecam in septembrie pt ca atunci mi-am luat bilet in antalya
- cu parcarile m-am cam dumirit! am inteles ca mai toate hotelurile au parcari daca nu ale lor ci unele pe langa hotel si sunt contra cost chiar daca scrie pe site ca e free
- iar traficul, ce sa zic cicase bucurestiul este pe locul 2 in europa dupa istanbul la aglomeratie, asa ca suntem antrenati!
- multumesc pt hotel ma uit acum pe el sa vad cum e!
o zi buna in continuare,

#144
Katalina

Katalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.12.2006
ptr aledia: am gasit un site unde explica cum e cu plata cu cardul si schimbul valutar cu cardul in strainatate: http://www.financepr...ws.aspx?ID=3617 - ma rog, e de la BCR, ptr ca acolo ma interesa pe mine, concluzia era ca schimbul valutar e cam la aceeasi valoare ca si in tara, se plateste in schimb mai mult comisionul de retragere numerar, dar iesi oricum mai bine decat daca schimbi in tara. Tot aici se spune ca maestro merge in strainatate, doar Visa Clasic nu merge (trebuie Visa Electron).

Asa ca mersi criss inca odata pentru info. Am sa schimb doar niste Euro aici si schimb in lire acolo, e oricum infinit mai avantajos decat schimbat in USD sau Eur aici si apoi in lire.  Avea dreptate, parac Mcdude zicea, 1TRY e intre 1,8 si 2,0 RON.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate