Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4486 replies to this topic

#109
elbirlic

elbirlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.12.2004
Salutare ! Am citit patru pagini si tot nu am gasit nimic in legatura cu traseul Bucuresti - Istanbul atunci cand il parcurgi cu masina. M-ar interesa si pe mine cat timp faci pana in Istanbul, care este ruta cea mai rapida si mai sigura, de ce probleme v-ati lovit pe timpul deplasarii cu masina si ce recomandari faceti ???? Cand sa circuli? Ziua sau noaptea ? multumesc !!!!

#110
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intra in jur de ora 6 dimineata in Bulgaria, nu ai nicio problema ziua. Iti recomand http://www.viamichelin.com/ ... iti faci un traseu

#111
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

 fotojunior, on Apr 7 2008, 09:10, said:

"restaurantele pentru ei (localnici) sunt in zone din afara obiectivelor, de exemplu in Laleli, pe stradute laterale, de obicei sunt la impinge tava" - informatie oferita de alexxxxx
ultima seara aici.intre timp am gasit si locuri unde se mananca ok.m-am speriat pt ca in proma seara am luat o teapa crunta la o terasa:kebab+salata+2beri=17euro.si o terasa de 2 lei.mare atentie in istanbul.baietii sunt pusi pe tepe la greu.daca te vad turist:echivalent fraier pt ei.pt cel ce intreba cu masina,traseul ales de mine:ruse,velico tirnovo (sper ca am scris ok)-edirne-istanbul.cam 10 ore din buc.faceti plinul in bulgaria la iesire,aici motorina cam 6 lei,benzina si mai scumpa.mare atentie in bulgaris la radare.baietii pudi pe spaga la greu.daca e cineva interesat de alte experiente sa zica.raspund duminica dupa ce ma intorc

#112
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Informatii oferite de McDude, la intrebarile mele pe PM :

sal
hai sa o iau cu inceputul 1 lira turceasca=aproximativ cam 2 lei de ai nostrii. asta pt ca o sa insir preturile in lire
impinge tava, intre 2 si 4 lire turcesti. mancarea e ok
un kebab pe strada intre 1,5 si 5(depinde de zona).Berea 2,25 doza la jumatate (bere turceasca). La terasa am luat teapa in prima seara 1 bere=8 lire....
Apa e ca la noi. 0,75 lire--> 1,5 litri. Cola intre 2 si 3 la 2,5 L (nu mai tin minte exact). Astea sunt preturi de magazin. La terase orienteza-te si tu
Ce trebuie sa stii: fereste-te sa mananci,bei etc in zonele turistice la carciuma. Sau daca o faci cere-le fara jena meniul inainte de a te aseza la masa si a comanda. Nu-ti convine te ridici si pleci. Altfel o sa-ti para rau.
Preturile in general sunt afisate in meniu. La unii nu sunt deloc. Daca nu au meniu si nu au preturi te sfatuiesc sa nu stai.
Probabil fac pe loc pretul in functie de turist/localnic.
la fel si cumparaturile,cele mai mari preturi le au in zonele turistice. In Grand Bazaar sunt cele mai mari preturi. Pe strazile din Sultanhamet (peninsula unde se afla orasul vechi) gasesti aceleasi lucruri la jumatate de pret. In general turcii primul pret pe care-l arunca e aproape dublu fata de cel real. Negociaza cu ei la nesimtire. Nu vor sa dea pretul te intorci si pleci. Vin dupa tine si in 80% din cazuri cedeaza pana la urma.
Asa ca un alt sfat al meu ar fi nu cumpara din Bazaar (doar viziteaza-l ca obiectiv turistic) si nu te arunca la prima oferta. Intra si in magazinul de langa si in ala de langa etc.
Eu personal ma gandeam cat ar valora acel lucru in Romania imparteam la 2 si daca nu imi dadea acel pret nu cumparam.
Au lucruri de proasta calitate la greu (faimoasele turcisme) desi la prima vedere par super ok. Mi-am cumparat o pereche de ochelari de soare cu 10 EUR, in masina la intoarcere cand i-am dat jos s-a rupt rama. Nu stiu cum ai putea sa faci un test de calitate dar uite alta teapa care am luat-o si care te poate ajuta pe tine sa o eviti
Acum ca obiective turistice: intrarea peste tot costa 10 lire/persoana.
Un ghid super dupa care m-am luat gasesti aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Istanbul

Principale ar fi dupa mine: Moscheea Albastra, Topkapi, Cisterna de apa, Turnul din Galata, Palatul Dolmabache
Ce m-a impresionat cel mai mult:
Biserica St.George (Patriarhia Ortodoxa), un fel de Vatican al ortodoxismului
Sfanta Sofia - ceva extraordinar.
Neaparat o plimbare pe İstiklal Avenue un fel de Champs-Élysées al lor

In partea europeana gasesti tot ce e de vizitat intr-un perimetru cam de 4 km patrati. In Asia nu prea e nimic decat daca vrei sa mergi pe strazi si sa casti gura la mahalale lor. Traversarea Bosforului in Asia costa 1,5 lire si se face din portul din fata Bazarului egiptean (Spice Bazaar). Tot acolo gasesti si sandwich cu peste,paine si lamaie (f.bun) la 3 lire
Traficul este imposibil, eu am fost cu masina dar am tinut-o in fata hotelului.
Acum nu stiu ce sa-ti mai zic. Tine minte regulile de baza:
1. baietii sunt pusi pe tepe la greu.
2. mare atentie la restaurante si la preturile de aici (alt motiv de teapa)
3. au un tupeu fantastic.nu te lasa intimidat si daca iti place ceva negociaza la sange pana ajungi la pretul pe care esti dispus tu sa il dai si nu ei sa il ofere.
4. cele mai bune preturi le gasesti in afara zonelor turistice (mai jos de jumatate)
Una peste alta este un oras extraordinar de interesant. Poarta Europei spre Orient, un amalgam de culturi si religii. O sa-ti placa sigur.
drum bun si ditractie placuta

#113
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2007

 fotojunior, on Apr 13 2008, 22:10, said:

Traficul este imposibil, eu am fost cu masina dar am tinut-o in fata hotelului.
Acum nu stiu ce sa-ti mai zic. Tine minte regulile de baza:
1. baietii sunt pusi pe tepe la greu.
2. mare atentie la restaurante si la preturile de aici (alt motiv de teapa)
3. au un tupeu fantastic.nu te lasa intimidat si daca iti place ceva negociaza la sange pana ajungi la pretul pe care esti dispus tu sa il dai si nu ei sa il ofere.
4. cele mai bune preturi le gasesti in afara zonelor turistice (mai jos de jumatate)
Una peste alta este un oras extraordinar de interesant. Poarta Europei spre Orient, un amalgam de culturi si religii. O sa-ti placa sigur.
drum bun si ditractie placuta


multumim pentru feedback !
ca unul ce locuiesc in tr de 5 ani nu pot sa fiu decat de acord !
cu unele obiectii (minore) :
traficul:asa e,dar cu putina rabdare se razbeste ! macar in istanbul sau in turcia nu se da nimeni jos la tine cu bat-ul de baseball sa-ti sparga luneta (proprie si de la masina ) daca n-ai dat prioritate celui ce trebuia sa-ti acorde prioritate  :D .
1. n-as spune tepe ! sunt neam de negustori , ceea ce nu s-a prea  vazut pe la noi . pacat ca nu stiti limba , ati ramane uimiti de ce transformari ati vedea la negustorii in cauza cand articulati 2-4 cuvinte pe limba lor !
2,3,4) intru'totul de acord !
si acum o chestie care ma roade , ca plec joi spre casa : s-a deschis nova zagora sau nu ?!?

#114
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

 cccbbb_2, on Apr 14 2008, 00:20, said:

multumim pentru feedback !
ca unul ce locuiesc in tr de 5 ani nu pot sa fiu decat de acord !
cu unele obiectii (minore) :
traficul:asa e,dar cu putina rabdare se razbeste ! macar in istanbul sau in turcia nu se da nimeni jos la tine cu bat-ul de baseball sa-ti sparga luneta (proprie si de la masina ) daca n-ai dat prioritate celui ce trebuia sa-ti acorde prioritate  :D .
1. n-as spune tepe ! sunt neam de negustori , ceea ce nu s-a prea  vazut pe la noi . pacat ca nu stiti limba , ati ramane uimiti de ce transformari ati vedea la negustorii in cauza cand articulati 2-4 cuvinte pe limba lor !
2,3,4) intru'totul de acord !
si acum o chestie care ma roade , ca plec joi spre casa : s-a deschis nova zagora sau nu ?!?

mai mult e fraier ala care da si nu ala care cere. Cu traficul ai dreptate, nu am vazut nervi sau claxoane desi cozile erau infernale mai ales in Sultanhamet unde strazile sunt cu  sens unic, in panta si abia te strecori cu masina pe ele. Dar iti trebuie mare tupeu totusi sa iesi pe strada. Chit ca am avut si GPS
Asta am si remarcat: daca esti turc (vorbesti turceste) deja ai acces la alte preturi :). Daca esti strain esti tratat ca o potentiala vaca de muls
Da, Nova Zagora s-a deschis (pe acolo am venit si plecat), dar drumul vreo 25 km e praf spre Veliko Tirnovo

#115
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2007

 McDude, on Apr 14 2008, 09:56, said:

Da, Nova Zagora s-a deschis (pe acolo am venit si plecat), dar drumul vreo 25 km e praf spre Veliko Tirnovo


multumesc foarte mult !

#116
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 McDude, on Apr 11 2008, 20:17, said:

ultima seara aici.intre timp am gasit si locuri unde se mananca ok.m-am speriat pt ca in proma seara am luat o teapa crunta la o terasa:kebab+salata+2beri=17euro.si o terasa de 2 lei.mare atentie in istanbul.baietii sunt pusi pe tepe la greu.daca te vad turist:echivalent fraier pt ei.pt cel ce intreba cu masina,traseul ales de mine:ruse,velico tirnovo (sper ca am scris ok)-edirne-istanbul.cam 10 ore din buc.faceti plinul in bulgaria la iesire,aici motorina cam 6 lei,benzina si mai scumpa.mare atentie in bulgaris la radare.baietii pudi pe spaga la greu.daca e cineva interesat de alte experiente sa zica.raspund duminica dupa ce ma intorc
la ce hotel ai stat, are parcare, era curat, mic dejunul cum era, cum ai facut rezervarea?

#117
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
De ce se merge in Kusadasi sau Antalya si nu se sta simplu in Instambul.Ce au in plus de oferit?Pentru ce asa de multi km in plus?

#118
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

 criss_65, on Apr 17 2008, 17:20, said:

la ce hotel ai stat, are parcare, era curat, mic dejunul cum era, cum ai facut rezervarea?
La Santa Sophia (50 EUR/noapte): http://www.santasophia.com/
Am facut rezervarea prin agentie. Curat, schimbau zilnic asternuturile si prosoapele. Nu a fost Ritz dar e ok ca loc de dormit.Mic dejun inclus, dar era slab ca si consistenta.
Parcarea... :) aveau 3 locuri de parcare. Unul din ele l-am ocupat eu 1 saptamana

 anonima1, on Apr 17 2008, 17:26, said:

De ce se merge in Kusadasi sau Antalya si nu se sta simplu in Instambul.Ce au in plus de oferit?Pentru ce asa de multi km in plus?

Istanbul este oras. Kusadasi si Antalya sunt resorturi turistice la mare. Istanbul nu are plaja, trebuie sa mergi ceva la cea mai apropiata plaja. K si A sunt mult mai la sud. A chiar f la sud si clima e cu totul alta. E ca si cum intrebi de ce merg in Malaga cand pot sta in Barcelona...
Eu din Turcia (statiuni) recomand Bodrum unde am fost de vreo 3-4 ori. Viata de viata acolo (poate doar Marmaris sa se apropie)

Edited by McDude, 17 April 2008 - 17:38.


#119
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
[quote name='McDude' date='Apr 17 2008, 18:36' post='4436160']
La Santa Sophia (50 EUR/noapte): [url="http://www.santasophia.com/"]http://www.santasophia.com/[/url]
Am facut rezervarea prin agentie. Curat, schimbau zilnic asternuturile si prosoapele. Nu a fost Ritz dar e ok ca loc de dormit.Mic dejun inclus, dar era slab ca si consistenta.
Parcarea... :) aveau 3 locuri de parcare. Unul din ele l-am ocupat eu 1 saptamana


multumesc

pt anonima1'
De ce se merge in Kusadasi sau Antalya si nu se sta simplu in Instambul.Ce au in plus de oferit?Pentru ce asa de multi km in plus?

depinde ce fel de vacanta vrei, vrei sa schimbi un oras cu un alt oras, fabulos ce e drept si sa vizitezi non stop obiective turistice, shoping etc atunci e ok, alegi istanbulul. daca vrei si altceva de la concediul tau alegi sigur un resort  la mare, oriunde ar fi el asezat!

#120
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
[quote name='anonima1' date='Apr 17 2008, 18:26' post='4436079']
De ce se merge in Kusadasi sau Antalya si nu se sta simplu in Instambul.Ce au in plus de oferit?Pentru ce asa de multi km in plus?
[/quote/]

Istanbul este un oras turistic dar in primul rand comercial. Activitate exista 24/24 de h si 7/7 zile. Ai foarte mult puncte turistice, ai foarte multe cluburi de noapte foarte multe restaurante si foarte multe hoteluri. E ideal pt o vacanta la cumparaturi sau pentru a gusta pe deplin cultura.

Dar daca vrei peisaje idilice parca decupate din reviste .... cu linistea si confortul aferent, alegi destinatii precum Antalya, Bodrum etc. Aici gasesti cluburi care iti sunt dedicate zi si noapte. Un club reprezinta "statiunea" dintr-un oras sau de langa. Aici gasesti TOT ce ai nevoie, de la masaj relaxant la lectii de scufundari.

#121
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006
Buna ziua! Cunoaste careva detalii despre hotel Erboy din Istanbul ? Ce parere aveti?
Cat costa parcarea pentru 24 de ore in parcarile mari din zona Sultanahmet ?

#122
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 aledia, on Apr 20 2008, 12:58, said:

Buna ziua! Cunoaste careva detalii despre hotel Erboy din Istanbul ? Ce parere aveti?
Cat costa parcarea pentru 24 de ore in parcarile mari din zona Sultanahmet ?
si eu caut acelasi lucru: un hotel in istanbul cu parcare free si sa fie civilizat!

#123
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 aledia, on Apr 20 2008, 12:58, said:

Cat costa parcarea pentru 24 de ore in parcarile mari din zona Sultanahmet ?

Aprox. 12 lire/24h.

#124
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006
Buna seara! M-am hotarat si mi-am facut rezervare la hotel Erboy. Am tot cautat pe site-uri si m-am oprit la acesta. Sper sa fi facut o alegere buna. Pe e-mail mi-au raspuns de acolo ca parcare este numai in fata hotelului.Acum cum mi-o fi norocu sa gasesc liber. Le multumesc tuturor care mi-au raspuns la intebari. O seara buna

#125
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 aledia, on Apr 21 2008, 19:02, said:

Buna seara! M-am hotarat si mi-am facut rezervare la hotel Erboy. Am tot cautat pe site-uri si m-am oprit la acesta. Sper sa fi facut o alegere buna. Pe e-mail mi-au raspuns de acolo ca parcare este numai in fata hotelului.Acum cum mi-o fi norocu sa gasesc liber. Le multumesc tuturor care mi-au raspuns la intebari. O seara buna
probabil au cateva locuri in fata hotelului. vorbeste la hotel sa iti rezerve un loc!
o seara buna in continuare

#126
johnyk_vl

johnyk_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007
eu am fost cazat in hotel erish si m-am simtit foarte bine...este din cate mi-am dat seama langa o gara sau ceva de genu'...oricum ajungi destul de repede la obiective precum Sfanta Sofia,Moschea Albastra,Muzeul Topkapi,Marele Bazar etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate