Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Masa

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postandrei_0, on Mar 6 2008, 17:19, said:

Accelerometrul va masura o acceleratie constanta. De asemenea, daca isi va masura masa, si aceasta va ramane constanta, adica daca la plecare avea 70Kg, pe nava el va avea tot 70Kg. Cei ramasi "pe Pamant" (considerand ca acesta este sistemul de referinta inertial la care ne raportam) vor masura insa o alta valoare pentru acceleratia navei, mai mica decat cea masurata de pasager. Cu alte cuvinte acceleratia nu este un invariant in TR.
Deci avem un consens: cresterea masei relativiste ca si explicatie a imposibilitatii accelerarii unui corp pana la viteza luminii nu are consistenta deoarece aceastea (masa relativista si acceleratia) sunt relative la un sistem de referinta. Explicatia este doar o incercare de a impaca dinamica relativista cu cea newtoniana (mai apropiata de intuitia noastra :D).

#74
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 01:40, said:

Prietene, enunta legea conservarii impulsului si arata-mi unde e forta acolo.

p=mv

F=m*a

F=m*dv/dt (unde t>0, si dv>0 - intrucat dv este rezultatul ciocnirii)

View PostBean, on Mar 7 2008, 01:41, said:

Pai, daca am densitatea si volumul, atunci stiu masa  :P.

Densitatea cum o masori?
Volumul ai voie sa il masori fara forte externe.

#75
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostBean, on Mar 7 2008, 01:36, said:

De altfel, nu te poti misca in raport cu nimic...
Dar ce zici, daca x si y pleaca din acelasi punct, pe aceeasi directie, dar in sensuri opuse, fiecare accelerand pana cand ajung la 1/2 din "c", la un moment dat se poate spune ca unul se misca fata de celalalt cu viteza luminii (e un test question  :rolleyes:)?
In TSR vitezele nu se "aduna" pur si simplu, x si y nu vor avea c unul fata de celalalt.

Quote

Dar, pana la urma, ce e masa? Cea de repaus si cea relativa....
Cand intrebam ce se intampla la nivel intim al materiei, ma interesa ce proprietati capata particulele. Cum de creste energia. Ce se intampla acolo...
O alta intrebare cumva nesimtita: energia este si ea o marime...relativista?
Masa de repaos e o marime invarianta, care exprima cantitatea de materie dintr-un corp. Masa relativa e mai mult o abstractizare, o notatie matematica. Totusi, poate avea semnificatie in cinematica. Mai ai notiunea de masa in sens gravitational.

View Postmrproper, on Mar 7 2008, 01:48, said:

p=mv

F=m*a

F=m*dv/dt (unde t>0, si dv>0 - intrucat dv este rezultatul ciocnirii)
Asta e legea a 2-a a lui Newton, eu te-am intrebat de conservarea impulsului.


View Postmrproper, on Mar 7 2008, 01:48, said:

Densitatea cum o masori?
O iei dintr-o carte. Sau de pe wikipedia  :lol:

#76
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 01:50, said:

In TSR vitezele nu se "aduna" pur si simplu, x si y nu vor avea c unul fata de celalalt.
E adevarat, nu se aduna ca 1+1 (aka se aduna impur si complicat :D). Era mai interesant daca dadeai si forumule. Oricum, probabil ca se stiu.
Problema e alta. Ce viteze trebuie sa aiba ei pentru ca la un moment dat sa masoare "c" unul fata de celalalt?

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 01:50, said:

Masa de repaos e o marime invarianta, care exprima cantitatea de materie dintr-un corp. Masa relativa e mai mult o abstractizare, o notatie matematica. Totusi, poate avea semnificatie in cinematica. Mai ai notiunea de masa in sens gravitational.
Da? Si ce intelegi prin cantitate? ;)
Numarul de particule? Da, de acord. Dar vezi tu, numarul asta nu se modifica atunci cand se modifica viteza. Altceva se modifica. Ce?

Edited by Bean, 07 March 2008 - 01:58.


#77
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 01:53, said:

O iei dintr-o carte. Sau de pe wikipedia  :lol:

E vorba de un corp care il produc eu. Nu ai de unde sa stii ce contine. Trebuie sa aflii masa lui, fara a-l supune unor forte externe (cantarire, flotare, rotatie, impingere, accelerare, impuls).

Cum afli masa unui corp, fara a actiona extern? Nu ma prind cum rezolvi cu conservarea impulsului.

View PostBean, on Mar 7 2008, 01:54, said:

Numarul de particule? Da, de acord. Dar vezi tu, numarul asta nu se modifica atunci cand se modifica viteza. Altceva se modica. Ce?

Intrebare: daca tu iti modifici viteza, se modifica si numarul de particule din corpul tau? De exemplu din neuroni.

#78
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 01:53, said:

Masa de repaos e o marime invarianta, care exprima cantitatea de materie dintr-un corp.
Daca ar fi asa, n-ar mai exista bombe atomice. :lol:

#79
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postmrproper, on Mar 7 2008, 01:58, said:

E vorba de un corp care il produc eu. Nu ai de unde sa stii ce contine. Trebuie sa aflii masa lui, fara a-l supune unor forte externe (cantarire, flotare, rotatie, impingere, accelerare, impuls).

Cum afli masa unui corp, fara a actiona extern? Nu ma prind cum rezolvi cu conservarea impulsului.
Tu in cazul cantaririi nu masori de fapt masa direct vorbind. Ci masori o forta care actioneaza asupra corpului, dar noroc ca stii o constanta gravitationala care te trimite spre masa.


View Postmrproper, on Mar 7 2008, 01:58, said:

Intrebare: daca tu iti modifici viteza, se modifica si numarul de particule din corpul tau? De exemplu din neuroni.
Reciteste ce am scris.

Edited by Bean, 07 March 2008 - 02:01.


#80
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postbonobo, on Mar 7 2008, 01:46, said:

Deci avem un consens: cresterea masei relativiste ca si explicatie a imposibilitatii accelerarii unui corp pana la viteza luminii nu are consistenta deoarece aceastea (masa relativista si acceleratia) sunt relative la un sistem de referinta. Explicatia este doar o incercare de a impaca dinamica relativista cu cea newtoniana (mai apropiata de intuitia noastra :D).
Nu sunt convins ca avem chiar un consens, pentru n-am inteles ce-ai vrut sa spui. m si a sunt intr-adevar dependente de SRI-ul ales, dar la fel e si v. Alegand un SRI fata de care v este foarte apropiata de c, masa masurata fata de acest SRI va fi enorma, iar acceleratia corpului foarte mica. Fata de un alt SRI insa (fata de care corpul are viteza <<c), masa poate fi relativ mica, si acceleratia mare. Corpul mai poate accelera mult si bine fata de acest al 2-lea SRI, insa nu fata de primul. Si asta se intampla fata de oricare SRI, in acelasi timp.

#81
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 02:03, said:

Nu sunt convins ca avem chiar un consens, pentru n-am inteles ce-ai vrut sa spui. m si a sunt intr-adevar dependente de SRI-ul ales, dar la fel e si v. Alegand un SRI fata de care v este foarte apropiata de c, masa masurata fata de acest SRI va fi enorma, iar acceleratia corpului foarte mica. Fata de un alt SRI insa (fata de care corpul are viteza <<c), masa poate fi relativ mica, si acceleratia mare. Corpul mai poate accelera mult si bine fata de acest al 2-lea SRI, insa nu fata de primul. Si asta se intampla fata de oricare SRI, in acelasi timp.

O prastie spatiala arunca o capsula speciala cu 80% din c. Din aceasta capsula, o naveta spatiala se desprinde si se propulseaza cu 80% din c fata de capsula de lansare. Capsula lanseaza o racheta, care ajunge la 80% din c fata de naveta. In final, ajungand la aceasta viteza, racheta lanseaza un glonte cu 80% din c fata de ea.

Ce viteza are glontele fata de prastia spatiala?

#82
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 02:03, said:

Nu sunt convins ca avem chiar un consens, pentru n-am inteles ce-ai vrut sa spui. m si a sunt intr-adevar dependente de SRI-ul ales, dar la fel e si v. Alegand un SRI fata de care v este foarte apropiata de c, masa masurata fata de acest SRI va fi enorma, iar acceleratia corpului foarte mica. Fata de un alt SRI insa (fata de care corpul are viteza <<c), masa poate fi relativ mica, si acceleratia mare. Corpul mai poate accelera mult si bine fata de acest al 2-lea SRI, insa nu fata de primul. Si asta se intampla fata de oricare SRI, in acelasi timp.
Deci nu masa e explicatia, ca ea variaza de la SRI la SRI, ci transformarile Lorentz.

#83
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Mar 7 2008, 01:58, said:

E vorba de un corp care il produc eu. Nu ai de unde sa stii ce contine. Trebuie sa aflii masa lui, fara a-l supune unor forte externe (cantarire, flotare, rotatie, impingere, accelerare, impuls).
Cum afli masa unui corp, fara a actiona extern? Nu ma prind cum rezolvi cu conservarea impulsului.
Il ciocnesti cu un corp aflat intr-o miscare rectilinie uniforma (deci asupra astuia nu actioneaza nici o forta) cu masa si viteza cunoscuta, si pe urma masori viteza rezultata. Impulsul nu e o forta, si exista si fara actiunea unei forte (nici acceleratia nu e o forta, dar nu se manifesta fara o forta) asa ca nu stiu de ce l-ai trecut pe lista aia.


View Postbonobo, on Mar 7 2008, 02:11, said:

Deci nu masa e explicatia, ca ea variaza de la SRI la SRI, ci transformarile Lorentz.
Acum avem un consens! :P

View Postmrproper, on Mar 7 2008, 02:07, said:

O prastie spatiala arunca o capsula speciala cu 80% din c. Din aceasta capsula, o naveta spatiala se desprinde si se propulseaza cu 80% din c fata de capsula de lansare. Capsula lanseaza o racheta, care ajunge la 80% din c fata de naveta. In final, ajungand la aceasta viteza, racheta lanseaza un glonte cu 80% din c fata de ea.

Ce viteza are glontele fata de prastia spatiala?
As putea sa calculez, dar tu ai putea sa verifici rezultatul? Sau ai da din colt in colt ca methodman, ca matematica nu-si are locul in fizica?

#84
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 02:16, said:

As putea sa calculez, dar tu ai putea sa verifici rezultatul? Sau ai da din colt in colt ca methodman, ca matematica nu-si are locul in fizica?

Este minunat ca putem explora o limita a Universului, atat de aproape de noi, si in orice punct al lui. Vreau sa-mi spui daca e mai mic sau mai mare ca c :)

#85
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postbonobo, on Mar 7 2008, 01:59, said:

Daca ar fi asa, n-ar mai exista bombe atomice. :lol:
De ce? Dupa explozia bombei, o parte din masa se transforma in energie si vom avea mai putina masa. Ma refeream ca masa aia e invarianta din punct de vedere cinematic.

View Postmrproper, on Mar 7 2008, 02:23, said:

Este minunat ca putem explora o limita a Universului, atat de aproape de noi, si in orice punct al lui. Vreau sa-mi spui daca e mai mic sau mai mare ca c :)
Tu ce crezi?

#86
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostBean, on Mar 7 2008, 02:54, said:

E adevarat, nu se aduna ca 1+1 (aka se aduna impur si complicat :D). Era mai interesant daca dadeai si forumule. Oricum, probabil ca se stiu.
Problema e alta. Ce viteze trebuie sa aiba ei pentru ca la un moment dat sa masoare "c" unul fata de celalalt?

Da? Si ce intelegi prin cantitate? ;)
Numarul de particule? Da, de acord. Dar vezi tu, numarul asta nu se modifica atunci cand se modifica viteza. Altceva se modifica. Ce?
Nu o sa se masoare niciodata c unul fata de altul.

Cantitatea e o notiune fundamentala care ne permite sa exprimam relatiile de "mai mult", "mai putin" (e o definitie care imi apartine, poate voi gasiti altele mai bune). Am putea sa asociem masa de repaos si cu numarul de particule (mi se pare ca in chimie cam asta inseamna). Ea insa nu se modifica cu viteza, e un invariant la transformarile Lorentz.

#87
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
In relativitate al doilea postulat al lui Newton, matematic nu arată F=ma.

View PostBean, on Mar 7 2008, 01:36, said:

Dar, pana la urma, ce e masa? Cea de repaus si cea relativa....
Aici îi explicat foarte clar.

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 00:53, said:

Ai facut pe naiba  :lol:
Deci, tu ai zis:

View Postandrei_0, on Mar 6 2008, 22:03, said:

L.E.: Adica sa demonstrezi faptul ca masa fotonului e relativa (in sensul ca nu are aceeasi valoare in toate sistemele de referinta inertiale)
Iar eu:

View Postm3th0dman, on Mar 6 2008, 23:39, said:

Analogia cu postulatul am făcut-o,luând o lege a fizicii faptul că masa relativă a oricărui corp crește odată cu viteza.
Deci masa fotonului nu are aceeași valoare în toate sistemele de referință inerțiale.

Totuși, argumente pentru ignoranță și c’c’t?

#88
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postm3th0dman, on Mar 7 2008, 17:23, said:

Totuși, argumente pentru ignoranță și c’c’t?
Prietene, reciteste-ti postul cu matematica. Nu-i un lucru rau sa fii ignorant, ignoranta se poate vindeca prin cultura. Nu m-as fi inflamat daca ziceai ca nu stii, dar mi-ai servit o vrajeala de 3 parale. Faptul ca esti in stare sa dai copy paste de pe Wikipedia nu se cheama cultura ;)

#89
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandrei_0, on Mar 7 2008, 16:54, said:

Prietene, reciteste-ti postul cu matematica. Nu-i un lucru rau sa fii ignorant, ignoranta se poate vindeca prin cultura. Nu m-as fi inflamat daca ziceai ca nu stii, dar mi-ai servit o vrajeala de 3 parale. Faptul ca esti in stare sa dai copy paste de pe Wikipedia nu se cheama cultura ;)
N-are rost să mă bag la matematică, deoarece eu nici nu știu bine ce-i integrala (cu toate că n-am văzut integrale pe-aici), și nici nu mă apuc să fac acum pe deduceri. Oricum eu vorbeam despre experimente practice, nu despre teorie (matematică).
Nici acum nu văd ce consideri "vrăjeală de 3 parale" ce "ți-"am dat eu (fii on-topic și lămurește-mă :) ).
Legat de cultura ta, limbajul o cam arată :P .

Edited by m3th0dman, 07 March 2008 - 18:14.


#90
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postm3th0dman, on Mar 7 2008, 18:08, said:

N-are rost să mă bag la matematică, deoarece eu nici nu știu bine ce-i integrala (cu toate că n-am văzut integrale pe-aici), și nici nu mă apuc să fac acum pe deduceri. Oricum eu vorbeam despre experimente practice, nu despre teorie (matematică).
Nici acum nu văd ce consideri "vrăjeală de 3 parale" ce "ți-"am dat eu (fii on-topic și lămurește-mă :) ).
Legat de cultura ta, limbajul o cam arată :P .
Pai daca n-are rost sa te bagi la matematica, de ce mai postezi pe aria stiinta (si mai ales in topicuri de genul asta)? Demonstratia pe care ti-am cerut-o necesita doar cunostinte de gimnaziu (fractii, ecuatii de gradul 1), si sunt destul de sigur ca ai cunostintele necesare sa o faci, dar se pare ca tu esti genul de forumist care ia de-a gata teorii citite pe net, dar nu e in stare sa le sustina. Ce valoare mai au atunci afirmatiile tale? Cat despre experimente practice, permite-mi sa ma indoiesc ca le-ai facut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate