Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Masa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
101 răspunsuri în acest subiect

#37
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

View Post654321, on Mar 5 2008, 20:07, said:

E=mc2 ???

Pai ar fi simplu

E=mc2
m=0

E=0 ?!

#38
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postmrproper, on Mar 5 2008, 21:11, said:

Pai ar fi simplu

E=mc2
m=0

E=0 ?!
si nu este?

daca nu are masa( de miscare) nu are nici energie => nu exista :)

#39
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

View Post654321, on Mar 5 2008, 21:15, said:

si nu este?

daca nu are masa( de miscare) nu are nici energie => nu exista :)

Efectele sunt vizibile, deci fotonul chiar exista. Are nevoie totusi de o masa reziduala exprimata ca energie in eV ca sa poata interactiona.

For visible light the energy carried by a single photon is around a tiny 4Ś10–19 joules; this energy is just sufficient to excite a single molecule in a photoreceptor cell of an eye, thus contributing to vision

#40
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Mar 5 2008, 21:11, said:

Pai ar fi simplu

E=mc2
m=0

E=0 ?!
Cum ai determinat ca m=0?

E=hc/lambda=mcc=>m=h/(lambda*c). Pe langa aceasta, alte dovezi si experimente care sustin ideea ca fotonul are masa:
- fotonii au impuls
- fotonii sunt afectati de gravitatie

#41
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 5 2008, 21:39, said:

Cum ai determinat ca m=0?

E=hc/lambda=mcc=>m=h/(lambda*c). Pe langa aceasta, alte dovezi si experimente care sustin ideea ca fotonul are masa:
- fotonii au impuls
- fotonii sunt afectati de gravitatie

Nu am determinat, am demonstrat prin absurd ca au masa.

#42
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandrei_0, on Mar 5 2008, 18:50, said:

Eu pot spune ca tu nu vei ajunge niciodata la viteza luminii. Asta doar daca nu cumva esti capitanul Picard sau vreo particula de-aia shmechera. Eu la fel, sunt pe lista alora care nu vor ajunge niciodata la viteza luminii  :( , deci nu cred ca putem vorbi de "noi"
Și eu cred că eu nu voi ajunge niciodată la viteza luminii :) .

View Postmrproper, on Mar 5 2008, 18:50, said:

Bine ma anunti cand ajungi tu la viteza luminii, si descoperi masa negativa. Astept un reply mai interesant inainte sa reintru in discutie...

Esti sigur ca fotonul are masa exact 0?
Stai întâi să demonstrăm că 1+1=2! Oricum dacă se descoperă materie exotică, implicațiile sunt imense.
Se crede a fi exact 0, de către comunitatea științifică.

View Postandrei_0, on Mar 5 2008, 21:39, said:

E=hc/lambda=mcc=>m=h/(lambda*c). Pe langa aceasta, alte dovezi si experimente care sustin ideea ca fotonul are masa:
- fotonii au impuls
- fotonii sunt afectati de gravitatie
m0=0
La un p>0 automat v>0 => m>0 (m relativ).
Pe wikipedia dacă te uiți spune că are 0 rest mass (ceva exepermient + ceva dovezi). Ar cădea cam multă din fizca lor dacă un exmperiment (corect+dovezi) ar arăta că are masa invariabilă 0 și altul că are masa invariabilă diferită de 0.

#43
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postm3th0dman, on Mar 5 2008, 22:28, said:

m0=0
La un p>0 automat v>0 => m>0 (m relativ).
Pe wikipedia dacă te uiți spune că are 0 rest mass (ceva exepermient + ceva dovezi). Ar cădea cam multă din fizca lor dacă un exmperiment (corect+dovezi) ar arăta că are masa invariabilă 0 și altul că are masa invariabilă diferită de 0.
Unde-am zis eu ceva de m0? Nu ma uit pe wikipedia. Si totusi, ce-ai vrut sa demonstrezi cu postul precedent?

#44
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postandrei_0, on Mar 5 2008, 21:07, said:

Problema e defapt: ce forta trebuie sa actioneze asupra navei tale ca sa mentina acceleratia a
Sa zicem ca forta e constanta, F=m0a unde m0 e masa de repaus a navei.

Quote

la o viteza foarte apropiata de viteza luminii (sa zicem 0.95c)
0.95c fata de ce?

#45
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postbonobo, on Mar 6 2008, 13:20, said:

Sa zicem ca forta e constanta, F=m0a unde m0 e masa de repaus a navei.


0.95c fata de ce?
relativist, F nu mai e egal cu m0a. F=dp/dt, unde p=mv, dar m nu mai e constant si nu se poate scoate in fata derivatei. Si chiar daca am aproxima grosolan, e vorba de m, nu de m0. Daca F e constant (puterea motoarelor navei e constanta), a nu mai ramane constant. 0.95c fata de un sistem de un sistem de referinta inertial fata de care masuram m si a.

Editat de andrei_0, 06 martie 2008 - 12:50.


#46
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postandrei_0, on Mar 6 2008, 12:39, said:

Daca F e constant (puterea motoarelor navei e constanta),
Pentru exactitate, P=F*v. Daca forta e constanta, puterea e direct proportionala cu viteza, deci nu poate fi constanta. Dar nu vad de ce introduci aici puterea; vorbim de un experiment mental. Bine ca nu ma intrebi si de bujii. :lol:

Quote

a nu mai ramane constant.
Pai de ce sa nu fie constanta?

Quote

0.95c fata de un sistem de un sistem de referinta inertial fata de care masuram m si a.
Pai eu intrebam ce simte pasagerul de pe nava. Pe el nu-l intereseaza ce-i in afara navei.

Uite un experiment si mai sugestiv: inlocuim nava cu o cutie, ca un lift. Un fir intra in cutie si este legat prin intermediul unui dinamometru de un cadru solidar cu cutia. Pasagerul supravegheaza dinamometrul si constata ca el indica tot timpul aceeasi valoare (diferita de zero) a fortei. In cutie se afla si un accelerometru. Intrebare: cum vor evolua in timp indicatiile accelerometrului?

Editat de bonobo, 06 martie 2008 - 13:17.


#47
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postbonobo, on Mar 6 2008, 13:16, said:

Pai de ce sa nu fie constanta?
Pai daca F e constanta si m creste, a ramane constanta?

Quote

Pai eu intrebam ce simte pasagerul de pe nava. Pe el nu-l intereseaza ce-i in afara navei.
Accelerometrul va masura o acceleratie constanta. De asemenea, daca isi va masura masa, si aceasta va ramane constanta, adica daca la plecare avea 70Kg, pe nava el va avea tot 70Kg. Cei ramasi "pe Pamant" (considerand ca acesta este sistemul de referinta inertial la care ne raportam) vor masura insa o alta valoare pentru acceleratia navei, mai mica decat cea masurata de pasager. Cu alte cuvinte acceleratia nu este un invariant in TR.

#48
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandrei_0, on Mar 5 2008, 23:30, said:

Unde-am zis eu ceva de m0? Nu ma uit pe wikipedia. Si totusi, ce-ai vrut sa demonstrezi cu postul precedent?

View Postandrei_0, on Mar 5 2008, 21:39, said:

Pe langa aceasta, alte dovezi si experimente care sustin ideea ca fotonul are masa:
- fotonii au impuls
Evident fotonul are masă relativă. Eu credeam că tu zici că fotonul are masă invaribilă, și că ai dat ca exemplu faptul că are impuls. Eu am zis ca are impuls doar când se află în mișcare și deci are masa relativă, nu invariabila.

#49
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postm3th0dman, on Mar 6 2008, 21:26, said:

Evident fotonul are masă relativă. Eu credeam că tu zici că fotonul are masă invaribilă, și că ai dat ca exemplu faptul că are impuls. Eu am zis ca are impuls doar când se află în mișcare și deci are masa relativă, nu invariabila.
Asa e, dar poti sa demonstrezi chestia asta? :)

L.E.: Adica sa demonstrezi faptul ca masa fotonului e relativa (in sensul ca nu are aceeasi valoare in toate sistemele de referinta inertiale)

Editat de andrei_0, 06 martie 2008 - 22:05.


#50
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandrei_0, on Mar 5 2008, 21:39, said:

Cum ai determinat ca m=0?

View Postandrei_0, on Mar 6 2008, 22:03, said:

Asa e, dar poti sa demonstrezi chestia asta? :)
Nu s-a determinat direct experminatal că m0=0, dar dacă n-ar fi 0 n-ar da unele chestii fizica cuantică. Experimental s-au obținut doar niște limite.

View Postandrei_0, on Mar 6 2008, 22:03, said:

L.E.: Adica sa demonstrezi faptul ca masa fotonului e relativa (in sensul ca nu are aceeasi valoare in toate sistemele de referinta inertiale)
Nu cred că se poate demonstra. Este primul postulat al lui Einstein din relativitatea restrânsă. Oricum are masă relativă doar în mișcare.

#51
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postm3th0dman, on Mar 6 2008, 22:39, said:

Nu s-a determinat direct experminatal că m0=0, dar dacă n-ar fi 0 n-ar da unele chestii fizica cuantică. Experimental s-au obținut doar niște limite.


Nu cred că se poate demonstra. Este primul postulat al lui Einstein din relativitatea restrânsă. Oricum are masă relativă doar în mișcare.
N-are a face cu primul postulat. Ala zice ca legile fizicii sunt aceleasi in orice SRI. Al doilea zice ca viteza luminii e constanta.

Cum sa nu se poata demonstra? Chiar tu spui ca masa fotonului e relativa. Ori daca-i relativa inseamna ca depinde de SRI-ul ales. Chestia asta e chiar usor de demonstrat ;) Si dupa ce faci demonstratia asta o sa vezi si de ce masa de "repaos" a fotonului (m0) e zero, n-are nimic de a face cu cuantica.

Hint: gasesti formulele in topicul asta, cu exceptia uneia singure.

#52
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandrei_0, on Mar 6 2008, 23:14, said:

N-are a face cu primul postulat. Ala zice ca legile fizicii sunt aceleasi in orice SRI. Al doilea zice ca viteza luminii e constanta.
Analogia cu postulatul am făcut-o, luând o lege a fizicii faptul că masa relativă a oricărui corp crește odată cu viteza.

View Postandrei_0, on Mar 6 2008, 23:14, said:

Cum sa nu se poata demonstra? Chiar tu spui ca masa fotonului e relativa. Ori daca-i relativa inseamna ca depinde de SRI-ul ales. Chestia asta e chiar usor de demonstrat ;) Si dupa ce faci demonstratia asta o sa vezi si de ce masa de "repaos" a fotonului (m0) e zero, n-are nimic de a face cu cuantica.

Hint: gasesti formulele in topicul asta, cu exceptia uneia singure.
Dacă s-ar baza întreaga fizică doar pe modele matematice, n-am ajunge departe. Problema este în demonstrarea practică a faptului că masa invariabilă a fotonului este 0. Legat de pracitcă, o observație importanta pe care o avem despre masa invariabilă 0 a fotonului este legată de fizica cuantică.

#53
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.477
  • Înscris: 12.11.2006
Scurta intrebare: ce este miscarea? Cu ce se deosebeste ea de "repaus"? (presupunem ca viteza e constanta in raport cu un sistem de ref).
Apoi: miscarea este un efect al masei sau masa este un efect al miscarii?

Editat de Bean, 07 martie 2008 - 00:36.


#54
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postm3th0dman, on Mar 6 2008, 23:39, said:

Analogia cu postulatul am făcut-o, luând o lege a fizicii faptul că masa relativă a oricărui corp crește odată cu viteza.
Ai facut pe naiba  :lol:

Quote

Dacă s-ar baza întreaga fizică doar pe modele matematice, n-am ajunge departe. Problema este în demonstrarea practică a faptului că masa invariabilă a fotonului este 0. Legat de pracitcă, o observație importanta pe care o avem despre masa invariabilă 0 a fotonului este legată de fizica cuantică.
Prietene, dupa ce ca esti ignorant, you're full of shit. :roflmaofast:

View PostBean, on Mar 7 2008, 00:24, said:

Scurta intrebare: ce este miscarea? Cu ce se deosebeste ea de "repaus"? (presupunem ca viteza e constanta in raport cu un sistem de ref).
Schimbarea pozitiei in raport cu SRI-ul.

Quote

Apoi: miscarea este un efect al masei sau masa este un efect al miscarii?
Nu vad cauzalitatea intre masa si miscare. Corpurile au masa si in absenta miscarii (repaos). Banuiesc ca vroiai sa intrebi altceva.

Editat de Bean, 07 martie 2008 - 00:44.
ce zici, daca eu iti spuneam ca esti ingorant si plin de...shit, ar fi sunat bine? Please, behave!


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate