Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Ajutor! Program de facut negative

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
LiTtleW0lf

LiTtleW0lf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.12.2001
Daca cineva stie pe undeva sau a auzit de un program de facut negative, va rog sa imi spune-ti si mie ....

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Acid Music Proffesional 3,seria E-Jay(hip-hop,dance,rave).Toate sunt foarte bune,dar acum depinde ce gen de nagative vreu sa faci.

#3
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Probabil ca se refera la scoaterea vocii din melodie, dar programele din seria E-Jay sint intr-adevar exceptionale ! Am "facut" 5 melodii techno, le-am pus pe-un CD si ma dau ciumeg. :D

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Daca vrei ceva adevarat - Cakewalk.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Skizo:Incearca Acid Music Professional 3,e de multe ori mai tare decat E-jay.Yo am trupa de hip-hop,la inceput faceam muzica cu hip-hop E-Jay,dar dupa un timp am incercat si Acidu'.E mult mai atre,crede-ma!

#6
-=CyberMix=-

-=CyberMix=-

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.11.2001
Acid Proffesional, seria E-jay, smdt, sunt niste jucarii pentru copii, mai ales ca sample-urile risti sa le gasesti in alte piese, si iti dai seama ce naspa va da :)
Intr-adevar le poti folosii ca suport pentru multi track si inserare de loop si sample, insa cauta pe cineva care sa-ti faca ceva sample-uri originale, dupa care lucreaza cu aceste software.
Sincer si io m-am dat ciumec cu cateva piese facute in Ejay, dar raman la parerea ce este joaca de copii.
Piesele, mai exact negativele care se fac in studiourile profesionale de productie de la casele de discuri, sunt rodul unei munci tiranice, iar ca suport software se folosesc numei anumite software la partea de procesare a vocilor si multitrack-uri pentru "legare", sa-i zic asa, a instrumentelor intr-un negativ final.
E greu sa faci asa ceva mai ales daca vrei sa fii original in creatie.
A, era sa uit, acum 2 ani am auzit pe litoral o piesa facuta cu Dance Ejay 2.0 :). Sincer asa m-am amuzat pentru ca personal facusem o piesa asemanatoare cu cateva luni inainte.

Asta e tot.
O recomandare nu ti-as putea da in aceasta directie, pentru ca ar insemna sa-ti dau sperante false, ce pot sa-ti spun este ca la asa ceva poti folosii sofware ca:
CoolEdit, Vegas, SoundForge, SawStudio....

:oK:

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Negative ? adica, originale sau .. altele ?

cele adevarate se fac cu instrumente ... you know, kestiile alea bizare la care unii au invatzat ani de zile sa cante... chitari, chitari bass, baterie, viori, trompete, saxofoane...etc.

cele pe jumatate adevarate se fac cu sintetizatoare.. care mimeaza instrumentele.. e mult mai ushor sa vi cu o "clapa deshteapta" care sa'tz faca percutzia shi o linie melodica.. care o batzi tu din degete.. dupa care potzi abera cat vrei. daca nu ai clapa, sunt sintetizatoare (hard shi soft) pe computere... plagi cu wavetabeuri bunicele.. yamaha XG sau Roland Canvas.. shi hard shi soft. fireshte totul potzi combina shi cu instrumente reale.

mai este shi categoria "labe triste" scuze expresia shi no offense la nimeni.. care cu un program de $15 shi doua CDuri de sampleuri "imprumutate" ajung artishti. ce a auzit Cybermix e doar un exemplu. "MUZICA" romaneasca in mare parte este facut cu prostioare d'astea.. mai putzin cei adevaratzi.. care chiar canta.. sarmalele reci, holograf, directzia 5.

dar daca vrei sa faci de ex.. negative care sa fie identice cu .. Madonna... ai 2 cai.. ori incerci sa filtrezi vocea out... munca titanica shi foarta multa rabdare.. nu exista o solutzie.. click and ready.. orice ar zice oricine.... sau mergi pe ceva care e cantat de cineva la un sintetizator shi care aduce a piesa originala, cat de mult .. e relativ. oricum reorchestrare identiuca e imposibil.. chiar shi trua care a cantat original.. iese oarecum la fel, dar cu variatzie.

shtiu multzi care fac chestii d'astea, dar nu le fac pe gratis.. cred ca intzelegi din start, e de munca.

ah, shi mai ai o varianta.. cautzi un midi file, shi'l randezi printr'un wavetable serios.. suna binishor.. shi scapi de o grija.

bafta

#8
replicant

replicant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.12.2004

-=CyberMix=-, on Apr 28 2002, 13:27, said:

Acid Proffesional, seria E-jay, smdt, sunt niste jucarii pentru copii, mai ales ca sample-urile risti sa le gasesti in alte piese, si iti dai seama ce naspa va da :)
Intr-adevar le poti folosii ca suport pentru multi track si inserare de loop si sample, insa cauta pe cineva care sa-ti faca ceva sample-uri originale, dupa care lucreaza cu aceste software.
Sincer si io m-am dat ciumec cu cateva piese facute in Ejay, dar raman la parerea ce este joaca de copii.
Piesele, mai exact negativele care se fac in studiourile profesionale de productie de la casele de discuri, sunt rodul unei munci tiranice, iar ca suport software se folosesc numei anumite software la partea de procesare a vocilor si multitrack-uri pentru "legare", sa-i zic asa, a instrumentelor intr-un negativ final.
E greu sa faci asa ceva mai ales daca vrei sa fii original in creatie.
A, era sa uit, acum 2 ani am auzit pe litoral o piesa facuta cu Dance Ejay 2.0 :). Sincer asa m-am amuzat pentru ca personal facusem o piesa asemanatoare cu cateva luni inainte.
Asta e tot.
O recomandare nu ti-as putea da in aceasta directie, pentru ca ar insemna sa-ti dau sperante false, ce pot sa-ti spun este ca la asa ceva poti folosii sofware ca:
CoolEdit, Vegas, SoundForge, SawStudio....
:oK:

<{POST_SNAPBACK}>



Vad ca atunci cand vine vorba de recomandat softuri .... iar mesajul de mai sus sta ca exemplu.... toata lumea recomanda cool edit, vegas, soundforge etc... programe ce se lauda la instalare ca ar fi cel mai bune....ok.  Nu vad pe nimeni sa recomande softurile celor de la Steinberg ?! Nu sunt bune? Eu folosesc in proportie de 90% Wavelabul lor.... si ii pot lauda ca au facut un soft care desi nu poate face negative dupa piesele altora, se pricepe de minune sa mascheze instrumentatia sau vocea dupa caz (folosind niste tehnici, bineinteles).... Il recomand pt toti cei care vor sa-si implineasca vocatia de a mixa, edita, monta trackuri.... si cand zic mix nu ma refer la 3 secunde de fundal sonor ... ma refer la o schimbare peste 88% a piesei originale.....
P.S: Cuma m-am descurcat pt al doilea meu post... am avut emotii :confuzzled:

#9
Asil_Zamir

Asil_Zamir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2006
Salut.Vreau sa cumpar un program de muzica(de facut negativ).Poate sa nu fie original.Doar cd-ul tras cu programul.
E-mail:[email protected]
Tel.:0720.439.511

Sunt din Bucuresti, si vreu sa cumpar un program de negativ poate sa nu fie original.Daca aveti contactatima va rog,negociem pretul in functie de program.
E-mail:[email protected]
Tel.:0720.439.511

#10
cetateanu

cetateanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.08.2006
Si eu cred ca Steinberg e un soft bun. Iar cu negativele... cam greu. exista niste VST-uri cu care se poate ascunde vocea. Dar chiar si cu acestea, vocea nu dispare. Hai ca incerc sa va dau niste exemple audio:

http://www.filehost....ori_sample_mp3/

Edited by cetateanu, 02 September 2006 - 09:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate