Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

roandre

- - - - -
  • Please log in to reply
2136 replies to this topic

#2089
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Si cand or veni si baietii sa ingroape firele inestetice de pe stalpi..va fi si mai frumoasa vederea spre fatada casei!

#2090
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
raduk, dc ne-ar face cineva cadou un gratar ar fi f bine caci noi nu stiu cand vom ajunge sa-l zidim si parca vad ca ma aleg cu unul gata facut de printr-un magazin de profil.

Intre timp am reusit sa terminam locul de joaca si am vopsit/pictat la el de si acum mai am vopsea pe mine.
Sambata a fost marea inaugurare cu cativa prieteni de-ai copiilor si toti au fost super incantati dar dupa petrecere casa arata intr-un mare hal pt ca au avut neinspirata idee de a face "mancare" in casuta din pamant si apa si totul era un noroi in jur. Drept urmare astazi casuta a intrat la "dus" si am pus furtunul pe ea.

Attached Files


Edited by roandre, 13 September 2010 - 21:30.


#2091
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
WOW, Felicitari, Mihaela! Arata nemaipomenit locul de joaca al copiilor! Si ce fericiti sunt amandoi! Bravo, ai muncit mult, dar a meritat! Pasul urmator e sa le faci si camerele la fel de atragatoare, ca sa le placa iarna si inauntru.  :rolleyes:

#2092
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Felicitari pentru casuta piticilor! E tare draguta! Iar piticii tai sunt in al noualea cer. Mi-ai dat o idee  grozava, pe care o voi pune in practica probabil la anul, cand mai creste si strumful meu.

#2093
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
minunat!

idee: pe jos vad ca ai deocamdata pamant. Ce parere ai, nu ar fi mai ok/safe niste cauciuc cum au pus in parcuri la locurile de joaca ?
superba ideea cu "ferestrele" din gard, felicitari!

#2094
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Va multumesc de incurajari! Sa inteleg ca pot sa ma specializez in realizarea/pictarea locurilor de joaca?  :naughty:
Bibi123, camerele mai au de asteptat la capitolul mobila noua si decorare. Momentan in camera petrec f putin timp (aproape ca numai la culcare dau pe acolo) caci in rest sunt pe afara sau in living ori birou. Aaa, ba mai nou stau prin debaraua de la mansarda caci le place sa-si imagineze ca au casuta acolo si isi cara o gramada de jucarii.

anca d, in primul rand felicitari pt bebe! Locul de joaca e binevenit pt el, dar peste vreo 2 ani. Pana atunci va fi cam dificil de folosit sau poate ar merge doar partea cu leagan (pt bebelusi). Nu e f dificil de realizat pot spune ac um, asa ca puteti incerca si voi (in genul acesta, am gasit de cumparat la 7900 ron...e adevarat ca avea si tipogan dar mi s-a parut ca e mult prea mult pt noi).
Ai mei se distreaza de minune in casuta...dar trebuie sa stau langa ei si sa le dau traseu de facut (de ex, ne dam in leagan de 5 ori, urcam pe scara sus, deschidem geamul, facem cu mana de 3 ori, coboram pe scara cu pesti, intram in casuta de jos, invartim volanul de 4 ori intr-un sens si de 4 ori in celalalt sens, iesim afara si facem o tura de mersul piticului in jurul casutei si apoi se termina cursa). Hmm, n-am luat-o razna, nu?  :D

don_King, ideea e ok mai mult pt a nu se mai prafui atat de tare cand se dau in leagane sau alearga in jurul casutei. Nu am vazut de unde se pot cumpara acele covorase din cauciuc si cam cat ar costa. De cazut/lovit nu prea mi-am facut probleme pt ca inaltimea maxima de unde pot cadea este de 1,5 m ceea ce nu reprezinta un pericol mai mare ca atunci cand cadeam eu de prin copaci  B) .
Sper ca anul asta sa reusim sa curatam curtea si din primavara sa semanam gazon, sa nu mai vad pamantul asa.

#2095
Mishatp

Mishatp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2010

View Postroandre, on 11th December 2009, 08:49, said:

Astazi mai imbatranesc cu 1 an...muzica si dansul intr-o zi cu soare caci azi nu prea am timp  :D !

LA MULTI ANI sanatosi si fericiti!
Aici am ajuns cu cititul, imi doresc si eu sa incep sa construiesc o casuta pe la primavara, terenul e cumparat, proiectul e pe final....
Am citit cu interes si admiratie, se pare ca am dat de greu inainte de a incepe, ca m-au coplesit toate greutatile pe care le-ai intampinat, dar sunt convinsa ca merita in final tot efortul. Felicitari din toata inima pentru ceea ce ati realizat impreuna, sa aveti parte numai de bucurii in noua casa.
Am si o curiozitate: cam la cat se ridica costurile de intretinere vara-iarna? Ma refer la energia electrica, gaz si ce-o mai fi demn de luat in seama.
PS: ti-am transmis urarile si la "stelute"  :)

#2096
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Mishatp, putere de munca si nervi de otel!
Costurile in medie sunt cam de 100 ron curentul electric iarna (vara tot pe acolo sau poate mai mult cand o sa punem si AC-urile) iar gazul cam 450-500 ron in lunile mai geroase iar vara ajunge cam la 30 ron.

N-am mai scris de multa vreme dar parca ne miscam cu viteza melcului in ultima vreme (si din considerente financiare dar si din lipsa de chef si saturatia la care am ajuns cand vine vorba de "hai sa mai facem si..." sau "hai sa mai cautam prin magazine....".
Asa ca ne-am rezumat la a mai lua un covor, la a face (impreuna cu tata) un cuier incastrat in perete, mai un scaun, cateva electrocasnice.

Acum avem in plan mobila de bucatarie (mda, stam de 1 an de zile fara mobila de bucatarie) si mari batai de cap avem pt ca "unde nu e cap, vai de picioare". Adica toate tevile/prizele sunt puse aiurea si nimic nu se potriveste acum cand vrem sa mobilam. Asa ca vom face fel si fel de artificii/compromisuri. Problema cea mai mare este ca eu voi avea mobila de bucatarie in forma de L iar pe latura lunga sunt nevoita sa folosesc blat de 65-70 cm iar pe cealalta parte va fi un blat normal de 60 (asta din cauza ca am pe langa zid teava de scurgere aparenta care ma arunca vreo 6 cm si nu mai imi incape masina de spalat vase din cauza ei).
Asa ca nu ma "plictisesc"!

#2097
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
Mihaela, multa bafta cu realizarea mobilei de bucatarie, sunt sigura ca va iesi bine pana la urma! :peacefingers:
Doar 500 ron ati platit cel mai mult pana acum la gaze? Eu in dec/ian am platit 900ron... mi s-a parut cam mult, acum vad ca a venit 600 ron. Incalzesc cca 250mp. La curent iar am mai mult de 100 ron pe luna, fara regularizare...

#2098
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Ce suprafata are casa? Voi dati indexul real pe fiecare luna la curent si gaze? Mi se par foarte mici costurile cu utilitatile.
Adica nu stiu..eu platesc 250 RON aprox curentul, iar la voi gazele, chiar daca aveti izolatie si sa spunem centrala buna, tot mi se pare foarte putin...

#2099
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Bibi123, multumesc! Sper sa reusim sa facem si noi in sfarsit mobila de bucatarie la cate batai de cap imi da!
Pt ca tot ma laudam cu costul mic la gaze, ieri mi-a venit factura cu suma cea mai mare, pe per 11.01-11.02, de 563.32 ron (consum 443 mc).
Indexul il dau eu in fiecare luna, f rar imi vine estimat (doar dc suntem in concediu in perioada respectiva imi vine estimat).
La gaze imi pare cam mare ultima factura caci anul trecut pe vremea asta am platit mai putin. Totusi o vina cred ca o am si eu caci mi s-au resetat programele la automatizare si m-am tot "jucat" cu ele si se pare ca totul s-a reflectat in consum.
De ex, anul trecut, in per 20.11.2009-8.03.2010 am avut media de 457 ron pe luna gazele.
Hai sa scriu si cateva consumuri la gaze (ce facturi am gasit in casa):
10.06-9.07 - 1736 (IA) - 29.43 ron
10.07-9.08 - 1777 (IE) - 52.32
10.08-9.09 - 1770 (IC ) - factura pe minus caci platisem in plus luna anterioara cand au estimat ei (-8.79 ron)
10.09-9.10 - 1810 (IE) - 42.21 ron (total 51 ron dar s-au scazut cei 8.79 ron)
10.09-16.11 - 2011 (IC) - 256.51 ron (factura de regularizare si consum pt oct-nov)
17.11-9.12 - 2187 (IC) - 224.84 ron
10.12-10.01 - 2562 (IA) - 478.24 ron
11.01-11.02- 3005 (IA) - 563.32 ron
Legenda  :D  
IA=index autocitit
IE=index estimat
IC=index citit (de angajatii distrigaz)

La curent:
6.10-9.11- IA - 118.36 ron
9.11-9.12- Regularizare - 94.73 (index citit de ei)
9.12-10.01 - IA- 157.12 ron
10.01-8.02- Regularizare - 104.34 (citit de ei)

In decembrie a fost mai mare factura la curent...deh, instalatii/luminite/etc. In medie cam 100 ron e factura +/- 10 ron.

Suprafata utila este 231 mp. Casa nu este incalzita in totalitate la aceeasi temperatura. Temperatura este setata ziua la 20 grade iar seara de la ora 18 pana dimineata la 7.30 la 23 grade (in living). In dormitoare termostatele la calorifere stau la 5 (mda, eu nu pot sa dorm dc nu e cald in dormitor) iar in restul camerelor stau intre 2-3, adica la 18-20 grade (mansarda care nu o incalzesc f tare caci nu are rost). De fapt automatizarea de la centrala are un orar zilnic impartit in 6 programe de temp (de ex intre 7.30 dimineata si ora 12 centrala intra pe 5 grade caci casa e incalzita si se raceste greu, plus ca aerisesc si nu am nevoie sa incalzesc in per aceea, iar apoi intre 12-13 intra pe programul de 23 grade ca sa incalzesc putin casa dupa ce am aerisit bine, urmand apoi iar program de economic, adica 20 grade si abia seara si noaptea intra pe 23 grade iar incalzirea apei se face la fel dupa un orar (nu are rost sa incalzesc apa cat timp dormim sau cand suntem plecati de acasa).

Bibi123, am citit de consumul tau pe DC si mi s-a parut cam mare dar am vazut caci mai toate fetele de acolo aveau consumuri maricele. Tu nu ai parca aceeasi centrala ca mine in condensatie (Junkers ZBR35)?

CristiALF, 250 ron curentul? Hmm, cam mult...

Edited by roandre, 24 February 2011 - 00:46.


#2100
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Platesti f putin la curent, Doamne-ajuta, la mine e invers (ca la Cristialf, am de gand sa-i chem sa verifice contorul). De altfel si la gaze stai f bine, ce mai, dpdv utilitati e o buna afacere.

#2101
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
consumi bine, eu as zice chair f bine. daca in noi (11.11.2010-10.12.2010) eu am consumat 305 mc in dec si ian am trecut de 450 mc (spre 500) - n-am mai citit decat pentru mine asa sa vad cand o sa-mi vina regularizarea ca facturile au fost asa... 250 ron in loc de corectul 650 ron
eu am alt program la centrala, de la 17:30 la 23:30 am 23 grade, de la 23:30 la 6:30 dimi : 21, de la 6:30 la 8 am iar 23, dupa o las la antifreeze
in week-end full 23 grade

problmea la mine e ca (inca) neavand usi nu pot separa anumite spatii si in plus desi suntem 2 ... parca am fi 5 ca sotia face dushuri lungi

#2102
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Da, consumurile sunt bunicele (cand ne-am mutat eram putin speriati de prieteni ca vom avea facturi uriase dar probabil ca investitia intr-o centrala in condensatie, o automatizare si o izolatie a casei buna si-au spus cuvantul).
Pe langa gaze si curent mai avem si apa (in jur de 100 ron pt 2 luni de consum)

cristimate, cu siguranta consumul o sa mai scada cand vei avea si usi caci iti poti regla robinetii termostati de la caloriferele din camerele pe care nu le folosesti la un nivel mai scazut de temperatura. Dar voi inca mai stati fara usi? Noi am stat cam o luna fara usi dupa ce ne-am mutat si mi s-a parut crunt.

#2103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
hai sa centralizez asa:
Ron 300 gaze/luna (deci eu pe anul aug 2009-aug 2010 am avut consum ~2900mc gaze = ~3650 ron/an la pretul actual)
Ron 120 curent/luna (de asemenea curent acum m-am uitat pe enel.ro si am 1 an de consum = exact 1.423,15 ron = adica ~120 ron/luna curent)
Ron 000 apa e din putz...
Ron 250 firma de paza/luna care la bloc n-o aveam ce ma mai costa destul de scump/luna e titanii
Ron   80 interent/luna si telefon fix RTC (de care sincer nu am nevoie da nu vor sa-ti puna altfel netul)
Ron   50 TV/luna satelit = da fac sharing si am toate canalele posibile
Ron 300 /luna catelul = o "placere" care nu o aveam la bloc = da costa nene, mancare e vreo 250 si mai vrea si altele, sare ca nebunu si isi mai luxeaza un picior, mai vrea o zgarda noua, e o chelt la care sincer NU ma asteptam (totusi e un catel de rasa dar fara pedigree si alea alea)

/total in medie: 1100 Ron/luna numai aceste chelt in medie pe an
mai e parca si 100 ron gunoiul pe an... asta pentru ca multi intreaba care sunt costurile la casa: mie mi se par putin cam mari... sincer

din pacate inca stam fara usi, ca efectiv din 2007 n-am mai avut un ban pus deoparte si au fost luni in care stateam la final fara un ban un buzunar. a fost o luna prin 2009 inainte sa ne mutam cand sotia mea a trebuit sa puna la loc toata mancarea din cos pentru ca nu mai avem nici un leu pe nici un card (de credit). si chiar daca acum ma plang chiar nu suntem cei mai parlati de pe planeta... dar asta e adevarul
asa acum 4-5 luni am avut o discutie si chiar daca prin dec si ian sotia iar a scapat prin magazine (si ea cand scapa baga mana "adanc" in carduri) am decis sa opresc orice investitie majora (ca usile , care sunt vreo 7 si la ce ne place noua e ceva zerouri). si strangem si noi un ban. prin vara reluam da macar sa fie acolo ceva in cont sa putem respira un aer mai cald in iarna asta friguroasa...

Edited by MembruAnonim, 01 March 2011 - 20:37.


#2104
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pentru voi poate pare mult 250 RON curentul, dar in spatele consumului sunt: 1 hidrofor (!), 2 centrale termice, 2 masini de spalat, 2 frigidere, becuri destule aprinse (si nu am ecologice), laptopuri, TV-uri, etc. Eu zic ca sunt destule... Nu stiu, eu si la bloc (la apart 2 camere) plateam si 130 RON acum 2 ani, deci...
Si da, la suprafata pe care o ai utila (mare), platesti putin gazele. Ai si centrala in condensatie, cred ca ajuta.

#2105
anca d

anca d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.07.2007
Hai sa ma bag si eu in discutia cu consumul. Eu am tot centrala in condensatie, dar Immergas, si am platit cel mai mult in februarie 520 ron. In restul lunilor in jur de 400-450 ron. Incalzesc o suprafata de 180mp la 21-22 grade, casa este izolata la fel si podul. La curent tot in jur de 100 ron pe luna +/- 15 ron, cu precizarea ca toate electrocasnicele sunt pe curent (inclusiv plita si cuptorul), si in conditiile in care in perioada asta stau acasa cu cel mic si gatesc in fiecare zi. In rest, ca si cheltuieli de intretinere ar mai fi gunoiul can 15 ron la 3 luni.
Noi suntem multumiti cu aceste cheltuieli si zicem ca sunt rezonabile pentru o astfel de suprafata.

#2106
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
Mihaela, abia acum am intrat pe jurnalul tau asa ca-ti raspund in leg cu consumul la curent. Este acelasi tip de centrala, asa cum bine ai retinut; suprafat incalzita e cam tot cat a ta, de asta te consider o referinta "valida" in materie de cheltuieli lunare. Am cumparat si noi un element de automatizare pe care l-am inaugrat in aceasta iarna. In afara de faptul ca nu mai reglez manual temperatura la centrala, personal nu mi se pare ca am facut o afacere cu el (ce-i drept nu am nici termostate la calorifere). Stiu ca fata de 2009-2010, gazul s-a mai scumpit un pic, dar avand in vedere ca a fost o iarna mai blanda ca anterioara, mi s-a parut ciudat sa vad ca am avut cheltuieli mai mari acum. Sotul l-a reglat pe economic.
Peste o sapt o sa vad ce index mai am si-ti spun.

Mai pune poze cu florile din curte, ai si bulboase?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate