Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

roandre

- - - - -
  • Please log in to reply
2136 replies to this topic

#2107
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Draga Roandre, felicitari pentru casa. O intrebare legat de compartimentarile din rigips interioare. Am vazut dicustiile de pe la pg 46 si vroiam sa stiu daca ai adoptat solutia proposa de RaduK cu doua foi de rigips pe fiecare parte? Daca da cum ti se pare izolatie fonica?

#2108
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Raspund tarziu...am folosit la compartimentarile din rigips cate 2 foi de rigips doar pe o parte iar pe cealalta o singura foaie de rigips. In mijloc sunt izolati cu vata minerala. Pot spune ca e ok ca si izolatie fonica avand in vedere ca este un zid din rigips.

#2109
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005

 roandre, on 1st February 2012, 00:09, said:

Raspund tarziu...am folosit la compartimentarile din rigips cate 2 foi de rigips doar pe o parte iar pe cealalta o singura foaie de rigips. In mijloc sunt izolati cu vata minerala. Pot spune ca e ok ca si izolatie fonica avand in vedere ca este un zid din rigips.
Salut si multumesc de raspuns. Placile de Rigips si vata au fost normale sau din cele din gama cu proprietati fonoizolante(acusto etc)?

#2110
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Vata si placile au fost din cele normale (placile folosite la compartimentarile de la bai au fost din cele verzi).

#2111
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
La Multi Ani de 8 martie, Mihaela!

Cat ti-a venit factura la gaze pe ianuarie-februarie? La mine a fost mare rau, 1200 ron!

#2112
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
O primavara frumoasa si tie!
Factura la gaze cea mai mare a fost luna trecuta in val de 544 lei. Cu o luna inainte a fost cam 400 ron iar luna asta cred ca o sa fie cam 470 lei. Pana acum nu am avut "surprize" la facturi!

#2113
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Buna, mai intri pe aici?
Daca da spune-mi te rog ce centrala ai ca si eu trebuia sa imi opun in curand.
Multumesc si o viata fericita.

#2114
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Mai intru pe aici dar mai rar...
Centrala este in condensatie, Junkers CerapurComfort ZBR 35.  Pt apa calda avem un  boiler de 120 l Bosch Storacell 120-1, legat la centrala.
Si bineinteles automatizarea Bosch FR 100 care este fff buna (singurul minus ar fi ca e pe fir si nu wireless).

Pana acum numai vorbe de bine despre aceasta combinatie!
A costat ceva banuti dar ne-am bucurat ulterior in iernile grele cand facturile erau suportabile!

#2115
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ce suprafata are casa ?

#2116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 roandre, on 25 august 2012 - 13:40, said:


Centrala este in condensatie, Junkers CerapurComfort ZBR 35.
Si bineinteles automatizarea Bosch FR 100 care este fff buna (singurul minus ar fi ca e pe fir si nu wireless).


si eu recomand!!! am aceasi combinatie + boiler de 300L si la fel... sunt la niste preturi care-mi permit sa dau banii si altceva decat pe caldura iarna

#2117
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu n-am nici boiler, n-am nici centrala in condensatie si am o centrala mica de 24 kw, iar cea mai mare factura a mea a fost de aproximativ 540 de lei iarna trecuta in conditiile in care la parter am avut in permanenta 22 de grade si la mansarda 23-24. Casa de 148 mp utili. Vroiam sa elucidez misterul cu boilerul si centrala in condensatie, adica daca merita investitia. Posted Image

#2118
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Pt consumatori putini in casa, nu este necesar boilerul, o centrala asigura bine necesarul de ACM.

#2119
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

 roandre, on 07 iulie 2008 - 23:57, said:

ba chiar la a doua varianta ramai si cu lemnul (pe care ori il folosesti la acoperis, ori ii revinzi).
Eu cumpar popii cu 9.5 ron/buc.

sau pastrezi popii pt un semineu construit in casa .. Posted Image ca tot sunt achizitionati...

Edited by bobby69, 04 April 2020 - 12:05.


#2120
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

 roandre, on 13 octombrie 2008 - 20:54, said:

Pt moloz au venit niste "colorati" astazi ca il ridica ei tot dc le dau 30 mil lei...frate, scump e sa scapi si de moloz!
Cam cat ar trebui sa platesc pt incarcarea la mana (carat cu roaba) a molozului si transportul lui?...am cam 20-25 mc de moloz.
  Acolo in moloz sunt ingropati banii pierduti de tine de catre "muncitorii calificati"... cateva zeci de tone de materiale risipite... :)

#2121
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

 roandre, on 23 octombrie 2008 - 22:59, said:

Si pt ca asta nu putea sa fie tot...probleme si cu bradul de la poarta. N-au putut sa cofreze bine gardul din cauza lui, asa ca soclul a iesit ca naiba, stramb, inegal ca latime. Concluzie: taiem bradul. Bun, dar pt asta ne trebuie aviz. Asa ca am reluat procedurile de prin martie cand am cerut aviz de taiere a bradului si am mers iar si am depus actele necesare. Acum astept sa intre in comisie si sa ni se dea avizul ca sa-l taiem. Am tot zis ca poate-poate il pastram dar numai belele ne-a adus.
Taierea bradului=cea mai mare greseala ... acum dupa atatia ani cred ca intelegeti diferenta ...

#2122
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

 septimiu80, on 20 ianuarie 2009 - 09:54, said:


e mai simplu si mai accesibil incalzirea electrica prin pardoseala ca aport la cea cu calorifere, un comfort sporit pentru beneficiar.
costul e cam 1000roni pe camera ma refer la material si montajul in mod normal nimic pentru pusul plasei electrice pe jos ( o face cel care pune gresia) si o vizita a vanzatorului pentru legaturile la termostat.... cauta pe net si o sa vezi despre ce e vb.

  Electric ? No way !  De 3 ori mai scump pe kw final de incalzire(comparat cu gaze) si in 2020... :)

#2123
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

 roandre, on 17 februarie 2009 - 10:02, said:

Pt alarma inca n-am stabilit pozitia senzorilor dar cu siguranta vor fi la parter si la etaj pe cele 2 laterale ale casei unde se poate ajunge usor dc te urci pe gardul construit la calcan in prelungirea zidului casei. La baie si dormitorul de pe partea unde nu ai cum sa urci decat cu o scara nu cred ca pun pe premisa ca doar nu o veni un hot sa isi aduca scara sa se urce la etaj.. Bineinteles ca nici la mansarda nu am sa pun.
Si uite asa ai informat tot internetul si pe hoti cam pe unde ai avea senzorii alarmei...wrong !  :)

#2124
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

 raduk, on 16 mai 2009 - 22:03, said:

Nu cred că voi vedea vreodată o faţadă 100% dreaptă.  Posted Image Doar că tocmai s-a cheltuit o grămadă de bani cu tencuirea exterioară, tocmai pentru a îndrepta exact acele erori de care pomeneşti.



Vorbind din cărţi... aşa este. Posted Image Dar, în condiţiile în care oamenii nu au deplină încredere în modul cum fac treaba "meseriaşii", eu nu-l consider "moft" ci "confort psihic". Posted Image
In Bacau acum vreo 5 ani la un vant mai mare o fatada termosistem de bloc de vreo 20 m2 facuta de Dorei fara dibluri a ajuns pe cateva masini...scandal mare - nici acum nu stiu cine a platit masinile alea...  :)  si se vadeau bine mamaligile dar mai putin liniile de material de jur imprejur...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate