Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cum sa fac sa slabesc mai repede

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#91
scr33lbk

scr33lbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.08.2007
Sa iau 3,4 sau?Mici si dese,nu?:)

#92
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 scr33lbk, on Jun 26 2008, 11:38, said:

Sa iau 3,4 sau?Mici si dese,nu?:)
Eu mananc cam de 5 ori pe zi, cam asa recomand.

#93
scr33lbk

scr33lbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.08.2007
In ce consta mesele?  :D

#94
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

 Valentine, on Jun 26 2008, 20:03, said:

Prima greseala. Cu 2 mese pe zi nu o sa faci nimic (decat daca chiar nu mananci nimic, caz in care nu poti sa alergi cat sustii tu ca alergi).


Eliptica aia e inutila. E buna pentru cardio sau ars niscaiva calorii (nu multe). Trebuie sa alergi serios daca vrei sa faci ceva. Sau mai bine dute la aerobic. 3 ori pe saptamana pentru alergat/eliptica nu prea te ajuta sa slabesti (cel mult sa te tonifiezi).

Chiar nu mai inteleg nimic. Antrenorii de la sala mi-au recomandat numai efort aerob pentru slabit- am o masa musculara destul de definita pe sub cele 5 kg :D. Sau inainte sa iau in greutate eram destul de tonica si faceam mult callanetics.

Acum fac eliptica, in principal (cica imi lucreaza tot corpul la fel cu alergatul) si eu am ascultat sfatul celor mai trainuiti ca mine, doh . Normal ca am lasat-o mai moale cu alergatul. Am cautat pe net si parerile sunt impartite. De asemenea am gasit ca ba ca e bine sa faci efort constant , ba ca e bine sa ai si momente de intensitate maxima combinate cu perioade de relaxare. Sincer, cate capete atatea idei.

Ti-am ascultat sfatul si ieri am alergat 1 ora alternand perioade de 5 minute alergare intensa cu 3 minute mers. Culmea, am facut ceva febra , nu mult, desi, repet, merg constant la sala si corpul e obisnuit cu efort.

Oricum mai nou mi s-a spus ca  nu trebuie sa merg zilnic la sala pentru ca mi-am suprasolicitat organismul si de aceea nu se vad rezultate. Recomandarea a fost efort de 4 ori pe saptamana dar eu in timpul de pauza intre sala,  mi-am reinceput exercitiile cu callanetics. Si daca va intrebati daca maninc, maninc moderat, gen : dimineata 1 iaurt mic cu musli integral (orz, grau, ovaz, luat de la plafar), gustari un fruct, mai nou un pahar de zmeura, sau o caisa, pranz supa sau salata cu branza si seara peste.

Ma tot bate gandul sa incep o dieta stricta- de obicei slabesc daca maninc numai supe si in general trec la o dieta bazata pe lichide, dar daca inainte functiona de minune pentru mine, acum se pare ca nu. In plus, am facut si ceva celulita si ma feresc de diete d-astea cu efect yo-yo ca de dracu'!

Totusi, ceva fac gresit insa nu stiu ce!

Edited by ginger_my, 27 June 2008 - 09:14.


#95
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 scr33lbk, on Jun 26 2008, 22:03, said:

In ce consta mesele?  :D
Ideal ar fi: Pui (gratar, fiert), ton, alte tipuri de peste la gratar, creveti, lapte, branza, iaurt, oua (doar fierte), fructe, (banane, portocale, zmeura, capsuni, cirese, struguri - pe post de snack), legume (rosii, ardei, castraveti, ridichii, ceapa, porumb fiert sau la gratar), paine (ori pita ori cu fibre din secara), si evident Whey Protein cu lapte/apa depinde de moment. O zi pe saptamana mananc orice vreau (tacos, chestii bune cu grasimi) fara sa ma uit la calorii.

Dar daca nu poti incearca doar sa le faci mai dese (nu neaparat si mai mici). Pana la urma o sa iti stea in gat si o sa incepi sa mananci mai putin la fiecare masa ca nu o sa mai poti :)

@ginger_my: e simplu, vrei sa slabesti? Alergi (sau aerobic de intensitate sunt clase de o ora care fac puternic). Vrei sa tonifiezi sa te mentii etc. poti sa stai la eliptica aia. Febra musculara e un semn bun.

Alergatul serios se face de 4-5 ori pe saptamana. In rest exercitii simple de mentinere si odihna. Iar aia cu "masa musculara definita" sub cele 5 kg (n-ai specificat de ce tip sunt aceste 5 kg :D) e o prostie. Masa e definita cand nu ai grasime :)

#96
scr33lbk

scr33lbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.08.2007
Cam ce mananci tu,mananc si eu,insa de la o vreme nu mai am pofta de mancare si ma satur cu 2 mese pe zi  :mellow:

#97
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
@Valentine: e cam greu sa faci si alte exercitii cand alergi serios de 5 ori/saptamana, mai ales pentru o femeie.

#98
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006
@ginger_my: e simplu, vrei sa slabesti? Alergi (sau aerobic de intensitate sunt clase de o ora care fac puternic). Vrei sa tonifiezi sa te mentii etc. poti sa stai la eliptica aia. Febra musculara e un semn bun.

Alergatul serios se face de 4-5 ori pe saptamana. In rest exercitii simple de mentinere si odihna. Iar aia cu "masa musculara definita" sub cele 5 kg (n-ai specificat de ce tip sunt aceste 5 kg :D) e o prostie. Masa e definita cand nu ai grasime :)
[/quote]

M-am exprimat gresit. Am vrut sa zic ca eram definita frumos cand eram cu 5 kg mai slaba. Acum nu mai e cazul sa zic asta. De aceea caut sfaturi pentru antrenament eficient care sa dea rezultate.

Am renuntat la eliptica si alerg dimineata 1 h de 4 ori pe sapt combinat cu masaj de 3 ori pe sapt si callanetics acasa in zilele de repaus.

#99
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 ciutacu, on Jun 27 2008, 23:41, said:

@Valentine: e cam greu sa faci si alte exercitii cand alergi serios de 5 ori/saptamana, mai ales pentru o femeie.
Exercitii care se pot face oricand includ flotari, jumping jacks, abdomene simple, inot de recreatie, bicicleta de recreatie, orice sport de recreatie. Cu doar 4 zile de alergat pe saptamana si in rest stat in scaun nu prea faci mare branza (te mentii, da' nu cred ca slabesti cine stie ce).

#100
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Nu 4 zile de alergat si in rest stat pe scaun, ci mai putine zile de alergat si in rest de facut altceva. Mie mi-a mers bine cu 4 antrenamente de forta/masa si 2 zile de alergat, in care faceam si abdomene. Depinde ce faci in timpul in care "stai pe scaun". Slabitul nu se face la sala sau in bazin, ci in bucatarie.

Edited by ciutacu, 29 June 2008 - 09:46.


#101
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

 ciutacu, on Jun 29 2008, 10:45, said:

Nu 4 zile de alergat si in rest stat pe scaun, ci mai putine zile de alergat si in rest de facut altceva. Mie mi-a mers bine cu 4 antrenamente de forta/masa si 2 zile de alergat, in care faceam si abdomene. Depinde ce faci in timpul in care "stai pe scaun". Slabitul nu se face la sala sau in bazin, ci in bucatarie.

Am munca de stat pe scaun 8 ore din pacate.
Deci ca sa concluzionez, de exemplu 4 zile alerg si 3 zile pot  sa ma duc la spin, aerobica, tai bo etc. Pana la urma trebuie sport tot 7 zile din 7 zile, ceea ce e logic. Din ce inteleg eu, trebuie doar sa diversific tipul de antrenament.

Am inteles bine?

#102
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Nu e neaparat logic sa faci sport 7 zile din 7. In functie de cat de intens te antrenezi zilele de antrenament, si bineinteles, de cum mananci, poti sa slabesti in 7 zile pe saptamana sau in 3 zile pe saptamana.

#103
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

 ciutacu, on Jun 29 2008, 20:46, said:

Nu e neaparat logic sa faci sport 7 zile din 7. In functie de cat de intens te antrenezi zilele de antrenament, si bineinteles, de cum mananci, poti sa slabesti in 7 zile pe saptamana sau in 3 zile pe saptamana.

Eu m-am referit ca pentru un regim de viata sanatos este de preferat sa am activitate fizica zilnica, avand in vedere ca singurele activitati mai antrenante sunt mersul pana la statia de RATB. Am tras concluzia ca e bine sa fac sport zilnic :D.

Te rog mult daca poti sa imi zici si cateceva de suplimente care accelereaza procesul de ardere al grasimilor atunci cand faci sport minim 1 ora. Am vorbit azi la sala cu niste tipi si mi-au zis ca as putea incerca si niste suplimente.

Recomandarile au fost:
Unydin sau
Xenadrina+LCarnitina

Am cautat pe net despre ele, parerile sunt impartite asa ca  nu stiu exact daca ar fi cazul.

Multumesc anticipat!

#104
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Da, termogenicele sunt bune pentru slabit.
Dar ai grija cate lichide consumi si cu mineralele, ambele se elimina odata cu transpiratia.
Ca produse Alfa Burn, Xenadrine, Hydro Burn, animal cuts etc

daca nu faci treaba cu cap ar putea sa iti afecteze sanatatea...

Edited by walking^human, 30 June 2008 - 00:09.


#105
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Iau de cateva zile L-Carnitina. Nu am observat nici o diferenta ...

#106
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Daca faci sport la o intensitate moderata, merge si zilnic. Eu cred ca nu e cazul sa folosesti termogenice, doar nu te pregatesti de vreun concurs ? Insista cu L-Carnitina si alergatul.

#107
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Va invidiez pe cei care slabiti.

#108
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
De ce ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate