Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#9991
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Salutare! Urmeaza sa pun tamplaria la o casa si am cateva nelamuriri la care sper sa ma puteti lamuri.

1- Care este spatiul ideal/minim/maxim pt. spuma (sunt tencuite/drepte toate laturile golului)?

2- Unde este recomandat a se monta tamplaria in golul zidariei? Pe mijloc, din mijloc spre interior sau spre exterior, la marginea\fata exterioara a zidului? Voi termoizola intr-un an sau doi.

3- Este mai bine sa se foloseasca la partea de jos a profilului ancore/cleme pt. a nu gauri profilul? Dar in laterale si sus? (sau aici tot suruburi, eventual ingropate in profil cu capacele). Ce recomandati?

4- Ce pachet de geam recomandati pt. o cat mai buna izolare termica? 4+16+4+16+4 (44), 4+18+4+18+4 (48) sau 4+20+4+20+4 (52) sau altceva eventual cu un spatiu gen 18 si celalalt 20 (spatiul mai mare spre interior sau exterior)?

5- Pt. garnituri am vazut ca sunt doua variante "material EPDM sau TPE". Care este materialul recomandat? De asemenea, exista alta metoda (nu varianta sudata de profil pt. ca doresc sa poata fi schimbate) de a fi aplicate la colturi pt. a evita problema din poza atasata? In poza este o fereastra pusa de o luna de zile cu profil veka softline 70 ad cu feronerie roto nt (pe toc sub garnitura nu este praf ci garnitura). Nu este o problema doar acolo pt. ca pare a fi iesita garnitura putin din canal pt. ca la alte colturi garnitura este perfect lipita de profil si tot aceeasi problema este. A trecut mai bine de un an de la acea poza si nu sunt probleme, dar nici in regula nu mi se pare. Toate garniturile la colturi sunt cel putin asa de ciufulite.

6- Ma gandesc sa merg pe balamale ascunse roto designo. Din cate am vazut sunt numai avantaje. Nu mai vin balamalele peste garnitura ca cele normale si se elimina eventualele probleme in acele zone, doar ca suporta in standard 100kg (150 optional) fata de 130 la cele normale. Ca pret cum sunt fata de cele obisnuite/aparente (eventual si cu optiunea pt. 150kg), iar ca functionalitate/reglaje au ceva dezavantaje (din specificatii par sa fie ok, au reglaj 3d etc)? Ce parere aveti?

7- Cum arata coltarele termosudabile? Am inteles ca aceste se vad, dar nu am reusit sa gasesc nici o poza pe net ca sa ma lamuresc.

8- Referitor la securitate, nu stiu daca chiar merita geamurile tip duplex (am inteles ca ar trebui 4.4.1 ca sa isi faca treaba). Intreb pt. ca am auzit ca ridica destul de mult pretul. In rest o sa pun inchiderile de tip ciuperca cel putin pt. ca am inteles ca inchid mai bine si piesele de inchidere si placa de rabatare din otel pt. ca sunt mai rezistente. La TiltSafe nu as renunta daca nu este in standard pt. ca ma gandesc ca este destul de usor si fara zgomot de desfacut geamul in pozitie oscilanta, dar ce nu stiu este daca merita pusa foia exterioara de geam tip duplex. Sparg hotii 3 foi de geam ca sa intre in casa sau vin ca-n filme cu diamantul sa taie geamul ca sa bage mana la maner? De asemenea  meria ceruta in plus si placa antiforare in dreptul manerului(secustik)?
Ce parere aveti? Ce imi recomandati?

Multumesc.

Edited by IroN_vW, 20 July 2020 - 19:00.


#9992
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Cand am pus mesajul de mai sus i-am dat un pm si lui Conu cu numarul de telefon. M-am uitat la ceas si am vazut liniste pe aici si am zis ca poate maine, dar m-a sunat Conu la 22:02 Posted Image (a vazut ca eram online) si m-a lamurit. Ms. Conu!

Edited by IroN_vW, 20 July 2020 - 22:02.


#9993
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostTimplarualin, on 20 iulie 2020 - 08:00, said:

dorele,eu sunt producător nu revinzator ��,cunosc valorile la ceea ce lucrez,omul a întrebat cam cît costă o ușa ,nu a spus că vrea avioane,Sint cinstit și îmi plac oamenii cinstiți nu pot sa cer mai mult decât face,in privința minerului precum și a feroneriei de la ușa aia pot să-ți dau niste preturi ,e bine că ai clienți care nu se uita la ��,dar asta nu înseamnă că poți să mă iei de sus ca și cum aș fi un client de al tau și trebuiesc jumulit,nu pot sa vind vorne la preț de roto și nici decenuik la preț de salamander,și da pot face o ușa la 5000 Ron cam că a ta��

Pai hotaraste-te, usa aia este din categoria “avioane” sau este vorne cu “decenuik” la pret de roto cu salamander?

Asta este, eu sunt jumulitorul sef pe softpedia. Fac si usi mai scumpe de 5000 lei, diferenta ajunge in buzunarul meu, sunt cel mai bogat dintre termopanisti, vand usa de 5000 de lei cu peste 10000 de lei.

#9994
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Dorele atunci da-mi si mie o suta pana la salariu Posted Image

#9995
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 20 iulie 2020 - 22:57, said:

Dorele atunci da-mi si mie o suta pana la salariu Posted Image

Nu-ti dau bre, invata si tu sa jumulesti oamenii. Eu cred ca imi schimb din nou numele, sa nu te miri daca apare unul nou pe care il cheama Dorel-Jumulitorul.

#9996
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Mesterel, on 20 iulie 2020 - 22:41, said:



Pai hotaraste-te, usa aia este din categoria “avioane” sau este vorne cu “decenuik” la pret de roto cu salamander?

Asta este, eu sunt jumulitorul sef pe softpedia. Fac si usi mai scumpe de 5000 lei, diferenta ajunge in buzunarul meu, sunt cel mai bogat dintre termopanisti, vand usa de 5000 de lei cu peste 10000 de lei.
bine băi dorele,pune și tu niste poze clare,da specificații și dimensiunile și atunci vad dacă ai dreptate sau greșesc eu🤫,îți dau necesarul de materiale și vedem unde se ridică costul real, deocamdată tot ce am văzut e un miner(urit părerea mea) și un panel cu inserții 🤔,știi că nu vorbesc în vînt sau nu cunosc meserie,iar feroneria care intra pe ușa aia nu depășește 200 euro(fac și eu o ușa dubla tot cu miner spațial și broasca automata),din păcate vad că o dai și tu in bălării ca conu cu balamalele de fereastră la uși🤕

#9997
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,085
  • Înscris: 22.06.2004
este topic pentru preturi cotatii, multumesc pentru intelegere.

#9998
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 06.08.2007

View PostIroN_vW, on 20 iulie 2020 - 18:53, said:

Salutare! Urmeaza sa pun tamplaria la o casa si am cateva nelamuriri la care sper sa ma puteti lamuri.

1- ...2- ...3- ...4-...5- ...6-...7- ....8- ...
Ce parere aveti? Ce imi recomandati?
Multumesc.

View PostIroN_vW, on 20 iulie 2020 - 22:01, said:

Cand am pus mesajul de mai sus i-am dat un pm si lui Conu cu numarul de telefon. M-am uitat la ceas si am vazut liniste pe aici si am zis ca poate maine, dar m-a sunat Conu la 22:02 Posted Image (a vazut ca eram online) si m-a lamurit. Ms. Conu!
Interesante intrebarile poate pui si aici un rezumat cu niste raspunsuri pentru cei care mai citesc pe aici. Mersi.

#9999
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,085
  • Înscris: 22.06.2004
am stat 42 de minute ca sa ii explic, imi ia de 3 ori mai mult ca sa scriu aici. daca el are timp o poate face...

daca ai intrebari te astept cu mare drag.

#10000
cezar1369

cezar1369

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.03.2017

View Postconu71, on 20 iulie 2020 - 14:06, said:

oferta este corecta. lipseste solbancul. oferta postata de tine tot pe 7 camere este.
Multumesc pentru raspuns!
Am cautat ce inseamna solbanc Posted Image, acum nedumerirea mea este daca este nevoie sa pun la mine tinand cont ca "golul" de fereastra este finisat si are glaf din gresie, am atasat o poza pe care am gasit-o prin telefon ( scuze pentru boarfele de pe uscator ).
Am gasit pe net poza asta cu detaliu montaj si cred ca mi-ar usura ulterior munca pentru montajul glafurilor si presupun ca si din punct de vedere tehnic ar fi mai indicat.
Merci inca o data pentru observatie!

View Postconu71, on 20 iulie 2020 - 14:06, said:

oferta este corecta. lipseste solbancul. oferta postata de tine tot pe 7 camere este.
Merci pentru raspuns!

A trebuit sa caut pe net ce este solbancul, iar acum ca m-am lamurit cat de cat ma gandesc ca mi-ar fi mult mai usor ulterior sa montez glafurile daca la montajul geamului vor pune si acest profil.
Am atasat 2 poze, una pe care am gasit-o prin telefon si se vede oarecum finisarea balconului si glaful existent ( scuze pentru boarfele de le uscator ) iar a doua din care am putut sa-mi ndau seama cum ar fi schita de montaj si ca mi-ar usura munca la montajul glafurilor.
Profilele acestea solbanc au mai multe dimensiuni?
Multumesc inca o data pentru observatie!

Attached Files



#10001
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,085
  • Înscris: 22.06.2004
daca nu pui pervaz nu mai este nevoie de solbanc. gresia aia va fi o punte termica sub fereastra de pvc.

#10002
cezar1369

cezar1369

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.03.2017

View Postconu71, on 20 iulie 2020 - 14:06, said:

oferta este corecta. lipseste solbancul. oferta postata de tine tot pe 7 camere este.
Merci pentru observatie.
Am cautat acum pe net ce este acest solbanc si mi se pare cam esential pentu montajul ulterior al glafurilor.

#10003
comehe

comehe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.04.2008
Am atasat cele 2 oferte pentru cele 12 geamuri:
  • MetGlass cu Salamander BluEvolution 92 -  9.668+480euro Bagheta warm edge  = 10.148euro (fara montaj)
  • Optimedia cu Veka Softline 82 -  12.700euro (fara montaj/transport)
E o diferenta de 2.650 euro.
Ce ma sfatuiti sa aleg ?
De optimedia am auzit ca sunt ok, produc sticla pe banda, dar pt MetGlass nu prea am referinte.

Attached Files


Edited by comehe, 21 July 2020 - 11:56.


#10004
comehe

comehe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.04.2008
Diferenta era de 2.550euro si optimedia nu produc geamuri ci le asambleaza.

#10005
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Am uitat sa-l intreb pe conu de usa de la intrare un amanunt. Poate imi raspunde scurt aici sau altcineva (o sa incep sa trimit cereri pt. oferte de pret si sa stiu ce sa cer). Din cate retin eu din ce am citit pe aici este ca usa de intrare poate fi cu ciocuri si are o siguranta sporita sau cu inchidere multipunct si in acest caz etanseaza mai bine iar actionarea blocatorilor se poate face manual (din cheie sau ridicand de maner/clanta) sau automat cand se apasa clanta. Pe mine ma intereaza sa etanseze cat mai bine si sa fie cat mai usor de manevrat (tin minte sigur ca cineva intr-un post mai in urma se plangea ca are actionare din cheie iar sotia nu prea poate..)

Asadar, daca cer usa de intrare cu profil rezidential, coltare termosudabile, profil de compensare, panel decorativ X si inchidere multipunct cu actionare automata, este ok?

#10006
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View PostIroN_vW, on 21 iulie 2020 - 13:54, said:

Am uitat sa-l intreb pe conu de usa de la intrare un amanunt. Poate imi raspunde scurt aici sau altcineva (o sa incep sa trimit cereri pt. oferte de pret si sa stiu ce sa cer). Din cate retin eu din ce am citit pe aici este ca usa de intrare poate fi cu ciocuri si are o siguranta sporita sau cu inchidere multipunct si in acest caz etanseaza mai bine iar actionarea blocatorilor se poate face manual (din cheie sau ridicand de maner/clanta) sau automat cand se apasa clanta. Pe mine ma intereaza sa etanseze cat mai bine si sa fie cat mai usor de manevrat (tin minte sigur ca cineva intr-un post mai in urma se plangea ca are actionare din cheie iar sotia nu prea poate..)

Asadar, daca cer usa de intrare cu profil rezidential, coltare termosudabile, profil de compensare, panel decorativ X si inchidere multipunct cu actionare automata, este ok?

"Multipunct" este cel mai ieftin set de feronerie pentru o usa de intrare.nu cred ca ar trebui sa cauti feronerie care sa "etanseze cat mai bine" pentru ca nu vei dormi langa usa de intrare.sa nu-ti imaginezi ca bate crivatul daca va fi echipa cu ciocuri.au si ciocurile reglaj pentru presiunea de contact.
iti recomand sa alegi:
- bolturi cu actionare din cheie
- bolturi cu actionare automata
- ciocuri (ghiare) cu actionare din cheie
- ciocuri (ghiare) cu actionare automata
- kombi (bolturi+ghiare) *asta merge doar daca ai usa ceva mai mare pe H

MultiPunct este cea mai putin fiabila feronerie pt o usa, se cam defecteaza daca nu este intretinuta corespunzator.S-ar putea sa te trezesti cu usa blocata sau in situatia de a nu o putea incuia.o inlocuire poate dura si cateva zile.
MultiPunct nu este nici macar cea mai usor de manevrat din cele enumerate mai sus.
Vesticii comanda cel mai mult seturi de feronerie cu actionare automata si maner/bara fix pe exterior, dar probabil ca ei nu sunt atat de priceputi ca noi si arunca cu banii in stanga si dreapta

in continuare:
- sild (clanta) din inox.atunci cand te apropii de usa sa o simti ca-i de intrare in casa si nu intrare in spatiul tehnic
- balamale bune, sa nu fie cele standard ale ofertantului. plateste in plus, merita
- garnitura, perie, lacrimar  in cazul in care mergi pe usa cu prag din aluminiu

nu bugeta usa de intrare la 1800 lei pt ca o sa regreti peste 2-3 ani.

#10007
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostIroN_vW, on 21 iulie 2020 - 13:54, said:

Am uitat sa-l intreb pe conu de usa de la intrare un amanunt. Poate imi raspunde scurt aici sau altcineva (o sa incep sa trimit cereri pt. oferte de pret si sa stiu ce sa cer). Din cate retin eu din ce am citit pe aici este ca usa de intrare poate fi cu ciocuri si are o siguranta sporita sau cu inchidere multipunct si in acest caz etanseaza mai bine iar actionarea blocatorilor se poate face manual (din cheie sau ridicand de maner/clanta) sau automat cand se apasa clanta. Pe mine ma intereaza sa etanseze cat mai bine si sa fie cat mai usor de manevrat (tin minte sigur ca cineva intr-un post mai in urma se plangea ca are actionare din cheie iar sotia nu prea poate..)

Asadar, daca cer usa de intrare cu profil rezidential, coltare termosudabile, profil de compensare, panel decorativ X si inchidere multipunct cu actionare automata, este ok?
e ok ,dar tine minte panelul ornamental să aibă inserție de lemn,sa fie protejat de soare,feroneria de ușa( multipunct) sa fie de calitate,Sint  cu diferite acționari,la acționarea din miner e mai directă,la acționarea din cheie totul trebuie sa calce perfect( la ușile color Sint probleme datorita dilatațiilor),ale cu ciocuri Sint mai fiabile din punctul ăsta avind un reglaj diferit(și astea Sint cu acționare din cheie sau miner)prețurile nu Sint de speriat,miner de calitate și balamale de ușa ( recomand simonsverk sau joker iar daca ai buget mai mare dr hann),prag aluminiu cu bariera termica,perie,lăcrimar și obligatoriu armatura de 2

#10008
recki27

recki27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.12.2006

View PostOCM, on 21 iulie 2020 - 08:30, said:




Interesante intrebarile poate pui si aici un rezumat cu niste raspunsuri pentru cei care mai citesc pe aici. Mersi.

Subscriu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate