Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#9973
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

View Postgilica1, on 19 iulie 2020 - 14:04, said:

Buna ziua o cotatie de pret pentru o usa dubla PVC sau aluminiu 1600X2000
e greu sa spui o cotație de preț cînd nu ai detaliat,prețul la o ușa de PVC variază în funcție de profil,armatura, culoare,sticla,feronerie și restul accesoriilor care  intra la ușa respectivă,ca preț e pe undeva intre 1800 și  5000  Ron,mai mult nu cred că valorează ,doar daca plachezi armatura cu aur🤔😜

#9974
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

Timplarualin said:

1595173591[/url]' post='26656891']
e greu sa spui o cotație de preț cînd nu ai detaliat,prețul la o ușa de PVC variază în funcție de profil,armatura, culoare,sticla,feronerie și restul accesoriilor care  intra la ușa respectivă,ca preț e pe undeva intre 1800 și  5000  Ron,mai mult nu cred că valorează ,doar daca plachezi armatura cu aur����

Eu zic ca usa din poza atasata valoreaza mai mult decat 5000 ron si nu are armatura placata cu aur, 1800 ron costa doar manerul.

L.E. Si manerul este pe o singura parte.

Attached Files


Edited by Dorel-Mesterel, 19 July 2020 - 20:44.


#9975
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020
Se pare că ai distribuitori foarte lacomi🤐

#9976
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostTimplarualin, on 19 iulie 2020 - 21:12, said:

Se pare că ai distribuitori foarte lacomi��

Ok, pentru o usa ca cea de mai sus apelati la colegul Tamplarualin, el are distribuitori mai putin lacomi si va poate face o usa identica in 5000 de lei.

#9977
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Mai lacomi mai nelacomindar acolo e ceva diferenta de nuanta intre profil si panel

#9978
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

bogumilandia said:

1595188998[/url]' post='26657903']
Mai lacomi mai nelacomindar acolo e ceva diferenta de nuanta intre profil si panel

Da si asta nu este singurul minus al acelei usi, mai sunt, unele mai vizibile si altele mai putin vizibile, cu toate acestea costa peste 10.000 de lei si eu cred ca si valoreaza peste 10.000.

Ce vreau sa spun este ca usa aia nu poate fi facuta cu 5000 de lei, atat.

L.E. Cand voi avea timp voi cauta si poze cu usi cu profile pvc care nu pot fi facute in 5000 de lei. Tot cu o deschidere si o parte fixa. Am cateva si din alea.

Edited by Dorel-Mesterel, 19 July 2020 - 22:45.


#9979
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014

View PostDorel-Mesterel, on 19 iulie 2020 - 20:40, said:

1800 ron costa doar manerul.

L.E. Si manerul este pe o singura parte.

dar ce face manerul acela de 1800 lei? in loc sa deschida usa, impinge casa? hai las-o in mama ei de treaba. e cumparata de la un furnizor al statului de a ajuns la pretul acela?

#9980
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDany_Darke, on 19 iulie 2020 - 22:44, said:

dar ce face manerul acela de 1800 lei? in loc sa deschida usa, impinge casa? hai las-o in mama ei de treaba. e cumparata de la un furnizor al statului de a ajuns la pretul acela?

Acel maner nu a fost chiar 1800 lei, undeva peste 1000, 1300-1400 ceva de genul si sunt si mai scumpe. Eu am zis 1800 asa, daca colegul poate face o usa cu doua deschideri la 1800 de lei, cand este vorba doar despre un maner exterior si atat, ce mai conteaza 4-5 sute de lei, sunt maruntis din punctul meu de vedere.

Eu zic sa fim un pic mai deschisi, sa acceptam ca exista si la tamplarie ca in orice alt domeniu variante ieftine, economice, medii, scumpe, foarte scumpe, exorbitant de scumpe, luxoase, etc. .

Ce vreau sa spun este ca nu este ok sa spui ca o usa nu valoreaza mai mult de 5000 de lei, o usa poate costa si valoarea sa fie reala mult peste 5000 de lei si asta nu inseamna neaparat ca este o usa scumpa.

#9981
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Si ca sa fiu rau pana la capat....manerul ala nu e nici cine stie ce frumusete sau ceva impunator.Dar de vorba neamtului: ''de gustibus..''

#9982
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 19 iulie 2020 - 23:09, said:

Si ca sa fiu rau pana la capat....manerul ala nu e nici cine stie ce frumusete sau ceva impunator.Dar de vorba neamtului: ''de gustibus..''

Daca l-ai avea in mana ai vedea ca este, asa am zis si eu cand o pitipoanca si-a ales din catalogul de manere trei manere de fereastra care au costat 100 de euro. Cand le-am avut in mana, le-am pus pe ferestre, m-am uitat la ele, le-am actionat, parca era altceva si la mine cand este altceva si se vede asta deja valorile nu mai conteaza.

#9983
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
este bine ca ai clienti fitosi. asa se fac banii...

#9984
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Mesterel, on 19 iulie 2020 - 21:33, said:



Ok, pentru o usa ca cea de mai sus apelati la colegul Tamplarualin, el are distribuitori mai putin lacomi si va poate face o usa identica in 5000 de lei.
dorele,eu sunt producător nu revinzator 🤫,cunosc valorile la ceea ce lucrez,omul a întrebat cam cît costă o ușa ,nu a spus că vrea avioane,Sint cinstit și îmi plac oamenii cinstiți nu pot sa cer mai mult decât face,in privința minerului precum și a feroneriei de la ușa aia pot să-ți dau niste preturi ,e bine că ai clienți care nu se uita la 💰,dar asta nu înseamnă că poți să mă iei de sus ca și cum aș fi un client de al tau și trebuiesc jumulit,nu pot sa vind vorne la preț de roto și nici decenuik la preț de salamander,și da pot face o ușa la 5000 Ron cam că a ta🤐

#9985
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Dar usile din aluminiu placate cu lemn la 10-15k Euro ce ziceti? O usa simpla cu 2 rame fixe laterale. Suprafata 6m2
A venit o clienta la mine cu o oferta de usa din aluminiu placata cu meranti interior-exterior si i-au cerut la o firma 8500E + TVA.

E drept ca nici eu nu i-am cerut pe aceeasi usa mult mai putin fiindca prefer sa fac alte 5 usi decat acea usa si sunt mai castigat! Nu e vorba numa de castig ci si de procedeul de productie ... mai ales la lemn unde pe standard exista set de freze si pentru usile speciale ... e cu totul o alta manopera!

#9986
cezar1369

cezar1369

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.03.2017
Salutare,
Vreau sa inchid si eu un balcon ( logie) cu dimensiunea 230 x 140cm.
Am cerut mai multe oferte de pret iar pana acum cea mai tentanta ar fi cea atasata.
Am primite preturi incepand cu 1520 lei ( profile OTTO 5 camere ), iar cea mai scumpa oferta este pe Salamander 7 camere, conficuratie asemanatoare cu cea atasata dar mai dar oferta mai scumpa.
Puteti sa-mi spuneti cum vi se pare a aceasta oferta? Este ok configurarea geamului? am vazut ca se pot aranja intr-un anumit mod cele 3 foi de geam

Attached Files



#9987
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020
La lemn e alta poveste, timplaria de lemn e baza ,stasul la dat lemnul iar restul timplariilor se raportează la ea,la o ușa de lemn e foarte multă muncă,PVC și aluminiu e geometrie ,la lemn dacă nu ai înclinație și plăcere de a lucra lemnul nu ai ce să cauți acolo

#9988
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004

View Postcezar1369, on 20 iulie 2020 - 11:27, said:

Salutare,
Vreau sa inchid si eu un balcon ( logie) cu dimensiunea 230 x 140cm.
Am cerut mai multe oferte de pret iar pana acum cea mai tentanta ar fi cea atasata.
Am primite preturi incepand cu 1520 lei ( profile OTTO 5 camere ), iar cea mai scumpa oferta este pe Salamander 7 camere, conficuratie asemanatoare cu cea atasata dar mai dar oferta mai scumpa.
Puteti sa-mi spuneti cum vi se pare a aceasta oferta? Este ok configurarea geamului? am vazut ca se pot aranja intr-un anumit mod cele 3 foi de geam


oferta este corecta. lipseste solbancul. oferta postata de tine tot pe 7 camere este.

Edited by conu71, 20 July 2020 - 14:07.


#9989
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTimplarualin, on 20 iulie 2020 - 11:31, said:

La lemn e alta poveste, timplaria de lemn e baza ,stasul la dat lemnul iar restul timplariilor se raportează la ea,la o ușa de lemn e foarte multă muncă,PVC și aluminiu e geometrie ,la lemn dacă nu ai înclinație și plăcere de a lucra lemnul nu ai ce să cauți acolo

Chiar daca ai inclinatie la un moment dat o pierzi si te saturi ... cum am facut si eu.

#9990
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 05.03.2020

View Postmmiclaus, on 20 iulie 2020 - 17:35, said:



Chiar daca ai inclinatie la un moment dat o pierzi si te saturi ... cum am facut si eu.din ....păcate ai mare mare dreptate ,dar nu din cauza că m-am saturat ci din cauza oamenilor care cred că ușile de lemn se fac la fel că cele din pvc și mai ales la aceleași prețuri😭😭 ,la fel de repede și au aceași rezistenta la uzura(glet,mizerie,tencuiala ,14 tipuri de detergenți 🤕),dar lemnul rămîne lemn la fel și plăcerea de al prelucra( mai ales daca nu as fi stresat ) un timplar de lemn trece foarte ușor la PVC,un prelucrător de PVC nu are nici o șansă să facă timplarie de lemn (de calitate 🤫).respect pentru acei care se ocupa de lemn👍


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate