Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cale pentru servitute

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

View Postondin, on Jul 17 2008, 11:33, said:

cand am spus unilateral ma refeream la faptul ca cel obligat la a acorda aceasta servitute are dreptul sa propuna calea de acces care sa ii convine cel mai mult, iar dumnevoastra acceptati, in sensul ca nu e posibila refuzarea acestei propuneri, pe motiv ca aveati alta cale in plan
:)
e necesar acordul ambilor vecini, atat al celui care acorda aceasta servitute de trecere si propune o anumita zona cat si a celui care beneficiaza de aceasta, avantajoasa pentru ambele parti implicate.
nu poate pretinde cel care acorda servitutea nici un fel de teren sau orice alt bun, doar in baza principiului bunei vecinatati, care ar trebui sa reglementeze si servitutiile de vedere, santul comun, picatura streasinilor, etc.


Am inteles ideea. Ceea ce vreau eu sa fiu sigur este ca, din momentul in care mi se precizeaza o anumita cale de acces, aceasta cale de acees nu isi mai schimba pozitia sau latimea.
De ce am nevoie de aceasta pozitie sigura? Pentru ca, in functie de pozitia caii de acces, eu imi voi construi o casa pe terenul meu si vreau sa stiu cum sa-mi amplasez casa.

#20
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postnegociator, on Jul 17 2008, 17:12, said:

Am inteles ideea. Ceea ce vreau eu sa fiu sigur este ca, din momentul in care mi se precizeaza o anumita cale de acces, aceasta cale de acees nu isi mai schimba pozitia sau latimea.
De ce am nevoie de aceasta pozitie sigura? Pentru ca, in functie de pozitia caii de acces, eu imi voi construi o casa pe terenul meu si vreau sa stiu cum sa-mi amplasez casa.


Nu se mai schimba nici pozitia nici latimea, sunt trecute amandoua in cadastru ca si locatia si dimensiunile terenurilor voastre de dupa dezmembrare.

#21
cloudd

cloudd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.02.2007
Am cumparat un teren care care un drum de servitute.
Accesul la acest drum a fost platit de fostii proprietari.
Intrebarea mea e : Daca am primit odata cu cumpararea terenului un act Conventie de servitute cu drept de trecere  cu auto si cu piciorul ,
imi da dreptul la a-mi aduce utilitati (curent, gaze) fara acordul proprietarilor sau a celorlatlte persoane cu drept de acces la acest drum de servitute sau va trebui sa platesc iar sute de milioane si pt acest drept ?

#22
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007

View Postcloudd, on Aug 7 2008, 15:52, said:

Am cumparat un teren care care un drum de servitute.
Accesul la acest drum a fost platit de fostii proprietari.
Intrebarea mea e : Daca am primit odata cu cumpararea terenului un act Conventie de servitute cu drept de trecere  cu auto si cu piciorul ,
imi da dreptul la a-mi aduce utilitati (curent, gaze) fara acordul proprietarilor sau a celorlatlte persoane cu drept de acces la acest drum de servitute sau va trebui sa platesc iar sute de milioane si pt acest drept ?



Situatie asemenatoare, am aceeasi intrebare si inca

1 care este latimea minima a drumului de servitute ? 3 sau 4 m ?
2 daca acel drum este un drum infundat si are mai mult de 20 m proprietarul trebuie sa asigure o rampa de intoarcere pt masina de pompieri. ce dimensiuni trebuie sa aiba aceasta rampa?
3 daca terenul este pe malul unui rau, de la cati m de acesta se face masurarea terenului? am inteles ca pana la nu stiu cati m este proprietatea Apelor Romane sau o agentie asemanatoare sau doar trebuie sa permiti accesul pt eventuale lucrari de dragare etc ?

#23
allanc

allanc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.12.2006
Attached File  map.JPG   23.76K   15 downloads

Buna ziua!

Iata o situatie cu care ma confrunt. dupa partaj voluntar au rezultat 3 loturi. Lotul 1 mi-a revenit mie, lotul 2 a fost stabilit ca si cale de acces , si lotul trei unei rude. Aceasta ruda a vandut lotul 3 proprietarului lotului 4, care prorpietar nu a fost interesant sa cumpere partea rudei mele din calea de acces, spunand ca va intra din curtea lui in acest lot si ca in final le va alipi. Acum pentru lotul reprezentand cale de acess, detinut in acte de mine si te ruda mea fiecare cu 50%, poate solicita drept de trecere proprietarul lotului 3?

Multumesc mult.

#24
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Din schita aia observ ca noul propriatar, prin alipirea loturilor 3 si 4 obtine acces la strada. Deci, are acces la drum.
Acum, care este situatia juridica a lotului doi? A fost constituit ca o cale de acces contra cost? Daca da, nu va poate pretinde gratuit trecere pe acea carare, are iesire la strada, daca mai vrea una, sa plateasca.

#25
allanc

allanc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.12.2006
Multumesc pentru raspuns

Lotul 2 este proprietate  comuna a rudei mele si a mea, cumparatorul nedorind sa-i cumpere partea din acest lot. Iar eu intentionam sa-i cumpar partea si apoi sa alipesc lotul 2 la lotul 1 deja detinut doar de mine. Nu cred ca a fost constituit ca si cale de acces contra cost. Specific ca acest lot este de fapt o fasie  de 1 metru latime, cu cadastru separat.  Desi am o puternica impresie ca nu am raspuns intrebarii tale sper sa fi de folos.

Multumesc inca o data

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate