Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

CARE A FOST CEL MAI MARE INVENTATOR?

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#109
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Leonardo Da Vinci

#110
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Cei care au inventat Computerul electronic, tranzistorii si microcipurile !  B)

#111
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostInfinitty, on Apr 2 2009, 17:31, said:

Cei care au inventat Computerul electronic, tranzistorii si microcipurile !  B)
Și de ce n-ar fi cei care au descoperit teoriile pe baza cărora funcționează cele înșirate mai sus?

#112
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

View Postm3th0dman, on Apr 3 2009, 17:12, said:

Și de ce n-ar fi cei care au descoperit teoriile pe baza cărora funcționează cele înșirate mai sus?
Pentru ca aia sunt savanti (oameni de stiinta), nu inventatori. Dupa parerea mea, un inventator proiduce pentru prima oara un obiect, nu descopera o lege sau un principiu. De exemplu, becul a fost inventat, dar teoria relativitatii a fost descoperita. In plus un inventator trebuie sa aiba mai degraba abilitati practice, de inginer, decat de savant. Iar aceasta diferentiere intre teoretician si experimentator/inventator este cu atat mai accentuata cu cat stiinta avanseaza mai mult.

PS Nu ma asteptam ca acest topic sa reziste atat. Am scris aici acum mai bine de un an si tot nu s-a plictisit lumea sa-si dea cu parerea pe acest subiect. Normal, parerile sunt subiective, si s-au adus prea putine informatii pertinente pentru ca un use de buna credinta care nu stie mare lucru despre stiinta sa-si poata face o parere clara.

Probabil ca nu exista cel mai mare inventator sau cel mai mare fizician, chimist sau biolog, sunt multi cei care au contribuit la dezvoltarea stiintei. Amintiti-va celebrul citat al lui Newton: "Daca am putut sa privesc atat de departe, este pentru ca am stat pe umerii unor uriasi". Mi se pare cea mai impresionanta dovada de modestie, cu atat mai mult cu cat provine de la unma din cele mai luminate minti pe care le-a dat omenirea.

#113
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Fiindca iti pui problema de "unicat" in anumite descoperiri, o sa-ti spun un lucru trist ptr cei care se cred singuri pe lume.
In perioada cind americananii faceau multe in domeniul informaticii, al tot felul de materiale si altele. Si nu numai ei, in toata lumea era o emulatie stiintifica. Ma refer mai ales la deceniul 8. In acea perioada si la noi era o munca de cercetare stenica dar prea putin bagata in seama. Si eu dar si altii mi-au spus ei primii ca atunci cind unul face o descoperire din domeniul teoretic sau o inventie sau inovatie, apareau parca din senin si prin reviste dar si pe la brevetarea inventiilor, mai multi practic cu aceeasi idee. Erau oamenii fara nici o legatura intre ei fizica. Unii erau chiar oameni cu liceu sau chiar fara si nu citeau prea multe.
Practic acea inventie apartinea mai multora dar primul care o breveta era piua intii.

#114
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View PostInfinitty, on Apr 2 2009, 18:31, said:

Cei care au inventat Computerul electronic, tranzistorii si microcipurile !  B)

De la trazistor incepe totul. A fost inventat de baietii astia care au luat si Nobelul pt. asta.

#115
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postpufonel, on Apr 3 2009, 21:45, said:

Pentru ca aia sunt savanti (oameni de stiinta), nu inventatori. Dupa parerea mea, un inventator proiduce pentru prima oara un obiect, nu descopera o lege sau un principiu. De exemplu, becul a fost inventat, dar teoria relativitatii a fost descoperita. In plus un inventator trebuie sa aiba mai degraba abilitati practice, de inginer, decat de savant. Iar aceasta diferentiere intre teoretician si experimentator/inventator este cu atat mai accentuata cu cat stiinta avanseaza mai mult.
True. Nu știu de ce aveam impresia că se discută despre cei mai mari fizicieni.

#116
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
eu personal, am 3 favoriti:
EDISON
FLEMING
CEL CARE A INVENTAT ROATA-NECUNOSCUT

#117
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Ala care a inventat tiparul.

#118
Kedarlaomer

Kedarlaomer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 08.03.2009

View PostKakashi-Hatake, on Apr 6 2009, 10:50, said:

Ala care a inventat tiparul.

Adică un coreean necunoscut...

http://www.rightread...sia-9-korea.htm


Problema este ce înțelege fiecare prin „mare”. Nu am date cu statura fiecărui inventator așa că nu pot să mă pronunț.

#119
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postedy_wheazel, on Apr 4 2009, 05:07, said:

De la trazistor incepe totul. A fost inventat de baietii astia care au luat si Nobelul pt. asta.

Asa este sunt si vor fi si mai mari dupa ce se vor inventa protezele cerebrale electronice si scanerele de memorie neuronala, un fel de invers al ochiului bionic.

De aici incolo omul devenind nemuritor va stapani timpul.

#120
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

View PostInfinitty, on Apr 6 2009, 16:02, said:

Asa este sunt si vor fi si mai mari dupa ce se vor inventa protezele cerebrale electronice si scanerele de memorie neuronala, un fel de invers al ochiului bionic.

De aici incolo omul devenind nemuritor va stapani timpul.


Eu cred ca robotii vor ajunge sa stapaneasca lumea..

#121
Cris_Kgs

Cris_Kgs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 16.12.2008

View Postprometeu30, on Jan 25 2008, 19:36, said:

CARE CREDETI CA A FOST CEL MAI MARE INVENTATOR AL ULTIMULUI MILENIU?
CE A INVENTAT DE VI SE PARE ASA DE MARE INVENTIA CELUI LA CARE VA GINDITI?

Am observat ca putini stiu de cel mai mare inventator! Multi i-au auzit numele dar nu stiu ce a inventat! Sunt curios citi stiu de el si care au fost inventiile lui de-l fac asa de mare! Consider ca acest subiect sa va puna putin neuronii in miscare! Pentru inceput asi vrea sa veniti cu ideile voastre apoi sa cautati pe google !
Dumnezeu..si a zis cineva mai sus: TESLA

#122
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
djl ca a inventat Autobuzistu'  :lol:

on: Tesla  -_-

#123
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Se pare ca nu se stie de o teorie, a sincronismului sau a sincronicitatii.
Pe baza acestei teorii, se pare ca englezii au gasit un lucru care i-a uimit si pe ei dar si pe altii, inclusiv pe romini.
Majoritatea inventiilor care ne fac viata mai usoara si moderna, au la baza teorii si inventii simple ptr momentul respectiv, care isi au originea pici prin Carpati.
Exemple, din ce imi aduc aminte:
Teoria laserului-romin.
Vaccinul-primul-romin.
Racheta in trei trepte-romin. Acum e demodata dar fara ea nu se punea problema parasirii Terrei.
Eu as adauga de la mine-A. E. Maconschi- a teoretizat existenta dublului energetic uman, ca fiind o structura ca un fagure de miere, in care corpul este in interiorul lui. Cind a aparut microscopul electronic a fost fotografiata aceasta structura care dispare la moarte.
Baza teoretica a computerelor-romin.
Vuia
Coanda-primul aparat de zbor fara elice-farfuria zburatoare si alte inventii unicat ptr acei ani.
Sint de baza, putine si probabil mai sint si altele.
Cu saracia nu te pui cind e vorba de inventivitate.
Repet e vorba de o teorie ce duce la cele mai de baza inventii.

Edited by NASTYPRIMUL, 14 April 2009 - 03:08.


#124
dragon01

dragon01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 26.04.2007

View PostInfinitty, on Apr 6 2009, 16:02, said:

De aici incolo omul devenind nemuritor va stapani timpul.
timpul nu poate fi stapanit,daca cineva devine tanar vesnic il calca masina si tot moare,nu vor exista niciodata nemuritori.

View Postyo_cristi, on Apr 6 2009, 19:45, said:

Eu cred ca robotii vor ajunge sa stapaneasca lumea..
:lol:  :lol: nici chiar asa..

Edited by dragon01, 24 April 2009 - 22:45.


#125
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

View PostNASTYPRIMUL, on Apr 14 2009, 04:03, said:

Eu as adauga de la mine-A. E. Maconschi- a teoretizat existenta dublului energetic uman, ca fiind o structura ca un fagure de miere, in care corpul este in interiorul lui. Cind a aparut microscopul electronic a fost fotografiata aceasta structura care dispare la moarte.

Pe asta de unde ai mai scos-o? Maconschi nu apare deloc (tinde la 0) pe google iar chestia cu energeticul uman suna
a yoga nu a stiinta.

#126
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostNASTYPRIMUL, on Apr 14 2009, 03:03, said:

Majoritatea inventiilor care ne fac viata mai usoara si moderna, au la baza teorii si inventii simple ptr momentul respectiv, care isi au originea pici prin Carpati.
L-ai uitat pe Petrache Poenaru, inventatorul stiloului, pe Aurel Persu, inventatorul automibilului aerodinamic,

Quote

Exemple, din ce imi aduc aminte:
Teoria laserului-romin.
Baza teoretica a computerelor-romin.
Ca sa ne luminezi si pe noi... care-s astia doi ??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate