Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

CARE A FOST CEL MAI MARE INVENTATOR?

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
CARE CREDETI CA A FOST CEL MAI MARE INVENTATOR AL ULTIMULUI MILENIU?
CE A INVENTAT DE VI SE PARE ASA DE MARE INVENTIA CELUI LA CARE VA GINDITI?

Am observat ca putini stiu de cel mai mare inventator! Multi i-au auzit numele dar nu stiu ce a inventat! Sunt curios citi stiu de el si care au fost inventiile lui de-l fac asa de mare! Consider ca acest subiect sa va puna putin neuronii in miscare! Pentru inceput asi vrea sa veniti cu ideile voastre apoi sa cautati pe google !

Edited by prometeu30, 25 January 2008 - 18:49.


#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Nikola Tesla pentru toate invențiile pe care le-a făcut, fiind căștigătorul Războiului Curenților, învingându-l pe Edison și demonstrând astfel că AC (curentul alternativ) este mai eficient decât DC (curentul continuu).

#3
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
ăla care-a inventat scrisul :)

#4
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
pai raspunsul cel mai la indemana ar fi sa zici "ala cu focu' ". Dar daca stai sa te gandesti, destul de multe lucuri utile au fost facute de oameni pe care istoria nu-i cunoaste, si cum o clasificare dupa utilitate a inventiilor este cam imposibila... ei bine, nu prea stiu ce sa zic. Totusi sunt inclinat sa-i dau dreptate lui methodman

#5
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Scrisul și focul nu sunt invenții! Sunt descoperiri...și nici nu au fost descoperite în mileniul trecut.
Părerea mea: ăla care a inventat prezervativul  :rolleyes:

#6
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostMaresalul, on Jan 26 2008, 22:09, said:

Scrisul și focul nu sunt invenții! Sunt descoperiri...și nici nu au fost descoperite în mileniul trecut.
Părerea mea: ăla care a inventat prezervativul  :rolleyes:
Curioasa treaba cu scrisul. Daca zici ca e descoperire, inseamna ca el exista chiar dinaintea aparitiei omului. Si sunt curios cum ar fi aparut...
Descoperirea este procesul de constientizare a unor lucruri/fenomene deja existente. Si spun constientizare, pentru ca se poate intampla ca un om sa priveasca un fenomen, dar sa nu-i pice fisa (sa nu-l constientizeze) si astfel el ramane nedescoperit/trecut cu vederea.
Inventia este imbinarea intentionata a mai multor lucuri/fenomene deja existente, pentru a da nastere a ceva mai complex. Este un procedeu artificial (man made), nu natural.

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu votez cu Edison pentru numeroasele sale inventii: becul, gramofonul etc si pentru faptul ca a stiut sa scoata bani frumosi din ele :greedy:

Apropo de disputa dintre Edison si Tesla, am citit ca Tesla se angajase la firma lui Edison care a zis la misto ca da 50.000 $ celui care va perfectiona un electromotor construit de Edison, iar dupa ce Tesla a facut treaba, Edison i-a zis ca premiul fusese doar o gluma :ciocan:

(Bibliografie: Tomas Borec, "Buna ziua, domnule Ampere!", o cartulie foarte interesanta despre vietile fizicienilor care au dat numele lor unor unitati de masura. Din pacate se vede ca a fost scrisa pe vremea comunismului: peste tot unde e posibil, sunt accentuate trasaturile negative ale capitalismului, probabil in opozitie cu "epoca de aur" de atunci - autorul e cehoslovac, dar tot cam asa era si pe la ei).

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
inventatoru prezervativului. a ramas anonim si fara urmasi.

#9
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostBean, on Jan 27 2008, 00:47, said:

Curioasa treaba cu scrisul. Daca zici ca e descoperire, inseamna ca el exista chiar dinaintea aparitiei omului. Si sunt curios cum ar fi aparut...
...

Odată cu apariția omului a apărut și scrisul. Numai că o bună perioadă de timp omul nu a conștientizat acest talent. A trebuit să fie descoperit și ulterior perfecționat. :P
Mai e o vorbă: "să te descoperi pe tine..." ceea ce ar însemna să-ți descoperi calitățile.
Cum dracu' ar suna "să te inventezi pe tine"

Edited by Maresalul, 27 January 2008 - 03:20.


#10
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostMaresalul, on Jan 27 2008, 03:19, said:

Odată cu apariția omului a apărut și scrisul. Numai că o bună perioadă de timp omul nu a conștientizat acest talent. A trebuit să fie descoperit și ulterior perfecționat. :P
Mai e o vorbă: "să te descoperi pe tine..." ceea ce ar însemna să-ți descoperi calitățile.
Cum dracu' ar suna "să te inventezi pe tine"
Eu n-as spune asa, ci as spune ca odata cu aparitia omului a aparut si necesitatea de exprimare si comunicare, dimensiunea informationala.
Scrisul nu era de la bun inceput in om. Totul a inceput cu niste simboluri concentratoare si purtatoare de informatie, care ulterior s-au rafinat si s-au diversificat.
E adevarat ca nici nu se poate spune ca scrisul ar fi o inventie in sens strict, ci mai degraba ca reprezinta o serie de inventii.
Necesitatea de exprimare poti spune ca e descoperita in interiorul sinelui, dar metodele de exprimare sunt inventate si sunt foarte variate.
Caci totul se rezuma la creativitate si la stocarea si transmiterea informatiei.
Scrisul nu se afla deja intr-un copil de la nastere, pentru ca acesta doar sa-l descopere. Ci este insusit in urma unui proces de invatare.
Dar este simbolistica asa cum o stim noi, una rafinata, evoluata. Daca ai lasa un copil in analfabetism, cu siguranta ca isi va inventa si el niste metode de exprimare, ce-i drept mai primitive.

Edited by Bean, 27 January 2008 - 04:10.


#11
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Nu cred ca Edison a inventat ceva! Eu cred ca Edison a fost unu foarte bogat si a cumparat inventiile! Pot sa zik ca el a facut doar niste inovatii!
Intrebarea de mai sus se refera la inventii care au avut lok in ultimul mileniu!

Edited by prometeu30, 27 January 2008 - 10:38.


#12
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postprometeu30, on Jan 27 2008, 10:34, said:

Nu cred ca Edison a inventat ceva! Eu cred ca Edison a fost unu foarte bogat si a cumparat inventiile! Pot sa zik ca el a facut doar niste inovatii!
Intrebarea de mai sus se refera la inventii care au avut lok in ultimul mileniu!
Edison a devenit bogat datorită invențiilor sale.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Louis Réard  :naughty:

#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postdon_dannielo, on Jan 27 2008, 13:49, said:

Louis Réard  :naughty:
Păcat că tu nu poți folosi marea invenția a sa :P .

View Postedy_wheazel, on Jan 27 2008, 14:10, said:

Chiar daca partea de inventii nu este decat o parte din activitatea lui eu il votez pe Leonardo DaVinci.
Am auzit că s-ar fi făcut un top al oamenilor cu cel mai mare IQ din istorie, primul fiind DaVinci, urmat de Kant iar pe locul 3 situând-use Einstein.

Edited by m3th0dman, 27 January 2008 - 14:13.


#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Chiar daca partea de inventii nu este decat o parte din activitatea lui eu il votez pe Leonardo DaVinci.

#16
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Da Vinci, Tesla, Edison si multi altii sunt niste oameni minunati (adica erau).
Ei, si impreuna cu multi altii au creat putinele Ere de Aur ale culturii si cunoasterii.
Parerea mea este ca nu exista inventatori mari si inventatori mici, exista doar inventii cu contributie mare si inventii cu contributie mica la dezvoltarea lumii.
Desigur ca exista super-inventatori, ca Da Vinci, care a proiectat un elicopter si multe altele inainte cu peste 5 secole inainte de construirea sa.
m3th0dman (sper ca am scris bine), desi numele prezentate de tine sunt ale unor oameni unici, eu as zice ca pe primul loc se afla Arhimede, apoi Da Vinci, apoi Einstein.

#17
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Pentru curiozitatea voastra....  Edison nu a fost inventatorul becului ci Joseph Swan!Edison a cumparat inventia de la el! Dupa mine Edison a fost un om de afaceri cam smecheras! Daca nu era Tesla voi nu auzeati acum de Edison!

#18
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

View Postprometeu30, on Jan 27 2008, 16:18, said:

Pentru curiozitatea voastra....  Edison nu a fost inventatorul becului ci Joseph Swan!Edison a cumparat inventia de la el! Dupa mine Edison a fost un om de afaceri cam smecheras! Daca nu era Tesla voi nu auzeati acum de Edison!
Da asa este, dar cine a inventat gramofonul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate