Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Cancer de endometru

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#145
camy02

camy02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.07.2009

View PostRaulDuke, on 16th June 2011, 00:47, said:

da, ok, treaba e cam asa: stadiul pare a fi un ypT3 sau IIIB FIGO. este un stadiu destul de avansat - factor de prognostic mai degraba prost. adenocarcinom MODERAT DIFERENTIAT - e un factor de risc intermediar; invazie perineurala prezenta - la fel, factor de risc mai degraba prost. faptul ca nu s-a gasit nici o raspandire a bolii la ganglioni este un lucru excelent. extensia bolii catre "seroasa" presupune ca in timpul operatiei sa se fi facut si o citologie din lichidul de ascita, din cavitatea abdominala. si ala ar fi fost important, daca s-a lucrat cumva... nu e obligatoriu!
una peste alta, recomandarile ESMO sunt usor echivoce, dar ei recomanda (si eu as face) cateva serii de citostatice (combinatii la alegerea oncologului, in functie de ce i se potriveste mai bine mamei tale), cu o sansa destul de buna (totusi minoritara) sa nu mai aiba vreodata probleme cu asa ceva. folosind clasificarea FIGO, cu tratament cu tot, sansele statistice de supravietuire la 5 ani ale mamei tale cred ca sunt undeva intre 55 si 70 %... cu tratament si cu monitorizare pe termen lung.
sper ca lucrurile sa fie cat mai favorabile cat mai mult timp!
mult succes, mai ales daca incepe citostaticele (de obicei la cel putin o luna dupa operatie) !!!


Multumesc mult pt. raspuns!

#146
RaulDuke

RaulDuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.03.2011
cu placere !

#147
camy02

camy02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.07.2009
La ultima examinare tomografica abdomen si pelvis,rezultatul e urmatorul:
" Integritate hepatica,splina si pancreatica.Rinichi cu functii pastrate,chiste parapielice bilateral,chist cortical renal stg. de 40 mm.Uretere permeabile.Vezica urinara cu aspect normal.Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala.Fara ascita,fara adenopatii.Modificari osoase degenerative."
As vrea sa stiu cat de grava e situatia in cazul mamei mele,dupa 2 serii de citostatice( o serie constand in: 3 zile consecutive perfuzii la interval de 3 saptamani...in trei reprize).Diagnosticul dupa operatia de histerectomie fiind: "Neoplasm uterin std. II iradiat".
Ma poate ajuta cineva sa inteleg daca evolutia in timp a fost favorabila sau nu?

#148
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
tomografic nu mai exista niciun semn de cancer.

#149
camy02

camy02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.07.2009

View Postcharme, on 11th February 2012, 03:00, said:

tomografic nu mai exista niciun semn de cancer.

Multumesc pt. raspuns! Doamne ajuta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate