Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cancer de endometru

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
148 răspunsuri în acest subiect

#1
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Mama a fost diagnosticata cu cancer de endometru, mai exact adenocarcinom endometrial diferentiat cu invazie miometriala.
Are 46 de ani si de vreo doi ani se simtea rau, dar toti medicii la care a fost i-au dat tot felul de tratamente, fara sa se gandeasca niciunul la cancer. Intr-un final a nimerit la unul care i-a spus ca are uterul ingrosat si i-a facut un chiuretaj biopsic. I-a zis ca dupa interventia asta o sa se simta bine, dar o sa fac si niste analize pentru orice eventualitate. Intr-adevar, dupa interventie nu a mai avut nicio problema, insa cand s-a dus sa-si ia rezultatul analizelor...
Intrebarea este. Cum se poate ca dupa chiuretaj biopsic sa stie laboratorul ca este cu invazie endometriala? Am citit ca invazia endometriala inseamna stadiul I. Este adevarat? Urmeaza histerectomia? Ce stiti despre medicul Aldea de la chirurgie oncologica, Fundeni?

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005
asa cum stie laboratorul de anatomie patologica sa stadializeze orice formatiune tumorala - prin examinare microscopica.

da, in principiu urmeaza histerectomie cu ovarectomie si salpingectomie bilaterala, si radioterapie.

Marius Aldea e un om mai dificil, insa un chirurg excelent.

#3
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.733
  • Înscris: 18.06.2007
ii rog pe cei care au tangenta cu medicina sa raspunda.

poate fi efectuat un chiuretaj biopsic la o femeie care a fost operata si careia i-au mai ramas 1,5 cm de uter? ce sa-i chiureteze si mai ales de unde?
si poate fi facuta aceasta operatiune - de chiuretare - sub anestezie generala cand medicul care a propus chiretajul nici macar nu stie cat din uter mai exista neefectuand decat un tuseu vaginal si o videocolposcopie?

intreb asta pentru ca un medic tanar si caruia i s-a dus buhul ca a fost un student eminent in facultate a spus ca singura solutie pentru o sangerare minora dar atipica este chiuretajul biopsic cu anestezie generala (fiind vorba despre o femeie nulipara fara chiuretaje), desi pacienta nu mai are decat acel bont uterin iar medicul nu a efectuat decat videocolposcopie, fara sa stie cam cat din uter a ramas dupa histerectomia subtotala.


edit: rog un moderator sa stearga "r"ul in plus din titlu... histerectomie, nu histerectormie...

Editat de Dari@, 14 februarie 2008 - 15:02.


#4
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View PostDari@, on Feb 14 2008, 15:00, said:

ii rog pe cei care au tangenta cu medicina sa raspunda.

poate fi efectuat un chiuretaj biopsic la o femeie care a fost operata si careia i-au mai ramas 1,5 cm de uter? ce sa-i chiureteze si mai ales de unde?
si poate fi facuta aceasta operatiune - de chiuretare - sub anestezie generala cand medicul care a propus chiretajul nici macar nu stie cat din uter mai exista neefectuand decat un tuseu vaginal si o videocolposcopie?

intreb asta pentru ca un medic tanar si caruia i s-a dus buhul ca a fost un student eminent in facultate a spus ca singura solutie pentru o sangerare minora dar atipica este chiuretajul biopsic cu anestezie generala (fiind vorba despre o femeie nulipara fara chiuretaje), desi pacienta nu mai are decat acel bont uterin iar medicul nu a efectuat decat videocolposcopie, fara sa stie cam cat din uter a ramas dupa histerectomia subtotala.


edit: rog un moderator sa stearga "r"ul in plus din titlu... histerectomie, nu histerectormie...

In mare exista 2 tipuri de histerectomie: subtotala si totala. Metodele lor de realizare sunt foarte clar definite. Astfel, orice medic ginecolog stie ca in urma unei histerectomii subtotale (subtotal nu inseamna partial in medicina) ramane doar ultima portiune a uterului, acei 1.5 cm de cervix si col uterin, despre care zici chiar tu. Colposcopia (vizualizarea colului uterin) e deajuns. O celioscopie (vizualizarea laparoscopica a uterului) nu mai are practicalitate.

Biopsia recoltata in urma chiuretajului va ajuta excluderea (sau nu) a unui eventual diagnostic de cancer de col uterin.

Pacat ca nu s-a realizat histerectomia totala de prima data, ea fiind actualmente indicata in locul celei subtotale, tocmai pentru profilaxia cancerului de col.

#5
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.733
  • Înscris: 18.06.2007
@days: orice medic ginecolog stie ca in urma unei histerectomii subtotale ramane doar ultima portiune a uterului, acei 1.5 cm de cervix si col uterin

oare? intreb pentru ca stiu un caz in care histerectomia subtotala a insemnat indepartarea partii superioare a uterului, care avea un fibrom acolo, ulterior femeia ramanand insarcinata de 2 ori si avand nasteri prin cezariana. deci, nu au ramas doar 15 mm de uter pentru ca nu ar mai fi avut cum sa ramana insarcinata.
plus ca medicul care a efectuat histerectomia despre care am vorbit in postul de mai sus a spus, dupa operatie, ca vrut sa lase mai mult din uter, pentru a putea mentine o eventuala sarcina, dar a observat in ultimul moment un alt fibrom, exterior, si a trebuit sa taie aproape tot. asa ca,  :P ;)  ceea ce spui tu nu se confirma.

Biopsia recoltata in urma chiuretajului va ajuta excluderea (sau nu) a unui eventual diagnostic de cancer de col uterin.
dar un test Papanicolau exact asta face.
prin chiuretajul biopsic medicul a vrut sa vada daca se confirma diagnosticul prezumtiv de uter hiperplazic (ceea ce mie imi confirma supozitia ca nu banuia cat din uter a mai ramas dupa histerectomie), care ar putea mai tarziu declansa un cancer de endometru, adica de corp uterin, nu de col.

Pacat ca nu s-a realizat histerectomia totala de prima data, ea fiind actualmente indicata in locul celei subtotale, tocmai pentru profilaxia cancerului de col.

pacienta avea 32 de ani. la o asemenea varsta este contraindicata o menopauza fortata.

#6
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
Ce menopauza? Ovarele nu au fost extirpate, nu?

#7
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View PostDari@, on Feb 16 2008, 12:32, said:

@days: orice medic ginecolog stie ca in urma unei histerectomii subtotale ramane doar ultima portiune a uterului, acei 1.5 cm de cervix si col uterin

oare? intreb pentru ca stiu un caz in care histerectomia subtotala a insemnat indepartarea partii superioare a uterului, care avea un fibrom acolo, ulterior femeia ramanand insarcinata de 2 ori si avand nasteri prin cezariana. deci, nu au ramas doar 15 mm de uter pentru ca nu ar mai fi avut cum sa ramana insarcinata.
plus ca medicul care a efectuat histerectomia despre care am vorbit in postul de mai sus a spus, dupa operatie, ca vrut sa lase mai mult din uter, pentru a putea mentine o eventuala sarcina, dar a observat in ultimul moment un alt fibrom, exterior, si a trebuit sa taie aproape tot. asa ca,  :P ;)  ceea ce spui tu nu se confirma.

Biopsia recoltata in urma chiuretajului va ajuta excluderea (sau nu) a unui eventual diagnostic de cancer de col uterin.
dar un test Papanicolau exact asta face.
prin chiuretajul biopsic medicul a vrut sa vada daca se confirma diagnosticul prezumtiv de uter hiperplazic (ceea ce mie imi confirma supozitia ca nu banuia cat din uter a mai ramas dupa histerectomie), care ar putea mai tarziu declansa un cancer de endometru, adica de corp uterin, nu de col.

Pacat ca nu s-a realizat histerectomia totala de prima data, ea fiind actualmente indicata in locul celei subtotale, tocmai pentru profilaxia cancerului de col.

pacienta avea 32 de ani. la o asemenea varsta este contraindicata o menopauza fortata.

Imi cer scuze pentru confuzii dar...
1. Ai zis subtotala si nu partiala. Logic vorbind, orice rezectie subtotala include toate partialele, dar in cazul histerectomiei (despre care vorbim) subtotala, din spusele profesoarei de gin-obstr, este ce am zis eu. Inchipuieti ca nu fabric ci reproduc cele invatate. Rog un medic sa ma lamureasca daca am retinut gresit.
2. Ai dreptate. M-am grabit si am zis cancer de col in loc de cancer endometrial, pentru ca citisem 3 pagini de posturi despre cancerul de col mai devreme. Acum ca ai continuat subiectul...sa stii ca testul Papanicolau nu pune diagnosticul de cancer de col ci pune in discutie prezumtia (pleonasm?) acestuia. Este necesara biopsierea si examen anatomopatologic pentru diagnostic final.
3. Nu aveam de unde sti varsta pacientei. Nu ai precizat-o.

#8
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postantigen, on Feb 16 2008, 13:21, said:

Ce menopauza? Ovarele nu au fost extirpate, nu?
nu, dar medicul asa s-a exprimat, ca daca facea histerectomie totala, avea loc o menopauza fortata. chiar si asa, pacienta despre care vorbesc a intrat in premenopauza de pe la 35 de ani, de la 41 i-a incetat complet ciclul menstrual.

@days:din spusele profesoarei de gin-obstr, este ce am zis eu
sincer, as fi preferat sa cauti intr-un tratat de medicina. am auzit chiar printre medici atatea enormitati, incat nu mai am incredere totala in ce spun unii (de exemplu, ultima "gaselnita"medicala auzita recent este ca atunci cand chiuretezi, scoti uterul, care dupa aia se regenereaza... chestie spusa unei paciente mai fara carte; dar chiar si asa, parca nu merita nimeni sa i se spuna tampenii pe post de explicatii pe intelesul tuturor).

sa stii ca testul Papanicolau nu pune diagnosticul de cancer de col ci pune in discutie prezumtia (pleonasm?) acestuia.

dar daca testul Papanicolau este negativ dpdv al malignitatii, mai este necesara biopsia?
si reiau intrebarea initiala: poate fi vorba despre chiuretaj biopsic pe un bont uterin de 1,5 cm?!?!?!?

#9
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
Scuze, m-am incurcat in posturi. Vreau sa spun ca si cu histerectomie totala, ciclul hormonal se pastreaza, daca nu sunt extirpate ovarele. Deci nu apare menopauza reala.

Iar in cancere (orice cancer) doar biopsia pune diagnosticul de certitudine.

#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmianna, on Feb 16 2008, 19:18, said:

- n-am auzit de histerectomie totala in care sa se lase ovarele pe loc (asta referitor la un post un pic mai sus).

Deci ma apuc si eu sa dau definitii: din cancer.gov si din Merriam-Webster. Extirparea ovarelor e "anexectomie".

Poate, de obicei, atunci cand se face histerectomie totala se face si anexectomie. Asta e altceva.

#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postantigen, on Feb 16 2008, 19:38, said:

Deci ma apuc si eu sa dau definitii: din cancer.gov si din Merriam-Webster. Extirparea ovarelor e "anexectomie".

Poate, de obicei, atunci cand se face histerectomie totala se face si anexectomie. Asta e altceva.

dap, asta voiam sa zic, stiu si eu definitia histerectomiei. acu', daca ma gandesc un pic, parca-parca am invatat si de histerectomia simpla, ce zic eu e ca n-am intalnit-o. ori era subtotala, ori era cu anexectomie bilaterala.

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdays, on Feb 16 2008, 20:45, said:

Tratat de chirurgie generala, Angelescu. Pag. 3076, primele 2 alineate. ("Histerectomie totala cu pastrarea anexelor")

  tx, da' nu-l mai am. poti sa-mi spui te rog si indicatiile ei?

#13
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
Pot eu? Desi am impresia ca e o intrebare-capcana.

Cancer de col uterin stadiul 0: histerectomie totala cu conservarea anexelor la bolnave peste 40 de ani. La cele sub 40 de ani si care isi doresc o sarcina se poate indica conizatia larga sau amputatia de col cu dispensarizare continua si atenta.
Cancer de col uterin stadiul I a1: histerectomie totala cu pastrarea anexelor la bolnavele sub 40 de ani.

Dar noi vorbim aici de cancer de corp uterin, unde in stadiul I si II (G1-G2) - fara invazie miometriala profunda - se face histerectomie totala cu anexectomie bilaterala cu coleret vaginal.

Apoi e din ce in ce mai radical tratamentul (in stadii mai avansate).

In concluzie, doar in unele cazuri de cancer de col uterin se face histerectomie totala fara anexectomie.

Indicatiile sunt din Angelescu.

#14
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005
mersi. nu era capcana. ma asteptam la indicatii benigne. si ca idee, cancerul de col stadiul 0 l-am intalnit numai in carti pana acum. dar intr-adevar, aici vorbim de corpul uterin, sau endometru. hai sa incercam sa pastram topicul pe aceasta linie.

#15
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View Postmianna, on Feb 16 2008, 23:36, said:

tx, da' nu-l mai am. poti sa-mi spui te rog si indicatiile ei?
Ti-a raspuns antigen.

Ti-am dat pm pentru a nu continua discutia (despre biopsia in stadiile 2-5) pe forum. Sper ca l-ai primit.

#16
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.733
  • Înscris: 18.06.2007

Quote

Sa zicem ca pacienta X face Papanicolaul si primeste rezultat...stadiu II. Propunerea medicului de a face biopsia (desi sansele ca rezultatul testului sa fie gresit sunt mici), explicandu-i pacientei ca este doar pentru confirmarea 100% a benignitatii modificarilor celulare (care EXISTA in acest stadiu, si nu doar din cauza candidozei) si pentru eventuala descoperire a unui HPV neoncogen, nu ar face decat SA LINISTEASCA TOTAL pacienta.

te citez de pe celalalt topic.

de ce? pentru ca, tot spusele unui medic dar cu experienta, de aceasta data, biopsia este o procedura invaziva (nu ma intreba, nu stiu ce inseamna, presupun ca agresiva asupra organismului) la care se ajunge in ultima instanta si in nici un caz la inceput, dupa un singur control sumar, si in lipsa unor analize specifice (citologia si analize hormonale) si mai ales a unei echografii care sa indice un uter marit de volum sau chiar tumori.  Acelasi medic experimentat a mai spus ca biopsia este o greseala in cazul in care endometrul este in faza initiala de cancer, pentru ca prin biopsie cancerul se generalizeaza in corp si ai "marea sansa" ca in cateva luni sa pleci spre o lume mai buna...

si atunci... cum ramane?  cum scapi din acest cerc? daca exista prezumtia de cancer, faci biopsie si te cureti in cateva luni pentru ca declansezi invazia cancerigena in tot organismul. daca nu faci biopsie, nu stii niciodata sigur daca ceea ce ai este cancer sau tumoare benigna...  la endometru, ma refer, care nu se evidentiaza prin test Papanicolau.

si inca o nedumerire: cancerul de col este intotdeauna asociat cu papiloma virus? eu cred ca nu, adica poti sa faci cancer de col si fara sa fi fost infectata cu HPV.

Editat de Dari@, 17 februarie 2008 - 08:54.


#17
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostDari@, on Feb 17 2008, 08:52, said:

si inca o nedumerire: cancerul de col este intotdeauna asociat cu papiloma virus?

nu chiar intotdeauna - "doar" in vreo 95% din cazuri.

#18
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View PostDari@, on Feb 17 2008, 08:52, said:

te citez de pe celalalt topic.

de ce? pentru ca, tot spusele unui medic dar cu experienta, de aceasta data, biopsia este o procedura invaziva (nu ma intreba, nu stiu ce inseamna, presupun ca agresiva asupra organismului) la care se ajunge in ultima instanta si in nici un caz la inceput, dupa un singur control sumar, si in lipsa unor analize specifice (citologia si analize hormonale) si mai ales a unei echografii care sa indice un uter marit de volum sau chiar tumori.  Acelasi medic experimentat a mai spus ca biopsia este o greseala in cazul in care endometrul este in faza initiala de cancer, pentru ca prin biopsie cancerul se generalizeaza in corp si ai "marea sansa" ca in cateva luni sa pleci spre o lume mai buna...

Eu vorbeam despre biopsia de col, nu de endometru. Nu confunda merele cu perele doar pentru ca sunt amandoua galbene sau dulci :)

Biopsia este invaziva prin definitie, insa are grade diferite de invazivitate. Nu se asemuie biopsierea colului cu cea a...ficatului (de exemplu) in termeni de riscuri ale metodei. Exista numeroase expresii in medicina de genul "minim invaziv", "invazivitate redusa", "cu potential invaziv crescut/redus", etc, tocmai pentru a diferentia gradele. Nu exista o numerotare a acestor grade.

Cheers!

Editat de days, 17 februarie 2008 - 17:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate