Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Magellan roadmate 1200

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#1
Flo80

Flo80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.11.2007
Salutare tuturor,
       din ce am citit pe net, numarul de posesori al acestui model de dispozitiv este din ce in ce mai mare, de aceea m-am gandit sa deschid acest topic si totodata sa-mi expun si problema mea :
          am un Magellan Roadmate 1200, win ce 5.0 cu soft de navigatie NavStreets de la NAVTEQ cu hartile A/Ge/Elv. Problema e ca s-a cam asezat praful pe el de cand l-am luat pentru ca nu gasesc harti si nici nu stiu cum sa instalez alt soft de navigatie care sa aiba si harta Romaniei( am tot cautat pe net, dar daca nu ma prea pricep nici nu stiu ce sa caut si de unde sa incep).
Cine se pricepe la domeniul asta va rog scrieti-mi cat mai detaliat posibil( eventual pe Y!Mess. : fulgaf ), sau poate ne intalnim undeva in Bucuresti sa rezolvam problema(fac cinste).
Multumesc anticipat

#2
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
intr-adevar, numarul posesorilor creste dar creste si numarul aparatelor "facute praf" in incercarea de a pune altceva decit softul original de navigatie! ;)
singurul lucru pe care pot sa-l spun este ca e un aparat care-si merita toti banii (ma refer la pretul de 99 euro cit a costat in Octombrie-Decembrie 2007 atunci cind a fost lansat; acum e mai scump) si mai ales daca-i pui alt navi!

#3
Flo80

Flo80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.11.2007
Intradevar, eu am dat 99 euro pe el, dar daca nu pot sa-l folosesc este  ca si cum as fi dat 2 lei pe el; de acea as incerca sa pun alt soft pe el( ex: MioMap V3). Problema este ca nu prea am idee cum se face( am idee despre calculatoare dar nu pana la nivelul asta). Asadar, cu niste explicatii detaliate as incerca sa fac ceva, sau daca se ofera cineva cu experienta in domeniu eu ofer cobaiul.
  Numai bine

#4
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View PostFlo80, on Jan 23 2008, 23:03, said:

Intradevar, eu am dat 99 euro pe el, dar daca nu pot sa-l folosesc este  ca si cum as fi dat 2 lei pe el; de acea as incerca sa pun alt soft pe el( ex: MioMap V3). Problema este ca nu prea am idee cum se face( am idee despre calculatoare dar nu pana la nivelul asta). Asadar, cu niste explicatii detaliate as incerca sa fac ceva, sau daca se ofera cineva cu experienta in domeniu eu ofer cobaiul.
  Numai bine

Ai doar unul sau mai multe (cam prosteasca intrebarea, nu; dar inca mai cred in sinceritatea oamenilor)?
Ca am patit-o cu citiva de aici, de pe forum, care erau "in nevoie" si dupa ce le-am dat solutia, au scos la vinzare mai multe aparate "aparute brusc"!
Iar altii din aceiasi "categorie", cind nu i-am ajutat, m-au injurat!
De aceea am spus-o de mai multe ori aici pe forum citindu-l pe "badmania98": "Totul se plateste"!

#5
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcristian11, on Jan 24 2008, 08:03, said:

Ai doar unul sau mai multe (cam prosteasca intrebarea, nu; dar inca mai cred in sinceritatea oamenilor)?
Ca am patit-o cu citiva de aici, de pe forum, care erau "in nevoie" si dupa ce le-am dat solutia, au scos la vinzare mai multe aparate "aparute brusc"!
Iar altii din aceiasi "categorie", cind nu i-am ajutat, m-au injurat!
De aceea am spus-o de mai multe ori aici pe forum citindu-l pe "badmania98": "Totul se plateste"!


ai mare dreptate, nu uita ca in "digital" copia e la fel ca originalul
tu ai facut (cum facem multi ) un lucru bun,
din pacate astia suntem , babuini. Respct pentru badmania, ( il cunosc si e un tip super).
Sa stii ca jignirile nu apartin celui caruia i se "spun" ci celuii care le "ofera"
neprimindu le i le ai lasat celuilalt.

eu am renuntat de ex sa i ajut pe toti idiotii  si puturosii care n au minima decenta de a folosi butonul de seearch.

vrea sa l ajut, i-ai banii daca i prost.( tatentie, nu banii pentru soft pirat.etc, ci banii de "interventie" , instalare..ce o fi )

nu..sa fie sanatos..viata trece si n am timp de prosti


sunt oamei la care le-am dat MURA IN GURA, arhiva cu tot ce i de pus pe card + readme ..
doar sa copieze ce ai acolo
dupa zile intregi de incercari, eu eram de"vina " ..si in 30 de secunde i am aratat ce insemna sa "copiezi" fisiere.

daca nici bun simt nu exista..sa plateasca

Edited by foxbat, 24 January 2008 - 08:12.


#6
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
@foxba

mare placere sa te revad printre noi; ai cam disparut in ultimile luni, si de aici si de pe celalt forum;
ca de obicei, remarcile tale sunt pertinente si de bun simt; de', "scoala veche" ;) !
adevarul e ca la un moment dat "ti se ia sa faci pe bunul Samaritean" si-ti cam vine sa-i lasi pe toti in "zeama" lor!

tot respectul!

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcristian11, on Jan 24 2008, 10:00, said:

@foxba

mare placere sa te revad printre noi; ai cam disparut in ultimile luni, si de aici si de pe celalt forum;
ca de obicei, remarcile tale sunt pertinente si de bun simt; de', "scoala veche" ;) !
adevarul e ca la un moment dat "ti se ia sa faci pe bunul Samaritean" si-ti cam vine sa-i lasi pe toti in "zeama" lor!

tot respectul!

placere e de partea mea
din pacate sunt cu timpul..tare la limita
ei, noi sa fim sanatosi ca restul se rezolva
respect si profit maxim

multumesc

Edited by foxbat, 24 January 2008 - 22:47.


#8
Flo80

Flo80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.11.2007

View Postcristian11, on Jan 24 2008, 08:03, said:

Ai doar unul sau mai multe (cam prosteasca intrebarea, nu; dar inca mai cred in sinceritatea oamenilor)?
Ca am patit-o cu citiva de aici, de pe forum, care erau "in nevoie" si dupa ce le-am dat solutia, au scos la vinzare mai multe aparate "aparute brusc"!
Iar altii din aceiasi "categorie", cind nu i-am ajutat, m-au injurat!
De aceea am spus-o de mai multe ori aici pe forum citindu-l pe "badmania98": "Totul se plateste"!

  Nu, am unul singur cumparat din Germania prin octombrie intr-o deplasare in interes de servici. Si da, ai dreptate, daca nu ma pricep( am tot citit pe net despre asta, dar nu stiu sa pun informatiile cap la cap, asta e.........), deci trebuie sa platesc, mi se pare normal. Nu stiu de ce atata zarva despre faptul ca nu toata lumea reuseste sa instaleze un alt soft de navigatie cu tot netu la dispozitie; daca un cizmar are tot netu la dispozitie inseamna ca reuseste sa repare un motor  auto si sa-l faca si sa functioneze corect?.........
  Zi-mi cat costa si ne putem intalni undeva in Bucuresti pentru asta. Y!M : fulgaf

#9
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View PostFlo80, on Jan 24 2008, 23:47, said:

Nu, am unul singur cumparat din Germania prin octombrie intr-o deplasare in interes de servici. Si da, ai dreptate, daca nu ma pricep( am tot citit pe net despre asta, dar nu stiu sa pun informatiile cap la cap, asta e.........), deci trebuie sa platesc, mi se pare normal. Nu stiu de ce atata zarva despre faptul ca nu toata lumea reuseste sa instaleze un alt soft de navigatie cu tot netu la dispozitie; daca un cizmar are tot netu la dispozitie inseamna ca reuseste sa repare un motor  auto si sa-l faca si sa functioneze corect?.........
  Zi-mi cat costa si ne putem intalni undeva in Bucuresti pentru asta. Y!M : fulgaf

intrebarea mea era motivata de argumentele pe care le-am si expus si pe care sper ca le-ai si citit;
daca ai doar unul si daca vrei, ma poti contacta;
un cizmar cu "tot netu la dispozitie", deja se numeste "creator"! :P

#10
1ionut

1ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.01.2008
Salut!  Sunt  nou pe aceste  forumuri,motivul  pentru care  scriu acum  e ca am sters cateva  fisiere  dintr-un magellan 1200 si bineinteles ca acum  nu mai pot  intra  in programul  de navigatie.Din fericire  mai am unul  functional,am reusit sa fac  o copie a ROM-ului in format bin,urmand  o  procedura aflata pe net,dar problema  e ca trebuie  sa copii  si ce am sters  atunci  cand  fac  un update os   cu  winceimg.bin.stie  cineva  cum  se face,a reusit  cineva?

#11
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Post1ionut, on Jan 29 2008, 00:57, said:

Salut!  Sunt  nou pe aceste  forumuri,motivul  pentru care  scriu acum  e ca am sters cateva  fisiere  dintr-un magellan 1200 si bineinteles ca acum  nu mai pot  intra  in programul  de navigatie.Din fericire  mai am unul  functional,am reusit sa fac  o copie a ROM-ului in format bin,urmand  o  procedura aflata pe net,dar problema  e ca trebuie  sa copii  si ce am sters  atunci  cand  fac  un update os   cu  winceimg.bin.stie  cineva  cum  se face,a reusit  cineva?

trimite-mi fisierul sa vad ce se poate face!

#12
bigbear

bigbear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.03.2007
Salutare,
Si eu am un Magellan RoadMate 1200 cu firmware-ul facut praf, daca ma poate ajuta cineva cu un firmware please
Multumesc anticipat pentru ajutor

PS: nu am mai multe, nu fac afaceri cu asa ceva
daca aveam incercam sa il scot cumva din unu functional, apropo a desfacut cineva aparatu?

#13
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Postbigbear, on Jan 30 2008, 12:59, said:

Salutare,
Si eu am un Magellan RoadMate 1200 cu firmware-ul facut praf, daca ma poate ajuta cineva cu un firmware please
Multumesc anticipat pentru ajutor

PS: nu am mai multe, nu fac afaceri cu asa ceva
daca aveam incercam sa il scot cumva din unu functional, apropo a desfacut cineva aparatu?


inscrie-te pe lista de asteptare! :P
doar aici pe forum sunt "fo" 4 aparate plus inca multe in afara lui.
Partea proasta cu aparatul asta e ca are "capcane"; da senzatia ca se poate resofta usor dupa care incepe procedura de "distrugere" (dupa ce apar erorile in "noul" soft de navi, se intra prea usor in meniul de boot si multi sunt tentati sa formateze HD; asta dupa ce inainte au sters citeva fisiere din el). Dupa toate manevrele astea care pot pacali, se ajunge la un aparat care nu mai afiseaza decit o imagine de SysView.! :P
Si acum serios: deocamdata nu exista o imagine valida pentru el; procedura de extragere este altfel decit cea pentru aparatele echipate cu Samsung (Magellan are Atlas) iar "baietii priceputi" in asa ceva, inca nu au pe agenda de lucru un ROM pentru el!
Asadar, rabdare! ;)

#14
exdjadx

exdjadx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2008
si eu am un magelan roadmate 1200 cu hdd formatat deja , as dori sa platesc pe cineva sa imi instaleze harta europei deoarece cat am cautat eu pe net nu m-a facut decat sa reusesc sa il formatez :) id yahoo exdjadx

#15
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Postexdjadx, on Feb 13 2008, 17:27, said:

si eu am un magelan roadmate 1200 cu hdd formatat deja , as dori sa platesc pe cineva sa imi instaleze harta europei deoarece cat am cautat eu pe net nu m-a facut decat sa reusesc sa il formatez :) id yahoo exdjadx

pina la al resofta cu alt navi, intii trebuie sa-l aduci la starea initiala de functionare; si asta se face doar prin rescrierea ROM-ului.
citeste ce am scris inaintea postului tau!

#16
exdjadx

exdjadx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2008
am priceput. o sa stau cimnte la coada si o sa astept -_-

#17
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
Stau si eu la coada. In 30 de minute l-am facut praf

#18
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Postjeblond, on Feb 19 2008, 00:38, said:

Stau si eu la coada. In 30 de minute l-am facut praf


oameni buni, ce aveti cu ele? :o

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate