Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Eurovision 2009.

- - - - -
  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#19
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostHoudin, on Feb 16 2008, 21:54, said:

Daca ar fi sa votez as vota cu Zero & Marius Moga - Come this way :punk:  :punk:  :punk:
2. Biondo- Shine
3. Catalin - Run away

  Toate 3 sunt mai mult sau mai putin piese rock.



Pacat de melodia Run away .E buna insa interpretul mai are destule de pus la punct . Nu o pune in valoare cum trebuie.

#20
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pe mine m-a distrat cum dinozaurii se ajutau intre ei. Piesa lui cotabita a primit destule note (sau ce au fost) foarte mari. In rest, sper ca piesa lui catalin sa ajunga la eurovision mie mi-a placut cel mai mult

#21
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Ce amai proast aeditie de pana acuma, Toate melodiile de aseara sunt niste rebuturi, pot sa fac si eu 100 mai bune fara nici o teama ca gresesc.
Anul trecut erau cel putin 3-4 melodii pe care le-ai mai fi ascultat si a doua oara. Aseara nu am auzit nimic.

#22
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Uitați melodiile care se vor duce în marea finală, de pe data de 23 feb. 2008.


Pe-o margine de lume - m.: Andrei Tudor; t.: Andreea Andrei, Adina Șuteu; i.: Nico și Vlad Miriță
The Key Of Life - m.: tradițional / Dinu Maxer, Simona Nae; t.: Dinu Maxer; i.: Simona Nae
When We're Together - m.: Marius Moga; t.: Marius Moga; i.: Cătălin Josan
Prea mici sunt cuvintele - m.: Mihai Alexandru; t.: Cezar Cristea; i.: Leo Iorga & Pacifica
Dr Frankenstein - m.: Henrik Wikström, Niklas Edberger; t.: Kent Olsson; i.: LaGaylia Frazier (Suedia)
Love Is All I Need - m.: Norbert Kovacs; t.: Norbert Kovacs, Mircea Adrian Piper; i.: Tabasco
Shine - m.: Henrik Wikström, Niklas Edberger, Mans Zelmerlöw; t.: Henrik Wikström, Niklas Edberger, Mans Zelmerlöw; i.: Biondo (Suedia)
Seven Days - m.: Eduard Cârcotă; t.: Cristian Hrișcu Badea; i.: Paula Seling și Provincialii
Fairytale Story - m.: Andrei Stanoevici, Nicoleta Alexandru; t.: Nicoleta Alexandru; i.: Nicola
Run Away - m.: Radu Bolfea, Sebastian Barac, Marcel Botezan; t.: Radu Bolfea, Sebastian Barac, Marcel Botezan; i.: Cătălin Josan
Come this way - m: Marius Moga; t.: Marius Moga; i.: .Zero feat. Marius Moga
Follow Me - m.: Mihai Pocorschi; t.: Mihai Pocorschi, Gabriel Cotabiță; i.: VH2

#23
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Intre astea 12 piese doar 2 merita cu adevarat sa mearga mai departe. Una ar fi Biondo - Shine (o melodie foarte buna, are ceva din melodia Molitva care a castigat anul trecut ). Daca ar castiga suedezii care o interpreteaza am avea o sansa mare. A doua piesa ar fi Come this way a lui Moga. E o melodie "catchy", usor de fredonat, plus faptul ca e o piesa rock si astfel am primi voturi multe de la nordici (finlandezi, suedezi, norvegieni s.a) care aprecieaza o piesa rock buna . In plus piesa asta come this way se aude foarte bine live.
  Juriul de saptamana viitoare va fi acelasi ?

#24
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Hmm...nu mă dau în vânt după Shine, dar decât Nico și alte proaste, prefer Shine de 100sn.
Și Come this way a fost frumoasă, dar și Run away B)

#25
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Shine merita sa mearga la eurovision. Daca nu, "run away". Suna foarte bine, iar catalin are voce :coolspeak:

#26
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007

Quote

Asa cum am presupus din clipa in care am aflat ca s-au ratacit si niste suedezi in selectia noastra pentru Eurovision, trupa Biondo s-a dovedit a fi, de departe, cea mai competitiva, detasindu-se fara drept de apel, atit prin voturile obtinute de la public, cit si prin notele juriului. Teoria aberanta cu cele doar sapte note, care justifica mereu pastise si maimutareli, a fost calcata cu gratie in picioare de cei trei suedezi, Lars, Mattias si Jan, care au propus o piesa incarcata de emotie, originala, sensibila si plina de forta, in acelasi timp. Cei de la Biondo au trimis Televiziunii Rom?ne o inregistrare care, oricum, intrecea restul pieselor din concurs. Varianta `de lucru` era cintata mai in surdina, in duet. In seara semifinalei, trupa Biondo - devenita trio - ne-a furnizat megasurpriza: pentru prima oara in selectiile noastre pentru Eurovision, varianta live a fost si mai buna decit inregistrarea! Voci exceptionale, puternice, nuantate si fara ezitari, melodie acrosanta, incintatoare (compusa de Henrik Wikstrom, Niklas Edberger si Mans Zelmerlow), orchestratie adevarata, bogata si armonioasa au fost argumentele care au atras cel mai mare punctaj din partea publicului - 3.098 (cine a zis ca rom?nii nu se pricep la muzica) si o unanimitate a notelor mari, din partea juriului care, in rest, a avut diferente de pareri de-a dreptul astronomice! Cum in prima semifinala s-au calificat piese mult mai slabe decit in cea de-a doua, in mod clar Biondo va cistiga finala, cu mari sanse de a triumfa si la Belgrad, dat fiind faptul ca genul pop-opera ar fi o noutate in competitie.

Sursa: Gabriela Hurezean, 7 plus

Daca vreti sa vedeti cum ii face terci pe ceilalti concurenti puteti citi aici.

P.S.: In mod interesant doamnei Hurezean i s-a parut mai buna prestatia din semifinala decat cea din clip. Ramane sa ne edificam sambata.

Edited by Finkregh, 18 February 2008 - 10:29.


#27
resitasportmedia

resitasportmedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.02.2008
anul aceste ne vom face de rusine, nici o piesa nu merita sa castige

#28
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,391
  • Înscris: 05.09.2005
eh lasa... mai prost ca lubi lubi ala .. ALTCEVA NU EXISTA!

#29
vpt957

vpt957

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.07.2007
Jurnalista are mare dreptate. Piesa Shine are tot ce-i trebuie: muzicalitate, armonie, compozitie, treceri din gama minora in cea majora, lucru care ii da forta, dramatism si, in final, stralucire (...SHINE...). are sobrietate si, in acelasi timp, e incarcata de emotie, iti ceeaza, intr-un fel, o stare de CHATARSIS...
Baietii au pe vino-ncoace, au si prestanta... From my point of view, au toate atu-urile. E clar ca vor ajunge la Belgrad si ma bucur ca publicul romanesc nu-i atat de conservator cum am fi crezut.

Iar Moga, dragul de el, se chinuie cu retete muzicale care mai de care, doar o reusi, dar nu poate, fratilor. Si, din ce se chinuie, d-aia nu-i iese!!! Ce sa-i faci? O fi parand el un mic magician autohton, dar mai are mult pana sa-nteleaga cum sta treaba cu Muzica. Merge pe felii mici, iar publicul s-a cam saturat de mogisme. Ca dovada (vezi Shine), nu ai nevoie de show ca sa salvezi o piesa. Daca-i buna, o votezi si pe intuneric...

#30
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
Shine - e singura melodie care ar merita sa castige

#31
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
Pareri de-ale mele :
- ma bucur ca au dat-o afara pe Daniela Nane ( s-a descurcat muuuult mai bine Alina - parc-o asa cheama...)
- sanse mari ( daca vorbesc de Moga ) ar fi avut Morandi cu Angels ( muzicala , mesaj , alea alea , parca vedeam o ceata de copii invadand platoul de filmare si cantand refrenul...)
- Shine e o piesa absolut OK care sper sa prinda locul I in finala...
- trebuie sa vina randul Romaniei ( economic si politic ) odata si odata sa castige Eurovisionul...

#32
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
Cu ultima remarca probabil ai dreptate. E vorba despre o politica pe care o cam duce EBU de a impinge ESC-ul in diverse tari din nord sau din est. Fireste, asta nu convine vesticilor (ultima tara din the Big Four care a castigat a fost Marea Britanie in 1997), dar e o cale sigura de a creste popularitatea concursului si desigur veniturile generate. In ultimii 7 ani (din 2001 incoace) au castigat doar tari care nu mai castigasera niciodata inainte.

Cred ca daca nu anul asta, atunci anul viitor probabil vom castiga si noi. N-am ascultat piesele care s-au stabilit deja pentru ESC2008, dar cred in Shine.

@asus512: De-acord cu schimbarea Danielei Nane. La prima semifinala mi s-a parut ca in permanenta a avut un par infipt in dos. Nu stiu ce actrita pacii e si asta...

Edited by Finkregh, 18 February 2008 - 15:55.


#33
krist27O

krist27O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 07.03.2007
Daca o lasa dinozaurii  :thumbdown:  din juriu ( pentru ca la telespectatori s-a vazut a placut foarte mult).... frumoasa melodie SHINE ..va straluci cu adevarat !!!!
Si sper sa nu-i apuce acum pe unii  romanasi sentimentele de patriotism..ca nu tine in cazul asta !!!!

#34
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007

Quote

Rednex și Ro-Mania intră în finala Eurovision în locul lui Cătălin

Piesa When We're Together (muzică: Marius Moga; versuri: Marius Moga; interpret: Cătălin) a fost retrasă din finala Selecției Naționale Eurovision 2008. Casa de producție a interpretului a anunțat luni, 18 februarie, reprezentanții TVR despre decizia de retragere a piesei. „Prin urmare, Cătălin va merge în finală doar cu piesa Run Away (muzică și text Radu Bolfea, Marcel Botezan, Sebastian Barac)", au precizat reprezentanții casei de producție.

În aceste condiții, organizatorii au decis completarea listei finaliștilor cu următoarea piesă care a obținut cel mai mare punctaj în cele două semifinale. Astfel, locul piesei ieșite din concurs a fost ocupat de melodia RailRoad, RailRoad (m.: Daniel Alexandrescu, Mircea Presel, Radu Fornea, Annika Ljungberg, Jens Sylsjo, Anders Lundstorm; t.: Daniel Alexandrescu, Mircea Presel, Radu Fornea, Annika Ljungberg, Jens Sylsjo, Anders Lundstorm, Răzvan Ștefaniu, Cătălin Voicu; i.: Rednex feat. Ro-mania). Piesa, clasată pe locul 7 în cea de-a doua semifinală, a obținut în urma jurizării 158 puncte, față de ocupanta locului 7 din prima semifinală, Zamira (m.: Raoul Bogdan; t.: George Lazăr; i.: New Effect feat. Gențiana), care a adunat 119 puncte.

„Am ales să dăm încă o șansă unei piese care a obținut un punctaj bun în semifinală și să completăm lista celor 12 finaliști, după retragerea piesei lui Cătălin. Am convingerea că, în acest fel, telespectatorii se vor bucura de întregul spectacol promis, iar Regulamentul permite luarea acestei decizii", a afirmat Ioan Duma, manager de proiect al Selecției Naționale.

Sursa: TVR

Nu pot spune ca nu ma asteptam sa retraga piesa asta, desi a avut o clasare mai buna decat Run Away. Motivatia e clara: in primul rand "When We're Together" era prea lenta, prea "Molitva", in al doilea rand sunt ferm convins ca a fost dorinta lui Marius Moga de a nu concura nici el cu doua piese in finala. Ar fi fost derutate pustoaicele si n-ar fi stiut care dintre ineptii sa o voteze...

#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Mie imi pare rau pentru piesa celor de la New Effect, care ar mai fi meritat o sansa. Dar sper ca Shine va castiga, pentru ca este cam cea mai bunaa din finala.

PS Apropo de genul pe care il abordeaza, a fost anul trecut o melodie cantata de vreo 5 italieni care au reprezentat Letonia, daca nu ma insel. Mie mi-a placut piesa, dar s-a clasat undeva pe la mijlocul plutonului. Sper sa nu pateasca si Biondo la fel.

#36
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
Nu stiu ce-ai vazut tu asa interesant la Zamira aia. Mi s-a parut o bataiala fara sens si fara sorti de izbanda intr-un astfel de concurs.

Stiu la ce te referi (Bonaparti LV - Questa notte), dar parca Shine are mai multa forta decat avea acea piesa. M-am gandit si eu la asta, dar dintre piesele din Selectia Nationala de la noi, singura de care sunt convins ca macar ajunge in finala ESC e Shine. Plus mi se pare mai pop-oriented decat Questa notte. Nu stiu, sper sa nu fiu subiectiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate