Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3367
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 21.10.2006
Caut calorifer pentru prosop pentru baie din aluminiu - cat mai mare posibil - 1800 x 600 - sau mai mare.
Ce recomandati?

#3368
marusu

marusu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2018
Buna ziua! Va cer ajutorul printr-un sfat, la probema mea. Locuesc la ultimul etaj intrun bloc de 8 etaje. De cati va ani de cand m-am mutat in el ma lovesc de probema cu caldura in apartament la venirea sezonuliu rece. Anul acesta am schimat toate coloanele de sus pana la subsol, problema sa remediat numai pe jumatate, mai exact in dormitoare caloriferele sun calde de sus pana jos, iar in sufragerie si bucatarie sunt o palma calai in partea de sus. Am fost si la vecinii de sub mine si pana la etajul 7 caloriferele functioneaza normal in parametri cu agentul termic distribuit de RADET. Am montat un robinet in locul aerisitorului de la calorifer si am observat ca prtesiunea pe tur este mai mica decat presiunea pe retur, mai exact cand am oprit returul si am dat drumul la tur curgea apa mai lent, iar cand am oprit turul si am dat drumul la retur venea apa cu viteza mare. Din cate stiu ar trebui sa fie egala. Am crezut ca robinetul meu de tur nu deschide bine, si l-am scos si am montat un cot olandez ce 1/2, mai exact lam pus pe direct. Intradevar a mai crescut presiunea pe tur dar nu atat incat sa  faca circuitul complet in calorifer. Va multumesc!

#3369
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Salutări la toți,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Se poate reduce zgomotul facut cu încălzirea radiatoarelor din otel? Ziua mai merge, dar noaptea cand e liniște și ai vrea sa dormi, te trezesti cu o serie de pocnituri de-ti sare somnul. Radiatoarele nu sunt montate direct pe suportii din tabla ci pe un fel de garnituri de plastic.
Mulțumesc.

#3370
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 marusu, on 22 noiembrie 2018 - 12:45, said:

Buna ziua! Va cer ajutorul printr-un sfat, la probema mea. Locuesc la ultimul etaj intrun bloc de 8 etaje.
Monteaza cate un aerisitor automat la fiecare calorifer, in partea opusa robinetului de pe tur.

#3371
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
O intrebare adresata celor mai cunoscatori: magnetita prezenta in instalatie poate duce la un consum mai mare de gaz? Posted Image

#3372
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Da, pentru ca se acumuleaza si se "coaguleaza" unde-i temperatura mai mare in instalatie, adica in schimbatorul primar al centralei.

#3373
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Valmont43, on 08 decembrie 2018 - 14:18, said:

O intrebare adresata celor mai cunoscatori: magnetita prezenta in instalatie poate duce la un consum mai mare de gaz? Posted Image
Si te retine sa faci intretinerea instalatiei , mai ales daca se impune ?

#3374
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pai asta o voi face cand voi schimba centrala, momentan merge ok si asta de 16 ani dar am citit ca se recomanda la centralele in condensare un filtru antimagnetita....

#3375
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Salutare,


Se da urmatoarea instalatie: centrala buderus 28kw+ 13 calorifere din otel(din care 3 portprosoape mici). Centrala are presiunea la rece de 1.0-1.1 atm, temperatura pe tur este de aprox 70 grade si cu toate astea caloriferele nu se incalzesc complet, ci doar in jumatatea superioara. Intre timp, am mai inchis un pic de retur ca sa vad daca se schimba ceva si nimic.
Le-am si aerisit pe toate de mai multe ori :).
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebuie sa mai verific/fac ca sa am caloriferele incalzite pe o suprafata mai mare?




Multumesc anticipat,

Edited by luckydreamer, 10 December 2018 - 10:04.


#3376
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
Am o problema la  o centrala termica pe lemne ,putere 20kw si puffer 500l.Problema este ca apa calda circula foarte greu prin calorifere,ultimele calorifere se incalzesc foarte greu pe toata suprafata.Pompa este cea din poza si este setata pe  treapta 3.Pompa ar fi suficienta?

Attached Files


Edited by raul_16nic, 10 December 2018 - 12:13.


#3377
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006

 luckydreamer, on 10 decembrie 2018 - 10:03, said:

Salutare,
Se da urmatoarea instalatie: centrala buderus 28kw+ 13 calorifere din otel(din care 3 portprosoape mici). Centrala are presiunea la rece de 1.0-1.1 atm, temperatura pe tur este de aprox 70 grade si cu toate astea caloriferele nu se incalzesc complet, ci doar in jumatatea superioara. Intre timp, am mai inchis un pic de retur ca sa vad daca se schimba ceva si nimic.
Le-am si aerisit pe toate de mai multe ori Posted Image.
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebuie sa mai verific/fac ca sa am caloriferele incalzite pe o suprafata mai mare?

Multumesc anticipat,

70 pe tur? Cat ai pe retur?
Cum sunt legate caloriferele, reteaua e cu distribuitoare sau telescopica, cu o ramura sau doua?

#3378
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

 MirceaDWC, on 10 decembrie 2018 - 12:22, said:


70 pe tur? Cat ai pe retur?
Cum sunt legate caloriferele, reteaua e cu distribuitoare sau telescopica, cu o ramura sau doua?

Se pleaca cu ppr din centrala spre primul distribuitor si tot pe ppr se continua pana la al doilea distribuitor. De la fiecare distribuitor se pleaca cu tur si retur pe pex pana la fiecare calorifer. Nu am masurat pana acum temperatura pe retur.

#3379
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006
La distribuitoare robinetii sunt deschisi? In mod normal din distribuitor se controleaza debitul pe fiecare calorifer, e posibil sa ai robinetii de retur inchisi.

#3380
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
din cate stiu eu, sunt deschisi toti, dar voi mai verifica inca odata :)

#3381
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 28.02.2006
Verifica si turul si returul. Daca nu merge, procedeaza astfel: lasa doar un circuit deschis, iar la acesta inchide toate caloriferele, mai putin ultimul, caruia ii lasi robinetii de tur si retur deschisi la maxim. Lasa centrala sa mearga si aeriseste caloriferul pana cand se incalzeste complet. Deschide urmatorul calorifer din circuit, turul la maxim si returul mai putin cu 1/4 tura, procedeaza la fel pana se incalzeste, si tot asa pana ajungi la primul calorifer din seria respectiva, la care robinetul de tur trebuie sa fie deschis maxim iar cel de retur abia ciupit. Apoi treci la urmatorul distribuitor si procedezi la fel, incepand cu ultimul calorifer din serie (cel cu circuitul cel mai lung).
Incepe intai cu distribuitorul de la etaj si apoi cu parterul (daca e cazul).
Cand spun robineti de tur si retur, ma refer fie la cei de pe calorifer (caz in care cei de la distribuitor trebuie sa fie deschisi la maxim) fie la cei de la distribuitor (caz in care cei de pe calorifer trebuie deschisi la maxim). Daca ai undeva robineti termostatati, acestia trebuie deschisi la maxim.

Daca iti iese asa echilibrarea instalatiei, treci si la temperatura de tur, ideal ar fi ca ea sa fie modulata de centrala in functie de temperatura interioara, cea exterioara, perioada din zi si temperatura ceruta in casa, daca nu, fa astfel incat temperatura pe retur sa fie cat mai mic (reduci temperatura pe tur treptat), acolo fiind momentul in care randamentul centralei este maxim, functia auto/confort stie singura insa sa faca asta.

#3382
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 raul_16nic, on 10 decembrie 2018 - 11:58, said:


Cite radiatoare ai ? Cam ce marime au ? Cum sint impartite si ce teava ai folosit ? (era buna o schita, un desen)
Ce cauta supapa aia de sens cu arc pe tur ? Care crezi ca-i rolul ei, inafara de a ingreuna circulatia apei ?

 luckydreamer, on 10 decembrie 2018 - 13:58, said:


Este prima iarna ? A functionat cindva centrala ?

#3383
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Salut!
Vreau sa-mi iau un calorifer electric cu ulei care are maxim 3000W.
Problema e ca mi-ar trebui un prelungitor ca sa-l pozitionez ok, si aici intervine rugamintea de a ma ajuta cu recomandari de prelungitot de uz casnic capabil sa faca fata acelei puteri.

Thx!

#3384
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cumperi un stecher mai serios, Cumperi cablu 3x2,5mmp (citi metri trebuie). Cumperi o  Doza aparenta Gewiss system cu 2 sau 4 module (2 module pentru o priza si 4 pentru 2 prize). Cumperi o priza sau doua Gewis pentru doza de dinainte (sint de 16A). Confectionezi un prelungitor.

doza
Attached File  zz doza Gewiss.jpeg   74.35K   3 downloads

priza
Attached File  zz priza gewiss.jpeg   57.41K   4 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate