Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3385
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si un stecher bun, care sa aiba saibe patrate unde strange firele (nu din acela care "inteapa" firele cu un surub).
Daca imi aduc aminte bine, asta are: https://www.dedeman....negru/p/1020378

#3386
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
@florin71_skoda  Multumesc  ca m-ai luminat ,chiar nu am mai stiut ce sa fac cu instalatia si nici instalatorul care a facut-o nu stia ce problema poate sa aiba :).Deja am  si demontat supapa de sens si merge cum ar trebui sa mearga adica si returul imi vine cald in puffer,deci face circuit.In cat timp ar trebui sa se incalzeasca complet un calorifer rece din momentul in care deschid robinetul de tur la maxim?
@luckydreamer da este prima iarna.

#3387
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: un balcon inchis in geam termopan, suprafata 12mp, inaltime 2.5m.
In interiorul balconului exista izolare cu polistiren de 10 si un radiator cu dimensiunea 600 x 600 x 22 (producator Immergaz).
Problema este ca acest radiator nu face fata.
Ca urmare doresc schimbarea radiatorului insa aici apare o problema respectiv spatiul asupra caruia sunt limitat din punct de vedere al latimii. (max 600 mm).
Pot monta un radiator orizontal cu dimensiunea 600 x 2000 x 22 pe verticala? Daca raspunsul este unul afirmativ cum fac cu prinderea in perete si cum conectez radiatorul la centrala? (prezentul radiator are conexiunile facute pe aceeasi parte).
Multumesc mult!

#3388
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Vezi ca gasesti si radiatoare de 33x600x600, daca nu vrei sa te complici cu vertical (cu putin noroc, nu trebuie sa mai faci nicio modificare la tevi).

#3389
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006

 mihai20005, on 06 ianuarie 2019 - 12:55, said:

Buna ziua,

Pot monta un radiator orizontal cu dimensiunea 600 x 2000 x 22 pe verticala?
Multumesc mult!

NU.
Exista calorifere de AL cu inaltime de cca. 2 m si pui elementi cati incap pe latime.

#3390
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cel mai bun raport eficienta vs. spatiu ocupat il au Ventiloconvectoarele.

Daca problema e chiar asa de critica, poate gasesti un ventiloconvector potrivit pentru spatiul disponibil.

#3391
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ti-a mai fost sugerat si mai sus. Schimba caloriferul actual cu unul de 33 x 600 x 600. Sunt 99% convins ca o sa iti rezolve problema si ai mari sanse sa se nimereascca racordurile la mm.
Ai mai putea sa reglezi returul la caloriferele dinaintea lui sa le micsorezi debitul, este foarte dubios sa nu faca fata chiar daca este balcon.

#3392
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Salut.
Am si eu o curiozitate: am calorifere din fonta, vechi de sa zicem 50 de ani, foarte ok , isi fac treaba. Problema insa este la robinetii care sunt  ruginiti, de mi-e frica sa-i ating sa nu se rupa ceva si sa inceapa sa curga apa prin casa. Din ce am intrebat la magazinele de instalatii , mins-a raspuns ca nu mai exista asa ceva pe piata. Robineti mai grosi, montati pe teava neagra, cred ca de 3/4, n-am masurat cu sublerul. Daca acest tip de robineti nu mai sunt pe piata, oare nu exista o solutie pentru reconditionarea lor? Demontat, curatat, inlocuirea garniturilor ? Toti "mesterii" au comentat ca ce-i cu jafurile alea, ca sa le arunc sa pun cupru si calorifere noi. Hmm , bine, dar pe banii cui?
Mi se pare ca ar fi o mare risipa de manopera, bani si materiale doar pentru ca niste robineti nu pot fi inlocuiti. Singura problema este ca sistemul nuneste echilibrat, astfel ca doua calorifere raman reci, "cele mai indepartate" sa zic asa. In zonele locuite este cald, dar in hol si la intrare in "vestibul" este rece. Daca as putea regla celelalte calorifere, sunt sigur ca s-ar incalzi toate caloriferele. La cele doua calorifere care nu se incalzesc , am inlocuit teava neagra cu teava de cupru si s-au montat robineti "moderni" dar tot degeaba. Caloriferele mari din camere si dormitoare sunt deschise la maximum, si returul iese fierbinte din ele. Ma si gandeam ca ar fi o chestie sa leg caloriferele in serie , cele de la etaj cu cele de la parter, sa incalzesc jos cu returul care vine de la etaj.


#3393
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Eu zic ca poti incerca cu succes cu robineti de calorifer moderni, termostatati, pe care sa-i adaptezi pe calorifer folosind ceva reductii daca este cazul. Sunt sigur ca un instalator priceput poate face asta.
Ce pot sa-ti zic, este ca ma tem insa ca rugina si mizeria din caloriferele alea de fonta ii poate obtura in timp relativ scurt...

#3394
albundys

albundys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.09.2011
Buna seara. Am si eu o intrebare despre calorifere. Stau intr-un apartament cu trei camere(nu este vila),gen duplex,jos este bucataria si sufrageria,iar sus dormitoarele si baia.Cand merge centrala se incalzesc total caloriferele din holul de jos,bucatarie,baie si dormitorul de deasupra bucatariei,cele din sufragerie si dormitorul de deasupra sufrageriei,se incalzesc doar jumatatea de sus si returul lor este rece.Tevile sunt legate la toate caloriferele in partea de jos, nu in diagonala.Am facut de curand aerisirea si tot degeaba.DACA dau termostatul pe 25 de grade(tin termostatul mai tot timpul pe 23.5),atunci cel de deasupra sufrageriei se incalzeste tot,inclusiv returul lui,cel din sufragerie si el un pic mai mult.Va rog ajutati-ma cu un sfat ce sa le fac.Mai adaug ca pe toate sunt robineti termostat,dar i-am dat pe maxim si am scos capetele.Multumesc si astept un raspuns.

Edited by albundys, 30 March 2019 - 21:41.


#3395
Cristofor1987

Cristofor1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2019
Bună seara! Acum 2 zile, din neatenție, am mărit presiunea la centrala termică de apartament la 2 Bari și a început să picure din calorifer, in zona unei piese rotunde, din partea de jos, care face legătura cu robinetul de retur. A doua zi, presiunea a ajuns la 0. Puteți să-mi spuneți pls care o fi defecțiunea și cât ar costa manopera? Mulțumesc

#3396
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Pune poza

#3397
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Incearca sa mai strangi holenderul sau piulita olandez, de la robinetul de retur, din cauza contractactarii si dilatarii sa uzat oringul din cauciuc.
Daca tot picura, trebuie golita instalatia si schimbat oringul care e 1- 3 ron, iar manopera 50- 100 ron.

Edited by leomagic44, 17 April 2019 - 05:34.


#3398
mimicut

mimicut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 11.12.2008

 albundys, on 30 martie 2019 - 21:40, said:

Buna seara. Am si eu o intrebare despre calorifere. Stau intr-un apartament cu trei camere(nu este vila),gen duplex,jos este bucataria si sufrageria,iar sus dormitoarele si baia.Cand merge centrala se incalzesc total caloriferele din holul de jos,bucatarie,baie si dormitorul de deasupra bucatariei,cele din sufragerie si dormitorul de deasupra sufrageriei,se incalzesc doar jumatatea de sus si returul lor este rece.Tevile sunt legate la toate caloriferele in partea de jos, nu in diagonala.Am facut de curand aerisirea si tot degeaba.DACA dau termostatul pe 25 de grade(tin termostatul mai tot timpul pe 23.5),atunci cel de deasupra sufrageriei se incalzeste tot,inclusiv returul lui,cel din sufragerie si el un pic mai mult.Va rog ajutati-ma cu un sfat ce sa le fac.Mai adaug ca pe toate sunt robineti termostat,dar i-am dat pe maxim si am scos capetele.Multumesc si astept un raspuns.
Ce presiune ai in instalatie?

#3399
Lookianna

Lookianna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.08.2013
Buna seara.Renovez un apartament cu 3 camere semidecomandat si am ajuns si la calorifere. Puteti va rog sa-mi spuneti ce firma de calorifer de otel sa iau? Am vazut pareri impartite, unii zic ferroli, altii purmo si tot asa...sunt in ceata. Nu vreau sa le iau pe cele mai scumpe, dar sa fie bune si de durata.
In dormitorul mare am un perete exterior de 4 m pe care vreau sa-l umplu cu un sifonier care incadreaza tablia patului. Fostul proprietar a mai adaugat 6cm de perete pe o suprafata de 3,7m deoarece avea mucegai. Blocul a fost izolat anul trecut si cum mucegaiul din baie a disparut, am decis sa dau peretele adaugat jos. Ce calorifer ar trebui sa iau astfel incat sa nu-mi apara mucegai? Am ales varinta cu dulapul pe tot peretele deoarece am si balcin si nu-mi incap in camera si sifonier si pat mare. Va multumesc!

Buna seara.Renovez un apartament cu 3 camere semidecomandat si am ajuns si la calorifere. Puteti va rog sa-mi spuneti ce firma de calorifer de otel sa iau? Am vazut pareri impartite, unii zic ferroli, altii purmo si tot asa...sunt in ceata. Nu vreau sa le iau pe cele mai scumpe, dar sa fie bune si de durata.
In dormitorul mare am un perete exterior de 4 m pe care vreau sa-l umplu cu un sifonier care incadreaza tablia patului. Fostul proprietar a mai adaugat 6cm de perete pe o suprafata de 3,7m deoarece avea mucegai. Blocul a fost izolat anul trecut si cum mucegaiul din baie a disparut, am decis sa dau peretele adaugat jos. Ce calorifer ar trebui sa iau astfel incat sa nu-mi apara mucegai? Am ales varinta cu dulapul pe tot peretele deoarece am si balcin si nu-mi incap in camera si sifonier si pat mare. Va multumesc!

#3400
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Sfatul meu este sa pui aluminiu, diferenta e vreo +15-30%  fata de otel, merita.

#3401
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Lookianna, on 04 mai 2019 - 01:24, said:



Buna seara.Renovez un apartament cu 3 camere semidecomandat si am ajuns si la calorifere. Puteti va rog sa-mi spuneti ce firma de calorifer de otel sa iau? Am vazut pareri impartite, unii zic ferroli, altii purmo si tot asa...sunt in ceata. Nu vreau sa le iau pe cele mai scumpe, dar sa fie bune si de durata.
In dormitorul mare am un perete exterior de 4 m pe care vreau sa-l umplu cu un sifonier care incadreaza tablia patului. Fostul proprietar a mai adaugat 6cm de perete pe o suprafata de 3,7m deoarece avea mucegai. Blocul a fost izolat anul trecut si cum mucegaiul din baie a disparut, am decis sa dau peretele adaugat jos. Ce calorifer ar trebui sa iau astfel incat sa nu-mi apara mucegai? Am ales varinta cu dulapul pe tot peretele deoarece am si balcin si nu-mi incap in camera si sifonier si pat mare. Va multumesc!
Tinand cont ca toate caloriferele de otel au garantie de 10 ani , linistit poti sa iei orice marca .
Referitor la mucegai , ori lasi spatiu de ventilare intre dulap si peretele exterior , ori faci termoizolatie pe perete .

#3402
Lookianna

Lookianna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.08.2013
Multumesc. Chiar daca blocul a fost izolat pe exterior, trebuie sa termoizolez peretele pe interiorul camerei? Daca da, un spatiu de 2 cm ar fi de anuns? Nu cred ca il mai pot termoizola deoarece lucratorii au dat deja cu finisaj pe el si nu sunt prea cooperanti. Vreau sa-l fixez de perete ca stau la etajul 7 si mai avem si cutremure.

Edited by Lookianna, 06 May 2019 - 02:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate