Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3349
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pe laterale au majoritatea caloriferelor.
Pe diagonala se leaga, de preferat.
Turul pe stg. sau dr., indiferent, returul in diagonala.
Daca e cap de coloana, eu i-as monta la orificiul de sus opus turului, un cot de alama si un aerisitor automat.
Asta daca nu te deranjeaza aspectul.

Edited by Hunor_66, 30 October 2018 - 14:36.


#3350
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Putin incorect Posted Image In functie de fiecare producator se recomanda un tip de legatura in instalatie sau altul. Purmo de exemplu nu recomanda legatura in diagonala decat in cazul caloriferelor mai mari de 2 m sau in care lungimea este de cel puti 3 ori mai mare decat latimea.
In cazul lui si Kermi pare ca recomanda la fel: https://www.romstal....-de-otel-kermi/

Edited by MirceaDWC, 30 October 2018 - 15:46.


#3351
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
"Conditii de montaj generale pentru calorifere de otel cu patru racorduri
1. Caloriferele se monteaza cu racordurile de alimentare pe aceeasi parte, in diagonala si cu racordurile de alimentare din pardoseala sau perete, prin imbinari demontabile."

Posted Image

#3352
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 MirceaDWC, on 30 octombrie 2018 - 15:44, said:

Putin incorect Posted Image In functie de fiecare producator se recomanda un tip de legatura in instalatie sau altul. Purmo de exemplu nu recomanda legatura in diagonala decat in cazul caloriferelor mai mari de 2 m sau in care lungimea este de cel puti 3 ori mai mare decat latimea.
........
Unde ai citit tu asta , si daca ai citit , cum poti crede ca are importanta asa ceva ?

#3353
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Iaca: https://www.purmo.co...b-date-technice

Quote

Racordare laterală:
Este cea mai frecventă soluţie care permite racordarea la dreapta sau la stânga. Tubul de alimentare trebuie racordat la ştuţul superior, cel de retur la ştuţul de jos. Racordarea inversă reduce puterea termică a radiatorului cu 30%.

Quote

Racordare în cruce:
Este recomandată la radiatoarele cu lungime peste 2000 mm, precum şi atunci când lungimea depăşeşte de patru ori înălţimea. Această racordare asigură o repartiţie uniformă a temperaturii pe întreaga lungime a radiatorului. Tubul de alimentare trebuie racordat la ştuţul superior dreapta sau stânga, în schimb cel de retur la ştuţul opus inferior. Racordarea inversă reduce puterea termică a radiatorului cu peste 30%.

Quote

Racordare în şa:
Folosind acest tip de racordare, puterea termică a radiatoarelor va fi cu 10% mai mică decât puterea nominală. Această racordare se foloseşte cel mai des la radiatoarele cu alimentare laterală atunci când instalaţia de încălzire centrală este dispusă de-a lungul îmbinării între pardoseală şi perete.

Si are importanta. In masura in care producatorul a gandit caloriferul pentru aceasta racordare, adica circuitul apei in calorifer este astfel directionat, orice alt tip de racordare duce la reducerea puterii.

Edited by MirceaDWC, 31 October 2018 - 08:18.


#3354
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 MirceaDWC, on 31 octombrie 2018 - 08:15, said:

In masura in care producatorul a gandit caloriferul pentru aceasta racordare, adica circuitul apei in calorifer este astfel directionat, orice alt tip de racordare duce la reducerea puterii.
Nu prea este corect cum ai interpretat tu recomandarile producatorului.

Racordarea in diagonala are cea mai mare eficienta. Punct.
Racordarea in diagonala este de fapt legarea in schema Tichelmann a coloanelor verticale (sau elementi, dupa caz) din interiorul caloriferului. Asta asigura un debit repartizat uniform prin toate coloanele.

Dar la calorifere mai scurte de 2 m, beneficiile fata de legarea pe o singura parte sunt relativ minore si nu merita complicatia suplimentara.
Legarea pe o singura parte este mai simplu de executat si are avantajul ca poti sa schimbi caloriferul cu unul de alta lungime, daca o fi nevoie.

#3355
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Pot sa te contrazic? In momentul in care producatorul spune explicit

Quote

Racordare în cruce:
Este recomandată la radiatoarele cu lungime peste 2000 mm, precum şi atunci când lungimea depăşeşte de patru ori înălţimea.
eu inteleg ca pentru cele mai mici de 2 m sau la care lungimea nu depaseste de 4 ori inaltimea acest tip de racordare nu este recomandat. Altfel ar fi spus ca "este recomandata la toate caloriferele si in mod special la cele peste 2 m sau cand lungimea depaseste de 4 ori inaltime"

#3356
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 MirceaDWC, on 31 octombrie 2018 - 09:49, said:

eu inteleg ca
Ai inteles gresit.

Legarea in diagonala nu dauneaza eficientei caloriferului la nici o dimensiune.
Doar ca este mai dificil de pus in practica in unele situatii si te restrictioneaza pe viitor la calorifer de aceeasi dimensiune.

Producatorul zice ca "este recomandata la peste 2 m". Dar asta NU implica automat ca este daunatoare la cele mai mici de 2 m.
Dar noi stim din experienta ca nu are avantaje semnificative la dimensiuni mici, caloriferele pana pe la 1.6 - 1.8 m se incalzesc suficient de bine si daca sunt legate doar pe o singura parte.

 MirceaDWC, on 31 octombrie 2018 - 09:49, said:

Pot sa te contrazic?
Doar daca-mi oferi o explicatie fizica a faptului ca legarea in diagonala ar fi daunatoare la dimensiuni sub 2 m.

Edited by kolfleading, 31 October 2018 - 11:10.


#3357
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Repet, nu stau sa disec caloriferele sa vad cum sunt construite, pentru ce tip de conectare sau mai stiu eu ce traznaie. Eu doar citesc ce spune producatorul, care, atentie, pe pagina oficiala spune ca racordarea in diagonala este recomandata unor anume calorifere. Inca o data, o spune restrictiv, nu exhaustiv, in sensul ca se refera strict la cele de peste 2 m sau cu lungimea mai mare de 4 ori decat inaltimea. Eu in limba romana asa inteleg.

#3358
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 MirceaDWC, on 31 octombrie 2018 - 12:02, said:

nu stau sa disec caloriferele sa vad cum sunt construite,
Sunt construite identic, atat cele mai mici de 2 m, cat si cele mai mari de 2 m.

 MirceaDWC, on 31 octombrie 2018 - 12:02, said:

o spune restrictiv, nu exhaustiv
Din acest punct de vedere (restrictiv vs. exhaustiv), exprimarea producatorului este ambigua.
Si atunci trebuie sa apelam la alte cunostinte teoretice si practice pentru a vedea cum stau lucrurile.
Nu exista nici un motiv fizic pentru care racordarea in diagonala ar fi daunatoare la calorifere mai mici de 2 m.

#3359
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 MirceaDWC, on 31 octombrie 2018 - 12:02, said:

... o spune restrictiv, Eu in limba romana asa inteleg.
De ce restrictiv ?
O recomandare nu poate fi niciodata restrictiva sau obligatorie. Este o simpla recomandare, de care ti cont doar daca vrei.
Si unde ai vazut tu exhaustiv-ul ? Nimic nu este tratat concret, ca sa poti spune ca este exhaustiv. Sint doar niste recomandari timpite de acum 100 de ani, ca asa era atunci normativul, facit pentru cu totul alte conditii si alte surse de caldura. Intre timp lucrurile au evoluat, iar normativele au stagnat.

 MirceaDWC, on 31 octombrie 2018 - 12:02, said:

Eu in limba romana asa inteleg.
Tu te cam joci cu limba romana si incerci sa folosesti termeni pe care nu-i prea intelege nimeni, doar ca sa-ti ascunzi ignoranta, sau sa-ti justifici afirmatiile nefondate :D

#3360
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Maestre, pe tine nu te-a facut nimeni ignorant, vad ca-ti place sa te joci asa cu niste cuvinte care nu-si au rostul. Nu sunt instalator. Sunt utilizator. Iau de buna recomandarea producatorului. Care spune, referitor la racordarea in cruce:

Quote

Racordare în cruce:
Este recomandată la radiatoarele cu lungime peste 2000 mm, precum şi atunci când lungimea depăşeşte de patru ori înălţimea. Această racordare asigură o repartiţie uniformă a temperaturii pe întreaga lungime a radiatorului. Tubul de alimentare trebuie racordat la ştuţul superior dreapta sau stânga, în schimb cel de retur la ştuţul opus inferior. Racordarea inversă reduce puterea termică a radiatorului cu peste 30%.
Producatorul nu spune:

Quote

Racordare în cruce:
Este recomandată la toate radiatoarele si in mod special la cele cu lungime peste 2000 mm, precum şi atunci când lungimea depăşeşte de patru ori înălţimea. Această racordare asigură o repartiţie uniformă a temperaturii pe întreaga lungime a radiatorului. Tubul de alimentare trebuie racordat la ştuţul superior dreapta sau stânga, în schimb cel de retur la ştuţul opus inferior. Racordarea inversă reduce puterea termică a radiatorului cu peste 30%.

Ma rog, poate producatorii sunt prosti si stiu mai bine instalatorii din Romania, care se pricep ei bine la tot si la toate. Inclusiv la politica si la fotbal. Mai putin la ce trebuie sa faca ei acolo, dar dau vina pe normative invechite si producatori prosti...

#3361
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 MirceaDWC, on 01 noiembrie 2018 - 08:08, said:

Producatorul nu spune:
Producatorul nu spune: se interzice legarea in diagonala la calorifere mai mici de 2 m.
Producatorul nu spune: NU se recomanda legarea in diagonala la calorifere mai mici de 2 m.
Producatorul nu spune: legarea in diagonala dauneaza la calorifere mai mici de 2 m.

Realitatea este ca pana la 1.4 m lungime, legarea in diagonala nu aduce vreun mare avantaj, dar nici nu dauneaza cu nimic.

Intre 1.4 si 2.0 m, deja situatia incepe sa se schimbe treptat.

Peste 2 m deja este necesara.

PS: Caloriferele mai mici de 2 m si cele mai mari de 2 m sunt construite identic si nu exista nici un motiv real pentru care legarea in diagonala ar fi daunatoare la cele mai mici. Repet: studiaza racordarea in schema Tichelmann si incearca s-o aplici la coloanele verticale ale unui calorifer.

#3362
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 MirceaDWC, on 31 octombrie 2018 - 12:02, said:

Repet, nu stau sa disec caloriferele sa vad cum sunt construite, pentru ce tip de conectare sau mai stiu eu ce traznaie..
Tocmai asta este grav , ca nu vrei sa intelegi ce este de fapt un calorifer , ca nu este nava cosmica , ca poti face si tu acasa in garaj productie de serie , deci este ceva extrem de banal.
Acum , orice producator spune ca a inventat roata , dar nu trebuie si crezut .

#3363
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Sa vedem aici.

Attached Files



#3364
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Buna ziua, incep cu nr. 1 dintotdeauna mi-a placut aspectul radiaroarelor din aluminiu, dar instalatorul mi-a spus ca nu sunt bune, ca s-ar fi descoperit ca aluminiul ar elimina nu stiu ce substante toxice.  Ce stiti despre asta?

2.  Daca chiar pica treaba cu caloriferele din aluminiu, ce firme recomandati pentru cele de otel?  Am citit ca ar fi ideal ca cele de otel sa aiba o grosime de minim 1,5mm  dar eu nu am gasit nicaieri o asemenea grosime.  Multumesc

#3365
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ideal ar fi sa nu te complici inutil . Calorifere de otel , si nu conteaza mai mult .

#3366
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Cupru is the best, dar nu cred ca exista asa ca as alege aluminiu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate