Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#1855
nclaur

nclaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.08.2014
Si noi vorbeam de aluminiu :)

Chiar nu are legatura temperatura, e vorba de debitul de apa ce se reduce cand lucreaza termostatul, se creeaza turbulente si fac zgomot la frecarea de peretii caloriferului.

La tabla nu sunt asa zgomotoase din cauza design-ului interior, cu spatii mici ce nu permit producerea acestor turbulente

#1856
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 maximg, on 14 august 2014 - 20:35, said:

Totul este dilatatie
Nu este vorba de zgomote de dilatatie (pocnituri, lovituri, etc).
Este vorba de zgmote de curgere.

 maximg, on 14 august 2014 - 20:35, said:

Uite ca eu am termostate , calorifere de tabla , si nu se aude nimic ....
Pai asta spun si eu, ca la alea de tabla nu se aude.

#1857
nclaur

nclaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.08.2014

 Super Chief, on 14 august 2014 - 20:49, said:

Chiar si cu robineti normali, daca ii lasi reglati numai cat sa susure agetul prin ei, necesar mic de caldura in zona unde ii amplasat, face un zgomot ciudat ca un huruit/suierat infundat. Iar noaptea cand ii liniste se aude de numa'. Rezolvare partiala, matisat cu banda de teflon suportii si astfel zgomotul s-a redus mult.

La ce suporti te referi, cei de sustinere din perete ?

#1858
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Exact. Se poate folosi si alt material pentru izolat corespunzator incat sa nu se taie de la greutatea caloriferului si relativ elastic.

#1859
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 kolfleading, on 14 august 2014 - 20:53, said:

Nu este vorba de zgomote de dilatatie (pocnituri, lovituri, etc).
Este vorba de zgmote de curgere.
Pai asta spun si eu, ca la alea de tabla nu se aude.
1. Zgomote de curgere ???? Daca nu se aud la alea de tabla , cum se aud la altele ??? Probabil pompa la turatie mare , pompa defecta , sau defect de proiectare instalatie .
2 Deci sint mai bune !

#1860
nclaur

nclaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.08.2014

 Super Chief, on 14 august 2014 - 21:02, said:

Exact. Se poate folosi si alt material pentru izolat corespunzator incat sa nu se taie de la greutatea caloriferului si relativ elastic.

Hmm...interesant. Voi incerca la iarna, manshonati suportii cu un furtun transparent...desi nu vad cum se reduce zgomotul...poate ceva vibratii

#1861
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 maximg, on 14 august 2014 - 21:07, said:

Probabil pompa la turatie mare , pompa defecta , sau defect de proiectare instalatie .
Instalatia 1:
- centrala Viessmann Vitopend 100 WH1D, 3 ani vechime, pompa din ea este Viessmann UP 15-50
- primele 3 calorifere sunt alimentate din teava de Cu de 22
- urmatoarele 4 calorifere sunt alimentate din teava de Cu de 18
- ultimul calorifer este alimentat din teava de Cu de 15
- caloriferele 3 si 4 sunt din Al, restul sunt Purmo C22, ultimul este o scarita in baie
- exista zgomote de curgere tot timpul, se intensifica mult daca se deschid si caloriferele de Al

Instalatia 2:
- in instalatia de mai sus s-a introdus o butelie de egalizare sub centrala si o pompa secundara de circulatie, electronica si cu turatie variabila
- zgomotele de curgere se intensifica exponential atunci cand debitul in circuitul secundar depaseste aprox. 0.6 mc/h, ceea ce corespunde la 7 kW la un dT de 10 K.

Instalatia 3:
- centrala Ariston Clas 24 FF, nu stiu ce pompa are, dar nu are mai multe trepte de turatie
- primele 3 calorifere alimentate din teava de Cu de 22
- urmatoarele 2 calorifere alimentate din teava de Cu de 18
- ultimul calorifer alimentat din teava de Cu de 15
- 5 calorifere de Al, ultimul este o scarita Purmo in baie
- zgomot mare si permanent

Instalatia 4:
- centrala Beretta, vreo 7 ani vechime
- pompa centralei sigur nu are trepte
- 8 calorifere de fonta model vechi
- primele 7 calorifere alimentate pe pexal de 20
- ultimul calorifer alimentat pe pexal de 16
- zero zgomot

Instalatia 5:
- centrala Viessmann Vitopend de vreu 8 ani vechime
- nu stiu nimic despre pompa din centrala
- calorifere de otel Purmo C22 si o scarita (tot Purmo) in baie
- 5 calorifere alimentate pe pexal de 20
- ultimul calorifer alimentat pe pexal de 16
- zero zgomot

Culmea este ca teava de pexal de 20x2 are diametrul interior de 16 mm, iar teava de Cu de 22x0.7 are 20.6 mm, deci viteza de curgere in tevile de Cu este mai redusa, dar totusi apar zgomote.
Fitingurile de pexal de asemenea au caderi de presiune si viteze de curgere mai mari decat la Cu, si totusi instalatiile cu pexal au zero zgomot

#1862
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Centralele de 24kw cam toate au pompe 15-50, fie Wilo, fie Grundfos (fireste, rebrenduite). De cind cu pompele astea electronice au mai aparut si alte modele de pompe mai ieftine prin centrale.
Centralele de 28 si 31kw au pompe 15-60 si mai rar la cele de 31kw gasim pompe 15-70.

Intradevar, asa cum spune si @kolfleading, la instalatiile de plastic nu apar zgomote, indiferent de diametre si debite. Cele mai mari zgomote apar la teva cupru combinata cu radiatoare de aluminiu. A aparut prin comert o substanta pe care sa o bagi in instalatia de cupru+aluminiu, ca cica atenueaza zgomotele, dar nu stiu sa spun ce contine. Deasemenea se spune ca daca bagi un pic de antigel se atenueaza zgomotele. (poate ca si substanta aia minune o fi tot antigel) Nu am testat niciodata metodele astea, asa ca nu stiu daca sunt adevarate. (pina acum am bagat antigel doar in centrale pe lemne + teava de cupru + radiatoare de tabla)

#1863
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In caz ca intereseaza pe cineva:

Instalatia 4 a fost facuta initial cu pexal "din piata" si fitinguri de compresiune (cu piulita). Dupa prima iarna, a inceput sa curga pe la fitinguri. A fost refacuta cu pexal Henco si fitinguri sertizate. De atunci (aproape 6 ani), nu mai pierde presiune deloc.

Instalatia 5 a fost facuta din start cu fitinguri sertizate (cred ca IVAR, ca au guler portocaliu) si n-a curs niciodata nimic.

#1864
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ce parere aveti despre panourile radiante?Sunt bune de ceva?

#1865
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Ce imi puteti spune despre caloriferele de la IRSAP?
Ei tot spun ca, datorita faptului ca sunt tubulare, sunt mai eficiente decat cele tip panou. Arata bine si m-ar tenta pentru zona de living, unde vor fi montate "la vedere", dar nu stiu daca merita atat de multi bani.

#1866
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Marketing. Eficiente cum? Au raport supraunitar la emisivitate?

#1867
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Ati comandat de pe kalorifere.ro, stiti ceva despre ei? Sunt ok?
Alte situri ok, imi puteti recomanda de unde as putea sa comand online?
Multumesc!

#1868
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
Solicit o idee , un raspuns ,pentru urmatoarea situatie.
Instalatorul mi-a recomandat ca in camera in care caloriferul este cap de coloana,
sa nu pun robinet termostatat. Care ar fi problema ?

#1869
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
daca toate termostatele inchid ca este prea cald se gatuie pompa centralei ca nu mai are pe unde sa circule apa, lasa-l si tu pe cel de la baie fara termostat.

#1870
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
1. Baia este la jumatatea distantei dintre centrala  si capatul de retea, oricum nu-i puneam.robinet termostatat
2.Stiam ca nu se pune robinet termostatat in camera in care este termostatul de ambient.

#1871
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Buna seara (la ora aceasta), prieteni!
Doresc sa schimb caloriferul din baie cu unul care sa nu rugineasca. Cele de inox sunt cam scumpe, asa ca m-am gandit la unul din otel. Acesta rugineste? Sau daca ideile mele de mai sus sunt total aiurea, ce imi puteti recomanda, ca sa scap de griji?

#1872
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai depinde.
Daca ai incalzire de la stat (de la regia de termoficare) o sa ruginesca vara de la interior catre exterior ca ramine fara apa. Ca sa scapi, trebuie sa nu uiti sa inchizi primavara robineti de tur/retur ca sa ramina cu apa in el.
Daca ai baia "umeda", fara ventilatie si cu mult condens, sau igrasie, pina la urma tot va rugini pe ici pe colo in timp. Depinde unde-i sare vopseaua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate