Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#1837
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
SI eu sunt interesat de tipul de vopsea care ar putea fi folosit. Ca o completare as adauga o intrebare, cum se poate curata vopseaua veche? sa nu se faca strat gros de vopsea(cel vechi plus cel nou)

#1838
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014

 diliuleutzudeaur, on 09 august 2014 - 18:36, said:

SI eu sunt interesat de tipul de vopsea care ar putea fi folosit. Ca o completare as adauga o intrebare, cum se poate curata vopseaua veche? sa nu se faca strat gros de vopsea(cel vechi plus cel nou)
cu pistol cu aer cald si cu o perie de sirma manuala sau pe o bormasina ,

#1839
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Caloriferele actuale au fost vopsite in urma cu 10ani cu vopsea alba iar acum sunt galbui. "
Trebuia să le vopseşti cu crem, de acum 10 ani.

" eu sunt interesat de tipul de vopsea care ar putea fi folosit. "
Cu foarte puţine excepţii, ori ce tip de vopsea de ulei rezistă la temperatura caloriferului.

" Ca o completare as adauga o intrebare, cum se poate curata vopseaua veche? "
Lampa cu benzină şi peria de sârmă, aplicat apoi un grund plus două straturi uniforme de vopsea subţire.
Dacă nu au fost aplicate mai mult de 5 straturi, amână operaţia cu vreo 10 - 15 ani.

Edited by Mos_Ilie, 09 August 2014 - 19:07.


#1840
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pentru curatat se gaseste decapant.

#1841
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Nu stiu daca merg curatate cu peria de sarma, poate doar daca sunt desfacute (fiecare element in parte), altfel sablate. Oricum, e chinul naibii.
Eu am vopsit vreo 2 cu vopsea alba, speciala pentru calorifere, care rezista la temperatura ridicata si nu-si schimba culoarea.
Au aratat foarte bine pana la prima iarna, cand au devenit galbui.

Alte 3 le-am dat cu lavabila, la recomandarea unei cunostine. Ce-i drept, vopsea colorata (ca peretele), dar arata ca in prima zi (au vreo 4-5 ani)

#1842
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

 Alice, on 09 august 2014 - 23:57, said:

Eu am vopsit vreo 2 cu vopsea alba, speciala pentru calorifere, care rezista la temperatura ridicata si nu-si schimba culoarea.
Au aratat foarte bine pana la prima iarna, cand au devenit galbui.

Multumesc pentru raspuns...deci pana la urma devin tot "galbene"...

#1843
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Alice, on 09 august 2014 - 23:57, said:

Nu stiu daca merg curatate cu peria de sarma, poate doar daca sunt desfacute (fiecare element in parte), altfel sablate. Oricum, e chinul naibii.
Eu am vopsit vreo 2 cu vopsea alba, speciala pentru calorifere, care rezista la temperatura ridicata si nu-si schimba culoarea.
Au aratat foarte bine pana la prima iarna, cand au devenit galbui.

Alte 3 le-am dat cu lavabila, la recomandarea unei cunostine. Ce-i drept, vopsea colorata (ca peretele), dar arata ca in prima zi (au vreo 4-5 ani)
Gresit .
Chiar si o vopsea ordinara , nu se ingalbenea "dupa o iarna " .
Daca spui ca ai dat cu lavabila , care se face infecta si este supusa jegarelii si depunerilor de praf , si zici ca arata bine , spui minciuni .
Revenind la prima afirmatie , eu zic ca alea daca s-au ingalbenit s-a intimplat de la fum si neaerisit .
Temperatura in calorifere este sub una periculoasa pt distrugerea ei .
.............................................
Exista vopsea speciala pt mofturosi , http://www.bricostor...8847014617.html , daca nu vopsea ordinara .
Zeci de ani nimeni nu si-a pus problema cu ce tip de vopsea sa vopseasca , acum deja sint probleme ....

Edited by maximg, 10 August 2014 - 07:04.


#1844
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Pe vremuri eu am folosit EMAUR (vopsea auto) alb si s-au mentinut excelent poate si datorat calitatii mai bune a emailului de tip auto.

#1845
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cu orice vopsea doresti, poate mai buna e cea acrilica. La dimensiunile caloriferelor, culoarea e prea putin importanta (alba de preferat).

#1846
danyel8722

danyel8722

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.10.2010
Va salut, am si eu nevoie de putin ajutor: vreau sa cumpar niste elementi pentru 3 radiatoare de aluminiu, unul de 14 elementi, unul de 11 si unul de 5 dar nu stiu ce accesorii mai am nevoie pentru montaj (nipluri, garnituri, reductii, dopuri, etc.). Le comand online si pana imi raspund cei de la magazin dureaza o vesnicie. Montajul il va face o firma specializata, dar vreau sa le am pana vin ei. Ma poate ajuta cineva?

#1847
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
mai intii ai nevoie sa stii cum sint livrati de catre producator elementii (baterie de 6, 8 , 10 elementi)
daca sint la 10 elem. atunci ai 10+4, 10+1, deci 4 niple si 4 garnituri si trei seturi de 4 reductii+dop+aerisitor.
console de fixare pe perete sint necesare vreo 4 /5 bucati la alea mari si 3 la cel mic.
mai pui si 3 seturi de robineti tur/retur si gata treaba.

Edited by Evergreen, 13 August 2014 - 14:57.


#1848
nclaur

nclaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.08.2014

 danyel8722, on 13 august 2014 - 10:47, said:

Va salut, am si eu nevoie de putin ajutor: vreau sa cumpar niste elementi pentru 3 radiatoare de aluminiu, unul de 14 elementi, unul de 11 si unul de 5 dar nu stiu ce accesorii mai am nevoie pentru montaj (nipluri, garnituri, reductii, dopuri, etc.). Le comand online si pana imi raspund cei de la magazin dureaza o vesnicie. Montajul il va face o firma specializata, dar vreau sa le am pana vin ei. Ma poate ajuta cineva?

Daca vrei sa pui robineti termostatati te sfatuiesc sa pui din fonta...cele din aluminiu vor fi foarte zgomotoase atunci cand incep sa se inchida termostatatii.

Daca ii pui la incalzire RADET sa pui robineti de golire in partea de jos si vei putea face spalarea lor cu apa din instalatie fara a fi nevoie sa ii dai jos. Sa faci aceasta spalare la fiecare sfarsit si inceput de sezon. Sunt niste robineti care au shtutz pentru furtun si capacel pentru pozitia de inchis.

#1849
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 nclaur, on 13 august 2014 - 17:06, said:

Daca vrei sa pui robineti termostatati te sfatuiesc sa pui din fonta...cele din aluminiu vor fi foarte zgomotoase atunci cand incep sa se inchida termostatatii.

Daca ii pui la incalzire RADET sa pui robineti de golire in partea de jos si vei putea face spalarea lor cu apa din instalatie fara a fi nevoie sa ii dai jos. Sa faci aceasta spalare la fiecare sfarsit si inceput de sezon. Sunt niste robineti care au shtutz pentru furtun si capacel pentru pozitia de inchis.
Caloriferele nu fac " galagie " , poate nici atunci cind merg cu temperatura extrema ...
Sfatul asta cu spalatul este o gluma ? lasa caloriferele fara apa , si vezi distractie ...

#1850
nclaur

nclaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.08.2014
Aluminiul este galagios cand are termostat. O spun din experienta a trei imobile cu aceasta combinatie. Doua RADET si unul CT.Cand incepe sa inchida termostatul aluminiul devine ffff zgomotos din cauza turbulentelor apei in interiorul caloriferului.

Aluminiul nu este zgomotos daca are robineti normali pe tur si retur. Asta o spun din experienta altor imobile sau a caliriferelor montate in aceeasi instalatie cu sau fara robineti termostatati.

Cine a spus sa le lasi fara apa ? Am spus sa se spele cu apa din instalatie. Inchizi pe rand tur si retur si lasi apa murdara sa iasa pe robinetul de golire, normal pt incalzire RADET. Sa se faca aceasta operatie inainte de terminarea sezonului pt ca altfel tot malul se pietrifica si corodeaza pana la sezonul urmator. Sa se faca iar la inceput de sezon pt a elimina mizeria ce intra in calorifere cand se reumple instalatia cu apa.

Este simplu,eficace, prelungeste viata caloriferului si imbunatateste schimbul de caldura.

Edited by nclaur, 14 August 2014 - 19:59.


#1851
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 nclaur, on 14 august 2014 - 19:44, said:

Aluminiul este galagios cand are termostat.
Confirm si eu.
Am 6 calorifere de otel si 2 de aluminiu, cele de aluminiu sunt cele mai zgomotoase.
Socrul meu are 6 calorifere de aluminiu, toate fac zgomot.
Ambele instalatii sunt pe teava de Cu si sunt aerisite perfect.

Stiu o instalatie cu pexal si calorifere de otel si una cu pexal si calorifere de fonta - ambele au zero zgomot.

#1852
nclaur

nclaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.08.2014

 kolfleading, on 14 august 2014 - 20:00, said:


Confirm si eu.
Am 6 calorifere de otel si 2 de aluminiu, cele de aluminiu sunt cele mai zgomotoase.
Socrul meu are 6 calorifere de aluminiu, toate fac zgomot.
Ambele instalatii sunt pe teava de Cu si sunt aerisite perfect.

Stiu o instalatie cu pexal si calorifere de otel si una cu pexal si calorifere de fonta - ambele au zero zgomot.

Corect. Am incercat si cu aerisitori manuali si automati,fara rezultat. Cand este termostatul in anumite pozitii intermediare huruie. La tabla si aluminiu daca nu au termostat sunt ok.

La toate imobilele am ales aluminiu pt design si putere mai mare pe element...dar ideal este fonta emailata.

#1853
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Pina la confirm , confirm , vedeti ca eu am scris clar , depinde de temperatura pe tur folosita .
Caloriferele nu fac ele de nebune , galagie . Totul este dilatatie . Daca se folosesc temperaturi mari sau pauze intre programe , cu scadere de temperatura , la ce va asteptati ?
Uite ca eu am termostate , calorifere de tabla , si nu se aude nimic ....

#1854
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Chiar si cu robineti normali, daca ii lasi reglati numai cat sa susure agetul prin ei, necesar mic de caldura in zona unde ii amplasat, face un zgomot ciudat ca un huruit/suierat infundat. Iar noaptea cand ii liniste se aude de numa'. Rezolvare partiala, matisat cu banda de teflon suportii si astfel zgomotul s-a redus mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate