Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Big Broblem! Please help

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
nu sunt doua fapte diferite. este vorba de parcarea interzisa intr-un singur loc, mentionat pe ambele procese verbale, procesele verbale fiind intocmite la interval de o ora. fiecare constatator a scris contraventia pe care o poate sanctiona - parcarea interzisa, respectiv blocarea accesului intr-o parcare (parcare care nici nu exista, sustine exgweiss).
ortega, daca ai lasat vreodata masina in zona cu "stationarea interzisa" (si nu imi spune ca nu ai facut-o niciodata), erai constient ca poti fi amendat, nu? ...dar ti-ar fi placut sa primesti amenda pentru contraventie de la toate echipajele care treceau pe langa masina ta? si eventual unul sa scrie in procesul verbal (pe buna dreptate) ca ai stationat in zona de actiune a indicatorului oprirea interzisa, altul ca ai parcat la mai putin de 5 m de coltul intersectiei, altul ca ai parcat in... (vezi toate posibilitatile in postul lui spare-me). in mod normal politia rutiera aplica o singura sanctiune in functie de gravitatea faptei, poate de-aia a primit 750 ron.
politia comunitara a facut exces de zel amendandu-l, trebuie sa isi justifice si ei benzina pe care o consuma de cele mai multe ori aiurea prin bucuresti. chiar nu sunt ferm convins ca astia mici si comunitari pot da amenzi pentru incalcarea codului rutier. le-ar mai lipsi doar competenta de a da puncte de penalizare. nu ar fi fost normal sa anunte un echipaj de politie rutiera atunci cand constata abateri de genul asta? la urma urmelor capitala nu este un sat de munte unde seful de post este si agent de circulatie si serif si judecator si ce mai vor muschii lui...

#20
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postexgweyss, on Jan 20 2008, 14:11, said:

Cel facut de pol comunitara este facut in lipsa mea. Nici martori nu au semnat pe Pv-ul lor.
Atunci e lovit de nulitate absoluta

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postortega, on Jan 20 2008, 13:55, said:

Ai luat 2 amenzi, la 2 ore diferite, pt 2 fapte diferite.
care e problema? :huh:
Spare me, daca pierde in instanta, termenul de 48 ore curge de la momentul comunicarii hotararii(poate inca sa plateasca 1/2 din minim)
Asa greu o sa-si mai scoata banii, daca o sa-i scoata :)
Totusi cam mare amenda?
750 lei?  :eek:
Ia mai da-i dreaq.
Ti-au si ridicat-o?
ia uita-te tu aici :
http://www.amenda.ro...bari_amenda.php

incel mai rau caz nu sunt eu ala nebun ci ala care-a scris acolo.

#22
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
E posibil sa fi omis omul, dar ma intersez , sa vad daca nu am gresit eu :P

#23
exgweyss

exgweyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare.
I fought the law and I won. :D
Am fost la tribunal pe 28 martie parca.
M-am reprezentat singur pt ca nu am considerat ca merita procesul asta un efort asa de mare din partea mea incat sa imi platesc un avocat.
I-am spus judecatoarei motivele pt care contest amenda si avand in vedere ca pt pol comunitara cazul nu prezinta interes (ei nu s-au prezentat) am cerut un verdict favorabil.
Si pe urma am asteptat. Am gasit saptamana asta verdictul in cutia postala.
Victorie!!!
In plus fata de motivele mele, verdictul a fost bazat pe faptul ca mi-au gresit numele pe proc verbal (corect. era gresita o litera din nume).
Vazusem, dar nu stiam ca o litera gresita putea sa anuleze pvul.
Urmeaza sa ma duc la ANAF cu verdictul si sa fac cerere pt rambursarea celor 7.5 milioane pe care le-am platit in 24 h de la primirea amenzii.

#24
Skank

Skank

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.09.2008

View Postexgweyss, on Jan 18 2008, 22:11, said:

Salutare.
Am lasat masina intr-o seara pe sos. Colentina (pe 4 ianuarie).
A doua zi dimineata am primit amenda de la politia rutiera pentru parcare interzisa si incomodarea traficului.
Pe care am acceptat-o, fiind vinovat.
Partea proasta este ca asta seara am primit prin mandat postal un PV de constatare a aceleiasi contraventii emis de Politia comunitara (care tine de primaria sect 2). Nu va zic cat e amenda ca va speriati <_<
Din cate am vorbit eu cu persoane mai in cunostinta de cauza este interzisa aplicarea sanctiunilor de catre doua entitati diferite pentru aceeasi fapta.
Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi in aceasta problema?
Multumesc mult,


Si eu am patit o chestie similara..

Seara locurile de parcare din cartier fiind ocupate, n-am avut unde s-o parchez, si am lasat-o langa casa.. de dim. m-au trezit politistii comunitari sa mut masina ca nu aveau cei de la gunoi loc sa treaca...

Bun, mut masina, mi-au luat datele din buletin, si mi-au zis ca-mi dau amenda 25. roni... apoi m-au rugat daca pot sa-i insotesc pana la sediu ca nu aveau procesele verbale la ei, lucru pe care nu l-am facut, si n-am mai primit nici un proces verbal pana in ziua de astazi..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate