Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Big Broblem! Please help

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
exgweyss

exgweyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare.
Am lasat masina intr-o seara pe sos. Colentina (pe 4 ianuarie).
A doua zi dimineata am primit amenda de la politia rutiera pentru parcare interzisa si incomodarea traficului.
Pe care am acceptat-o, fiind vinovat.
Partea proasta este ca asta seara am primit prin mandat postal un PV de constatare a aceleiasi contraventii emis de Politia comunitara (care tine de primaria sect 2). Nu va zic cat e amenda ca va speriati <_<
Din cate am vorbit eu cu persoane mai in cunostinta de cauza este interzisa aplicarea sanctiunilor de catre doua entitati diferite pentru aceeasi fapta.
Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi in aceasta problema?
Multumesc mult,

#2
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Bine-nteles ca nu poti fi amendat de doua ori pentru aceeasi fapta. Adica asa ar fi normal... dar in romania nu poti fi sigur de nimic.

Am pus o data problema intr-un mod similar pe topicul cu radarele, dar treaba a ramas in coada de peste.
1. Ii impiedica ceva pe politisti sa instaleze 10 aparate radar in acelasi loc, astfel incat o singua depasire a vitezei sa fie sanctionata de 10 ori?
2. Care este distanta minima intre 2 radare?

Aceeasi problema o vad si aici; ai fost amendat o data. OK. Daca mergem mai departe pe firul logic de mai sus,,, se naste aceeasi intrebare:

Care este intervalul de timp in care poti fi amendat din nou pentru o singura parcare aiurea?

Edited by NightShift, 18 January 2008 - 22:38.


#3
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Ar fi culmea ghinionului ca politia comunitara sa iti fi dat amenda in seara in care ai lasat masina acolo si politia rutiera in dimineata zilei urmatoare. In cazul asta nu prea ai ce face, sunt infractiuni petrecute in zile diferite...
Daca procesele verbale sunt intocmite in aceeasi zi, mi se pare normal sa nu platesti de doua ori pentru aceeasi fapta. Dar la noi nimic nu e normal. Ba chiar as spune ca pentru parcarea aia ai putea sa te trezesti cu amenzi si de la opc, disciplina in constructii, politia sanitara, asociatia mestesugarilor liber profesionisti... De felul tau esti norocos? :)

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce sunt ma ?...infractiuni ?...aoleu doamne...

#5
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
da, acum vad si eu ce am scris. contraventii, desigur.
insa ideea ramane in picioare. daca procesele verbale au fost intocmite in zile diferite, treaba poate fi nasoala.

#6
exgweyss

exgweyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 08.09.2006
Constatarea politiei comunitare a fost pe 05.01.2008 la ora 9:20, iar procesul verbal a fost facut pe data de 06.01.2008.
La politia rutiera, constatarea si procesul verbal au fost facute pe 05.01.2008 la ora 10:20.
In plus contraventia care mi-au gasit-o cei de la pol comunitara este blocarea accesului intr-o parcare, pe cand eu eram parcat la 1m de bordura fara sa impiedic accesul in vreo parcare. In plus din ce am vazut eu (atunci si din nou azi) acolo nu este nici o parcare. Masina era parcata in fata la Suveica la vreo 5 m de statia de bus.
Pana una alta am platit amenda azi (jumatate din valoara - 750RON) si saptamana viitoare o sa depun contestatie.
Voi ce stiti? are pol comunitara drept sa aplice amenzi pt contraventii savarsite pe drumurile publice sau nu?

#7
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View Postexgweyss, on Jan 19 2008, 13:53, said:

Voi ce stiti? are pol comunitara drept sa aplice amenzi pt contraventii savarsite pe drumurile publice sau nu?
Are man... teoretic si unu de la politia economica are dreptul sa iasa cu bastonu in strada
si sa dea amenzi de circulatie pentru ca si EL este agent constatator din nastere.  -_-

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postexgweyss, on Jan 19 2008, 13:53, said:

Constatarea politiei comunitare a fost pe 05.01.2008 la ora 9:20, iar procesul verbal a fost facut pe data de 06.01.2008.
La politia rutiera, constatarea si procesul verbal au fost facute pe 05.01.2008 la ora 10:20.
In plus contraventia care mi-au gasit-o cei de la pol comunitara este blocarea accesului intr-o parcare, pe cand eu eram parcat la 1m de bordura fara sa impiedic accesul in vreo parcare. In plus din ce am vazut eu (atunci si din nou azi) acolo nu este nici o parcare. Masina era parcata in fata la Suveica la vreo 5 m de statia de bus.
Pana una alta am platit amenda azi (jumatate din valoara - 750RON) si saptamana viitoare o sa depun contestatie.
Voi ce stiti? are pol comunitara drept sa aplice amenzi pt contraventii savarsite pe drumurile publice sau nu?
hai pardon ?! :death:

#9
exgweyss

exgweyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 08.09.2006

View Postspare-me, on Jan 19 2008, 16:55, said:

hai pardon ?! :death:
ce vrei sa spui cu asta?
ai fost pe acolo si mi-ai recunoscut masina?
spare me

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Reguli de circulatie
SECTIUNEA a 3-a
Reguli pentru circulatia vehiculelor
€ 9. Oprirea, stationarea si parcarea

Art. 173. - (1) În localitati vehiculele oprite sau stationate voluntar pe partea carosabila trebuie asezate cât mai aproape de marginea din dreapta a sensului de mers, paralel cu trotuarul sau cu axul drumului, pe un singur rând, daca printr-un mijloc de semnalizare nu se dispune altfel. Motocicletele fara atas, ciclomotoarele si bicicletele pot fi oprite sau stationate cel mult doua, una lânga alta.

(2) Pe drumurile cu sens unic, oprirea sau stationarea voluntara a vehiculelor este permisa si pe partea stânga, daca ramâne libera cel putin o banda de circulatie.

(3) În afara localitatilor oprirea sau stationarea voluntara a vehiculelor se face în afara partii carosabile, iar atunci când nu este posibil, cât mai aproape de marginea din dreapta drumului, paralel cu axul acestuia.

Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:

a) în zona de actiune a indicatorului "Oprirea interzisa" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a opririi;

B) la o distanta mai mica de 50 m de o trecere la nivel cu calea ferata;

c) pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, pe viaducte si în tuneluri;

d) în curbe si în alte locuri cu vizibilitate redusa sub 50 m;

e) în locul unde este instalat indicatorul "Trecere pentru pietoni" sau pe marcajele de traversare pentru pietoni ori la mai putin de 25 m înainte si dupa acestea;

f) în intersectii, inclusiv cele cu sens giratoriu, precum si în zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanta mai mica de 5 m de coltul intersectiei;

g) la mai putin de 25 m de indicatorul statiei pentru mijloacele de transport public de persoane;

h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabila, daca prin aceasta se stânjeneste circulatia a doua vehicule venind din sensuri opuse, precum si în dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducatorii celorlalte vehicule care circula în acelasi sens ar fi obligati, din aceasta cauza, sa treaca peste acest marcaj;

i) pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul cu semnificatia "Depasirea interzisa";

j) în dreptul unui indicator sau semnal luminos, daca prin aceasta se împiedica observarea lor;

k) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificatia "Drum îngustat", "Prioritate pentru circulatia din sens invers" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers";

l) pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;

m) pe platforma caii ferate sau de tramvai ori în apropierea acestora, daca circulatia vehiculelor pe sine ar putea fi stânjenita sau împiedicata;

n) pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E).

Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:

a) în toate cazurile în care este interzisa oprirea voluntara;

B) în zona de actiune a indicatorului cu semnificatia "Stationarea interzisa" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;

c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;

d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;

e) pe partea carosabila a drumurilor nationale. În cazul în care nu este posibila scoaterea vehiculelor în afara partii carosabile, acestea vor stationa cât mai aproape de marginea drumului;

f) în pante si în rampe;

g) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificatia "Stationare alternanta", în alta zi sau perioada decât cea permisa, sau indicatorul cu semnificatia "Zona de stationare cu durata limitata" peste durata stabilita.

Edited by spare-me, 20 January 2008 - 08:22.


#11
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007

View Postexgweyss, on Jan 19 2008, 13:53, said:

Constatarea politiei comunitare a fost pe 05.01.2008 la ora 9:20, iar procesul verbal a fost facut pe data de 06.01.2008.
La politia rutiera, constatarea si procesul verbal au fost facute pe 05.01.2008 la ora 10:20.
In plus contraventia care mi-au gasit-o cei de la pol comunitara este blocarea accesului intr-o parcare, pe cand eu eram parcat la 1m de bordura fara sa impiedic accesul in vreo parcare. In plus din ce am vazut eu (atunci si din nou azi) acolo nu este nici o parcare. Masina era parcata in fata la Suveica la vreo 5 m de statia de bus.
Pana una alta am platit amenda azi (jumatate din valoara - 750RON) si saptamana viitoare o sa depun contestatie.
Voi ce stiti? are pol comunitara drept sa aplice amenzi pt contraventii savarsite pe drumurile publice sau nu?
De ce ai mai platit, daca vrei sa faci contestatie ??? Care mai este scopul contestatiei ?

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai iti spun eu daca habar nu ai !
daca depui contestatia inainte sa platesti i verdictul iese nefavorabil se duce naibii posibilitatea de a plati jumatate din amenda 1
de-aia !

asa ca se plateste inainte, jumatate, faci contestatia, si daca ti se da castig de cauza primesti banii inapoi !
asa ca nu mai 'urla' cu bold si cu font de 24 :death:

Edited by spare-me, 20 January 2008 - 12:04.


#13
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
dar nu prea are sens sa conteste amenda data de politia rutiera, nu? in primul rand ca a gresit si e normal sa plateasca, nu prea are cum sa isi argumenteze contestatia si in al doilea rand spune ca amenda data de politia comunitara e atat de mare incat ne speriem daca ne spune cat e. ideea e sa plateasca cea mai mica amenda (data de pol. rutiera) si sa conteste amenda data de pol. comunitara pe considerentul ca nu poate fi amendat de doua ori pentru aceeasi fapta. ataseaza la contestatie pv intocmit de politia rutiera si dovada platii.
acum n-as putea sa spun care e procedura de contestare a sanctiunilor date de pol. comunitara, dar nu cred ca e mare lucru sa afle.

#14
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
Doar nu te duci sa faci contestatie cu gandul ca vei pierde !!! Ce rost ar mai avea timpul pierdut acolo ?

#15
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
last, nu a spus nimeni sa faca contestatie cu gandul ca va pierde. tocmai, ideea era sa faca contestatie cu argumente viabile si sa conteste sanctiunea care il avantajeaza cel mai mult in cazul in care va fi anulata. adica sa plateasca amenda data de pol. rutiera si pe baza acestei plati sa conteste amenda data de pol. comunitara.

chiar crezi ca poate face altfel? ca primeste amenda pentru o contraventie evidenta de la doua autoritati diferite, ca le contesta pe amandoua si ca are sanse sa obtina solutionari favorabile in ambele cazuri? ma indoiesc...

#16
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
Da. Clar trebuie sa plateasca una dintre ele. De preferabil amenda aplicata de politia rutiera, e mult mai mica.

#17
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Ai luat 2 amenzi, la 2 ore diferite, pt 2 fapte diferite.
care e problema? :huh:
Spare me, daca pierde in instanta, termenul de 48 ore curge de la momentul comunicarii hotararii(poate inca sa plateasca 1/2 din minim)
Asa greu o sa-si mai scoata banii, daca o sa-i scoata :)
Totusi cam mare amenda?
750 lei?  :eek:
Ia mai da-i dreaq.
Ti-au si ridicat-o?

#18
exgweyss

exgweyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 08.09.2006
Am platit ambele amenzi. Procesul verbal intocmit de pol rutiera l-am semnat fiind de acord cu el.
Cel facut de pol comunitara este facut in lipsa mea. Nici martori nu au semnat pe Pv-ul lor.
In plus motivul pt care am fost sanctionat de pol comunitara este absurd, eu neblocand nici o parcare, din moment ce am fost stationat pe strada (cei drept cam jumatate pe prima banda jumatate pe banda a doua, dar fara sa blochez accesul pe strada laterala perpendiculara pe colentina).
O sa compun o contestatie la pol comunitara la care o sa anexez toate documentele relevante.
Daca este cazul o sa fac rost si de proba video de la politia rutiera.
PS: 750RON este jumatate din amenda :D

Edited by exgweyss, 20 January 2008 - 14:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate