Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
806 replies to this topic

#271
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 cdan, on 20 ianuarie 2017 - 21:21, said:

Caut de cumparat 4-5 tabachere cu panglica, maro. Unde gasesc cel mai ieftin? Stie cineva?

La "secand", pe olx, etc.

#272
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Si noi?

#273
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 cdan, on 20 ianuarie 2017 - 22:22, said:

Si noi?

In Bucuresti, doar daca te ajuta colegii.

#274
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Da, in Bucuresti am nevoie.

#275
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Bragadiru, BestAL. Dar sună înainte, nu știu dacă vând la PF.

Sau http://depozitul-de-...rmation/contact

#276
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
Multumesc. Am rezolvat cu Depozitul de rulouri.

#277
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
Buna ziua,

Se poate sa primesc si eu o oferta pentru urmatoarele?
1. Rulouri exterioare aluminiu umplute cu spuma poliuretanica (nu conteaza culoarea, cea mai ieftina)
Dimensiune 1940x1420mm
Plasa de tantari pe dimensiunea 1021.3x1420mm
Actionare panglica
Inchidere antiefractie
Orificii aerisire in pozitia inchis (in cazul in care este optional)

2. Plasa insecte cu rulou aplicat 821.3x1420mm (alt geam, alt apartament) - aici nu vreau decat plasa de insecte, fara rulou din aluminiu

va rog sa specificati si costul serviciilor, daca exista

bucuresti, sector 3

multam

#278
adriangigi

adriangigi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.06.2016
O intrebare pentru cunoscatori: pe timp de iarna cam cat se poate economisi din pierderea de caldura daca se folosesc jaluzele sau rulouri din Al? Astazi am primit o oferta la ce mi-ar trebui mie si ajung in jur de 2300 lei, dar daca investitia o recuperez in 20 de ani mai bine ma lipsesc.Din ce se vede in link exista o diferenta de 0,3 grade pe suprafata sticlei si nici pe tocarie nu pare spectaculos.
http://www.mcagrup.r...erestrelor.html

#279
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 adriangigi, on 22 martie 2017 - 20:58, said:

O intrebare pentru cunoscatori: pe timp de iarna cam cat se poate economisi din pierderea de caldura daca se folosesc jaluzele sau rulouri din Al?

Pentru economisire pe timp de iarna exista tamplaria termoizolanta de inalta performanta, rulourile exterioare si jaluzelele interioare fac parte din alta categorie, cea a tehnicilor de umbrire, fiecare cu avantaje si dezavantaje.

Edited by Dorel-Mesterel, 22 March 2017 - 21:50.


#280
adriangigi

adriangigi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.06.2016
Multumesc pentru raspuns, din nefericire cand am comandat termopanele cei de acolo nu mi-au explicat detalii tehnice, iar eu, nefiind domeniul meu, nici nu am stiut ce a intreb. Nici acum nu stiu ce am, cu cate canale, ce tip de sticla si ce o mai conta la fabricarea lor. Totusi, in situatia data, ce optiuni mai am sa reduc pierderile de caldura. In iarna asta cand afara erau -17, pe pervazul interior aveam 6,5 grade, iar in camera 21,5 si centrala a mers din plin.

#281
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 adriangigi, on 22 martie 2017 - 22:03, said:

Nici acum nu stiu ce am, cu cate canale, ce tip de sticla si ce o mai conta la fabricarea lor. Totusi, in situatia data, ce optiuni mai am sa reduc pierderile de caldura.

Schimbarea tamplariei in integralitatea ei ar putea fi cea mai buna solutie, totusi poate fi vorba despre o problema locala, cu rezolvare locala, daca in celelalte zone (altele decat pervazul) temperatura a fost constatata mai mare.

#282
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Am primit de la mai mulți clienți informația că după ce le-am montat rulouri, se simte o diferență favorabilă dpdv termic iarna. Cuantificarea în bani e o chestie mai greu de calculat cu exactitate.

Tâmplăria de bună calitate cu geam tripan e soluția cea mai bună. Rulourile vor contribui și ele la izolare.

#283
adriangigi

adriangigi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.06.2016
Intre timp am fost la o firma care monteaza tamplarie si am spus ca vreau si sa izolez. Au spus ca inainte trebuie sa izolez, apoi vin ei si monteaza. Mai tarziu am vorbit cu cineva care se ocupa de izolari si mi-a spus ca inainte trebuie sa montez tamplaria, apoi izoleaza ei. Pfff.... care este ordinea corecta?

#284
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 adriangigi, on 26 martie 2017 - 21:17, said:

Intre timp am fost la o firma care monteaza tamplarie si am spus ca vreau si sa izolez. Au spus ca inainte trebuie sa izolez, apoi vin ei si monteaza. Mai tarziu am vorbit cu cineva care se ocupa de izolari si mi-a spus ca inainte trebuie sa montez tamplaria, apoi izoleaza ei. Pfff.... care este ordinea corecta?

Teoretic, ambele variante pot fi "corecte", practic, in functie de cum e configurata tamplaria si de modul in care se face izolarea este posibil ca ulterior izolarii sa poti monta doar rulou cu actionare electrica. Sau sa strici izolarea pentru montarea unui rulou cu actionare manuala.

L.E. Daca vorbim despre tamplarie, atunci tamplaria trebuie montata inainte de izolare.

Edited by Dorel-Mesterel, 26 March 2017 - 21:51.


#285
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Rulouri din aluminiu. Casetă aplicată tencuibilă, acces pe dedesubt, plase independente tip rulou la ferestre, tip plisse la uși, intercalate între rulou și tâmplărie. Motoare electrice Somfy cu detecție de obstacol și protecție anti-îngheț. Limite de cursă a covorului de lamele ajustabile automat, fără reglaj. Se pot conecta la sistem Home Control cu acționare prin smartphone sau comandă vocală.  

https://forum.softpe...6#entry20892546

#286
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Digix, on 27 martie 2017 - 22:37, said:

Se pot conecta la sistem Home Control cu acționare prin smartphone sau comandă vocală.  

Se stie, din partea nasului Digix, pentru miri, fara numar. Daca stiam te luam nas.

#287
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Nu mai faci vreun copil, nepot ceva? Mă bag!

#288
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Digix, on 27 martie 2017 - 22:37, said:

Rulouri din aluminiu. Casetă aplicată tencuibilă, acces pe dedesubt, plase independente tip rulou la ferestre, tip plisse la uși, intercalate între rulou și tâmplărie. Motoare electrice Somfy cu detecție de obstacol și protecție anti-îngheț. Limite de cursă a covorului de lamele ajustabile automat, fără reglaj. Se pot conecta la sistem Home Control cu acționare prin smartphone sau comandă vocală.
:) si eu care tocmai am intrat pe topicul asta ca sa scriu despre ele (nu de alta, dar voiam sa le mai laud putin ca tare dragi imi sunt :D ).
Sunteti foarte buni in ceea ce faceti si reusiti sa multumiti si clientii astia mai pretentiosi cum sunt eu. Daca va cunosteam cand am pus si termopanele ... tare bine era. Sigur nu ne loveam de mica problema ivita la usa si geamul de la balcon.
Mult succes si spor in toate !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate