Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

STEPHEN KING

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostDecember, on Jan 4 2008, 17:08, said:

Jack Nicholson este memorabil in ecranizarea lui Stanley Kubrick.

noroc cu nicholson, ca ecranizarea in sine m-a durut. au scos aproape toate lucrurile paranormale din carte, s-au axat numai pe nebunia tatalui si cam atat. a ajuns mai degraba psihologic decat supranatural. iar sotia, wendy parca o chema, era in carte inteligenta, infipta, hotarata. in film era proasta si depasita de evenimente. m-a dezamagit rau, am iubit cartea, dar filmul a renuntat exact la ce mi-a placut in carte :rolleyes:

carrie n-am citit, am vazut filmul si fiind foarte mica m-a cam speriat. intentionez sa o citesc cat mai curand, imi zambeste din biblioteca :P christine e preferata mea (si filmul a fost foarte fain), misery m-a cam plictisit, iar pe restul nu le-am citit inca. le-as citi pe toate, chiar imi place mult king, dar cine are bani sa le cumpere? si nici de imprumutat nu am de unde :( so, care e urmatoarea carte a lui pe care ar trebui s-o citesc? :P

#20
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Tocmai mi am luat Jocul lui Gerald si voi incepe sa l devorez :D .
De King am mai citit Orasul bantuit, cimitirul animalelor, Christine, Salem;s lot si Mobilul.
Toate mi au placut, dar favorita ramane Cimitirul animalelor.
Iar Orasul bantuit ar putea fi denumit o epopee horror a epocii noastre. :)
Oricum , superb scriitor, putin intereseaza ca scrie romane psihologice sau horror.

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Apropo de Stephen King...

http://www.trilulilu.../ca484c8dfc4981

#22
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View PostAlexIP, on Jul 2 2008, 05:49, said:

Apropo de Stephen King...

http://www.trilulilu.../ca484c8dfc4981
Misto...mi-a placut.

#23
Tibi247

Tibi247

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 16.06.2008
După atâtea păreri expuse în legătură cu doar câțiva autori și cele mai cunoscute cărți ale lor, vine acum și întrebarea:
Ce anume ar trebui să conțină rețeta unui horror pe care să-l considerați formidabil ?

#24
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View PostTibi247, on Jul 2 2008, 13:54, said:

După atâtea păreri expuse în legătură cu doar câțiva autori și cele mai cunoscute cărți ale lor, vine acum și întrebarea:
Ce anume ar trebui să conțină rețeta unui horror pe care să-l considerați formidabil ?
Depinde de gustul fiecarui cititor. E ca in filme...unii considera ca horror bun inseamna mult sange si multe decapitari.Altii considera ca "North by North West" este un horror foarte bun. Ca de obicei,gusturile si culorile nu se discuta.

Edited by December, 02 July 2008 - 18:30.


#25
mr_montana

mr_montana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 01.07.2008
Vreau sa va intreb ...

Il considerati pe Stephen King un geniu sau doar un foarte bun marketer si un scriitor comercial?

Am citit Pulse, era ok, dar parca era un Resident Evil diferit. Nu poate fi comparat cu Lovercraft sau alti scriitori Gothic

Totusi, m-ar interesa Jocul lui Gerald daca o are cineva in format PDF. Este cea in care sotia cea inocenta il loveste in .. bijuterii pe sot si moare, iar ea ramane legata de pat. Conflict psihologic interior to it`s best.

#26
cristina_boboc

cristina_boboc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2006
Pentru geniul horror, singura carte care m-a impresionat a fost "Misery". Aceasta imbina psihologia personajului, drama celor catorva luni petrecute la acea asistenta (presupusa), cu descrierea amanuntita a durerii din momentul mutilarii aceluiasi personaj. Unele pasaje nu le-am putut citi (a se vedea pasajul in care ii taie dintr-un deget, din picior)  :death:.
"Talismanul" nu mi-a placut, mi s-a parut cam copilaros, nu a fost nici horror, nici psihologic, desi a fost numita parca cea mai buna carte a lui King.
Cred ca cea mai buna creatie a lui a fost totusi "Apocalipsa".
In general mi-a placut acest scriitor pentru ca toate cartile lui (cele pe care am apucat sa le citesc) au fiecare un alt stil, descriu altceva, prezinta o alta actiune. Romanele sunt diferite, nu au aceeasi tema, desi mi s-a parut ca Apocalipsa s-ar apropia cumva de Mobilul.

Edited by cristina_boboc, 29 July 2008 - 21:00.


#27
mr_montana

mr_montana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 01.07.2008
Si Carrie a fost ok, dar ultima sa opera, The Cell ... e comerciala 100%.

Parca ar fi un Resident Evil mai stilat.

#28
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008
"The Shining" a fost o carte super faina, filmul a fost asa si asa...

la cinema, in schimb, anul acesta am vazut "the Mist" ecranizare a romanului cu acelasi nume. De data asta pot sa spun ca si filmul a fost bestial, nu numai cartea. Asa ca va recomand "Ceata" ,e faina.  :coolspeak:

#29
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008

View Postnociva, on Feb 13 2008, 23:50, said:

Mie-mi place cu mult mai mult John Saul. I-am citit aproape toate cartile. King sincer ma cam plictiseste :)
Nu trebuie sa ii comparam pe cei doi pentru ca scriu genuri diferite. John Saul intra la categoria teen horror, pe cand King scrie pentru adulti. Pe mine MISERY si CHRISTINE m-au inspaimantat ingrozitor. cel putin CHRISTINE. King ia mituri americane si le vede fata intunecata. ( mitul primei masini, al clovnului, simboluri cult in pentru americani )

daca facem o comparatie, un scriitor mult mai comercial este John Saul decat Stephen King. eu cel putin ii citesc cu placere pe amadoi. totusi la Saul unele teme se repeta ca in CREATURA, PROTECTORUL si PREZENTA, la SK mai exista unele repetari, dar nu atat de evidente ca la Saul.


View PostTibi247, on Jul 2 2008, 13:54, said:

După atâtea păreri expuse în legătură cu doar câțiva autori și cele mai cunoscute cărți ale lor, vine acum și întrebarea:
Ce anume ar trebui să conțină rețeta unui horror pe care să-l considerați formidabil ?

eu cel putin cred ca un roman horror trebuie sa te obsedeze, nu neaparat sa te sperie. sperietura trece, dar obsesia ramane si revine. asta am intalnit la King
. dupa ce am citit IT, daca vad un clovn mi se pre fals si diabolic.

#30
orhapi

orhapi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.07.2008
Prima carte de Stephen King pe care am citit-o a fost Misery care m-a impresionat placut (+inspaimantat) si mi-a deschis "poarta" spre operele maestrului. Apoi am parcurs Christine, The Shining, Cimitirul Animalelor, O mana de oase (bag of bones), Apocalipsa... Capcana de vise nu am reusit sa o termin (nu mai tin minte din ce motiv...). Dintre toate, Cimitirul Animalelor mi-a dat batai de cap zile dupa ce am terminat de citit...mai ales ca am o pisica asemanatoare cu cea din carte  :lol:  
Am inceput recent Casa Intunericului.
Apropo, a citit cineva Colorado Kid?  :huh:  mi-a lasat o impresie bizara...

Cat despre John Saul despre care am observat ca se aduce vorba, nu pot sa zic prea multe...am citit doar Mana Dreapta a Diavolului si nu pot sa compar cu Stephen King... Nu cred ca pot fi comparati... Cel putin au stiluri diferite. SK se bazeaza mai mult pe detalii iar JS pe actiune.


Quote

Nu trebuie sa ii comparam pe cei doi pentru ca scriu genuri diferite. John Saul intra la categoria teen horror, pe cand King scrie pentru adulti.

De ce doar pentru adulti? Am inceput sa citesc Stephen king de la 15...acum am 17. Nu-mi sariti in cap. Don`t judge a book by it`s cover.  

Quote

eu cel putin cred ca un roman horror trebuie sa te obsedeze, nu neaparat sa te sperie. sperietura trece, dar obsesia ramane si revine. asta am intalnit la King
. dupa ce am citit IT, daca vad un clovn mi se pre fals si diabolic.

De acord!

Edited by orhapi, 02 September 2008 - 14:26.


#31
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Nu gasesc nicaieri talismanul de cumparat; am citit casa intunericului si acum vreau sa fac back-reading insa fara sanse...l-ati ochit pe undeva?

#32
LostInYourMind

LostInYourMind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.09.2008
Si eu sunt o mare fana a lui Stephen King. Am citit : Cimitirul Animalelor, Shining, Salem's Lot, Lisey's Story, Mobilul, Misterul Regelui.


Ii rog pe toti cei care l-au citit si i-au placut, sa-mi de-a add pe id-ul : lost_inyourmind

Sunt interesata sa fac un forum despre cartile lui... Si caut admini... moderatori... etc.

Da-ti add, please :*

#33
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008

View Postorhapi, on Sep 2 2008, 15:15, said:

De ce doar pentru adulti? Am inceput sa citesc Stephen king de la 15...acum am 17. Nu-mi sariti in cap. Don`t judge a book by it`s cover.

una e varsta la care o citim noi si una e varsta publicului caruia i se adreseaza cartea. sincer, sunt multe elemente socante, nerecomandate sub 18 ani la SK. in MISERY am intalnit scene de tortura si cruzime (acesta cred din ce am citit eu pana acum de King ca este cel mai horror roman al sau) pe care un copil nu le poate citi sau intelege fara sa il sperie. in plus, daca e sa ne raportam strict la comparatia mea, atunci mai mult ca sigur King e adultul.

daca citesti mai multe de John Saul ( MANA DREAPTA A DIAVOLULUI nefiind chiar cea mai buna carte a lui, eu recomand AL DOILEA COPIL, ROIUL, SE ARATA FURIA OARBA, dupa parerea mea acestea sunt cele mai bune ale sale) ai sa vezi ca dese ori actiunea cade pe locul II, sentimentele si trairile primand.

#34
LostInYourMind

LostInYourMind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.09.2008

View Postthor76, on Sep 2 2008, 15:28, said:

Nu gasesc nicaieri talismanul de cumparat; am citit casa intunericului si acum vreau sa fac back-reading insa fara sanse...l-ati ochit pe undeva?


Nici eu nu gasesc talismanul... nici pe net, nici in limbrarii nici nicaieri...

Voi de unde l-ati cumparat?????

#35
neocld

neocld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.06.2008
TALISMANUL l-am gasit eu in engleza in format electronic, dar nu am mai cautat si in romana, nici nu stiu daca s-a tradus, pentru ca nu am gasit nimic pe situl nemirei despre romanul asta. link pentru THE Talisman aici

Edited by neocld, 16 September 2008 - 19:53.


#36
unudoi

unudoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 27.03.2007

View Postneocld, on Sep 16 2008, 20:49, said:

TALISMANUL l-am gasit eu in engleza in format electronic, dar nu am mai cautat si in romana, nici nu stiu daca s-a tradus, pentru ca nu am gasit nimic pe situl nemirei despre romanul asta. link pentru THE Talisman aici
A fost tradus, editura Nemira, colecția Nautilus, 1998, trei volume subțirele (1.Drumul caznelor, 2.O coliziune de lumi, 3.Talismanul). Nu le vînd    :P

aici sau aici îl găsiți în lb.română.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate