Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

Telefoane fixe (home use și publice) fabricate în România

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
469 răspunsuri în acest subiect

#217
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.754
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că arătau la fel. Nu mai ţin minte însă cum arăta "placa de bază".

#218
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Ce parere aveti despre telefoanele de control ? Sunt rare acum ? Merita colectionate ? E vorba despre acele receptoare cu un disc pe ele folosite de cei care verificau linia. Ele par fabricate artizanal, fiindca am vazut de multe feluri, ma refer mai ales la modul in care era prins discul pe receptor. Sau erau fabricate industrial ? Poate cei care au lucrat la Romtelecom ne pot spune mai multe ? Pana cand au fost folosite efectiv ? Acum se mai folosesc telefoane de control ?

Editat de dadarlat, 27 septembrie 2014 - 22:48.


#219
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.754
  • Înscris: 13.06.2004
Până acum am văzut numai artizanele.
Merită colecţionate, că nu au fost prea multe, dar depinde şi de starea şi vechimea lor.

#220
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.10.2010
In legatura cu vechimea, cele mai multe pe care le-am vazut erau constituite dintr-un receptor de plastic de telefon EM 72, cu un disc de plastic fie de Em 72, fie polonez (din acela cu disc de plastic in mijloc pe care mai erau o data trecute cifrele, mai mici). Eu nu am niciunul deocamdata, dar am mai vazut la licitatii. Interesant ca unele aveau discul prin pe mijloc, altele prins intr-un capat !
Am vazut recent o licitatie pe olx cu un receptor din plastic pe care era prins un disc de metal, gen RS 7340, deci mai vechi.
http://olx.ro/oferta...ge-ID2aNCr.html
Am vazut, tot pe site-uri, si telefoane de control compuse dintr-un receptor negru de ebonita de RS 7340, cu disc de metal pe ele, tot negru, dar acelea sunt mai rare.
Cum era, existau la fiecare centrala telefonica oameni care verioficau liniile, si cam cati ? Fiecare avea un astfel de telefon de control ? La o centrala cati abonati existau, mii, zeci de mi ?

Editat de dadarlat, 27 septembrie 2014 - 23:14.


#221
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.754
  • Înscris: 13.06.2004
Câţi existau, nu ştiu. Şi nici nu ştiu ce foloseau în perioada interbelică. Alea artizanale cu receptor de R.S.-7340 sunt cele mai vechi pe care le-am văzut. Or fi fost mai multe, dar... oricum, alea cu receptor de E.M.-72 erau mai practice pt. că erau mai uşoare. Nu am văzut nici unul din ăla cu receptor de R.S.-70.533.

#222
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.10.2010

View Postdjl, on 28 septembrie 2014 - 00:36, said:

Câţi existau, nu ştiu. Şi nici nu ştiu ce foloseau în perioada interbelică. Alea artizanale cu receptor de R.S.-7340 sunt cele mai vechi pe care le-am văzut. Or fi fost mai multe, dar... oricum, alea cu receptor de E.M.-72 erau mai practice pt. că erau mai uşoare. Nu am văzut nici unul din ăla cu receptor de R.S.-70.533.

Intr-adevar, nici eu nu am vazut cu receptor de gogosar.
Erau mai practiuce cele cu receptor de em 72, ca erau mai usoare si ceva mai mici, ne gandim ca oamenii aia mergeau pe teren si le carau dupa ei si aveau interes sa fie cat mai usoare.
Oare s-ar folosit pana in anii 90 ? Eu, asa, vag, imi amintesc ca ii vedeam uneori cu asa ceva, pe stalpi. Acum se foloseste ceva electronic presupun.

#223
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.754
  • Înscris: 13.06.2004
Se foloseau şi în anii '90.

#224
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Am cumparat cu 10 lei acest telefon de control. Discul se invarte foarte greu si nu prea revine la loc, e extrem de murdar, dar curatat si uns, poate starea lui se va ameliora simtitor. Interesant ca pe disc este o numerotatie. Oricum, aceste aparate sunt deja istorie.

Fișiere atașate



#225
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.10.2010
In legatura cu telefonul de control de mai sus: pe disc este numarul "181". Stie cineva dintre cei care au lucrat la Romtelecom, ce poate insemna acest numar ? Nu l-am cumparat din Bucuresti, ci din provincie. "181" sa fie oare numarul la care putea fi sunat opertatorul ? sau un numar de inmatriculare/evidenta a telefonului de control ?

Alta intrebare: pe prizele telefonice de ebonita fabricate presupun la Electromagnetica Bucuresti (am sa pun si poze, am doua), pe spate scrie "CEM". Ce inseamna aceste initiale ? EM ar putea insemana Electromagnetica, dar C ? "Combinatul" ?

Editat de dadarlat, 07 octombrie 2014 - 16:59.


#226
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Telefon de control folosit in reteaua Romtelecom in anii 80, poate si 90. L-am cumparat cu 15 lei pentru mica mea colectie Posted Image Nu am reusit sa il conectez la priza, nu stiu cum se procedeaza, vanzatoirul mi-a spus ca ar fi functional. Discul este cred polonez. Acum am doua astfel de telefoane. Ambele par de fabricatie artizanala, pe receptor de telefon EM 72, primul are cred disc romanesc (de Gogosar ??) acesta al doilea, disc polonez. Mai este cineva interesat de astfel de telefoane ?
In prezent ce fel de telefoane de control se folosesc ? Digitale ?
Partea frumoasa este ca primul telefon nu functioneaza, dar are o casca foarte buna pe care am pus-o la gogosarul meu rosu, al carui ton eta extrem de slab, iar acum e puternic. Casca gogosarului am pus-o la telefonul de control, pe care opripcupm nup il, folosesc dar sa fie complet.

Fișiere atașate



#227
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.754
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XkuirEweZvM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#228
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Ce telefon este acesta, TM 1 sau TM 2 ? (ca TM 3 inteleg ca erau ultimele tipuri

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  TM.jpg   18,06K   9 download-uri


#229
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.754
  • Înscris: 13.06.2004
T.M.-2 e.

#230
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Curiozitate. Am cumparat azi o epava de RS 7340, "Vestitorul", din 1950, pentru piese, fiindca din pacate are o bucata de ebonita sparta si lipita apoi, sta bine, dar....  Si mai are si alte probleme.
Foarte ciudat, demontand furca, sa constat ca in exterior, pr furca, apare un "V" (de la "Vestitorul") dar PE ACEEASI furca, in interior, este un "S" de la "Standard" !!!!! probabil in procesul de fabricatie, au uitat sa modifice initiala si in interior. De asemenea, partea fixa pe care sta furca (din pacate, crapata in doua) are pe ea un "S".
Are cineva idee cand s-a scrimbat numele fabricii din Standard in Vestitiorul ? (este vorba de actuala Electromagnetica). In 1948 oare ? Si inainte de a fi nationalizata, cine era proprietar ?

PS Discul negru al epavei de RS 7340 (vanzatorul mi-a zis ca ar functiona, dar cum nu are firul de conectare...... oricum, l-am luat cu numai 40 lei) il voi pune la telefonul de secretariat RS 71468, care se vede la avatar. Inlocuind astfel intr-un mod fericit sper, si mai aproape de infatisarea originala, acel disc albastru "lovitura de ciocan" care sigur nu a fost initial discul telefonului, nu imi dau seama de unde provine, poate lde la un telefon public. Eu asa lam cumparat, dar acum daca mi s-a ivit ocazia sa am un disc negru (si chiar arata bine discul epavei, vopseaua e ok, doar foarte putin sarita), voi profita de aceasta ocazie.

Inca o ciudatenie: pe placa de baza a telefonului luat azi scdrie Vestitorul si pe urma scrie "Sistem M&G" si 1950. Am insa un alt "vestitorul", acelasi mode, in stare buna, tot din 1950, pe care nu scrie "sistem M & G'. (Fireste, ele sunt la fel, nu sunt deosebiri). probabiplp ipn 1950, la un moment dat s-a renuntat la precizarea "sistem M & G" (mostenita de pe vremea lui Standard), caci amintea de oranduirea capirtalista,. burghezo-mosiereasca......

Editat de dadarlat, 19 octombrie 2014 - 00:47.


#231
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.754
  • Înscris: 13.06.2004
Poate o fi rămas ceva piese din perioada interbelică. Cartea de telefoane din 1947 ne-ar putea lămuri asupra denumirii fabrici, dar de unde să iei cartea de telefoane?
Primul propietar al fabricii a fost I.T.T. - care deţinea şi S.A.R.T. (Societatea Anonimă Română de Telefoane). Noi intrând în război cu S.U.A., am naţionalizat în 1943 S.A.R.T.-ul (nu ştiu dacă chiar naţionalizat, dar acţiunile au fost răscumpărate cu banii din conturile blocate în S.U.A.); probabil atunci a trecut şi fabrica în propietate românească (dacă nu cumva mai devrerme, ţinând cont că producea şi emiţătoare radio şi noi eram în război, deci interes militar).

#232
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.558
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdjl, on 10 octombrie 2014 - 14:21, said:

Off-topic:



[ http://blogs-images.forbes.com/gordonkelly/files/2014/10/22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cred si eu ca se sperie copiii aia :lol:

#233
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.754
  • Înscris: 13.06.2004
Ah. Tocmai bune pentru "instalat aplicaţia ciocan" (cred că vă daţi seama de ce am pus ghilimelele   :naughty:  ).

#234
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Problema cu aceste telefoane mobile este ca nu au ton ! :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate