Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Festivalul de Film Cannes 2024
 Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...
 Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...
 Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4183 replies to this topic

#2953
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,574
  • Înscris: 14.04.2008
e posibil ca cel de-al 2-lea bilet cumparat, cel pt alta persoana, sa fie pt aceeasi cursa pt care l-a cumparat pe primul. adica sa calatoreasca impreuna.
cu siguranta s-a intamplat ceva, pt ca din contul sau oricine poate cumpara bilet unei alte persoane.

#2954
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 20.03.2009
Ăștia o țin numai in probleme.
https://www.digi24.r...europene-976992

#2955
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005

 Tz3posu, on 08 august 2018 - 16:15, said:

Ăștia o țin numai in probleme.
https://www.digi24.r...europene-976992


Dupa grevele de acum 2 saptamani sau cand a fost, domnul patron re Ryanair a zis ca daca mai fac astia multe greve ii/se muta in Estul Europei.
A si trimis niste scrisori pe la cei care faceau greva in care ii ameninta ca nu vor avansa in cariera daca fac greva.

Poate ca prin Estul Europei, unde vrea el sa se mute, asta ar fi functionat. Prin vest, unde sindicatele au decenii de greve in spate, rezultatul a fost:
-inca o greva si de data asta si cu pilotii nu numai echipajul de cabina
-in Belgia ministrul muncii a zis ca incepe verificarile ca sa impuna sactiuni pt ca ceea ce au facut aia cu scrisorile este ilegal. Au incalcat regulile europene care spun ca muncitorii au dreptul sa faca greva...

#2956
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 20.03.2009
Uite tocmai de aia nu le am mai dat nici măcar 20-30/pers când găsisem zile trecute ceva promoții dus întors prin Italia. Pe viitor o sa încerc sa ii evit și sper sa nu existe probleme la cele 2 zboruri pe care le am la sfârșitul lui August.


#2957
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
A solicitat cineva returnarea banilor pe motiv de modificare a programului de zbor cu mai mult de 2 ore? Am rezervat ceva pentru octombrie si am primit notificare ca au mutat zborul de retur dimineata, in loc de seara, cum era initial.In notificare mentioneaza ca pot cere refund, avand in vedere modificarea mai mare de 2 ore.
Acum, as cere retur pentru ca pretul actual e considerabil mai bun si as lua alte bilete, tot la ei, ca variante oricum n-am.
Intrebarile sunt :
- dureaza mult refund-ul?
- faptul ca iau bilete tot prin ei o fi o problema..sa ma trezesc ca n-am voie sa fac asta..?

#2958
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Iti pot raspunde la prima intrebare. Am cerut eu returnarea banilor pt un zbor anulat cu cateva zile inainte de decolare si am primit banii in 3 zile parca.

#2959
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012
Buna.
Cind este mai bine sa faci check in? cit mai aproape de data si ora zborului sau cit mai timpuriu ? am zburat cu wizz fara locuri platite si check-in se face cu max 48 de ore inainte si era mai bine sa faci cit mai aproape de ora imbarcarii, prima data se repatizeaza locurile mai proaste... am verificat asta de citeva ori si a mers.

Edited by rmc69, 26 August 2018 - 13:28.


#2960
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

 rmc69, on 26 august 2018 - 13:09, said:

Buna.
Cind este mai bine sa faci check in? cit mai aproape de data si ora zborului sau cit mai timpuriu ? am zburat cu wizz fara locuri platite si check-in se face cu max 48 de ore inainte si era mai bine sa faci cit mai aproape de ora imbarcarii, prima data se repatizeaza locurile mai proaste... am verificat asta de citeva ori si a mers.

Cred ca si la Ryanair e la fel, am facut check-in imediat dupa deschidere si mi-au dat locurile aiurea prin avion, doar pe mijloc.

#2961
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,620
  • Înscris: 19.04.2009
Vesti proaste...
https://www.ryanair....gajelor-de-mana


Au redevenit la dimensiunile anterioare pentru bagaje

#2962
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012
asta inseamna ca pt un bagaj de 55x40x20 merge la cala automat daca nu ai "prioritate" ..., nu?

#2963
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,620
  • Înscris: 19.04.2009
M-am grabit eu si-am scris prost.

Da, trebuie priority acum ca sa poti lua bagajul mare de mana in avion altfel e trimis la cala.


Citisem cand m0am trezit, aveam impresia ca au redus doar la bagaj mic.

Ca la wizz...

#2964
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Or sa schimbe politica bagajelor de mana de la 1 Noiembrie.
Vor adopta aceeasi idee ca wizz acum ceva timp. Si anume bagajul mic de mana nu se mai plateste. Bagajul mai mare de mana se va plati. Ori iti iei priority (6 euro) si il iei cu tine in avion. Ori platesti 8 euro si merge la check in.

https://corporate.ry...oarding-delays/

#2965
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 07.04.2005
Au mai gasit o metoda de a mai incasa niste bani.

Dupa noua politica, e mai ok sa iei din start Priority Boarding (si-ti iei bagajul cu tine), daca sa platesti taxa de 8/10euro ca sa-ti bagi bagajul la cala (daca chiar ai nevoie de el).

Ne putem astepta ca si WizzAir sa schimbe politica in urmatoarele 2-3 luni :))) ?

Edited by ghitapg2, 27 August 2018 - 17:03.


#2966
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Wizz a incercat deja si au renuntat. Ma indoiesc ca or sa incerce iar.

Cred ca foarte multi vor opta pt Priority pt ca in felul asta nu ti se cantareste bagajul. Desi ma astept sa inceapa sa il cantareasca. E inca o modalitate sa mai faca ceva bani.

#2967
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 14.03.2006

 Lex404, on 27 august 2018 - 14:43, said:

Vesti proaste...
https://www.ryanair....gajelor-de-mana


Au redevenit la dimensiunile anterioare pentru bagaje

Mi-ai dat emotii, am crezut ca au redus dimensiunile bagajului de mana (tocmai cumparasem troler pe dimensiuni).

#2968
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005

 kerkyra, on 27 august 2018 - 19:02, said:



Mi-ai dat emotii, am crezut ca au redus dimensiunile bagajului de mana (tocmai cumparasem troler pe dimensiuni).

Daca zborul este dupa 1 noiembrie, atunci ai alte dimensiuni la bagajul de mana.

#2969
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012
pina la urma cum este acum, adica pina la 1 nov cu un bagaj de mina de 55x40x20?
1. daca nu ai Priority bagajul se duce la cala automat, fara sa mai platesti ceva? si in cazul asta esti putin incurcat la check in? ma refer daca faci check -in on-line sa eviti coada de la imbarcare
2. daca ai Priority, bagajul de mina, merge in cabina? am inteles exact?
3. daca deja ai luat bilet, poti achizitiona Priority separat?

Ma gindesc ca daca tot fac check-in-ul on-line si trebuie sa stau la coada pt bagaj , imi voi lua un priority doar sa evit bagajul de cala

#2970
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,470
  • Înscris: 06.02.2008
1.da, cu mențiunea că nu treci pe la check-in nici acum cu bagajul mare de mână dacă l-ai făcut online, pur și simplu îți aplică ei o etichetă pe el înainte de a urca în avion și-l trimit la cală
2.da
3.da

Edited by caiuscorneliu, 28 August 2018 - 05:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate