Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

DVD cu meniu din filmari pe miniDVD

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Am de vreo doua saptamani o camera Sony Handycam 106 E care trage direct pe miniDVD.
Dupa fiecare filmare, copiez directorul rezultat (VIDEO_TS) de pe respectivul minidvd-rw pe hard, rezultand tot felul de fisiere .vob, .ifo cu nume asemanatoare. Vreau sa trec filmarile pe un dvd normal, cu un meniu simplu, deocamdata.
Care ar fi softurile recomandate, si cum se face operatiunea propriu-zis ?

Ca fapt divers, prin transfer usb intre camera si pc, filmuletele apar cu extensii .modd, sau ceva de genul asta. Care ar fi diferenta, daca este vreuna, intre acest tip de transfer si batranescu copy/paste de pe mini dvd introdus in unitatea centrala a pc-ului ?

Vreau sa creez dvd-uri pentru dvd player panasonic, nu pt. a le vedea pe pc, ci pe tv.
Astept sugestii, cu scuzele de rigoare daca subiectul s-a mai discutat pe forum.

#2
xsizero

xsizero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2007
se copiaza avi, nu faci vob. si nu prin usb, calitatea scade mult. ca soft, pentru a te juca, ulead e ok.

#3
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Camera trage direct pe mini dvd, deci le face .vob-uri. Nu vreau .avi, nu stiu ce sens ar avea sa le comprim din moment ce vreau sa le vizionez pe dvd ..

#4
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Cel mai bine le vezi direct pe DVD player (miniDVD-urile). In mod normal, cred, ar fi trebuit sa primesti un soft odata cu camera, care sa te ajute sa "lipesti" mai multe miniDVD.

Edited by pif_foto, 15 December 2007 - 23:04.


#5
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Am primit.. Picture motion browser, dar nu prea am umblat cu el.. sunt incepator la capitolul asta, incerc macar sa nu stric inregistrarile ;)
Deocamdata am un singur dvd mic, si-ala rw, cu care mai fac treaba, a se citi transferul. Fisierele raman pe hard, cu speranta ca vor ajunge candva pe dvd .. ;)

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
xsizero, nu mai posta doar ca sa te afli in treaba, sau mai mult de atat, sa debitezi aiureli.

enjoy,
Mtz

#7
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

View Posti0nutz83, on Dec 15 2007, 21:52, said:

Am de vreo doua saptamani o camera Sony Handycam 106 E care trage direct pe miniDVD.
Dupa fiecare filmare, copiez directorul rezultat (VIDEO_TS) de pe respectivul minidvd-rw pe hard, rezultand tot felul de fisiere .vob, .ifo cu nume asemanatoare. Vreau sa trec filmarile pe un dvd normal, cu un meniu simplu, deocamdata.
Care ar fi softurile recomandate, si cum se face operatiunea propriu-zis ?

Ca fapt divers, prin transfer usb intre camera si pc, filmuletele apar cu extensii .modd, sau ceva de genul asta. Care ar fi diferenta, daca este vreuna, intre acest tip de transfer si batranescu copy/paste de pe mini dvd introdus in unitatea centrala a pc-ului ?

Vreau sa creez dvd-uri pentru dvd player panasonic, nu pt. a le vedea pe pc, ci pe tv.
Astept sugestii, cu scuzele de rigoare daca subiectul s-a mai discutat pe forum.

Incearca asa:
Daca pe minidvd camera iti face folderul VIDEO_TS, copie in calculator acest folder si langa el mai fa un folder gol AUDIO_TS. Astea doua foldere le copii cu Nero prin optiunea "Burn DVD Video Files", pe un dvd blank. E posibil sa mearga pentru ca dvdplayerele standalone stiu sa citeasca doar dvd-uri cu aceasta 2 foldere pe ele.
Sper sa reusesti.

#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Copiezi toate minidvd-urile pe hard, fiecare in folderul lui. Folosesti ORICE program de DVD Authoring (TMPGEnc DVD Author, Womble MPEG Wizard DVD, ORICE program de DVD authoring). Bagi fisierele VOB, faciu meniul, scrii cu nero.

#9
xsizero

xsizero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2007

View PostMtz, on Dec 16 2007, 01:45, said:

xsizero, nu mai posta doar ca sa te afli in treaba, sau mai mult de atat, sa debitezi aiureli.

enjoy,
Mtz
incercam sa ajut, nu sa postez pentru a ma afla in treaba. lasati fazele astea cu MILITIA...ce zici, crezi ca poti?

#10
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Am instalat TMPGEnc DVD Author, problema e ca nu ma descurc eu el. Un filmulet copiat de pe minidvd in pc contine vreo 6 fisiere: un ifo, un backup, un fisier mare ce poate fi vazut de bsplayer, altul cu extensie asociata NeroShow Player, etc.. Pe care il incarc !? Ca la prima vedere nu ma lasa sa iau niciunul..

#11
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Daca folosesti TMPGEnc, cel mai simplu, in cazul tau, este sa importi DVD-ul, nu VOB-urile din el. Daca faci asa programul stie singur ce sa aleaga, nu trebuie sa te mai complici.

Attached Files

  • Attached File  tmpg.JPG   63.25K   46 downloads


#12
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
pif...sa inteleg ca se importa mai multe odata? si ce se importa?...imaginea dvd sau video_ts-ul?

#13
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
pai normal ca video_ts-ul, nu despre dvd-video vorbim? A zis cineva ceva de imagine? i0nutz83 a copiat miniDVD-urile pe hdd exact asa cum erau, probabil, audio_ts+video_ts. Din acest DVD-video TMPGEnc o sa extraga un mpeg2 (pe care il poate salva pe hdd sau nu, pe care il poate edita sau nu) sau ii poate face doar un meniu si sa-l salveze tot in format DVD-video - parca asta dorea i0nutz83.
(asta intr-un limbaj general pe care sa-l poata intelege si i0nutz83)

Edited by pif_foto, 17 December 2007 - 01:46.


#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postxsizero, on Dec 16 2007, 22:20, said:

incercam sa ajut, nu sa postez pentru a ma afla in treaba. lasati fazele astea cu MILITIA...ce zici, crezi ca poti?
Militia ti-a dat 10% warn si timp de o saptamana iti trebuie aprobare de la un Militian pentru ca posturile tale sa fie vizibile.
Intre timp antreneaza-te cum sa folosesti quote, cum sa iti editezi un post, cum sa faci sa nu mai postezi doua posturi unul dupa altul, si chiar sa gandesti inainte de a posta.
Nu mai posta pe acest thread pentru ca deja este destul offtopic. Nu iti va apare ceea ce postezi, asa ca incerci degeaba.

enjoy,
Mtz

#15
kostin3

kostin3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.02.2007
Am facut si eu asta de cateva ori - am combinat cateva minidvd-uri intr-un dvd mare.
Nu am studiat prea bine TMPGEnc DVD Author ca sa stiu daca pot sa combin minidvd-urile cu el. Eu am combinat minidvd-urile cu DVDFab Platinum ( are o optiune numita Merge) si dvd-ul rezultat (care nu avea meniu) l-am editat in TMPGEnc DVD Author cu care am scos scene, am facut meniuri etc.

#16
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
O alternativa ar fi Ulead DVD Movie Factory. Este foarte simplu de utilizat (nu e nevoie de multe cunostinte de "specialitate").
Totul se rezolva cu Uleadul:
-copiere de pe miniDVD
-realizare meniu,titluri, capitole, etc
-scriere pe dvd
si daca nu esti prea pretentios (animatii, etc), toata treaba dureaza destul de putin.

Edited by dorgab, 17 December 2007 - 20:37.


#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 28.10.2006

View Postkostin3, on Dec 17 2007, 20:24, said:

Am facut si eu asta de cateva ori - am combinat cateva minidvd-uri intr-un dvd mare.
Nu am studiat prea bine TMPGEnc DVD Author ca sa stiu daca pot sa combin minidvd-urile cu el. Eu am combinat minidvd-urile cu DVDFab Platinum ( are o optiune numita Merge) si dvd-ul rezultat (care nu avea meniu) l-am editat in TMPGEnc DVD Author cu care am scos scene, am facut meniuri etc.
Da, asa este, numai ca DVDFab e pe bani! Acelasi lucru(unirea a mai multe miniDVD-uri, maxim 3, ca atatea incap pe un DVD de 4.7 GB) face si DVDShrink cu optiunea Reauthor si e gratis!
Rezulta tot un DVD fara meniu, dar asta rezolvi fie cu TMPGEnc, fie cu Nero Vision(daca ai versiunea full de la Nero), fie cu Ulead(se gaseste in pachetele software la unele DVD writter-e sau camere video). Sau cu orice alt soft de DVD authoring ai la indemana!
Varianta nu este exclusiva, se pot importa pe rand cele 2 .vob-uri cu filmarea de pe fiecare miniDVD(cel de 1 GB si urmatorul ca dimensiune si ca ordine de nume, ai si preview ca sa vezi exact ce importi) in softul de author-are, se creeaza ulterior meniul, capitolele si va rezulta un DVD ce se va putea rula pe orice player standalone(nu garantez 100%, ca gradina lui Dumnezeu e mare si in ea gasesti si player-e ciudate). Acum detalii despre cum se foloseste respectivul soft poti primi numai daca ne spui care este el, si mai ales daca noi stim sa te indrumam cat mai exact vis-a-vis de acel soft.

#18
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Pai.. TMPGEnc DVD Author tocmai am instalat, dar mi se pare stufos si greu de utilizat, + ca la add files nu se impaca prea bine cu respectivele fisiere.
Nero Vision am, dar nu am incercat niciodata sa fac treaba asta cu el..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate