Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

DVD cu meniu din filmari pe miniDVD

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
Incearca Ulead DVD Movie Factory.
E foarte simplu de utilizat.

#20
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Nu folosi softuri care reencodeaza.
Fa o demuxare a structurii dvd deja creata prin inregistrare. Iti vor rezulta doua fisiere. Unul video si unul audio. Pt asta poti folosi PGCdemux.
Apoi invata sa foloesti un soft de authoring. Tu practic asta vrei. Un soft de authoring se ocupa cu crearea meniurilor si a structurii dvd dupa ce ai creat fisierele necesare. Tu avand fisierul video mpeg si pe cel audio nu-ti ramane decat sa creezi meniurile dupa bunul plac si sa compilezi discul.
Eu ti-am scris baza teoretica ca sa intelegi fenomenul si ce ai de facut. Mai departe e treaba ta ce soft de authoring vrei sa folosesti. Eu iti pot recomanda Adobe Encore DVD, DVD lab pro, dar mai sunt si altele mai simple, free, de la care sa nu ai aceleasi pretentii dar care pot fi ideale pentru tine ca incepator.

#21
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Cred ca l-ai bagat in ceata cu "demuxarea". Are deja TMPGEnc. In loc de "add file" trebuie sa dea pe "add DVD video".

Attached Files

  • Attached File  tmpg.JPG   63.25K   27 downloads


#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Un program free si foarte care creaza o structura DVD corecta este Muxman, doar ca acesta nu face si meniuri si are nevoie ca input de fisierele video si audio separate.

Daca si TMPGEnc DVD Author este un program stufos atunci cred ca trebuie sa apelezi la cineva care sa te invete cum sa lucrezi cu acele DVD-uri.

enjoy,
Mtz

#23
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Unde e add dvd video in tmp.. ?

#24
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
LE: Am gasit, era vorba de source wizard. Acum imi prind urechile in setarile meniului :)

#25
dan88

dan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.06.2005
Am si eu aproape aceeasi problema. Multe fisiere .VOB  de 0,99G marime care se vad bine cu Bsplayer dar pe care vreau sa le fac dvd cu meniu simplu.  Am folosit Nero vision care face cam ce vreau da am impresia ca asta decomprima si recomprima VOB-urile astea pentru ca dureaza 2-3 ore.
Avand streamul ala video +audio deja luat de pe mini dvd nu cred ca mai e necesar sa faca asta,
Deci ar trebui un program gen "direct stream copy" care sa fie si free si doar sa stie sa faca un meniu si o imagine a dvd.
Multumesc!

#26
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Mai copii...aria ghiduri e un pic mai sus, acolo aveti sfaturi foarte bune si gratuite.
dan88, daca folosesti Nero cu optiunea DVD-video o sa poti face fara probleme un DVD-video din fiecare mini DVD - individual. Ca sa unesti mai multe miniDVD-uri, eventual ceva editare, trebuie sa folosesti un soft care permite import DVD, sau care accepta vob.-uri. Eventual poti sa-l pacalesti schimband extensia din vob. in mpg. Din Nero poti folosi Nero VisionExpress pt lipire, editare si crearea DVD-ului final.

Sunt multe posibilitati, dar cel mai bine rasfoiti aria ghiduri si veti gasi raspuns la tot ce va intereseaza.

Edited by pif_foto, 12 October 2008 - 20:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate