Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

temperatura mobo + CPU

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
bronx_nyc

bronx_nyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.11.2007
Salut. Puteti sa-mi spuneti,va rog,daca e ok temperatura pl mele de baza? Am (in idle 41-42 ) pe un Asus P5K-SE,iar la CPU-idle(C2D E6750)undeva intre 27-29. Dupa ce joc un joc mai "nervos" verific ,iar la mobo e undeva intre 49-51 iar la CPU,pana in 35-36.  Tin sa mentionez ca verific cu un utilitar ce l-am instalat de pe driverul placii de  baza. Va multumesc anticipat,astept raspunsurile voastre.

#2
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
instaleaza everest 4.20 sau SpeedFan 4.33/4.34.

streseaza CPU cu orthos stress prime si vezi asa ce inseamna cu adevarat FULL LOAD. e cam mare temperatura pe mobo, cu CPU stai ok.

ce carcasa ai si ce fanuri ai pe ea?

#3
eXcet

eXcet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 10.11.2007
Temperatura cam mare?!
E mare.Mobo-u meu sta la 21 de grade...bn inteles ca radiatorul de pe chipset arde de fac oua pe el dar isi face treaba super.acum am un Fan care bate in placa video si radiatorul chipsetului.

#4
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
21 de grade si frige?

citeste aiurea! sau corpul tau are 10-15 grade? :))

#5
bronx_nyc

bronx_nyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.11.2007

 artistul_x, on Dec 3 2007, 10:27, said:

instaleaza everest 4.20 sau SpeedFan 4.33/4.34.

streseaza CPU cu orthos stress prime si vezi asa ce inseamna cu adevarat FULL LOAD. e cam mare temperatura pe mobo, cu CPU stai ok.

ce carcasa ai si ce fanuri ai pe ea?
Am instalat Everest,si am facut o poza. Cu Orthos n-am mai incercat,dar am sa incerc. Cum trebuie sa fac sa-i mai reduc din temperatura placii de baza?Trebuie ceva setat din BIOS? Pe driverul placii de baza este un "utilitar" iar acolo sunt mai multe optiuni : AI GEAR -AI NAP-AI SUITE-Q FAN-AI GEAR 2 si AI BOOSTER,iar in mijloc e  NORMAL.  Pot regla de acolo ceva? Va rog sa ma ajutati.

Attached Files



#6
eXcet

eXcet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 10.11.2007

 artistul_x, on Dec 3 2007, 12:32, said:

21 de grade si frige?

citeste aiurea! sau corpul tau are 10-15 grade? :))


Pai Radiatorul de pe chipset frige(acu nu mai frige,are cooler:D)dar placa de baza sta la o temperatura de max 25 grade

#7
bronx_nyc

bronx_nyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.11.2007

 MariusRZR, on Dec 3 2007, 22:57, said:

Pai Radiatorul de pe chipset frige(acu nu mai frige,are cooler:D)dar placa de baza sta la o temperatura de max 25 grade
Pai ce sa-i fac ,sa-i scad din temperatura placii de baza??!!Chiar nimeni nu ma poate indruma?? :death:

#8
eXcet

eXcet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 10.11.2007
pai fa si tu ce am facut eu...pune un FAN pe Radiatoru' ala de pe placa de baza.

#9
Dan_yo

Dan_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 24.10.2007
Sau uită de asta.Chipsetul P35 e cam călduț așa că nu e chiar anormal....Eu am panoul lateral scos că altfel mă trezesc cu 45*C+ pe placa de bază.

#10
bronx_nyc

bronx_nyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.11.2007

 Dan_yo, on Dec 4 2007, 19:37, said:

Sau uită de asta.Chipsetul P35 e cam călduț așa că nu e chiar anormal....Eu am panoul lateral scos că altfel mă trezesc cu 45*C+ pe placa de bază.
Crezi ca n-are rost sa-mi pun un cooler pe chipset? Nu stiu cum sa procedez,mi-e teama sa nu mi se strice ceva prin PC,din cauza temperaturii placii de baza.Fac o mica paranteza,legat de pl de baza. Am vazut ca in idle,placa video are 57. E mult?? Am verificat cu Everest. Va rog sa imi dati niste sfaturi,cum sa procedez.Astept parerile voastre,multumesc anticipat.

#11
eXcet

eXcet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 10.11.2007

 bronx_nyc, on Dec 5 2007, 08:17, said:

Crezi ca n-are rost sa-mi pun un cooler pe chipset? Nu stiu cum sa procedez,mi-e teama sa nu mi se strice ceva prin PC,din cauza temperaturii placii de baza.Fac o mica paranteza,legat de pl de baza. Am vazut ca in idle,placa video are 57. E mult?? Am verificat cu Everest. Va rog sa imi dati niste sfaturi,cum sa procedez.Astept parerile voastre,multumesc anticipat.

ce placa video ai ?daca e 8x00xxx (la radeoane nu ma bag)e o temperatura PUTIN ridicata spre medie.eu am 8600GT si cu coolerul ei sta la 53-54 idle si 48 49 cu FAN care bate direct in ea:)

#12
bronx_nyc

bronx_nyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.11.2007

 MariusRZR, on Dec 5 2007, 09:03, said:

ce placa video ai ?daca e 8x00xxx (la radeoane nu ma bag)e o temperatura PUTIN ridicata spre medie.eu am 8600GT si cu coolerul ei sta la 53-54 idle si 48 49 cu FAN care bate direct in ea:)
Si eu am 8600 GT .Crezi ca e mare temp in idle?

#13
darkprince

darkprince

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.09.2007
temperaturile de pe placa de baza si cpu depind si de temperatura din camera.

aseara am dat drumu la centrala termica la maxim si am facut caldura multa in camera(cred ca erau 26-27 *C).am vazut ca temperaturile de pe placa de baza si procesor au crescut cu 3-4 *C.Inainte aveam in Idle pe cpu(C2D E6750) 19*C acum aveam 22*C.pe mobo gigabyte p35 ds3l aveam 29 *C acum aveam 33 *C.


ce temperatura ai in camera?

la placa video e normal 50 * in idle..

La 8600 Gt-ul meu am atins in 3dmark 06 si 80*C nu-ti face probleme.EU cred ca la tine temperatura mare de pe placa de baza iti determinasi o temperatura mai mare la cpu.(in jurul socketului se degaja caldura)..


am mai zis pe forumul asta parerea mea despre placile asus.mie unul nu-mi plac

incearca sa pui procesorul pe alta placa de baza si vezi cum merge si ce temperaturi sunt.

succes.

#14
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
bronx_nyc, ce carcasa si ce fanuri ai pe ea? la ce RPM le tii?

e mult 57 pe video in idle. e cumva cu racire pasiva?

#15
bronx_nyc

bronx_nyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.11.2007

 artistul_x, on Dec 5 2007, 13:11, said:

bronx_nyc, ce carcasa si ce fanuri ai pe ea? la ce RPM le tii?

e mult 57 pe video in idle. e cumva cu racire pasiva?
Nu,are cooler. Ce-as putea sa-i fac,sa mai reduc din temperatura? Sa pun un cooler pe radiatorul de la motherboard? Crezi ca ar ajuta ?Sau sa schimb coolerul de pe CPU?? Am un"Arctic Cooling Freezer"..dar nu stiu exact ce model e. Da-mi niste idei,te rog.Nu ma pricep bine la pc-uri. Mersi mult.

#16
bronx_nyc

bronx_nyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.11.2007

 artistul_x, on Dec 5 2007, 13:11, said:

bronx_nyc, ce carcasa si ce fanuri ai pe ea? la ce RPM le tii?

e mult 57 pe video in idle. e cumva cu racire pasiva?
Carcasa e "no name" :cursing:  nu am cooler pus pt carcasa,doar coolerul de cpu + cel de la placa video.

#17
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
no-name, dar trebuie sa aiba loc de un fan de 80/92 mm in spate sa scoata aerul cald din carcasa.

poate si in fata sa fie loc de unul sa bage aer rece.

ai 8600GT cu racire activa si sta in 57 idle? ce producator e?

LE : acum vad ca ai zis de cooler CPU. Freezer 7 Pro e un cooler bun, poti sa il ajuti cu un fan in spatele carcasei sa scoata aerul cald a.i. sa ai push & pull in acelasi timp.

Edited by artistul_x, 05 December 2007 - 13:47.


#18
bronx_nyc

bronx_nyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.11.2007

 artistul_x, on Dec 5 2007, 13:44, said:

no-name, dar trebuie sa aiba loc de un fan de 80/92 mm in spate sa scoata aerul cald din carcasa.

poate si in fata sa fie loc de unul sa bage aer rece.

ai 8600GT cu racire activa si sta in 57 idle? ce producator e?

LE : acum vad ca ai zis de cooler CPU. Freezer 7 Pro e un cooler bun, poti sa il ajuti cu un fan in spatele carcasei sa scoata aerul cald a.i. sa ai push & pull in acelasi timp.
Placa video e Nvidia Geforce 8600 GT. Chiar acum am verificat (cu Everest) si la GPU imi arata 58 * C (e doar Mozilla deschis,nimic altceva):death:  Ce cooler pt carcasa ma sfatuiesti sa-mi cumpar? Ma duc chiar azi,dar te rog,spune-mi exact de care sa iau.Sa cumpar unul si pt radiatorul de pe mobo? Astept raspuns,mersi mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate