Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Solutie 2 sisteme pe acelasi PC

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
In linii mari ma intereseaza cum pot sa am pe un calculator doua sisteme de operare (identice sau diferite), cu doua configuratii  independente (softuri, aplicatii) ... ditre care unul sa fie instalat pe HDD intern al PC-ului iar celalalt pe un mediu mobil (Flash Drive, Card de memorie, HDD Extern, HDD cu Rack.

Exemplu:

- pe HDD intern sa am: XP, toate echipamnetele hard instalate (drivere), softuri, date

- pe mediul de stocare 2 sa am: XP(sau altceva), toate echipamentele hard instalate (drivere), alte softuri, alte date


Ideea e sa poata functiona independent cele doua solutii.

Asadar:

- se poate boota de pe un mediu de stocare legat prin USB (flash, card de mem, HDD extern) ?
- cum fac manager de bootare ? ar fi bine ca acest manager de bootare sa fie rezident pe "mediul 2 de stocare" si sa devina activ si folosibil doar cand este legat si acest "mediu de stocare" (in rest daca nu e legat, se booteaza implicit de pe HDD rezident fara cerinta de selectie

Mersi

#2
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
stiu ca exista in bios o optiune "boot from other devices"

#3
Dan_yo

Dan_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 24.10.2007
Instalezi windowsul separat pe fiecare din hard diskuri.Cînd numai un hard e conectat va încărca windowsul evident,iar cînd ai două Apeși o tastă(F8-F12 că diferă poate fi oricare) și acolo selectezi hard diskul de pe care vrei să booteze.

#4
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Mersi ! incerc ... mi se pare cel mai simplu, doar sa am inclus la F8 (pe langa "Save Mode", "Debug Mode") si optiunea se selectare a HDD de pe care sa bootele. Exista sigur ?

#5
Dan_yo

Dan_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 24.10.2007
Cînd restartezi pc-ul ar trebui să vezi ceva cam așa:Press Fxx to select boot device.

#6
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Pot sa ma acelasi sistem de operare Windosw XP instalat si ACTIVAT atat pe HardDisk-ul rezident, cat si pe un Flash Drive de 8 GB ?

#7
johny 69

johny 69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.05.2007
PC Linux OS / Knoppix pe CD/DVD   sau NimbbleX (RO)
Windows pe hard

#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Se poate instala XP pe stick USB, s-a mai discutat.
Problema este ca va functiona doar pe calculatorul respectiv, pe altele se umple de BSOD din cauza driverelor diferite.
Pentru ce ai avea nevoie de asemenea 2 sisteme ??

#9
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Am cautat dar n-am gasit, daca se poate o referinta raman dator.
Ideea e ca prin natura job-ului am foarte mult timp mort in cadrul firmei unde activez, timp pe care l-as fructifica lucrand la diverse proiecte perosnale. Evident statutul de angajat nu-mi permite sa modific configuratia primite. Cum nici laptop nu am, o investitie de 1-2 milioane intr-un flashdrive de 4-8 GB m-ar ajuta sa am doua sisteme, dintre care "unul la purtator"

#10
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Dar de ce nu instalezi programele necesare lucrului personal pe stick?!
Bineinteles, or sa mai faca automat niste foldere/fisiere prin program files/windows/local settings/my documents, dar sta cineva sa caute pe indelete??

#11
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View PostCLAXON, on Dec 1 2007, 17:37, said:

stiu ca exista in bios o optiune "boot from other devices"

Speram sa am optiunea asta, dar nu exista decat ordine de bootare: floppy,DVD,HDD si inca cateva optiuni dar nimic legat de periferic.


Quote

Cînd restartezi pc-ul ar trebui să vezi ceva cam așa:Press Fxx to select boot device.

E posibil totusi sa devina activa optiunea asta ?

Daca nu, ramane varianta cu HDD movibil si rack conectat pe IDE/SATA dar mi s-ar parea un pic greoaie. Un HDD nu are fiabilitatea unui stick life time guarantee, chiar daca viteza ar fi mai mare. De curiozitate cum ar merge un sistem rulat de pe USB (2.0 - daca e cazul) fata de o interfata SATA ? Tot n-am gasit discutia despre "XP instalat pe stick". Mai caut ... Intre timp vedeti vreo solutie de mijloc ?

Edited by vladut_v, 03 December 2007 - 23:23.


#12
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Mda ... dupa ce am citit articolul ASTA nu mai sunt atat de optimist.

In primul rand var probleme de stabilitate, procese care nu merg, limitari legate de formatare (FAT 16 si dimensiune de maxim 2 GB). Ori eu am nevoie de ceva stabil, de incredere, un mediu pe care voi lucra prioritar, nu doar atunci cand pica XP-ul rezident. Asadar cade orice varianta cu conexiune pe USB (stick, card reader cu card de memorie, HDD extern pe USB)

Singura varianta pe care o vad stabila este cea cu HDD pe IDE sau SATA bagat in rack, iar rack-ul legat direct pe controlerul IDE sau SATA.

- Macar asa merge ?
- Cum fac managerul de bootare ? De unde va sti BIOS-ul de pe care HDDsa booteze, fara sa tot selectez hardul din bios, de pe care sa booteze. Deci ambele HDD sa fie active in oricare din XP-uri !

- Pot activa, dupa instalare, acelasi XP pe care il am cu licenta, pe ambele harduri, tinand cont ca semnaturile hardware sunt aceleasi ?

Precizare: de pe hardul 2 (din rack) se va boota doar pe acelasi calculator, niciodata de pe altul, pentru a nu periclita setarile si biblioteca de drivere specifica pentu pc-ul respectiv (drivere placa video/sunet/lan/modem/imprimante/scanner...etc)

Edited by vladut_v, 04 December 2007 - 00:16.


#13
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
O solutie ?

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
daca aplicatiile de care ai nevoie iti permit, cel mai usor scapi cu un linux pe hardul al doilea. vine cu propriul manager de boot, nu necesita activare si nici nu e vizibil de sub windows, atunci cand esti pe os-ul nativ (poti sa-l faci vizibil doar daca te intereseaza asta...). cu windows pe ambele harduri.... nu stiu  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate