Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Chestiuni de prioritate, spete, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#973
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
relativ, mie mi se pare ca iar textul legii este gresit:
"Art. 110
(1) In situatiile in care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stanga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia."
poate fac dreapta? ce sa caut in stanga centrului imaginar al intersectiei?
in trext nu pomeneste de benzi sepeciale pentru executarea manevrei de virare la stanga....

probabil ca se refera la bordura ca centru imaginar cand fac dreapta...

 titoo, on 16 iulie 2017 - 22:27, said:

Da , e regulamentara intoarcerea. Nu poate fi vorba de circulatie pe contrasens. Cand intorci sau faci stanga nu mai e obligatorie ocolirea centrului imaginar al intersectiei.
e obligatorie ocolirea daca e marcata cu ceva,
"Art. 110
(1) In situatiile in care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stanga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia.
(2) Schimbarea directiei de mers spre stanga, in cazul vehiculelor care intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stanga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.
(3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta."

Edited by arg, 16 July 2017 - 22:54.


#974
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 16 iulie 2017 - 22:43, said:

relativ, mie mi se pare ca iar textul legii este gresit:
"Art. 110
(1) In situatiile in care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stanga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia."
poate fac dreapta? ce sa caut in stanga centrului imaginar al intersectiei?
in trext nu pomeneste de benzi sepeciale pentru executarea manevrei de virare la stanga....

probabil ca se refera la bordura ca centru imaginar cand fac dreapta...
Iti spune ca in cazul in care exista benzi speciale, ori in cazul asta nu exista.Eu am vb. de intoarcere si virajul la stanga in intersectiile care nu au alte marcaje care sa te oblige altfel. Cand intorci intr-o intersectie o faci intotdeauna virand la stanga . Nu mai rupeti din context anumite paragrafe, postati tot articolul.
Paragraful 2 iti specifica ceea ce am spus mai sus.

Edited by titoo, 16 July 2017 - 23:09.


#975
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
eu am priceput ce zice acel text si context dar el in sine este neclar.

hai sa vedem daca am inteles bine, ceea ce stiam din scoala de soferi.
1. daca faci stanga si ai o banda de obligatoriu stanga (pe care esti) insemana ca trebuie sa o iei prin stanga centrului imaginar.
2. daca ai in fata o masina care vine si face tot stanga (acelasi aliniament ) nu trebuie sa te intersectezi cu ea.
3. in orice alta situatie trebuie ocolit centru intersectiei.

#976
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 16 iulie 2017 - 23:12, said:

eu am priceput ce zice acel text si context dar el in sine este neclar.

hai sa vedem daca am inteles bine, ceea ce stiam din scoala de soferi.
1. daca faci stanga si ai o banda de obligatoriu stanga (pe care esti) insemana ca trebuie sa o iei prin stanga centrului imaginar.
2. daca ai in fata o masina care vine si face tot stanga (acelasi aliniament ) nu trebuie sa te intersectezi cu ea.
3. in orice alta situatie trebuie ocolit centru intersectiei.
Cand intorci se aplica aceeasi regula ca atunci cand executi virajul la stanga, nu ocolesti centru imaginar al intersectiei.

#977
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
Eu inteleg din text ca daca nu ai banda de stanga sau nu vine o masina din fata ci din alta directie trebuie sa ocolesti centrul.
Gresesc?

Edited by arg, 16 July 2017 - 23:29.


#978
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 16 iulie 2017 - 23:28, said:

Eu inteleg din text ca daca nu ai banda de stanga sau nu vine o masina din fata ci din alta directie trebuie sa ocolesti centrul.
Gresesc?
Da, gresesti. Masina iti poate veni doar din fata, cei din stanga si din dreapta au rosu la semafor. Daca masina care vine din fata merge inainte, ii dai prioritate de dreapta, indiferent daca intorci sau faci stanga. Daca face stanga nu va veti intersecta si poti face stanga sau intoarce fara probleme.

#979
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
Tu vorbesti doar de cazul in care ai semafor care e clar, eu ma refeream la cazul fara.
Acum mai e o problema: ce inseamna aliniament?

#980
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 16 iulie 2017 - 23:39, said:

Tu vorbesti doar de cazul in care ai semafor care e clar, eu ma refeream la cazul fara.
Acum mai e o problema: ce inseamna aliniament?
Te-am mai intrebat in alte topicuri daca ai permis pentru ca ma indoiam ca-l ai. Prin intrebarile si dilemele pe care le ai imi intaresti convingerea ca n-ai . Aliniament...gasesti definitia tuturor expresilor in Codul Rutier,

Indiferent ca ai semafor sau indicatoare de prioritate, ori intersectia e nedirijata, virajul la stanga se executa identic....fara a ocoli centrul imaginar al intersectiei. Sau mai pe intelesul tau ,prin stanga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei .

Drumul public este calea de comunicație terestră, cu excepția căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal și rutier, deschisă circulatiei publice. Drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile.
Părți componente
  • partea carosabilă – porțiunea din platforma drumului destinată circulației vehiculelor; un drum poate cuprinde mai multe părți carosabile complet separate una de cealaltă printr-o zonă despărțitoare sau prin diferență de nivel
  • acostamentul – fâșia laterală cuprinsă între limita părții carosabile și marginea platformei drumului; este specific drumului public din localitățile rurale și este destinat circulației pietonilor sau a animalelor precum și pentru oprirea sau staționarea voluntară a vehiculelor
  • șanțurile sau rigolele – amenajarea laterală dispusă la marginea platformei drumului;
  • trotuarul – spațiul din partea laterală a drumului, separat în mod vizibil de partea carosabilă prin diferență sau fără diferență de nivel, destinat circulației pietonilor.

Orice drum are două sensuri (dus și întors) sau un singur sens (sens unic). Fiecare sens poate avea una sau mai multe benzi. Axul drumului este o linie imaginară sau un marcaj care departe cele două sensuri de circulație. Marcajul poate fi discontinuu, continuu sau mixt. Există cazuri în care axul drumului coincide cu mijlocul drumului cu axa de simetrie. [ https://i2.wp.com/www.permis-de-conducere.ro/public/galleries/utils-images/_tmb/axul%20drumului.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Drumul în aliniament este drumul în linie dreaptă. [ https://i2.wp.com/www.permis-de-conducere.ro/public/galleries/utils-images/_tmb/drum-in-aliniament.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Drumul în curbă este segmentul de drum cuprins între două drumuri în aliniament. [ https://i0.wp.com/www.permis-de-conducere.ro/public/galleries/utils-images/_tmb/drum-in-curba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Drumul în palier este drumul în același plan.
Drumul cu declivități este:
  • în rampă când urcăm
  • în pantă când coborâm


#981
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005

 titoo, on 16 iulie 2017 - 23:56, said:

Indiferent ca ai semafor sau indicatoare de prioritate, ori intersectia e nedirijata, virajul la stanga se executa identic....fara a ocoli centrul imaginar al intersectiei. Sau mai pe intelesul tau ,prin stanga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei .
aici gresesti.
1.daca ai o intersectie nedirijata a doua drumuri cu cate o bada de sens si faci stanga iar din stanga vine o masina care face dreapta, trebuie sa ocolesti centrul pentru ca altfel intri in ea.
2. exista intersectii care nu sunt in aliniament deci trebuie sa ocolesti centrul.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656


astia aici trebuiau sa nu ocolesca centrul nu?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

cum as putea intoarce?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 17 July 2017 - 00:19.


#982
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Ti-am spus ca in viata reala e altfel decat in desene, daca ai o banda pe sens se procedeaza la fel, fara a ocoli centrul intersectiei. Regula asta se aplica in intersectiile in cruce, intr-o intersectie  in T nu mai e valabila aceasta regula. Se specifica clar in articolul care reglementeaza aceasta situatie.
In pozele postate se vede cum soferii din Romania cunosc legislatia , de asta se blocheaza intersectiile....si astfel de "soferi" se regasesc aici pe forum dandu-si cu parerea.

#983
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
unde scrie ca doar in cruce?
si unde scrie ca ca daca ai doar o banda se face la fel? vezi ca in textul legii se face referire la banda speciala pentru stanga, deci sunt mai multe benzi.

p.s. nu-mi mai pune texte si poze din carti ca am acasa destule si sunt pline de greselei, se bat cap in cap.

cand te-am intrebat ce insemna aliniament nu te-am intrebat degeaba si nu pentru ca nu stiu ce este, ci pentru ca sunt situatii cu scuare care practic strica alinimentul intersectiei. In mintea orcarui sofer in cazul in care nu stie ce sa faca ocoleste centrul intersectiei, e ca si cedeaza dreapta, daca nu ai indicatoare/semafoare dai cedeaza dreapta si punct.

eu m-am lamurit cum e cu ocolitiul dupa ce am frecat cateva intersectii de genul asta: (intersctii T in unghi ascuit)
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
vi de pe strada din stanga si faci stanga.
eu facem dreapta dar unul grabit care facea stanga era sa se infiga in mine, desi avea si cedeaza trecerea.

Edited by arg, 17 July 2017 - 08:56.


#984
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Acum vrei sa fac legislatie rutiera aici ? Scrie in articolul postat de tine "ïn aliniament", ori intr-o intersectie in cruce nu esti in aliniament cu celelalte masini.
Nu inteleg cum faceai dreapta acolo, poate vrei sa spui ca vroiai sa mergi inainte.

#985
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005

 arg, on 16 iulie 2017 - 23:12, said:

eu am priceput ce zice acel text si context dar el in sine este neclar.

hai sa vedem daca am inteles bine, ceea ce stiam din scoala de soferi.
1. daca faci stanga si ai o banda de obligatoriu stanga (pe care esti) insemana ca trebuie sa o iei prin stanga centrului imaginar.
2. daca ai in fata o masina care vine si face tot stanga (acelasi aliniament ) nu trebuie sa te intersectezi cu ea.
3. in orice alta situatie trebuie ocolit centru intersectiei.

 titoo, on 17 iulie 2017 - 10:06, said:

Acum vrei sa fac legislatie rutiera aici ? Scrie in articolul postat de tine "ïn aliniament", ori intr-o intersectie in cruce nu esti in aliniament cu celelalte masini.
Nu inteleg cum faceai dreapta acolo, poate vrei sa spui ca vroiai sa mergi inainte.
veneam de aici si faceam dreapta
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
acum sunt si semne de cedeaza trecerea, pe strada din dreapta pe care vroiam sa intru.

Edited by arg, 17 July 2017 - 10:18.


#986
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 17 iulie 2017 - 10:15, said:

veneam de aici si faceam dreapta
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
acum sunt si semne de cedeaza trecerea, pe strada din dreapta pe care vroiam sa intru.
Si n-ai mai intalnit idioti care vireaza intrand pe contrasens  sau taie curbele in acelasi fel ? Aceea e o intersectie in T si nu face obiectul discutiei expuse aici.

Edited by titoo, 17 July 2017 - 12:13.


#987
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
intrebare,
eram pe banda 1 pe drum cu prioritate care face la stanga, in fata e drum drept, eu nu am semnalizat ca fac stanga iar cel de pe banda doi a venit din spate m-a depasit, a schimbat fara semnalizare pe banda 1 si mers drept fara sa semnalizeze ceva.
aici este indicatorul
aici a avut loc depasirea
inteleg ca am gresit ca nu am semnalizat dar in caz de accident cine era scos vinovat?

p.s. va rog fara mistocareala.

Edited by arg, 31 July 2017 - 10:00.


#988
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009
Parerea mea esta ca in cazul asta el ar fi fost declarat vinovat!

Edited by DannyMC, 31 July 2017 - 14:33.


#989
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014

 arg, on 31 iulie 2017 - 09:57, said:

intrebare,
eram pe banda 1 pe drum cu prioritate care face la stanga, in fata e drum drept, eu nu am semnalizat ca fac stanga iar cel de pe banda doi a venit din spate m-a depasit, a schimbat fara semnalizare pe banda 1 si mers drept fara sa semnalizeze ceva.
aici este indicatorul
aici a avut loc depasirea
inteleg ca am gresit ca nu am semnalizat dar in caz de accident cine era scos vinovat?

p.s. va rog fara mistocareala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P4eN-E71MIc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#990
darp

darp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.09.2015
Acolo ar trebui sa fie montat un indicator de preselectie, ca cei care vor sa-si schimbe directia la dreapta sa aibe voie sa se incadreze numai pe banda din dreapta. Asa cum este acuma se vor produce accidente sigur.
Acuma revenind la intrebare, cel care v-a depasit si a virat la dreapta ar fi fost vinovat daca se producea un accident.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate