Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Chestiuni de prioritate, spete, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#1243
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Astora care scrieti aici in ultimele 30 de pagini, v-am dat toate detaliile, v-am spus locatile, um s-a intamplat, ca am fost la politie nu am facut amiabila, v-am pus 2 linkuri cu sensuri giratorii ce au astfel de marcaje, v-am dat link cu o situatie trasa la indigo, cu o decizie a instantei. Ambele accidente s-au produs exact ca in speta aia. V-am repetat de nu stiu cate ori in ideea ca pricepeti si imi puneti aceleasi intrebari! Aia erau ca aia din procesul ala si aidoma voastra, circulau dupa propriile reguli de circulatie si traiau cu impresia ca asa e regulsmentar.
Cand v-am trimis sa experimentati practic, ca doar asa va mai puteti convinge, veniti cu fel si fel de scuze si va coditi.
Asa ca eu zic pas, faceti in continuare scenarii, xa titoo a facut si a dres, ca aia nu stiau legea, ca de fapt au schimbat banda de pe 1 pe 2 si au ibtrat peste mine.
Va urez succes in trafic.

Edited by titoo, 07 October 2022 - 18:39.


#1244
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Eu am avut, pana acum, succes in trafic. Totusi, daca ar fi sa completezi amiabila, cum ai face-o?
La politie iti garantez ca nu ajungi in acelasi timp cu mine, am 24 de ore la dispozitie si, singur, dau declaratia asa cum imi convine mie. Apoi, daca decizia politaiului nu-mi convine, contest in instanta (si sunt constient ca poti face la fel). Succes in repararea masinii...

#1245
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
@titoo:
Eu ți-am dat două link-uri cu hotărâri ale instanțelor care dau dreptate celor de pe B1.
Îți dau o situație ipotetică:
Intru în giratoriu marcat normal, circular pe B2 (deci chiar dacă sunt marcaje de preselecție a benzilor la intrare, am voie să ies la ultimele ieșiri), imediat după prima ieșire schimb banda regulamentar pe B1 (pe linie discontinuă, cu asigurare, semnalizare, acordare de prioritate) și continui drumul până la ultima ieșire pe B1, fără să dau prioritate celor de pe B2 la ieșiri. Este ceva ILEGAL și de ce?

#1246
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016

 titoo, on 07 octombrie 2022 - 07:33, said:

@baicristi
Ti-am spus sa citesti in urma, am scris locatia.

ba, scrii cate zece posturi pe zi, te certi kilometri de text cu oamenii, ii injuri (ca de asta ti-ai luat warn), dar iti cad ouale daca pui din nou un link pe care cu siguranta il ai la indemana, si ma trimiti sa-ti sap prin post history dupa un detaliu pe care tu si dumnezeul giratoriilor stiti unde si cand a fost postat.

nu multumesc, am activitati mai placute de facut Posted Image

 titoo, on 07 octombrie 2022 - 18:37, said:

v-am dat link cu o situatie trasa la indigo, cu o decizie a instantei.

stati putin stimati colegi, linkul cu decizia instantei pe care l-a pus titoooo NU e catre un dosar in care a fost el implicat ci "o situatie trasa la indigo" LOOOOOOOL.

#1247
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 dannvlas, on 07 octombrie 2022 - 18:55, said:

Eu am avut, pana acum, succes in trafic. Totusi, daca ar fi sa completezi amiabila, cum ai face-o?
La politie iti garantez ca nu ajungi in acelasi timp cu mine, am 24 de ore la dispozitie si, singur, dau declaratia asa cum imi convine mie. Apoi, daca decizia politaiului nu-mi convine, contest in instanta (si sunt constient ca poti face la fel). Succes in repararea masinii...
Ce relevanta au intrebarile astea ? In amiabila descrii cum s-a intamplat si faci un desen, bine, unii meseriasi de pe aici traiesc cu impresia ca te declari vinovat/nevinovat cand o completezi.
Nici nu e nevoie sa ajungi in acelasi timp si acolo completezi formularul si faci un desen, astfel politistul (dupa ce vede si unde sunt lovite masinile) stie exact cine a incalcat regulile de circulatie. E dreptul tau sa contesti, doar ca in cazul despre care vorbim, daca tu erai pe b1 si ai vrut sa iesi la a treia iesire, pierzi si in instanta, cheltui doar niste bani si pierzi timpul degeaba.

 baicristi, on 07 octombrie 2022 - 20:44, said:


ba, scrii cate zece posturi pe zi, te certi kilometri de text cu oamenii, ii injuri (ca de asta ti-ai luat warn), dar iti cad ouale daca pui din nou un link pe care cu siguranta il ai la indemana, si ma trimiti sa-ti sap prin post history dupa un detaliu pe care tu si dumnezeul giratoriilor stiti unde si cand a fost postat.

nu multumesc, am activitati mai placute de facut Posted Image



stati putin stimati colegi, linkul cu decizia instantei pe care l-a pus titoooo NU e catre un dosar in care a fost el implicat ci "o situatie trasa la indigo" LOOOOOOOL.

Nu am injurat pe nimeni, am raspuns la jignirile care mi-au fost adresate.
In toate cazurile ca cel din dosarul respectiv, toate deciziile vor fi identice, oriunde in lume...LOOOOOL

#1248
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Pentru mine, subiectul e inchis. Sper sa nu te urci si pe mine in trafic. Daca, totusi, se intampla, vedem atunci.

#1249
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 dannvlas, on 11 octombrie 2022 - 10:30, said:

Pentru mine, subiectul e inchis. Sper sa nu te urci si pe mine in trafic. Daca, totusi, se intampla, vedem atunci.

Si pentru mine e inchis. Daca ne-om nimeri intr-un giratoriu ca cel despre care discutam de cateva pagini aici si "ma urc pe tine" , imi dai asigurarea si asta e.

#1250
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
http://www.clujust.r...amenda-anulata/

https://www.clujust....afAC6r_pnom2dEY

În primul link e un accident din Oradea, unde instanța a considerat (contrar părerii polițistului) că atât timp cât rulezi pe banda dinspre exteriorul sensului giratoriu (banda 1) nu schimbi direcția de mers și nu încerci să virezi la stânga, deci nu e nevoie să te asiguri. Cel de pe banda 2 a încercat să schimbe banda și direcția de mers și ar fi trebuit să se asigure.
În al doilea link sunt două accidente din Cluj-Napoca, judecate fiecare atât de Judecătoria Cluj-Napoca, cât și de Tribunalul Cluj (deci în total 4 sentințe judecătorești date de 4 complete de judecată) care (tot contrar părerii polițistului) au dat dreptate șoferului care circula pe banda 1. Într-unul din cazuri (cartier Gheorghieni, intersecția aleei Slănic cu strada Al. Vaida Voievod și strada Teodor Mihali) au existat la intrarea în giratoriu săgeți cu direcția „înainte”, care ulterior accidentului au fost modificate. Instanța a concluzionat că odată intrate vehiculele în sensul giratoriu, devin incidente regulile de circulație în sens, adică șoferii trebuie să se asigure și să dea prioritate celor care circulă pe banda pe care vor să pătrundă, deci cel de pe banda 2 trebuia să se asigure și să dea prioritate celui de pe banda 1 când a intenționat să părăsească sensul giratoriu.
Al doilea caz e un accident produs în giratoriul de la intersecția străzilor Turzii și Observatorului din Cluj-Napoca. La intrarea în giratoriu dinspre centrul orașului pe banda 1 e un marcaj cu cerc incomplet și săgeți care permit ieșirea pe primele două ieșiri, iar pe banda 2 un marcaj cu cerc complet cu săgeată spre stânga, care permite ieșirea la atreia ieșire. E precizat și că acele marcaje NU se găsesc în Anexa 1 la HG 1391/2006 de aprobare a Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002. În sentința Tribunalului Cluj (instanță superioară Judecătoriei) scrie:

Quote

Direcția de deplasare într-un sens giratoriu este un cerc, deci de fiecare dată când se urmărește ieșirea din sensul giratoriu, se „părăsește cercul”, prin urmare se schimbă direcția de mers, iar conducătorul auto trebuie să se asigure.

În cazul prezentat de @titoo, similar accidentului în care a fost implicat el:
https://legeaz.net/s...-03-02-2016-zrv
scrie:

Quote

Din declarația martorului A. B. A., instanța reține că acesta se afla în mașină împreună cu petentul în momentul în care s-a produs accidentul de circulație. Se arată că petentul a intrat în sensul giratoriu circulând pe banda unu și dorind să facă stânga pentru a merge la magazinul LIDL a semnalizat că dorește să schimbe banda de circulație. Pe banda a doua, martorul precizează că circula un alt autoturism care dorind să schimbe banda de circulație a intrat în coliziune cu autoturismul condus de petent.
În această cauză unde procesul-verbal al poliției e contestat la Judecătoria Sibiu (instanță inferioară Tribunalului) sunt prezentate doar marcajele de la intrare, nu se insistă pe marcajele din giratoriu (poate era o turbogirație?), dar scrie clar că șoferul de pe banda 1 „dorind să facă stânga pentru a merge la magazinul LIDL a semnalizat că dorește să schimbe banda de circulație”. E normal și obligatoriu ca atunci când vrei să schimbi banda de circulație trebuie să te asiguri și să dai prioritate.
Având în vedere că deja (conform spuselor sale) @titoo a fost deja implicat în două accidente în sensul giratoriu, la următorul sper să aibă tangențe cu cineva care cunoaște legea și știe să-și apere drepturile, apoi să scrie aici ce sentință a primit. Presimt că nu va dura prea mult.

#1251
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016

 titoo, on 11 octombrie 2022 - 09:56, said:

In toate cazurile ca cel din dosarul respectiv
contestatia din dosarul la care ai dat link a fost respinsa pentru ca petentul a trecut din b1 in b2 fara sa se asigure iar politistul l-a sanctionat corect.
ti-am scris asta si eu si alti colegi, iar in postul #1225 alin2pas a dat si citat din motivarea hotararii care dovedeste asta:

 alin2pas, on 07 octombrie 2022 - 13:26, said:

Citez din analiza instanței:
"Se arată că petentul a intrat în sensul giratoriu circulând pe banda unu și dorind să facă stânga pentru a merge la magazinul LIDL a semnalizat că dorește să schimbe banda de circulație."
Deci cel de pe B1 a dorit SĂ SCHIMBE BANDA și a intrat în coliziune cu cel de pe B2.

vad ca intre timp ti-a raspuns inca o data cu aceleasi detalii.
cat de incapatanat sa fii sa refuzi sa intelegi lucrurile astea.

#1252
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Domnilor, de data asta am sters, daca veti continua in acelasi mod voi incepe sa adaug puncte.

#1253
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 RealThing, on 20 octombrie 2022 - 20:44, said:

Domnilor, de data asta am sters, daca veti continua in acelasi mod voi incepe sa adaug puncte.

Pai vad ca "nea" Costica e intangibil, desi el a inceput sa ma jigneasca si continua sa ma atace, eu am primit sanctiune si lui doar i s-au sters mesajele.

#1254
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Imi permit sa te contrazic, are exact atatea puncte cate ai si tu iar daca va continua o sa creasca in clasament.

#1255
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
@titoo:
Dacă e cineva care insistă să treacă de pe B1 pe B2 în giratoriu, când are B1 continuă în jurul giratoriului și poate ieși de pe ea la orice ieșire, e problema lui. Poate e doar un bombardier care taie benzile pe traseul cel mai scurt.
Am i întrebare la care nu a răspuns încă nici un pasionat al B2 în giratorii: dacă în jurul giratoriului există o bandă 1 continuă, pe unde poate ieși din giratoriu o mașină de pe B2 fără să fie nevoie să traverseze B1 (și să fie obligat conform codului rutier să dea prioritate mașinilor care circulă pe această bandă)?

Edited by alin2pas, 22 October 2022 - 08:39.


#1256
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Hai ca pana terminati cearta si schimbul de situatii fara acoperire in realitate se va reglementa in noua forma circulatia in giratorii si o sa ramaneti fara minge legal, daca common sense e lipsa la apel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate