Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Chestiuni de prioritate, spete, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#1009
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@alexcrist
sa mai postez minunatii de genul asta?
e ok modul de prezentare?

Edited by arg, 16 November 2017 - 11:42.


#1010
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006

View Postarg, on 16 noiembrie 2017 - 10:40, said:

@MirceaDWC
unde ai facut nene scoala de soferi si cand?
Nu e treaba ta, las-o mai moale cu astea, ok?

View Postalexcrist, on 16 noiembrie 2017 - 11:38, said:

Mașa verde nu schimbã direcția, schimbã sensul. Vine de pe drum cu prioritate, rãmâne pe drum cu prioritate. Cedeazã trecerea doar celor de pe același drum cu prioritate, din sens opus. Atât.
Mașina verde nu vireazã nicãieri. Întoarce. Cu sau fãrã scuar, el vine de pe și rãmâne pe drumul cu prioritate. Cedeazã trecerea doar celor care vin de pe același drum cu prioritate, din sens opus.
Da' cum schimba ea sensul? Leviteaza, se teleporteaza? Nu schimba directia de mers? Manevra de intoarcere nu presupune manevra de schimbare a directiei de mers? Ce dracu'! O manevra de intoarcere este compusa din cel putin o manevra de schimbare a directiei de mers! Iar schimbarea directiei de mers se face respectand anumite reguli, printre care si asigurarea! Dupa spusele voastre, nici nu trebuie sa semnalizeze verdele, ca doar nu paraseste drumul cu prioritate, nu?

View Postalexcrist, on 16 noiembrie 2017 - 11:38, said:

Nimeni, pentru cã nu se aplicã prioritatea de dreapta. Verde vine de pe drum cu prioritate și rãmâne pe drum cu prioritate. Verde acordã prioritate de dreapta doar celor care vin pe același bulevard, din sens opus.
Ia uita-te la poza de aici si zi-mi, in cazul in care ambele masini intra simultan in intersectia respectiva, care masina ajunge prima pe drumul cu prioritate, verdele sau rosul?
Attached File  BN.jpg   144.13K   34 downloads

#1011
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View PostMirceaDWC, on 16 noiembrie 2017 - 14:00, said:

Dupa spusele voastre, nici nu trebuie sa semnalizeze verdele, ca doar nu paraseste drumul cu prioritate, nu?
Semnalizează manevra de întoarcere, nu schimbarea de direcție. Și așa e, nu părăsește drumul cu prioritate.

View PostMirceaDWC, on 16 noiembrie 2017 - 14:00, said:

Ia uita-te la poza de aici si zi-mi, in cazul in care ambele masini intra simultan in intersectia respectiva, care masina ajunge prima pe drumul cu prioritate, verdele sau rosul?
Verdele e deja pe drum cu prioritate, deci întrebarea ta este un nonsens, pentru că nu poate să ajungă încă odată acolo unde e deja.

Edited by alexcrist, 16 November 2017 - 15:03.


#1012
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
Eu nu va doresc sa aplicati ce spuneti in trafic si sa iasa de-o buseala..... Si sa mai faceti si scandal, sa mergeti la politie...

#1013
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
pai de la politie stiu minunea asta...
in toate cazurile politisti intreba cine de unde a venit si nu prea-i intereseaza cum s-au dat peste cap masinile in intersectie...

Edited by arg, 16 November 2017 - 15:30.


#1014
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Ce intelegeti voi din asta: "(3) Amenajările rutiere sau obstacolele din zona mediană a părţii carosabile se ocolesc prin partea dreaptă." exemple de amenajari rutiere sau obstacole.

Mircea ...chiar nu are rost ...orice virare spre stanga sau intoarcere de pe un drum prioritar nu se va pierde in veci prioritatea prin aceste manevre. nu ai cum sa fi la egalitate cu unul care vine de pe un drum neprioritar.

#1015
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014

View PostMirceaDWC, on 16 noiembrie 2017 - 15:26, said:

Eu nu va doresc sa aplicati ce spuneti in trafic si sa iasa de-o buseala..... Si sa mai faceti si scandal, sa mergeti la politie...

Incearca manevra asta in intersectie si intra in ala care intoarce pe drumul cu prioritate, apoi chemi politia si te convingi singur, ca pe noi nu ne crezi.

#1016
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
cand l-am intrebat de scoala s-a suparat pe mine....

#1017
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View PostAlinE, on 16 noiembrie 2017 - 15:39, said:

Ce intelegeti voi din asta: "(3) Amenajările rutiere sau obstacolele din zona mediană a părţii carosabile se ocolesc prin partea dreaptă." exemple de amenajari rutiere sau obstacole.
Adică dacă nu ai nimic în intersecție, virezi prin stânga ”centrului imaginar”. Dacă ai orice (vreun semn, vreun ghiveci cu flori, vreo groapă semnalizată, vreo mașină tamponată), ocolești prin dreapta, chiar dacă asta înseamnă să nu mai treci prin stânga centrului intersecției. O exprimare dubioasă, dar mna, eu asta înțeleg.

#1018
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostMirceaDWC, on 15 noiembrie 2017 - 14:04, said:

Zici gresit. In lipsa indicatoarelor care sa indice altceva, este situatie de egalitate de prioritate, se aplica regula prioritatii de dreapta, verdele trebuie sa acorde prioritate rosului, apoi sa continue manevra.
N-am stat sa-ti citesc argumentatiile (eronate) pana la capat. Masina de pe traseul verde are prioritate pentru ca circula pe drumul prioritar...nu conteaza ca intoarce, ca da cu spatele sau merge inainte. Celalalt are cedeaza si...ia deschide cartea de legislatie si vezi ce scrie .
Si nu o mai tine pe aia cu "egalitate" ca nu e, Cel de pe traseul verde nu are semn de cedeaza sau stop si va acorda prioritate doar celor care vin din dreapta de pe drumul prioritar.

Edited by titoo, 16 November 2017 - 22:19.


#1019
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
parca cu datul inapoi nu e chiar asa....
maine ma lamuresc daca cel care da inapoi pe drumul cu prioritate e mai "smecher" decat ala cu cedeaza....
acu' am o bere la bord ca sami treaca speriatura de la unu care a trecut pe rosu cu peste 80... eu faceam stanga si el mergea drept... teoretic trebuia sai acord cedeaza dreapta.... am franat din timp dar tot m-am urcat pe pedale...
de aici am venit eu tar tar cu a doua
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
cand la-am vazut de dupa stalpul ala de la pod m-am speriat cat de tare putea sa vina....

Edited by arg, 16 November 2017 - 23:54.


#1020
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 16 noiembrie 2017 - 23:53, said:

parca cu datul inapoi nu e chiar asa....
maine ma lamuresc daca cel care da inapoi pe drumul cu prioritate e mai "smecher" decat ala cu cedeaza....

Ai citit pe undeva ca daca dai cu spatele iti pierzi prioritatea ?

#1021
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Corect, am incurcat interzisul cu prioritatea....
cadru legal
Spoiler

berea
Spoiler

Edited by arg, 17 November 2017 - 14:10.


#1022
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Am o dilema, marcajul asta (de cedeaza trecerea) de pe asfalt ce vrea sa zica?
Attached File  IMG_20180524_094800.png   470.36K   26 downloads

Edited by arg, 24 May 2018 - 08:53.


#1023
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
Ce zice orice semn de cedeaza trecerea. Esti obligat sa opresti acolo unde ai linia dreapta si sa cedezi trecerea, atat vehiculelor care vin din fata (ceea ce este oarecum logic) cat si celor care iti vin din stanga si se incadreaza pe banda de accelerare din fata sau traverseaza intersectia. Daca ma intrebi pe mine, e un pic cam stupid, pentru ca insasi stationarea ta acolo, la linia aceea, lipseste de vizibilate spre dreapta pe cel care vrea sa traverseze intersectia (asta evident daca cel care vine din stanga nu are acolo un obligatoriu la dreapta sau stanga, adica interzis pe directia inainte. E pe DN 1 speta nu? La iesirea spre Gorgota parca.

#1024
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,986
  • Înscris: 09.05.2009
De ce trebuie sa le cedezi celor care vin din stanga de pe un drum fara prioritate?

Edited by DannyMC, 24 May 2018 - 11:45.


#1025
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
Danny, am spus ca e stupid cum e pus semnul, linia continua perpendiculara pe axul drumului nu trebuia sa existe acolo. Practic linia iti cere sa te opresti acolo si sa cedezi trecerea...

#1026
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Doar ca aia care vin de pe drumul fara prioritate au indicatorul oprire, inseamna ca ca trebuie sa-l las pe ala care-mi vine din dreapta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate