Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Preturi din epoca Ceausescu

- - - - -
  • Please log in to reply
767 replies to this topic

#73
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 adds, on Nov 28 2007, 13:32, said:

Chiar, mai stie cineva ca se vindea si cu jumatatile piinea?
nenea,nenea, ai uitat... "ratia" era de 1/2paini/zi. daca intr-o familie erau 3 persoane, luai o paine si jumatate... duculeana habar-n-are, dar regreta!

#74
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006

 adds, on Nov 28 2007, 13:32, said:

Apartament 3 camere - 100.000 lei. Intretinerea la 3 camere - 400 lei pe luna(cam 12% din salar').
si acum cam tot atat e (hai sa zicem 13%), dar nu pentru toti adevarat si
- banii se fac mai greu
- nu se mai sparge poarta la ora 16:00
- distractia in cluburi costa
- alcoalele fine costa (chiar daca accesul la ele este la indemana oricui)
- daca nu scrie gucci/samsonite pe geanta, a jaf
- daca  femeile nu au machele de cel putin ~200 Eur in geanta de mai sus, sunt urate
- acu' stim ca se moare de SIDA (atunci nu stiam)
- daca pe cravata nu scrie 100% silk - hand made, e de cacat
- vrem hotspot si la wc-urile publice (pt postare pe SP de pe laptop, of course)
- luam la copchil placa video de 25 mil pt pc ca sa nu se faca de ras la scoala ca nu poate sa joace nu stiu ce joc
- vrem mobile cu dinte albastru (dar nu ne spalam pe dintii din gura de 2 ori pe zi)
- ne plangem ca "vorbim" cu/agatam tipe prin SMS si vine factura mare
- injuram ca e casco mare
- etc


duculene, tu esti tampit? (nu e o jignire, e doar o intreabare)
tu ai auzit de ratie alimentara?
stiai ca:
- daca te ducei la o ruda in provincie cu 5 paini, 5 portocale, 5 banane si bomboane de pom invelite in ciocolata adevarata erai zeu
- parintii mei carau paine cu sacii in provincie pt nuntile si botezurile din familie
- maslinele/icrele/cafeaua/tigarile normale acum erau considerate delicatese
- copii faceau bronsite la cozile pentru ulei/zahar/lapte (se exclud persoanele care "se descurcau" si aveau cunostinte)
- si cate si mai cate ???

Edited by kretzu77, 28 November 2007 - 14:41.


#75
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 carman, on Nov 28 2007, 14:06, said:

nenea,nenea, ai uitat... "ratia" era de 1/2paini/zi. daca intr-o familie erau 3 persoane, luai o paine si jumatate... duculeana habar-n-are, dar regreta!
Eu n-am prins asa ceva. Poate provincie, in Bucuresti nu era rationalizata. sorry........

#76
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
D@ria, de ce zici ca pe vremea lui Nea Nicu nu se puteau lua case? Se putea foarte bine, daca aveai bani. Nimeni din familia mea n-a avut casa repartizata de la ICRAL. Chiar stiu ca ni se pareau "naspa" aia care stateau in gazda, erau mai saracuti, asa.
Maica-mea si-a luat singura casa, cand era inca necasatorita, venita din provincie (cu ceva credit la CEC). Asa ca nu era deloc imposibil sa ai o proprietate.

#77
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Erau niste batoane de... lapte praf cred, aveau culoare roz si se lipeau de dinti, dar erau dulci si bune. 5 lei bucata. Franzela... 3 lei parca era, colacul 5, ca presupunea munca manuala :lol:

Mobra era 8.000 de lei, parca avea si atas inclus la pretul asta. Dacia... nu mai tin minte exact, parca erau 60.000 - 70.000 de lei cele 1300, iar la fantastica 1310 crescusera pretul pe la 80.000. Astea cu preturile la Dacia chiar sunt in ceata, nu ma pasiona subiectul deloc, eram multumit cu jucariile mele chinezesti luate pe sub mana.

#78
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006
Vremuri...
Laptele - 5 lei (?) la sticlele alea de 1 litru cu dop de staniol
Ziarele erau 50 bani (4 pagini), la editii speciale 1 leu - luam in fiecare zi ziare, in special Informatia in care mai  gaseam cate o stire legata de ITB si modificarile de trasee - odata am ajuns tocmai la Armata poporului la metrou sa schimb 5 lei ca nu avea sa-mi dea rest (tocmai de la fostul debit de tutun, unde e Cosmote, langa casieria RDS, ex librarie; in locul lui Comote erau o agentie Loto, debitul de tutun si o mercerie, mai tarsiu paine, mai tarziu dupa 90 magazin cu de toate si de curand numai telefoane).
cartile, almanahurile, revistele de la 5 la 15-20 de lei.
Metroul 1 leu, ITB 2 lei pentru tramvai, troleu si autobuz.
5 lei omniprezentele bilete de teatru/cinema, pe care ti le baga pe gat la scoala - facusem colectie de asa ceva.
Mi-amintesc ca am dat 1,25 lei pe o salata.
Cu alte preturi nu am avut de-a face

#79
paser

paser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 29.09.2007

 blueunicorn, on Nov 27 2007, 21:11, said:

relaxeaza-te, te-ai nascut la prea mult timp dupa revolutie;
newsflash! asta nu-i topic despre comunism, despre copilaria/tineretea noastra
ca si cum ai initia tu topic despre jocurile video vechi, de acu cativa ani[/b]
chill :)
a deci si eu o sa fac peste 30 de ani topicuri "remeber 2010" sau "preturi din vremea lui basescu" :w00t:

#80
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

 paser, on Nov 28 2007, 18:21, said:

a deci si eu o sa fac peste 30 de ani topicuri "remeber 2010" sau "preturi din vremea lui basescu" :w00t:


In 2010 nu mai este Basescu :D

Edited by Black Hawk, 28 November 2007 - 20:50.


#81
rares_nica

rares_nica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.12.2005

 carman, on Nov 28 2007, 10:21, said:

nu "Sa tesem frumos"?  :P

si pilogravatul era la moda...

#82
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

 rares_nica, on Nov 28 2007, 18:54, said:

si pilogravatul era la moda...


pirogravatul :D
piro = a arde

#83
rares_nica

rares_nica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.12.2005

 Black Hawk, on Nov 28 2007, 20:59, said:

pirogravatul :D
piro = a arde

colect! imi cer scuze! :D

nu-mi aduc aminte cat costa un video adus de afara, dar stiu ca era scump rau! mai tin minte ca se cautau cu 4 capete de citire...

#84
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

 rares_nica, on Nov 28 2007, 19:15, said:

colect! imi cer scuze! :D

nu-mi aduc aminte cat costa un video adus de afara, dar stiu ca era scump rau! mai tin minte ca se cautau cu 4 capete de citire...


Erau,daca nu ma insel,cam 6-7000 de lei dar ele au aparut tarziu as zice cam cu vreo 4-5 ani inainte de '89. Ma insel ?

#85
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Prima intalnire adevarata am avut-o pe la 14 ani jum'ate.  Nu va asteptati la cine stie ce, am spus "14", da? Dupa ce am consumat un sfert din Spray-ul lui tata (Farmec-Sport,cca 20 lei) m-am dus la el, cu gulerul ridicat si motul de la breton tras in jos a la Elvis sau Dan Spataru, ca sa-l tapez de niste bani.
S-a uitat chioras, a facut in minte cine stie ce calcule si mi-a dat una cu Cuza. Pentru "nascutii in era Iliescu" asta insemna 50 de lei. Banuiesc ca a exclus din start varianta ca fiu-sau sa trebuiasca sa plateasca vreo camera de motel. Ce nu stia el e ca eu aveam pe C.E.C. fantastica avere de 600 lei (!!). Din care am scos 100 sideci, cu o plus-valoare de 150 lei, iata-ma in statie la Izvor, asteptand-o. A, da, metroul 2 lei.
Ea era cu vreo doi ani mai mare, dar credea ca suntem de-o seama, ha-ha-ha... Nu, flori n-am luat, n-ar fi costat mult, 4 lei garoafa, dar eram suficient de idiot incat sa-mi inchipui ca m-as face de ras.
De la Izvor am mers "pe Bulevard", habar n-am ce film am vazut, dar tin minte ca era la Cinema Bucuresti si ca biletul era 6 lei, dar nu ma puteam face de ras tinand gacica la coada, nu? Probabil acelasi lucru si l-o fi zis si bijnitarul care mi le-a vandut cu 25 bucata.( Sa fi fost Giovani?)
Trec peste orgia care a avut loc in sala, pe intuneric, ca ar fi off-topic. Oricum, ca sa va oftic, la un moment dat chiar i-am pus mana pe genunchi, na! Crapati de necaz!
Dupa film, tot pe bulevard, la cofetarie. O amandina era 4,50 lei si o "oranjada" de-aia roz, 2 lei. Pe urma plimbatul prin Cismigiu, cu barca. Cred ca 7 lei ora.
Si la sfarsit, culmea rasfatului si a sangelui albastru ce-mi curgea prin vena cava, Taxi-ul. Ce dracu, doar nu era sa o duc cu metroul acasa. Noroc ca m-a intrebat soferul, mustacind, daca nu ma asez in spate, "cu domnisoara" ca altfel, dobitocul de mine, ramaneam unde ma suisem de prima data, adica in fata, langa el... De la Cismigiu in Matei Ambrozie, cu oprire in Dristor, cam 20 de lei. O fi inclus si taxa de fraier?
Cam asta ar fi...

Edited by Gabi73C, 28 November 2007 - 21:27.


#86
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007

 Gabi73C, on Nov 28 2007, 21:22, said:

Prima intalnire adevarata am avut-o pe la 14 ani jum'ate.  Nu va asteptati la cine stie ce, am spus "14", da? Dupa ce am consumat un sfert din Spray-ul lui tata (Farmec-Sport,cca 20 lei) m-am dus la el, cu gulerul ridicat si motul de la breton tras in jos a la Elvis sau Dan Spataru, ca sa-l tapez de niste bani.
S-a uitat chioras, a facut in minte cine stie ce calcule si mi-a dat una cu Cuza. Pentru "nascutii in era Iliescu" asta insemna 50 de lei. Banuiesc ca a exclus din start varianta ca fiu-sau sa trebuiasca sa plateasca vreo camera de motel. Ce nu stia el e ca eu aveam pe C.E.C. fantastica avere de 600 lei (!!). Din care am scos 100 sideci, cu o plus-valoare de 150 lei, iata-ma in statie la Izvor, asteptand-o. A, da, metroul 2 lei.
Ea era cu vreo doi ani mai mare, dar credea ca suntem de-o seama, ha-ha-ha... Nu, flori n-am luat, n-ar fi costat mult, 4 lei garoafa, dar eram suficient de idiot incat sa-mi inchipui ca m-as face de ras.
De la Izvor am mers "pe Bulevard", habar n-am ce film am vazut, dar tin minte ca era la Cinema Bucuresti si ca biletul era 6 lei, dar nu ma puteam face de ras tinand gacica la coada, nu? Probabil acelasi lucru si l-o fi zis si bijnitarul care mi le-a vandut cu 25 bucata.( Sa fi fost Giovani?)
Trec peste orgia care a avut loc in sala, pe intuneric, ca ar fi off-topic. Oricum, ca sa va oftic, la un moment dat chiar i-am pus mana pe genunchi, na! Crapati de necaz!
Dupa film, tot pe bulevard, la cofetarie. O amandina era 4,50 lei si o "oranjada" de-aia roz, 2 lei. Pe urma plimbatul prin Cismigiu, cu barca. Cred ca 7 lei ora.
Si la sfarsit, culmea rasfatului si a sangelui albastru ce-mi curgea prin vena cava, Taxi-ul. Ce dracu, doar nu era sa o duc cu metroul acasa. Noroc ca m-a intrebat soferul, mustacind, daca nu ma asez in spate, "cu domnisoara" ca altfel, dobitocul de mine, ramaneam unde ma suisem de prima data, adica in fata, langa el... De la Cismigiu in Matei Ambrozie, cu oprire in Dristor, cam 20 de lei. O fi inclus si taxa de fraier?
Cam asta ar fi...
Mai esti cu ea?

#87
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003
Un Brifcor era 5 lei, un Cico 2,5 lei.
Tramvaiul era 0.35 lei la "a-ntia" si 0.25 la "a doua".  :D

Attached Files



#88
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003
Si magazinul Cora din vremurile alea!  :lol:

Attached Files



#89
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
video player 25-35000 lei !video recorder 55-65000 lei caseta video 180 minute 800-1000lei !caseta audio 60 min 100 lei(tdk)stiu pe cineva care si-a cumparat frigider artic gaesti dintr-un aprozar din scornicesti cu 10 casete video(respectivul era marinar si statea in tulcea)

#90
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 SSNight, on Nov 28 2007, 22:08, said:

Mai esti cu ea?

Neaaahh. Cati mai sunt in ziua de azi cu prima?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate