Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Preturi din epoca Ceausescu

- - - - -
  • Please log in to reply
767 replies to this topic

#37
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 alin179, on Nov 28 2007, 10:28, said:

pentru eram destul de mic pe atunci singurul pret pe care mi-l amintesc era guma de mestecat TURBO de la turci. 10 lei. pe asta se duceau toate economiile mele. mai am si acum si colectia (completa) cu masini.  face cineva schimb? :D
cred ca erai mic si te fraiereau tiganii. costa 5 lei (luata de sub fusta baraoancelor). 8 lei era un Baltazar ( cea mai buna "guma" cioflaita de cariile lu' mandea).

#38
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

 alin179, on Nov 28 2007, 10:28, said:

pentru eram destul de mic pe atunci singurul pret pe care mi-l amintesc era guma de mestecat TURBO de la turci. 10 lei. pe asta se duceau toate economiile mele. mai am si acum si colectia (completa) cu masini.  face cineva schimb? :D

Turbo parca a aparut dupa '89. Aveam si eu sute de "surprize". Inainte de '89 cumparam de la etnia minoritara gume cu tatuaje, tot de la mare. Eram tot un tatuaj.

Edited by jay333, 28 November 2007 - 10:31.


#39
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 jay333, on Nov 28 2007, 10:31, said:

Turbo parca a aparut dupa '89. Aveam si eu sute de "surprize". Inainte de '89 cumparam de la etnia minoritara gume cu tatuaje, tot de la mare. Eram tot un tatuaj.
ntzz, era si inainte!

#40
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
La mine ajungeau mai greu. Am crescut in NT, mai pe la tara.

#41
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 jay333, on Nov 28 2007, 10:38, said:

La mine ajungeau mai greu. Am crescut in NT, mai pe la tara.
aha! se vindeau la nunti (duminica)... corect?
aia dupa ce ca erau bisnitari, mai erau si speculanti pe deasupra! :)

#42
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

 carman, on Nov 28 2007, 10:40, said:

aha! se vindeau la nunti (duminica)... corect?
aia dupa ce ca erau bisnitari, mai erau si speculanti pe deasupra! :)
o intrebare am...regretati vremurile de atunci?...nu stiu dar parca imi doresc si eu sa fi fost activ pe-atunci...dar deh...daca taica-miu a asteptat 39 de ani pana sa se casatoreasca si sa ma conceapa :D

#43
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
in 80 eram in a 8-a si mi-am cumparat primul aparat foto la 75 lei era pe film lat, care l-am stricat inainte sa fac vre-o poza

in 81 am luat altul la 305 lei smena 8, si am inceput sa fac poze alb negru care ma costau maxin 2 lei materialul si le vindeam cu 8 sau 10 lei marine 9x114

#44
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 HotDawwg, on Nov 28 2007, 10:43, said:

o intrebare am...regretati vremurile de atunci?...nu stiu dar parca imi doresc si eu sa fi fost activ pe-atunci...dar deh...daca taica-miu a asteptat 39 de ani pana sa se casatoreasca si sa ma conceapa :D
"binele" din acele vremuri este asociat cu tineretea celor care regreta regimul lui ceasca...
in rest:intuneric, apa rece cu program, apa calda:2 ore pe zi, fara caldura iarna, cozi la orice produs (lapte, fructe exotice etc.)
singurul care regreta este duculeana! desi el avea doar 5 ani in '89...

#45
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Eu din perioada comunista imi aduc aminte doar de (aveam 4 ani '89) combinele de la Semanatoarea care treceau prin Crangasi. Are cineva idee cat costa una?

#46
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 kill_them_all1000, on Nov 28 2007, 10:50, said:

Eu din perioada comunista imi aduc aminte doar de (aveam 4 ani '89) combinele de la Semanatoarea care treceau prin Crangasi. Are cineva idee cat costa una?
da' statia de metrou Semanatoarea nu te intreseaza cat costa?

#47
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 carman, on Nov 28 2007, 10:50, said:

singurul care regreta este duculeana! desi el avea doar 5 ani in '89...


Da, dar se ducea sa stea la coada la lapte si iaurt.

#48
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 Laberta, on Nov 28 2007, 10:55, said:

Da, dar se ducea sa stea la coada la lapte si iaurt.
iaurt??? eu imi amintesc doar de SANA...

#49
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Fotografia era o ocupatie cred rentabila, pozele le faceam singur dupa ce veneam de la scoala, cu un aparat de proiectie scolar modificat, chestia de facut poze o publicasem prin tehnium anii 82 sau 83 revista din mai parca, in 82 am facut prima poza color pe un fel de hartie NC4 ungureasca care costa 96 lei pachetul de 100 bucati 6x9 si solutia aferenta vre-o 65 lei pt a prelucra cele 100 buc, filme foloseam ORWO gasisem cam 90 lei filmul daca nu ma insel, cele albnegru erau facute de azopan si erau 18 lei, in 83 mi-am luat alt aparat foto romanesc (orizont amator d) pe care am dat 500 lei si mi se parea destul de bun la vremea aceea

#50
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

 carman, on Nov 28 2007, 10:50, said:

"binele" din acele vremuri este asociat cu tineretea celor care regreta regimul lui ceasca...
in rest:intuneric, apa rece cu program, apa calda:2 ore pe zi, fara caldura iarna, cozi la orice produs (lapte, fructe exotice etc.)
singurul care regreta este duculeana! desi el avea doar 5 ani in '89...

Pentru mine era ceva mai bine atunci, fiind la tara. Nu aveam apa curenta, deci nu ne deranja programul (de la oras), iarna nu duceam lipsa de lemne pentru soba, cozi - nu, era tata primar  :P . Nu stiu, sub unele aspecte era mai bine decat acum. Sau am avut eu o copilarie prea frumoasa.
Pentru carcotasi: da, am stat si eu la cozi pentru painea care se dadea pe baza de cartele, pentru butelie, am avut si noi lipsuri, am prins si program de apa (la bunica-mea care traieste la oras). Le stiu si e cele rele pe langa experientele placute.

#51
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 carman, on Nov 28 2007, 10:50, said:

"binele" din acele vremuri este asociat cu tineretea celor care regreta regimul lui ceasca...
in rest:intuneric, apa rece cu program, apa calda:2 ore pe zi, fara caldura iarna, cozi la orice produs (lapte, fructe exotice etc.)
singurul care regreta este duculeana! desi el avea doar 5 ani in '89...
Pai bine inteles ca regret domnule carman! Vezi tu, eu in loc sa ma plang de acea inghetata "parfe" care curgea, ziceam mersi ca o am si pe-aia, ca altceva nu se gasea. Banane si portocale la fel, era sarbatoare in casa cand le aveam, si nu faceam mofturi. Acum, normal ca poti sa strambi din nas si sa spui ca nu mai e buna cutare, fiindca ai de unde alege, mai multe sortimente.

#52
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 carman, on Nov 28 2007, 11:50, said:

"binele" din acele vremuri este asociat cu tineretea celor care regreta regimul lui ceasca...
in rest:intuneric, apa rece cu program, apa calda:2 ore pe zi, fara caldura iarna, cozi la orice produs (lapte, fructe exotice etc.)
singurul care regreta este duculeana! desi el avea doar 5 ani in '89...

nu prea eram afectat de acel regim, locuiam intr-un sat si ai mei nu erau nevoiti sa cumpere produse alimentare, ce ma deranja mai mult era ca se intrerupea lumina mai tot timpul, pe acea vreme nu eram de bani de-a gata, am fost crecut de bunici care nu aveau bani, aveam numai ce manca la ei (dumnezeu sa le faca mai frumoasa viata pe cealalta lume), daca imi mai trebuia ceva la scoala trebuia sa imi fac rost cum ma ducea mintea de atunci, asa am facut 12 clase facand naveta pe jos 4 km era 2,5 lei bilet de autobuz, dar cu banii aia mai bine faceam altceva

Edited by c_anicai, 28 November 2007 - 11:10.


#53
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 duculeana, on Nov 28 2007, 10:59, said:

Pai bine inteles ca regret domnule carman! Vezi tu, eu in loc sa ma plang de acea inghetata "parfe" care curgea, ziceam mersi ca o am si pe-aia, ca altceva nu se gasea. Banane si portocale la fel, era sarbatoare in casa cand le aveam, si nu faceam mofturi. Acum, normal ca poti sa strambi din nas si sa spui ca nu mai e buna cutare, fiindca ai de unde alege, mai multe sortimente.
domnu' duculeana, eu ma plang ca aveam 12 ani si caram cu taica-meu apa de la pompa din fata blocului cu un cazan de 50L. si stateam la etajul 8! liftul nu mergea intotdeauna... cu cateva cazane umpleai o vana cu apa si aveai pentru toaleta si igiena minima. iarna faceam baie cu apa calduta luata din calorifer...
stii cum este sa pui mai multe oglinzi in jurul unei lampi pe gaz? ghici de ce...

#54
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 carman, on Nov 28 2007, 11:03, said:

domnu' duculeana, eu ma plang ca aveam 12 ani si caram cu taica-meu apa de la pompa din fata blocului cu un cazan de 50L. si stateam la etajul 8! liftul nu mergea intotdeauna... cu cateva cazane umpleai o vana cu apa si aveai pentru toaleta si igiena minima. iarna faceam baie cu apa calduta luata din calorifer...
stii cum este sa pui mai multe oglinzi in jurul unei lampi pe gaz? ghici de ce...
Ca sa reflecte caldura?  :P Vorbind serios acum, de ce trebuie sa vezi numai lucrurile rele din acea perioada si nu si micile bucurii ale copilariei de atunci (atatea, putine cate erau)? Se poate uita un film la cinama cu prietenii, sau cand ma tragea bunicul cu sania de la gradinita/scoala prin nameti? Acum mai exista toate acestea? Nu! Si atunci? Stii foarte bine ca ziceam ca ne-a pus Dumnezeu mana-n cap la primul calculator HC si cand aparea o noua caseta cu jocuri la care asteptam 10 minute sa se incarce jocul. Acum nu, noi trebuie sa dam milioane pentru un upgrade la calculator pentru ultimul joc aparut, si ala care costa juma' din salariul minim. E bine asa ceva? Ca adolescentii de azi nu mai stiu ce-i aia joaca, "hotii si vardistii" etc.?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate