Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

(vimp) Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#55
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
folosind spatiul de sub scari voi avea aprox 3,5x3,2. Eu am intrebat pe cineva si acesta a spus ca inca nu exista un normativ pt centrala pe lemne ci doar pentru centrala pe gaz.

#56
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postvimp, on Feb 12 2008, 14:47, said:

folosind spatiul de sub scari voi avea aprox 3,5x3,2. Eu am intrebat pe cineva si acesta a spus ca inca nu exista un normativ pt centrala pe lemne ci doar pentru centrala pe gaz.

asa este, insa centrala pe lemne are niste dimensiuni si niste cabluri prin spate care te obliga la respectarea unor distante. Plus ca centrala pe lemn se incinge rau. O centrala pe lemn are cam 80x80 dimensiune. In spate mai ai niste racorduri care iti impun mutarea centralei spre fata cu 20 cm ( nu uita ca trebuie sa ai loc de acces pentru curatat centrala, nu e ca la gaz). iti mai trebuie loc si de un boiler etc...

#57
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Si pentru ceva stoc de lemne; daca e viscol vreo 2 zile,cam nasol sa cari lemne de la magazie ...

#58
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007

View Postvimp, on Feb 12 2008, 14:47, said:

folosind spatiul de sub scari voi avea aprox 3,5x3,2. Eu am intrebat pe cineva si acesta a spus ca inca nu exista un normativ pt centrala pe lemne ci doar pentru centrala pe gaz.
Da? uita-te sub scarile de la casa facuta de mine ca abia a incaput una mica pe gaz. Io zic sa t mai gandesti. Trebuie sa dai spaga mare sa-ti aprobe aia de la gaze faza cu montatul sub scara. Io-s patit.

#59
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
@dduras: cu lemnele nu va fi o problema: dupa cum spuneam mai sus, daca va fi centrala pe lemne atunci in treptul CT, sub copertina pt auto va exista o "prelungire"
@astra: era vorba de spatiul total adica CT+spatiul de sub scari. sigur respecta normele de volum pentru centrala gaz.
:)

#60
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Am batut palma cu arhitectul : 1650eur PAC pentru casa, copertina, gard, foisor, fosa si PTH pentru casa. deocamdata nu mi-a iesit certificatul de urbanism, aici cred ca voi avea ceva de lucru....

#61
melecciuc

melecciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2007

View Postvimp, on Feb 11 2008, 03:18, said:

Asadar am fost si pe la omul care cerea 7.5 eur/m2 (pe care intamplator chiar il cunosteam!). Cel mai sigur o sa merg pe mana lui, desi e un picut cam "smecheras". Insa omul a inteles din prima care este problema mea : organizarea spatiilor. Ca atare a incercat sa imi ofere ceva pe gustul meu, nu a reusit dar m-a inspirat, pana la urma m-am hotarat la una dintre primele schite elaborate cu vreo 2-3 ani in urma si pe care nevasta nu le-a agreat ca cica prea arata a "pensiune". Insa solutia de fata imi rezolva una din principalele cerinte : amplasarea favorabila (fata de Nord dar si din considerente de iluminare naturala) a  spatiilor de incalzit/locuit.
[ http://casa.vimpsoftware.com/plan/casa18p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://casa.vimpsoftware.com/plan/casa18m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am considerat ca voi merge pe GVP de 30 (29) la exterior si 25 (24) la interior. Nu sunt foarte hotarat daca la bucatarie peretele cu ferestre sa fie semirotund sau drept (asa cum este in schita de fata).
Maine cred ca am gata si curentul, treaba care m-a costat o caruta cu bani, nu cum scria cineva pe aici ca a facut 400m cu 6000RON :)
Si tot maine va vad cu nenea arhitectul si ii prezint proiectul de mai sus.
Si tot maine merg la o bere cu colegii de servici... (oops - asta-i din alt jurnal)
Sa fiti fericiti.
cum ai rezolvat cu curentul daca nu tia iesit certificatul de urbanism

View Postvimp, on Feb 17 2008, 12:15, said:

Am batut palma cu arhitectul : 1650eur PAC pentru casa, copertina, gard, foisor, fosa si PTH pentru casa. deocamdata nu mi-a iesit certificatul de urbanism, aici cred ca voi avea ceva de lucru....
nu stiu ce sa mai cred cu PUG asta din noiembrie nea costica primarul tot spune ca iese, cand am fost acum cateva zile la el spunea ca-i mai trebuie 35 mil pt niste avize

#62
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
curentul=pentru pompa de apa
PUG-ul e o lalaiala. Nu a ajuns la cadastru. Ideea este ca daca iese CU si trebuie sa fac PUZ, atunci ma duc la CJ si daca terenul meu este in viitorul PUG sau in imediata vecinatate se poate da o derogare sa fie trecut in intravilan. Dar vezi tu, acolo este un "se poate" :)
Bani trebuiesc pentru multe avize, nici macar arhitectul nu a fost platit cu toti banii, desi teoretic partea de proiectare PUG este gata.

#63
melecciuc

melecciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2007

View Postvimp, on Feb 17 2008, 19:03, said:

curentul=pentru pompa de apa
PUG-ul e o lalaiala. Nu a ajuns la cadastru. Ideea este ca daca iese CU si trebuie sa fac PUZ, atunci ma duc la CJ si daca terenul meu este in viitorul PUG sau in imediata vecinatate se poate da o derogare sa fie trecut in intravilan. Dar vezi tu, acolo este un "se poate" :)
Bani trebuiesc pentru multe avize, nici macar arhitectul nu a fost platit cu toti banii, desi teoretic partea de proiectare PUG este gata.
PUZ costa destul si umbli de iti vine rau. Am inteles ca de PUG se ocupa cineva Enache parca, el cred ca stie cel mai bine cand ar fi gata dar de unde sa-l iau.
Curentul pt pompa de apa lai tras de la un vecin !
eu am 100 m de la stalp pana la teren(Crihan) , am fost la e-on si fara autorizatie de constructie nu faci nimic

#64
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007

View PostMirelaLucia, on Feb 12 2008, 14:52, said:

Plus ca centrala pe lemn se incinge rau.

in cautarile mele febrile de a gasi o solutie de incalzire am fost pe la la mai multe vilutze de cetateni respectabili. La nici unul dintr ei centrala nu se "incingea rau". Adevarat ca doar la unul am vazut ghivecele de flori puse pe centrala si pe peretii camerei centralei.

in rest sunt deacord cu tine..+ ca am renuntat la ideea centralei pe lemne, o magaoiae care cere intretinuta, bleahh!

#65
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postis-yzy, on Feb 18 2008, 11:02, said:

in rest sunt deacord cu tine..+ ca am renuntat la ideea centralei pe lemne, o magaoiae care cere intretinuta, bleahh!
E alegerea ta, nu se comenteaza.

View Postis-yzy, on Feb 18 2008, 11:02, said:

Adevarat ca doar la unul am vazut ghivecele de flori puse pe centrala si pe peretii camerei centralei.

ma faci sa rad cu ghivecele. iarasi nu comentez

#66
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
scopul meu nu era sa te fac sa razi. In cazul in care n-ai inteles, ghivecele "demonstrau" cat de tare se incalzeste o centrala pe lemne.

iar daca mi-am exprimat optiunea in alegerea/nealegerea unui sistem de incalzire promit ca nu mai fac. Nu doream un  comentariu ci doar "ma aflam in vorba, asa...ca tot romanu'"

O zi buna

Edited by is-yzy, 18 February 2008 - 11:57.


#67
melecciuc

melecciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2007

View Postis-yzy, on Feb 18 2008, 12:02, said:

in cautarile mele febrile de a gasi o solutie de incalzire am fost pe la la mai multe vilutze de cetateni respectabili. La nici unul dintr ei centrala nu se "incingea rau". Adevarat ca doar la unul am vazut ghivecele de flori puse pe centrala si pe peretii camerei centralei.

in rest sunt deacord cu tine..+ ca am renuntat la ideea centralei pe lemne, o magaoiae care cere intretinuta, bleahh!
referitor la ncalzire am auzit ceva de convectoare stiti ceva !  se folosesc la un cartier de vile noi intercasa parca

#68
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View Postmelecciuc, on Feb 18 2008, 10:40, said:

PUZ costa destul si umbli de iti vine rau. Am inteles ca de PUG se ocupa cineva Enache parca, el cred ca stie cel mai bine cand ar fi gata dar de unde sa-l iau.
Curentul pt pompa de apa lai tras de la un vecin !
eu am 100 m de la stalp pana la teren(Crihan) , am fost la e-on si fara autorizatie de constructie nu faci nimic
daca ai sa cauti lista arhitectilor cu drept de semnatura la primaria Bacau pe geam ai sa gasesti numarul lui de telefon. dar ca sa te scutesc ti-l dau eu pe pm :), eu nu am reusit sa aflu nimic concret...

Referitor la centrala cu lemne, pentru o casa ca a mea, la o centrala buna va trebui sa pun lemne cam de 4 ori pe zi de iarna. zic din auzite

#69
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004
Maine cred ca am gata si curentul, treaba care m-a costat o caruta cu bani, nu cum scria cineva pe aici ca a facut 400m cu 6000RON :)
Si tot maine va vad cu nenea arhitectul si ii prezint proiectul de mai sus.
Si tot maine merg la o bere cu colegii de servici... (oops - asta-i din alt jurnal)
Sa fiti fericiti.[/quote]

Cand se termina lucrarea (se face receptia) pot sa-ti arat factura de la firma care a executat lucrarea.

Edited by Alezandru, 19 February 2008 - 07:42.


#70
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
de ce nu detaliezi cu curentul? suntem mai multi interesati

#71
melecciuc

melecciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2007

View PostAlezandru, on Feb 19 2008, 07:41, said:

Maine cred ca am gata si curentul, treaba care m-a costat o caruta cu bani, nu cum scria cineva pe aici ca a facut 400m cu 6000RON :)
Si tot maine va vad cu nenea arhitectul si ii prezint proiectul de mai sus.
Si tot maine merg la o bere cu colegii de servici... (oops - asta-i din alt jurnal)
Sa fiti fericiti.

Cand se termina lucrarea (se face receptia) pot sa-ti arat factura de la firma care a executat lucrarea.
am vb azi cu un tip pt un bransament pt 100 m distanta( nu cu relu ) monofazat mia zis ca ar fi max 100000000 lei pt 2 casea sta insemna spunea el sa ne puna un stalp si de acolo subteran , ca daca pune 2 stalpi intri la extindere de retea si.......... cam mult nu !

Edited by melecciuc, 20 February 2008 - 20:05.


#72
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
cu ocazia asta raspund si lui melecciuc:
treaba a fost  cam asa: de la ultimul stalp pana la mine am aprox. 70-80m care au trebuit trasi in sapatura. De asemenea, cablul a trebuit tras de la penultimul stalp (adica aerian intre ultimii stalpi) intrucat cablul existent la ultimul era destinat unui singur beneficiar. Intrucat avizul EON a fost doar pentru 4KW la limita de proprietate eu am vorbit cu omu care a facut lucrarea sa imi traga cablu de 4x16 (sigur 4KW, si sa imi lase rezerva in sant pentru a ajunge la viitoarea casa (inca vreo 60m).
Totul m-a costat 4.400RON (ca uitasem sa zic asta :) )

Edited by vimp, 29 February 2008 - 13:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate