Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

(vimp) Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#19
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
stii bancu ala cu "fete n-avem. dar va place organizarea?" ...? :)

#20
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Na ca nu mai merge editul, am pus si ceva schite de case pe site. Cine e interesat poate sa arunce o privire si sa se inspire. Sunt free :P

Ce am uitat sa mai pun aici, am facut:
- studiu geotehnic, inca din vara pret = 320RON
- plan situatie, acum 1 saptamana  pret=400RON

Am vorbit si cu ceva arhitecti, pentru cei 180M2 de casa (numai casa fara a include terase si balcoane, gard, foisor, beci) mi se cer:
- pentru proiect complet (PAC+arhitectura+rezistenta+electric+sanitar+termic) cam 2100-2500EUR. Am gasit si oameni care cereau 20EUR/m2 din start, fara sa ceara detalii prea multe.
- pentru varianta light (PAC+rezistenta+arhitectura detaliu) cam cu 30%mai putin.
ATENTIE, vorbesc de preturi FARA TVA.
Am cautat numai arhitecti din Bacau, spun asta pentru a nu se naste confuzii.

Inca mai caut arhitecti :)

PS
Daca stiti ceva tehnici de negociere, sfaturi si povete pentru a scoate un pret mai bun va raman dator... sau nu va raman dator.
Inca ma mai gandesc la mansarda din lemn peste parter porotherm.

Edited by vimp, 19 December 2007 - 17:28.


#21
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Ma tot uit cu jind pe site-uri poloneze cu case. superbe planurile si 3D-urile, sa nu mai vorbesc de prezentare. Ce ma enerveaza cel mai tare este ca majoritatea planurilor au baile in fata casei.

#22
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
io zic sa accepti un onorariu mai piperat de la un arhitect de care'ti place si cu care te intelegi bine (exista o atmosfera), da' conditioneaza colaborarea.
Una din ele ar fi acces facil la consultanta pe perioada santierului din partea arhitectului si al inginerului structurist.
Adica accepta'i pretu' da' cere si tu ceva in plus. ;)

#23
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
M-am gandit si eu la treaba cu colaborarea dar se pare ca uniii sunt reticenti la chestia asta. Pe de alta parte nu stiu cum as putea sa "constrang" un arhitect/structurist sa colaboreze fara sa imi faca probleme. Ma gandesc ca acum zice ca va fi deschis unei colaborari, iar apoi cand am nevoie de el va spune ca nu are timp :).

#24
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
asta e cel mai simplu. Trebuie doar sa esalonezi platile:
30% avans
60% obtinerea proiect AC(pentru arhitect) respectiv DE (pentru structurist)
10% la incheierea supravegherii pe santier pentru amindoi.

Vezi insa ca asta te obliga si pe tine - sa ii chemi, sa le ceri parerea la fiecare mutare de geam, usa, ca astea tot intervin cind vezi casa in picioare. e normal.
Oricum Legea 10 il obliga pe structurist si fara aia 10%, dar cu arhitectul nu ai pirghii legale.

#25
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postvimp, on Dec 20 2007, 09:56, said:

nu stiu cum as putea sa "constrang" un arhitect/structurist sa colaboreze fara sa imi faca probleme.
se numeste contract si nu o putem considera constringere. Este un acord.

Edited by punkt, 21 December 2007 - 08:49.


#26
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Multam de respunsuri.
@punkt : tot la o forma de intelegere ma gandeam si eu de aceea am pus ghilimele.
Este posibil sa ma gandesc totusi catre etaj, desi nu prea ma tine punga....of!

#27
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Se pare ca in final ma voi orienta spre GVP, arhitectii nu prea recomanda cadre si unii spun de porotherm ca nu ar acoperi specificatiile pentru zona noastra seismica. Si aici pe forum am citit cate ceva despre acest subiect.
Azi am fost si am depus la primarie cererea pentru eliberarea certificatului de urbanism. Nenea zice ca sa astept PUG-ul ca e in lucru si nu poate sa dea autorizatie. Fassss, cand am spus ca mai sunt si alte constructii in zona a replicat ca ar trebui si ei sa intre in legalitate. Am completat replica cu faptul ca vecinii au toate autorizatiile si ca, in plus, ma cunosc foarte bine cu arhitectul care lucreaza la PUG. A lasat-o mai moale. Sunt curios in cat timp imi dau certificatul. Sper sa termin repede si sa ma hotarasc la un plan de casa. Cred ca ma apuc de sapat pentru beci.
Cam asa o sa fie "asezarea"
[ http://casa.vimpsoftware.com/index.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vimp, 21 January 2008 - 23:26.


#28
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
crivatul bate cam dinspre N-E. E bine ca ai spatele casei in directia aia.

Lucrul cam nasol e ca o sa ai la zapada de dat iarna ca sa scoti masina la drum ...

#29
florin_j

florin_j

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.06.2007
De ce ai lasat spatiu in fata portii? :huh:

#30
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View PostDDuras, on Jan 24 2008, 16:20, said:

crivatul bate cam dinspre N-E. E bine ca ai spatele casei in directia aia.

Lucrul cam nasol e ca o sa ai la zapada de dat iarna ca sa scoti masina la drum ...

Acolo va fi gard inaltut, scandura langa scandura, asa ca nu cred ca vor fi probleme.

View Postflorin_j, on Jan 25 2008, 10:51, said:

De ce ai lasat spatiu in fata portii? :huh:
Drumul de servitute are 5m.
1. Daca vin prietenii si nu mai este loc in curte sa aiba unde sa lase masina fara sa incurce traficul.
2. Daca vine o masina mare (lemne, vidanja, etc) sa aiba spatiu de manevra.

#31
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
ma gandeam la varianta numai parter... cam mult spatiu verde risipit
[ http://casa.vimpsoftware.com/plan/casa-parter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Poate totusi nu e rau sa lasi un dormitor la parter. Nu se stie niciodata la ce iti va trebui. Iar casa pe un nivel...costa cam tot atat cat parter+etaj mansardat

#33
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
A da....dormitoarele fa-le de cel putin 12mp, daca sunt mai mici....nu prea ai ce face cu ele. Doar daca pui un pat de o persoana si un birou si deja e inghesuiala mare.... ;) asta o stiu din proprie experienta

#34
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
In principiu sunt adeptul dormitorului ca loc de dormit si ca atare in dormitor nu va exista birou. De asta si caut un colt de facut dressing/store. Exceptie vor face camerele copiilor care au nevoie de lumea lor. In general o sa stam in living/bucatarie iarna, iar vara AFARA...

#35
Maddy_1980

Maddy_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.01.2008
Pai copilul va avea nevoie de birou sa isi faca lectiile. Ca doar nu le va face in bucatarie. Si nici nu il vei ajuta mereu la lectii. Are nevoie sa invete si de obicei o face in dormitor, pentru ca ala e spatiul lui in care se simte bine. Eu una asa am fost. Si nici nu am putut imparti spatiul de invatat cu fratele meu. Am avut nevoie de biroul meu, in camera mea ....

#36
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Asta si spuneam, copiii cu treaba lor.
Intre timp am facut si ceva scanari dupa documente, pentru inceput un studiu geo:
[ http://casa.vimpsoftware.com/geo/geo1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://casa.vimpsoftware.com/geo/geo2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://casa.vimpsoftware.com/geo/geo3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate