Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

(vimp) Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#73
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007

View PostMaddy_1980, on Jan 25 2008, 23:54, said:

Iar casa pe un nivel...costa cam tot atat cat parter+etaj mansardat
Asta e marea mea dilema. Vreau sa construiesc o casa, 140mp suprafata construita cu tot cu garaj, pe un singur nivel. As fi iesit mai ieftin daca o structuram pe 2 nivele? Acum e cam tardiva intrebarea, ca proiectul meu e aproape de finalizare in solutia asta. Dar macar sa stiu daca are rost sa ma zgarai.

#74
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
apuca-te de zgariat

#75
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007

View Postconu71, on Mar 4 2008, 19:58, said:

apuca-te de zgariat
o sa incerc.

#76
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
da, dar in schimb vei avea un pod imens ...
daca ai teren poate ca se merita sa faci numai parter, mie unuia asa mi-ar fi placut

#77
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Posttotalitar, on Mar 4 2008, 18:32, said:

Asta e marea mea dilema. Vreau sa construiesc o casa, 140mp suprafata construita cu tot cu garaj, pe un singur nivel. As fi iesit mai ieftin daca o structuram pe 2 nivele? Acum e cam tardiva intrebarea, ca proiectul meu e aproape de finalizare in solutia asta. Dar macar sa stiu daca are rost sa ma zgarai.


diferenta este data de costul suplimentar al fundatiei si al acoperisului. Finisajele sunt la fel, instalatiile sunt la fel. Direneta nu este mare, insa daca tu ridici in timpul constructiei popii centrali ai podului cu vre-o 30-40 cm, iti va rezulta un pod suficient de mare sa faci ulterior mansarda acolo ( deci mp utili castigati. La constructie, pentru ca este parter plus pod, podul nu se pune, deci manopera este cam aceeasi cu la 2 nivele (depinde de tine cum negociezi aspectul asta). Eu una sunt adepta casei pe un nivel cu pod mansardabil.

#78
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMirelaLucia, on Mar 5 2008, 10:26, said:

...... Eu una sunt adepta casei pe un nivel .....

SI EU.

Desi sunt posesorul unei constructii D+P+E. (D-ul a iesit datorita declivitatii).
Casa visurilor mele este una care se intinde numai pe orizontala, cu curte interioara si sarpante care sa umbreasca holul de acces in camere. Holul, la randul lui, sa aiba spatii vitrate mari catre acea curte interioara.
Constructia in sine sa fie una traditionala: fundatie de beton, hidroizolata excesiv, iar zidurile din caramida plina cu grosimea de peste 50 cm. Lipsa totala de stalpi din beton printre ale carui proprietati este si capilaritatea. Deasupra planseu dublu din lemn si izolatie din pamant. Fara nici un fel de termoizolatie exterioara sau interioara. Garantat o asemenea casa nu va avea "efectul de baraca" pe care-l resimtim la toate constructiile moderne si pe care ne batem capul sa-l contracaram prin te miri ce materiale nou lansate pe piata, cu "caracteristici miraculoase"

Inconvenient. Tarlaua mare, cel putin 2000 mp.

Solutii avute la dispozitie:
1. teren in oras, pret exorbitant care poate fi pana la 200% din valoarea constructiei.
2. teren ieftin in localitati limitrofe. Ce faci cu copilul/ii? La ce scoala ii dai? Cum le asiguri transportul? Ce faci cu viata lor sociala? Si altele inconveniente care tin de "confortul metropolitan" cu care ne-am obisnuit.

Nevoit am ales varianta 1. cu 500mp si trei nivele, ca altfel imi vopseam masina in galben si imi puneam patratele albe si negre.

#79
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostMirelaLucia, on Mar 5 2008, 10:26, said:

diferenta este data de costul suplimentar al fundatiei si al acoperisului. Finisajele sunt la fel, instalatiile sunt la fel. Direneta nu este mare, insa daca tu ridici in timpul constructiei popii centrali ai podului cu vre-o 30-40 cm, iti va rezulta un pod suficient de mare sa faci ulterior mansarda acolo ( deci mp utili castigati. La constructie, pentru ca este parter plus pod, podul nu se pune, deci manopera este cam aceeasi cu la 2 nivele (depinde de tine cum negociezi aspectul asta). Eu una sunt adepta casei pe un nivel cu pod mansardabil.

La acoperis intra bineinteles si lemnul si invelitoarea (cu tot ce presupune ea), si mai mult pod de izolat, si mai multa podea de izolat, mai multa pazie,mai multe jgheaburi si burlane,mai mult trotuar, ... si altele.

E binisor mai mult. @totalitar,si eu sunt in aceiasi situatie, mai putin zgariatul  :)  ; a fost un lucru asumat, desi pecuniar nici mie nu mi-a picat chiar bine

#80
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.04.2007
va multumesc tuturor de raspunsuri. care ar putea fi costul total al unei fundatii de 140mp in conditiile unui sol normal (nu panta, nu balta...., adancime de inghet 0.90-1m potrivit studiului geotehnic)? daca fac un calcul proportional cu ce a iesit la mirelalucia, pai eu am de ingropat peste 9000 euro?! (ceva mai putin totusi ca eu am statie de betoane aproape, dar oricum...) vimp,scuze ca pun intrebari pe jurnalul tau de casa, poate ar trebui sa discut in alta parte aspectu asta...

#81
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
totalitar: daca ti-ai deschide si tu un jurnal, poate am vorbi pe jurnalul tau :)

#82
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
nu ma supar. serios.... :)
Eu inca astept CU... stiu ca parca erau obligati sa mi-l elibereze in 30 de zile. hmmmm, maine merg la primarie

Edited by vimp, 07 March 2008 - 01:17.


#83
moulinrouge169

moulinrouge169

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2008

View Postklauss74k, on Nov 14 2007, 14:51, said:

Salut. In ce zona (mai exact) e terenul si cat te-a costat? Si eu sint din Bacau si ma intereseaza zona Magura.
  
Buna ziua,am si eu o intrebare-urmeaza sa fac o casa in Bacau,ati gasit un arhitect serios,mie mi-a cerut unul 8900 euro pt 260 metri

#84
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Adica 34 euro/mp? Daca e vorba doar de arhitectura, pretul e imens. Chiar si pentru proiectare generala este foarte mare.

#85
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

View Postmoulinrouge169, on Mar 7 2008, 10:48, said:

Buna ziua,am si eu o intrebare-urmeaza sa fac o casa in Bacau,ati gasit un arhitect serios,mie mi-a cerut unul 8900 euro pt 260 metri
ti-a cerut cu 5900 de euro peste cat trebuia. intreaba-l daca este sarac si vrea sa se scoata

#86
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
in bacau gasesti arhitecti destui care sa iti faca proiectul complet (PAC+detalii+specialitati el., sanitar, termic) pana in 15eur/m2 (fara TVA). Asta este pretul strict pentru cladire. Pentru altele se mai negociaza (alei, imprejmuiri, terase).

#87
melecciuc

melecciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2007

View Postvimp, on Mar 7 2008, 01:16, said:

nu ma supar. serios.... :)
Eu inca astept CU... stiu ca parca erau obligati sa mi-l elibereze in 30 de zile. hmmmm, maine merg la primarie
CU ti-l da cu puz ca mai dureaza cam o luna pana iesa pug-ul

#88
ela-m

ela-m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2007
Buna, ma bucur sa vad ca mai sunt si alte persoane care construiesc in Bacau prezente pe forum. Eu construiesc (mai bine zis voi construi) in Serbanesti. Saptamana trecuta am obtinut in sfarsit autorizatia de constructie. A durat cam un an pana aici insa recunosc ca nu am facut presiuni si ca vreo 3 luni din anul asta au trecut din cauza PUD -ului care ni s-a cerut prin CU. Ce caut acum este o echipa care sa ridice casa la rosu. Din pacate echipa pe care planuisem sa o contractez are deja prea multe lucrari si eu as vrea sa termin casa anul asta. Saptamana viitoare sunt in Bacau (locuiesc in Bucuresti) si ma pun pe cautat. Iti doresc nervi tari si multa rabadare.

#89
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
a iesit PUG-ul de pe mana arhitectului si am promisiunea (hmmm) ca in 2 saptamani imi iese CU - fara PUZ, desigur. Intre timp ma apropii de final si cu arhitectura si pth a casei. pun aici schite ceva mai vechi. Casa a iesit ceva mai mare decat planuisem eu initial (cam cu 10-15m2) insa spatiile de locuit zic eu ca sunt mai mult decat generoase si am reusit sa bag si CT in structura.


View Postela-m, on Mar 30 2008, 10:58, said:

Buna, ma bucur sa vad ca mai sunt si alte persoane care construiesc in Bacau prezente pe forum. Eu construiesc (mai bine zis voi construi) in Serbanesti. Saptamana trecuta am obtinut in sfarsit autorizatia de constructie. A durat cam un an pana aici insa recunosc ca nu am facut presiuni si ca vreo 3 luni din anul asta au trecut din cauza PUD -ului care ni s-a cerut prin CU. Ce caut acum este o echipa care sa ridice casa la rosu. Din pacate echipa pe care planuisem sa o contractez are deja prea multe lucrari si eu as vrea sa termin casa anul asta. Saptamana viitoare sunt in Bacau (locuiesc in Bucuresti) si ma pun pe cautat. Iti doresc nervi tari si multa rabadare.
Ciudat ca ti-au cerut PUD in Serbanesti. Pe acolo cam toata zona este in intravilan si sunt convins ca mai sunt constructii in zona. Cu echipele acum incepe sa fie cam greu, s-au cam demarat constructiile si majoritatea echipelor au batut deja palma pentru lucrari.

Attached Files



#90
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postvimp, on Apr 2 2008, 10:43, said:

Casa a iesit ceva mai mare decat planuisem eu initial (cam cu 10-15m2)

Cam asa se intampla mereu.  :)

Bafta in continuare !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate